Artroskopia kolana – jakie są wskazania do zabiegu artroskopowego kolana? Rehabilitacja po artroskopii
Magdalena Chrzęszczyk

Artroskopia kolana – jakie są wskazania do zabiegu artroskopowego kolana? Rehabilitacja po artroskopii

Artroskopia kolana to małoinwazyjny zabieg, zarówno diagnostyczny, jak i leczniczy. Jego zastosowanie zwiększa komfort pacjenta (w porównaniu z tradycyjną operacją), prowadzi do szybszego powrotu do sprawności, zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz okres hospitalizacji. Artroskopia polega na oglądaniu wnętrza stawu kolanowego za pomocą endoskopu wprowadzanego przez niewielkie nacięcie na skórze. Dowiedz się, jakie są wskazania do operacji kolana tą metodą.

Artroskopia pozwala na dokładne obejrzenie stawu od środka, ocenę mięśni, więzadeł, chrząstek stawowych, łąkotek i błony maziowej, a często również naprawę uszkodzeń. Warto podkreślić, że operacja kolana metodą artroskopową jest powszechnie stosowana, wykonuje się ją częściej niż operacje na otwartym kolanie w większości renomowanych klinik. Zmniejsza ona także dodatkowe uszkodzenia sąsiadujących z operowaną strukturą tkanek.

Na czym polega artroskopia kolana?

Artroskopia kolana polega na wprowadzeniu za pomocą niewielkich (4-5 mm) nacięć skóry urządzenia zwanego artroskopem. Po podaniu roztworu soli fizjologicznej lekarz za pomocą wprowadzonej kamery może obejrzeć wnętrze stawu kolanowego, wraz z trudno dostępnymi miejscami. Jest to artroskopia diagnostyczna

Jeśli wewnętrzne struktury wymagają leczenia, wówczas do stawu wprowadzane są, za pomocą małych nacięć, instrumenty chirurgiczne i jest to wtedy artroskopia operacyjna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym lub zewnątrzoponowym, zdarzają się sytuacje, gdzie konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Zabieg na kolano najczęściej jest bezkrwawy. 

Artroskopia kolana – wskazania

Kolano jest zbudowane z trzech kości (udowej, piszczelowej i rzepki), łąkotek (przyśrodkowej i bocznej) oraz więzadeł (główne to więzadło krzyżowe przednie i tylne oraz więzadło poboczne przyśrodkowe i boczne), które łączą kości ze sobą. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową, wyścieła je błona maziowa. Jest ono zatem stawem skomplikowanym w budowie anatomicznej i biomechanicznej, w którym może dojść do wielu uszkodzeń i zmian patologicznych wymagających diagnozy i leczenia.

Wskazaniami do przeprowadzenia artroskopii kolana są:

  • urazy stawu kolanowego,
  • niestabilność stawowa,
  • uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego, 
  • uszkodzenie łąkotek i zapalenie łąkotki,
  • obrzęki i ból w okolicy stawu kolanowego,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • zmiany przeciążeniowe,
  • przemieszczenie lub zwichnięcie rzepki,
  • torbiel na kolanie (torbiel Bakera to wypełniona płynem opuchlizna dołu podkolanowego),
  • jałowe martwice,
  • zwyrodnienia chrząstki stawowej,
  • obecność ciał obcych lub wolnych w stawach,
  • złamania śródstawowe,
  • infekcje stawu,
  • dna moczanowa,
  • reumatoidalne zapalenia stawów,
  • nowotwory w obrębie stawu kolanowego.

Powiązane produkty

Artroskopia kolana – jak się przygotować? Jak przebiega artroskopia stawu kolanowego?

Pacjent w dniu nie powinien wykazywać żadnych objawów infekcji, w przypadku stanów zapalnych zębów należy je wyleczyć przed zabiegiem, konieczne jest także posiadanie szczepienia przeciwko WZW typu B. Nie należy usuwać owłosienia w okolicy kolana, golenie wykonuje się bezpośrednio przed zabiegiem, aby uniknąć zakażeń. 

Na artroskopię pacjent musi stawić się z dokumentacją medyczną, dowodem osobistym, zaświadczeniem dotyczącym szczepienia WZW B oraz kompletem badań wymaganym w placówce, gdzie wykonywany jest zabieg. Często chory musi wykonać także RTG, USG stawu kolanowego lub rezonans magnetyczny. Chory powinien pozostawać na czczo. Lekarz przeprowadzający artroskopię zapyta o przyjmowane leki i zbada ogólny stan pacjenta. 

Zabieg artroskopii kolana zaczyna się od podania znieczulenia (lekarz anestezjolog decyduje o rodzaju i sposobie podania) i ułożenia na stole w pozycji siedzącej lub leżącej. Następnie chirurg dokonuje nacięć, przez które wprowadzany jest artroskop oraz potrzebne narzędzia chirurgiczne, a także sól fizjologiczna. Po badaniu lub zabiegu sól jest usuwana, a rany zszywane i zabezpieczane opatrunkiem sterylnym. W kolanie umieszczany jest także na 1-2 dni dren odsysający, zbierający krew i nadmiar płynu. Zabieg może trwać do kilkudziesięciu minut. 

Po artroskopii pacjenci zażywają rutynowo leki przeciwzakrzepowe przez 10–14 dni oraz w konieczności leki przeciwbólowe. Po artroskopii kolana może pojawić się opuchlizna. Po tym okresie najczęściej następuje kontrola oraz zdjęcie szwów. 

Warto podkreślić, że zabieg artroskopii kolana, choć jest bezpieczny, może prowadzić do powikłań, takich jak krwiak stawu, wysięk, uszkodzenie nerwów, zakrzepica żylna, zatorowość płucna, infekcji czy powikłań po podaniu znieczulenia. 

Ile się czeka na artroskopię kolana oraz jaka jest cena zabiegu? Artroskopię kolana można wykonać prywatnie i jest to koszt kilku tysięcy złotych. Cennik artroskopii kolana zależy również od tego, czy jest to tylko badanie, czy dodatkowo lekarz wykonuje zabieg operacyjny. Może być ona także sfinansowana przez NFZ – czas oczekiwania jest różny terminy to od kilku dni do kilku miesięcy. 

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Po artroskopowej operacji kolana istotne są rehabilitacja oraz przestrzeganie zasad i zaleceń lekarza oraz fizjoterapeuty. Pomimo małych nacięć, artroskopia to operacja naruszająca tkanki wewnętrze i wymagany jest czas na zagojenie się struktur i powrót do pełnej aktywności fizycznej bez pojawienia się skutków ubocznych i komplikacji. 

Podczas fizjoterapii po artroskopii kolana pacjent może nauczyć się poruszać o kulach i odciążać nogę, co jest bardzo częstym zaleceniem po artroskopii kolana. Rehabilitant wyjaśnia, jaki zakres ruchu można wykonywać kolanem, jak bezpiecznie siadać i wstawać oraz określa, kiedy można już całkowicie bezpiecznie poruszać się bez kul. Prowadzi także ćwiczenia izometryczne, rozciągające, ćwiczenia w odciążeniu, a następnie przechodzi do ćwiczeń wzmacniających mięśnie, uelastyczniających oraz stabilizujących. Oprócz ćwiczeń, stosuje się także fizykoterapię. Do zabiegów rehabilitacyjnych fizykalnych na kolano należą m.in. elektrostymulacja mięśni czy krioterapia.

Pełen powrót do sprawności po artroskopii kolana następuje po ok. 6 tygodniach, ale często czas ten jest wydłużony nawet do roku. Jaka jest cena fizjoterapii po zabiegu artroskopowym kolana? To bardzo indywidualna kwestia, składa się na nią wiele czynników. Koszt to ok. 70–150 zł za godzinę terapii. 

  1. Pajalic K. F., Turkiewicz A., Englund M., Update on the risks of complications after knee arthroscopy, „BMC Musculoskeletal Disorders” 2018, v. 19, nr 1. 
  2. Chow J. C. Y., Hantes M., Houle J. B., Hypertrophy of the synovium in the anteromedial aspect of the knee joint following trauma: an unusual causeof knee pain, „Arthroscopy” 2002, nr 18 (7), s. 735.
  3. Hagino T., Ochiai S., Watanabe Y. i in., Complications after arthroscopic knee surgery, „Arch Orthop Trauma Surg.” 2014, nr 134(11), s. 1561–1564.
  4. Treuting R., Minimally invasive orthopedic surgery: arthroscopy, „Ochsner J.” 2000, nr 2(3), s. 158–63.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl