USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?
Magdalena Chrzęszczyk

USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

USG stawów biodrowych u dzieci jest badaniem niezwykle istotnym, umożliwia wczesną diagnozę tej wrodzonej wady oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego i rehabilitacyjnego. USG bioder niemowląt pozwala także na ocenę ewentualnego stopnia nasilenia wady. Sama preluksacja nie ma skutków ubocznych i może być wykonana wcześniej niż badanie RTG, co jest bardzo istotne przy noworodkach i małych dzieciach.

USG bioderek – na czym polega badanie?

Badanie bioderek u noworodka polega na ocenie elementów kostnych i stawowych oraz daje informację o ułożeniu głowy kości udowej względem panewki. Wykonuje się je w poradni preluksacyjnej i jest ono bezpłatne, przy wcześniejszym skierowaniu lekarskim (USG bioderek na NFZ). 

USG stawów biodrowych obrazuje tkanki znajdujące się w obrębie stawu biodrowego przy pomocy ultrasonografu. Urządzenie to składa się z głowicy oraz monitora, na którym lekarz widzi obraz wnętrza stawu w czasie rzeczywistym. Obraz pojawia się przez wprowadzenie fal ultradźwiękowych w głąb tkanek, które odbijając się od struktur wewnętrznych, dają możliwość obejrzenia stawu od wewnątrz. Podczas badania bioderek u niemowlaka można wykonać zdjęcia badanego stawu. 

Po uzyskaniu skanu specjalista ocenia kąty alfa i beta, określające ustawienie tzw. dachu kostnego i chrzęstnego, jądro kostnienia głowy kości udowej, stopień wykształcenia panewki oraz położenie głowy kości udowej.

Po przeprowadzonym badaniu USG bioder lekarz z poradni preluksacyjnej ocenia stan bioder maluszka w skali Grafa:

 • typ Ia i Ib – prawidłowo rozwinięty staw biodrowy,
 • typ IIa – biodro niedojrzałe, niewymagające leczenia; stan bioder tego typu samoistnie się poprawia, część staje się biodrami dysplastycznymi typu IIa (przed 3. miesiącem życia) lub typu IIb (po 3. miesiącu życia),
 • typ IIc – dysplazja stawu biodrowego zagrożona przemieszczeniem,
 • typ d – staw niestabilny, biodro dysplastyczne z decentracją głowy kości udowej,
 • typy IIIa i IIIb – biodra podwichnięte.
 • typ IV to biodro zwichnięte.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i leczenia dysplazji stawów biodrowych u dzieci.

USG bioderek – dlaczego wykonuje się USG stawów biodrowych u niemowlaka?

USG stawów biodrowych u niemowląt wykonuje się w ramach profilaktycznej oceny stawów biodrowych, jak i w celu monitorowania postępów leczenia przy stwierdzeniu dysplazji stawów biodrowych. Wczesne wykrycie tego schorzenia umożliwia całkowite wyleczenie i może nie pozostawić żadnych śladów w rozwoju dziecka. Zbyt późne wykrycie wady przyczynia się do wydłużenia procesu leczenia i niekiedy może prowadzić do dużych problemów z chodzeniem spowodowanych bólem biodra czy nawet do niepełnosprawności dziecka. 

Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych u niemowląt powinno być wykonane przede wszystkim u dzieci:

 • urodzonych z położenia pośladkowego,
 • u których widoczna jest asymetria ułożenia kończyn dolnych lub asymetria w długościach kończyn,
 • jeśli występuje opór podczas poruszania nóżkami dziecka,
 • z genetycznym uwarunkowaniem do powstawania dysplazji stawów biodrowych (jeśli występowała ona u rodziców lub rodzeństwa),
 • przy wykryciu zmian strukturalnych lub funkcjonalnych w obrębie bioder przy badaniu fizykalnym,
 • z objawem Barlowa (wyważanie biodra) – w leżeniu na plecach wykonywane jest odwodzenie uda i rotacja zewnętrzna – przy tym ruchu dochodzi do przemieszczenia się głowy kości udowej poza panewkę, a następnie powrót do panewki,
 • z objawem Ortolaniego (przeskakiwanie biodra) – w leżeniu na plecach wykonywany jest ucisk na zgięte biodro przy jego maksymalnym odwiedzeniu i w takim ułożeniu pojawia się przeskakiwanie głowy kości udowej.

USG bioderek – kiedy wykonuje się USG stawów biodrowych u niemowląt?

Kiedy należy wykonać USG bioderek? Pierwsze wiarygodne badanie ultrasonograficzne bioder niemowląt wykonywane jest najczęściej między 6. a 8. tygodniem życia.

Według najnowszej wiedzy nie należy przeprowadzać tego badania przed 3. tygodniem życia, gdyż może dać ono niejednoznaczny wynik. Obraz w tym wieku jest trudny do oceny, a często wykrywane nieprawidłowości często same się cofają (badanie i tak należy wykonać ponownie).

Badanie USG bioderek niemowląt musi zostać przeprowadzone u wszystkich dzieci z grupy ryzyka. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, lekarz kieruje dziecko na drugie badanie bioderek – po 6. tygodniach. Gdy następuje poprawa, nie jest zalecane kolejne badanie. Jeśli natomiast już po pierwszym badaniu lekarz stwierdza dysplazję biodra powyżej typu IIb, to od razu kieruje na leczenie.

USG bioderek – jak przebiega badanie? Jak się przygotować do USG stawów biodrowych?

Samo badanie jest jednym z najbezpieczniejszych badań obrazowych i nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie jest obarczone żadnym ryzykiem. Rodzice lub opiekunowie mogą być obecni przy dziecku podczas całego procesu badania ortopedycznego dziecka.

Jak się przygotować do USG bioderek? Warto ubrać malucha w luźne ubranka, które łatwo będzie można zdjąć przed badaniem. Dziecko do USG należy rozebrać i zdjąć mu pieluszkę, położyć na przygotowanej leżance na plecach lub na boku. Pomieszczenie jest najczęściej dosyć ciemne, aby lekarz mógł wyraźniej widzieć obraz na monitorze. USG bioderek trwa ok. 10–15 minut,  interpretacja wyników od razu jest dostępna dla rodziców. 

Badanie bioderek rozpoczyna się od rozsmarowania przez lekarza specjalnego żelu w okolicy biodra. Następnie przykładana jest głowica emitująca fale ultradźwiękowe pod różnym kątem, aby dokładnie obejrzeć wszystkie struktury w stawie. Kolejno przeprowadzane jest badanie dynamiczne bioder, gdzie lekarz porusza nóżkami dziecka i układa je w różnych pozycjach, aby sprawdzić, czy staw zachowuje się prawidłowo. Ewentualny płacz lub niezadowolenie dziecka w trakcie USG wynikają ze znalezienia się w nowym otoczeniu, nie zaś z jakiegokolwiek dyskomfortu wynikającego z samego badania. 

USG bioderek – cena. Ile kosztuje badanie i gdzie można je wykonać?

Badanie bioderek u niemowląt można wykonać w poradni ortopedycznej lub preluksacyjnej, które mają podpisane kontrakty z NFZ. Należy posiadać skierowanie od lekarza. Można także umówić się na badanie w prywatnej poradni, gdzie czas oczekiwania na wizytę jest przeważnie krótszy. Cena prywatnego USG bioderek w zależności od miasta, renomy kliniki i lekarza waha się od 80 do 250 zł. 

 1. Imrie M., Scott V., Stearns P. i in., Is ultrasound screening for DDH in babies born breech sufficient?, „J. Child. Orthop.” 2010, nr 4 (1), s. 3–8.
 2. Grochowski J., Wybrane zagadnienia z chirurgii dziecięcej, Fundacja O Zdrowie Dziecka Wydawnictwo, Kraków 1999.
 3. McClure P., Podeszwa D. A., Hip click in the neonate: Should I be concerned?, „Pediatr. Ann.” 2016, nr 45 (4), s. 122–127.
 4. Paton R.W., Screening in developmental dysplasia of the hip (DDH), „Surgeon” 2017, nr 15 (5), s. 290–296.
 5. Shaw B. A., Segal L. S., Evaluation and referral for developmental dysplasia of the hip in infants, „Pediatrics” 2016, nr 138(6).
 6. Woolacott N. F., Puhan M. A., Steurer J., Kleijnen J., Ultrasonography in screening for developmental dysplasia of the hip in newborns: systematic review, „BMJ” 2005, nr 330.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jelitówka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie grypy żołądkowej u dziecka

  Jelitówka u dzieci to potoczna nazwa ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego objawiającego się biegunką, wymiotami oraz bólami brzucha. Dziecko cierpiące na grypę jelitową musi uzupełniać elektrolity, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. W jaki sposób leczyć jelitówkę u dziecka?  

 • Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

 • Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

  Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij