mężczyzna trzyma się za bolące kolano
Mateusz Burak

Torbiel Bakera – przyczyny, objawy, leczenie cysty Bakera

Torbiel Bakera (nazywana również cystą Bakera lub też torbielą dołu podkolanowego) to zmiana wypełniona płynem stawowym, która przybiera kształt guzka i lokalizuje się w dole podkolanowym. Torbiel ta jest zmianą nienowotworową i nie ulega zezłośliwieniu. Przyczyn powstawania torbieli Bakera może być kilka, np. urazy, stan zapalny czy przewlekłe schorzenia dotyczące stawu kolanowego. Objawy cysty Bakera to m. in. ból z tyłu kolana, obrzęk kolana oraz uczucie dyskomforu podczas zginania nogi w stawie kolanowym.

Torbiel Bakera – przyczyny

Tak naprawdę do końca nie ustalono dokładnych przyczyn, z powodu których dochodzi do rozwoju torbieli dołu podkolanowego. Na pewno jednak zdecydowanie częściej torbiel Bakera powstaje u osób aktywnych fizycznie – można zatem powiązać powstawanie torbieli Bakera z licznymi urazami, kontuzjami czy przeciążeniem kończyny. Ponadto cysta dołu podkolanowego jest też dość typowa dla osób z nadwagą oraz otyłością.

Innymi czynnikami ryzyka rozwoju torbieli Bakera są stany zapalne stawu kolanowego, zapalenie kaletek maziowych w dole podkolanowym, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, jak również przepuklina torebki stawu kolanowego. 

Jakie są objawy obecności torbieli Bakera?

Pierwszym objawem obecności torbieli Bakera jest zwykle pojawienie się w dole podkolanowym guzka. Zazwyczaj jest on niebolesny i pacjent nie odczuwa z jego powodu żadnych przykrych dolegliwości. Zdarza się jednak, że okolica torbieli Bakera staje się nadmiernie ucieplona, zaczerwieniona, pojawia się też obrzęk stawu kolanowego – cechy te świadczą o stanie zapalnym, wtedy też może pojawić się bolesność kolana.

Z czasem, kiedy torbiel ulega powiększeniu, ból kolana może się nasilać, staje się on najbardziej uciążliwy, zwykle pod wpływem dłuższego chodzenia. Ponadto torbiel Bakera może powodować utrudnione zginanie kończyny dolnej w stawie kolanowym – krótko mówiąc, nie można po prostu „zgiąć nogi do końca”. Zdarza się również, że na skutek obecności torbieli w dole podkolanowym pojawiają się objawy pod postacią drętwienia łydki. Taka sytuacja powstaje na skutek ucisku, przez znacznych rozmiarów torbiel, na otaczające ją nerwy i naczynia krwionośne. 

Powiązane produkty

Rozpoznanie torbieli Bakera

Rozpoznanie torbieli Bakera lekarz stawia na podstawie badania fizykalnego pacjenta, w czasie którego dokładnie ogląda okolice podkolanową oraz palpacyjnie bada zlokalizowany w dole podkolanowym guzek. Celem potwierdzenia diagnozy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zwykle kieruje pacjenta do specjalisty – ortopedy.

Ortopeda ponownie zbada chorego, jak również zaleci usg zlokalizowanej w dole podkolanowym zmiany – po wykonaniu usg diagnozę będzie można już postawić ze stuprocentową pewnością. Czasami jednak, zdarza się, że nawet po usg lekarz może mieć nadal wątpliwości. Wtedy należy poszerzyć diagnostykę. Wykonuje się zatem rezonans magnetyczny kolana, a czasami nawet zachodzi potrzeba wykonania artroskopii

W jaki sposób leczy się torbiel Bakera?

Leczenie torbieli Bakera uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny, z powodu której ona powstała, oraz od wielkości torbieli i objawów, jakie wywołuje. W sytuacji, kiedy do powstania torbieli w dole podkolanowym doprowadziła choroba przewlekła (miedzy innymi reumatoidalne zapalenie stawów czy też dna moczanowa), w pierwszej kolejności należy zająć się leczeniem właśnie jej – w przeciwnej sytuacji, kiedy przyczyna powstania torbieli nie zostanie "wytłumiona", sama torbiel, pomimo leczenia, będzie nawracać. W sytuacji natomiast, kiedy torbiel Bakera powstała niezależnie od chorób przewlekłych, postępowanie jest uzależnione od jej rozmiarów i objawów, które ona wywołuje.

W przypadku małych torbieli, dających jedynie niewielkie objawy, które nie upośledzają codziennego funkcjonowania pacjenta, zalecane jest leczenie zachowawcze. Pacjent musi przede wszystkim oszczędzać kończynę (zatem niewskazane jest w tym okresie uprawianie sportu) – kończynę należy maksymalnie odciążyć, najlepiej, aby przez kilka dni chory spędzał czas w domu z kolanem uniesionym do góry. Ponadto warto jest poddać się zabiegom fizykoterapii.

Czasami też lekarz musi podjąć decyzje o punkcji torbieli – lekarz nakłuwa cystę i odciąga zgromadzony w niej płyn, po takim zabiegu często dodatkowo lekarz wstrzykuje w okolice torbieli podkolanowej lek sterydowy, który będzie działał przeciwzapalnie i tym samym będzie łagodził dolegliwości. Niestety, dość często zdarza się, że po wykonaniu punkcji torbiel odrasta, czasami nawet osiągając rozmiary większe niż miała przed jej nakłuciem. W takiej sytuacji ortopeda decyduje się na wykonaniu zabiegu operacyjnego polegającego na usunięciu torbieli. Po zabiegu pacjent jest wypisywany do domu zwykle następnego dnia, a po około dwóch tygodniach zwykle musi zgłosić się ponownie do swojego lekarza prowadzącego, aby ten mógł usunąć szwy oraz ocenić, w jakiej kondycji po zabiegu jest kończyna. 

Zabiegi rehabilitacyjne wskazane w przypadku torbieli Bakera

Zabiegi rehabilitacyjne są zwykle zalecane pacjentom we wczesnym stadium choroby, kiedy torbiel jest jeszcze mała i nie daje uciążliwych objawów. Czasami dzięki właściwie prowadzonej fizykoterapii udaje się uniknąć zabiegu operacyjnego w przyszłości.

Należy pamiętać jednak, że właściwie prowadzona rehabilitacja jest również ważna dla pacjentów, u których, niestety, zaszła potrzeba interwencji chirurgicznej.

Bardzo często zatem po zdiagnozowaniu torbieli dołu podkolanowego pacjent ma zlecaną przez swojego lekarza prowadzącego krioterapię, czyli leczenie zimnem. Dzięki krioterapii dochodzi do zmniejszenie ewentualnego bólu, obrzęku i nadmiernego ucieplenia stawu kolanowego – łagodzi objawy stanu zapalnego. Ponadto dość często zalecana jest również jonoforeza, polegająca na podawaniu za pomocą prądu stałego leku działającego przeciwzapalnie.

Czasami też zaleca się laseroterapię, pole magnetyczne czy ultradźwięki – zabiegi te bowiem, przyspieszają regenerację i gojenie. Pacjenci miewają też wykonywane masaże. Ostatnio popularny jest również kinesiotaping, czyli plastrowanie. To oklejanie specjalnymi plastrami (tejpami) okolicy stawu kolanowego, plastry zapewniają lepszą stabilizację stawu, poprawiają procesy gojenia po zabiegu operacyjnym, jak również zmniejszają dolegliwości bólowe.

Sprawdź na DOZ.pl: Tejpy i akcesoria

Ponadto wskazana w rehabilitacji jest również kinezyterapia – rehabilitanci dobierają właściwe ćwiczenia, uzależnione od stanu pacjenta.

  1. J. C. Acebes, O. Sanchez–Pernaute, A. Diaz–Oca, G. Herrero–Beaumont, Ultrasonographic assessment of Baker’s cysts after intra–articular corticosteroid injection in knee osteoarthritis, „J Clin Ultrasound” 2006, nr 34, s. 113–117.
  2. V. Calvisi, S. Lupparelli, P. Giuliani, Arthroscopic all–inside suture of symptomatic Baker’s cysts: a technical option for surgical treatment in adults, „Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc” 2007, nr 15, s. 1452–1460.
  3. T. J. Frush, F. R. Noyes, Baker’s cyst diagnostic and surgical considerations, „Sports Health” 2015, nr 7, s. 359–365.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl