USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?
Magdalena Chrzęszczyk

USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

USG stawów biodrowych u dzieci jest badaniem niezwykle istotnym, umożliwia wczesną diagnozę tej wrodzonej wady oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego i rehabilitacyjnego. USG bioder niemowląt pozwala także na ocenę ewentualnego stopnia nasilenia wady. Sama preluksacja nie ma skutków ubocznych i może być wykonana wcześniej niż badanie RTG, co jest bardzo istotne przy noworodkach i małych dzieciach.

USG bioderek – na czym polega badanie?

Badanie bioderek u noworodka polega na ocenie elementów kostnych i stawowych oraz daje informację o ułożeniu głowy kości udowej względem panewki. Wykonuje się je w poradni preluksacyjnej i jest ono bezpłatne, przy wcześniejszym skierowaniu lekarskim (USG bioderek na NFZ). 

USG stawów biodrowych obrazuje tkanki znajdujące się w obrębie stawu biodrowego przy pomocy ultrasonografu. Urządzenie to składa się z głowicy oraz monitora, na którym lekarz widzi obraz wnętrza stawu w czasie rzeczywistym. Obraz pojawia się przez wprowadzenie fal ultradźwiękowych w głąb tkanek, które odbijając się od struktur wewnętrznych, dają możliwość obejrzenia stawu od wewnątrz. Podczas badania bioderek u niemowlaka można wykonać zdjęcia badanego stawu. 

Po uzyskaniu skanu specjalista ocenia kąty alfa i beta, określające ustawienie tzw. dachu kostnego i chrzęstnego, jądro kostnienia głowy kości udowej, stopień wykształcenia panewki oraz położenie głowy kości udowej.

Po przeprowadzonym badaniu USG bioder lekarz z poradni preluksacyjnej ocenia stan bioder maluszka w skali Grafa:

 • typ Ia i Ib – prawidłowo rozwinięty staw biodrowy,
 • typ IIa – biodro niedojrzałe, niewymagające leczenia; stan bioder tego typu samoistnie się poprawia, część staje się biodrami dysplastycznymi typu IIa (przed 3. miesiącem życia) lub typu IIb (po 3. miesiącu życia),
 • typ IIc – dysplazja stawu biodrowego zagrożona przemieszczeniem,
 • typ d – staw niestabilny, biodro dysplastyczne z decentracją głowy kości udowej,
 • typy IIIa i IIIb – biodra podwichnięte.
 • typ IV to biodro zwichnięte.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i leczenia dysplazji stawów biodrowych u dzieci.

USG bioderek – dlaczego wykonuje się USG stawów biodrowych u niemowlaka?

USG stawów biodrowych u niemowląt wykonuje się w ramach profilaktycznej oceny stawów biodrowych, jak i w celu monitorowania postępów leczenia przy stwierdzeniu dysplazji stawów biodrowych. Wczesne wykrycie tego schorzenia umożliwia całkowite wyleczenie i może nie pozostawić żadnych śladów w rozwoju dziecka. Zbyt późne wykrycie wady przyczynia się do wydłużenia procesu leczenia i niekiedy może prowadzić do dużych problemów z chodzeniem spowodowanych bólem biodra czy nawet do niepełnosprawności dziecka. 

Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych u niemowląt powinno być wykonane przede wszystkim u dzieci:

 • urodzonych z położenia pośladkowego,
 • u których widoczna jest asymetria ułożenia kończyn dolnych lub asymetria w długościach kończyn,
 • jeśli występuje opór podczas poruszania nóżkami dziecka,
 • z genetycznym uwarunkowaniem do powstawania dysplazji stawów biodrowych (jeśli występowała ona u rodziców lub rodzeństwa),
 • przy wykryciu zmian strukturalnych lub funkcjonalnych w obrębie bioder przy badaniu fizykalnym,
 • z objawem Barlowa (wyważanie biodra) – w leżeniu na plecach wykonywane jest odwodzenie uda i rotacja zewnętrzna – przy tym ruchu dochodzi do przemieszczenia się głowy kości udowej poza panewkę, a następnie powrót do panewki,
 • z objawem Ortolaniego (przeskakiwanie biodra) – w leżeniu na plecach wykonywany jest ucisk na zgięte biodro przy jego maksymalnym odwiedzeniu i w takim ułożeniu pojawia się przeskakiwanie głowy kości udowej.

Powiązane produkty

USG bioderek – kiedy wykonuje się USG stawów biodrowych u niemowląt?

Kiedy należy wykonać USG bioderek? Pierwsze wiarygodne badanie ultrasonograficzne bioder niemowląt wykonywane jest najczęściej między 6. a 8. tygodniem życia.

Według najnowszej wiedzy nie należy przeprowadzać tego badania przed 3. tygodniem życia, gdyż może dać ono niejednoznaczny wynik. Obraz w tym wieku jest trudny do oceny, a często wykrywane nieprawidłowości często same się cofają (badanie i tak należy wykonać ponownie).

Badanie USG bioderek niemowląt musi zostać przeprowadzone u wszystkich dzieci z grupy ryzyka. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, lekarz kieruje dziecko na drugie badanie bioderek – po 6. tygodniach. Gdy następuje poprawa, nie jest zalecane kolejne badanie. Jeśli natomiast już po pierwszym badaniu lekarz stwierdza dysplazję biodra powyżej typu IIb, to od razu kieruje na leczenie.

USG bioderek – jak przebiega badanie? Jak się przygotować do USG stawów biodrowych?

Samo badanie jest jednym z najbezpieczniejszych badań obrazowych i nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie jest obarczone żadnym ryzykiem. Rodzice lub opiekunowie mogą być obecni przy dziecku podczas całego procesu badania ortopedycznego dziecka.

Jak się przygotować do USG bioderek? Warto ubrać malucha w luźne ubranka, które łatwo będzie można zdjąć przed badaniem. Dziecko do USG należy rozebrać i zdjąć mu pieluszkę, położyć na przygotowanej leżance na plecach lub na boku. Pomieszczenie jest najczęściej dosyć ciemne, aby lekarz mógł wyraźniej widzieć obraz na monitorze. USG bioderek trwa ok. 10–15 minut,  interpretacja wyników od razu jest dostępna dla rodziców. 

Badanie bioderek rozpoczyna się od rozsmarowania przez lekarza specjalnego żelu w okolicy biodra. Następnie przykładana jest głowica emitująca fale ultradźwiękowe pod różnym kątem, aby dokładnie obejrzeć wszystkie struktury w stawie. Kolejno przeprowadzane jest badanie dynamiczne bioder, gdzie lekarz porusza nóżkami dziecka i układa je w różnych pozycjach, aby sprawdzić, czy staw zachowuje się prawidłowo. Ewentualny płacz lub niezadowolenie dziecka w trakcie USG wynikają ze znalezienia się w nowym otoczeniu, nie zaś z jakiegokolwiek dyskomfortu wynikającego z samego badania. 

USG bioderek – cena. Ile kosztuje badanie i gdzie można je wykonać?

Badanie bioderek u niemowląt można wykonać w poradni ortopedycznej lub preluksacyjnej, które mają podpisane kontrakty z NFZ. Należy posiadać skierowanie od lekarza. Można także umówić się na badanie w prywatnej poradni, gdzie czas oczekiwania na wizytę jest przeważnie krótszy. Cena prywatnego USG bioderek w zależności od miasta, renomy kliniki i lekarza waha się od 80 do 250 zł. 

 1. Imrie M., Scott V., Stearns P. i in., Is ultrasound screening for DDH in babies born breech sufficient?, „J. Child. Orthop.” 2010, nr 4 (1), s. 3–8.
 2. Grochowski J., Wybrane zagadnienia z chirurgii dziecięcej, Fundacja O Zdrowie Dziecka Wydawnictwo, Kraków 1999.
 3. McClure P., Podeszwa D. A., Hip click in the neonate: Should I be concerned?, „Pediatr. Ann.” 2016, nr 45 (4), s. 122–127.
 4. Paton R.W., Screening in developmental dysplasia of the hip (DDH), „Surgeon” 2017, nr 15 (5), s. 290–296.
 5. Shaw B. A., Segal L. S., Evaluation and referral for developmental dysplasia of the hip in infants, „Pediatrics” 2016, nr 138(6).
 6. Woolacott N. F., Puhan M. A., Steurer J., Kleijnen J., Ultrasonography in screening for developmental dysplasia of the hip in newborns: systematic review, „BMJ” 2005, nr 330.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

  ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

 • Standardowe mleko modyfikowane. Co znajduje się w mleku dla niemowląt?

  Kiedy dziecko jest zdrowe, nie ma alergii i większych problemów z trawieniem, można podawać mu tzw. standardowe mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Takie preparaty mają na rynku status tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ich skład jest regulowany prawem i ściśle nadzorowany. Dlaczego jednak takie mleko jest nazywane modyfikowanym i na czym te modyfikacje polegają? Jednym z głównych składników mleka modyfikowanego jest mleko krowie. Mleko krowie różni się od ludzkiego pod wieloma względami. Zawartość podstawowych składników odżywczych – tłuszczu, białka i węglowodanów – jest inna w każdym z nich.

 • Aspirator do nosa — jak używać ręcznego, a jak elektrycznego?

  U noworodków i niemowląt katar może stanowić znaczące zagrożenie, ponieważ dzieci do ok. 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Występująca u najmłodszych zalegająca wydzielina w nosku powstrzymuje oddychanie, jedzenie i picie. Dodatkowo nieusunięta wydzielina może prowadzić do powikłań w postaci stanów zapalnych w obrębie oka, ucha, oskrzeli lub płuc, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Z pomocą przychodzą aspiratory do nosa, które można stosować u dzieci już od chwili narodzin. Są prostą, wygodną i bezpieczną metodą usuwania zalegającej wydzieliny u maluszka.

 • Wymioty u dziecka – przyczyny i skutki. Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

  Ostatnio obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do przychodni i szpitali z silnymi wymiotami. U dzieci wywoływane są one zwykle przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, a także przez błędy dietetyczne. Co ma zrobić rodzic, gdy dziecko wymiotuje? Podpowiadamy.

 • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

  Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

  Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij