Rezonans magnetyczny kolana – przebieg badania, wskazania, przeciwwskazania, cena
Agata Pikulska

Rezonans magnetyczny kolana – przebieg badania, wskazania, przeciwwskazania, cena

Rezonans magnetyczny kolana jest bezbolesnym badaniem, dzięki któremu możliwe jest postawienie właściwej diagnozy i sposobu rehabilitacji pacjenta w przypadku uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania MRI kolan, mimo iż w tym badaniu nie wykorzystuje się szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. Ile kosztuje rezonans magnetyczny kolana, jak się przygotować do badania i jakie są przeciwwskazania do wykonania MR? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kolana, ze względu na ich duże obciążenie, są bardzo podatnymi na wszelkie urazy stawami. Metodą z wyboru w diagnostyce tego obszaru jest rezonans magnetyczny (MRI) – pozwala on na ocenę zarówno struktur miękkich, jak i kostnych. W przeciwieństwie do innych badań, takich jak tomografia komputerowa czy RTG, MRI nie wykorzystuje promieniowania – dzięki temu badanie to może być wykonywane u kobiet ciężarnych.

Rezonans magnetyczny kolana – wskazania do badania

Rezonans magnetyczny kolana może pokazać uszkodzenie więzadeł (naderwanie, zerwanie, obrzęk), kaletek maziowych i łąkotek. Badanie MR stawu kolanowego wykonuje się również w celu wykrycia uszkodzeń czy chondromalacji rzepki, zwapnień, torbieli, zmian przeciążeniowych czy zwyrodnieniowych, a także stłuczenia chrząstki stawowej. MRI kolana z kontrastem (tzw. artrografia MR) można wykonać przy podejrzeniu zapalenia błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno-chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze objawy mogące świadczyć o procesie chorobowym w kolanie i które mogą stanowić przesłanie do wykonania rezonansu to ból, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości stawu kolanowego (np. brak możliwości zgięcia).

Rezonans magnetyczny kolana – przeciwwskazania do badania

Większość z przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego wynika z obecności metalowych elementów w ciele pacjenta. Nie powinno się wykonywać badania u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca, implantem słuchowym, klipsami naczyniowymi oraz protezami stawowymi. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania MR jest również posiadanie sztucznych zastawek serca, tatuaży, aparatów ortodontycznych, metalowych odłamków czy opiłków w ciele (szczególnie w gałce ocznej), a także klaustrofobia. Osoby cierpiące na tę przypadłość, u których musi zostać wykonany rezonans, mogą przed badaniem dostać od lekarza środki uspokajające.

Możliwe jest przeprowadzenie rezonansu kolana u osób posiadających wyżej wymienione urządzenia, jeśli są one nowszej generacji i które wykonano z materiałów niewrażliwych na działanie pola magnetycznego – konieczne jest wtedy okazanie dokumentu od producenta z opisem danego urządzenia.

Przeciwwskazaniem jest też uczulenie na składniki środka kontrastowego. Wykonywanie rezonansu magnetycznego nie jest zalecane u kobiet w I trymestrze ciąży. Lekarz podejmuje decyzję o konieczności wykonywania badania u każdego pacjenta indywidualnie, rozważając korzyści oraz ewentualne ryzyko – dlatego należy poinformować go o wszystkich potencjalnych przeciwwskazaniach.

Powiązane produkty

Rezonans magnetyczny kolana – przygotowanie do badania

Przygotowując się do rezonansu magnetycznego, należy założyć ubranie nieposiadające metalowych elementów lub zabrać ze sobą taką odzież na przebranie. Na rezonans magnetyczny należy zgłosić się bez makijażu i nie stosować wcześniej lakieru do włosów, ponieważ kosmetyki zawierają drobinki metali, które wpłynąć negatywnie na jakość obrazu. Na MR najlepiej zgłosić się kilkanaście minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety. Należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, skierowanie (jeśli jest wymagane) oraz wyniki poprzednich badań obrazowych. Artrografia MR kolana odbywa się z dożylnym lub dostawowym podaniem środka cieniującego. W przypadku rezonansu z dożylnym kontrastem na badanie należy zgłosić się na czczo (kilka godzin bez jedzenia), natomiast przy kontraście podawanym bezpośrednio do stawu nie trzeba być na czczo. Powinno się także wziąć ze sobą aktualny wynik stężenia kreatyniny we krwi, dzięki której można dokonać oceny wydolności nerek, odpowiadających za usunięcie kontrastu z organizmu. Dobrym pomysłem na przyspieszenie wydalenia środka cieniującego jest większe nawodnienie organizmu elektrolitami, które wymuszą na układzie moczowym wzmożony proces wydalania moczu wraz z kontrastem.

Rezonans magnetyczny kolana – jak wygląda badanie?

Po zgłoszeniu się na badanie i wypełnieniu ankiety, pacjent zostanie zaproszony do przebieralni, gdzie będzie mógł zostawić swoje rzeczy i w razie potrzeby się przebrać. Trzeba tam pozostawić wszystkie metalowe elementy takie jak zegarek, telefon, biżuteria, pasek, karty płatnicze, monety itp. – wejście z nimi do gabinetu może spowodować zarówno uszkodzenie samego aparatu diagnostycznego, jak i np. rozmagnesowanie karty czy uszkodzenie komórki. Po wejściu do pracowni należy położyć się na stole diagnostycznym w pozycji wskazanej przez osobę wykonującą badanie. Na kolano zostanie założona tzw. cewka, która wspomaga odbieranie sygnałów niezbędnych do uzyskania obrazu. Stół z pacjentem zostanie następnie wsunięty do skanera. Badanie jest długie, dlatego ważne jest, żeby od początku ułożyć się w wygodnej pozycji, aby zminimalizować ryzyko poruszania się w trakcie rezonansu.  Pacjent otrzyma słuchawki lub stopery do uszu, aby zniwelować hałas, który podczas pracy urządzenia jest uciążliwy, a także sygnalizator alarmowy, który będzie mógł ścisnąć, jeśli źle się poczuje. W przypadku badań z kontrastem dożylnym pacjentowi zostanie założone wkłucie, a w sytuacji badania z kontrastem podawanym do stawu, po wykonaniu pierwszej części badania, lekarz znieczuli i wstrzyknie w staw kolanowy środek cieniujący. Po jego podaniu ponownie zostaną wykonane skany. Rezonans magnetyczny stawu kolanowego trwa około 30–60 minut, w zależności od wstępnej diagnozy i od tego, czy ma zostać wykonany z kontrastem.

Rezonans magnetyczny kolana – cena/refundacja, skierowanie na badanie

Cena rezonansu magnetycznego kolana zależy od tego, czy badanie ma zostać wykonane z kontrastem oraz od placówki, w której ma się ono odbyć. Koszt MRI kolana przeważnie mieści się w zakresie od 350 do 700 zł. Badanie MR stawu kolanowego można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ lub prywatnie, w szpitalach oraz w innych placówkach posiadających umowę na wykonywanie tych świadczeń. Skierowanie na badanie kolana rezonansem magnetycznym jest wymagane dla badań opłacanych przez NFZ, a w przypadku badań wykonywanych prywatnie tylko wówczas, jeśli ma zostać przeprowadzone z podaniem kontrastu.

  1. D. Sieroń, Diagnostyka obrazowa w fizjoterapii i rehabilitacji, Warszawa 2017.
  2. M. Kasztelan i in., Diagnostyka patologii uszkodzeń stawu kolanowego w badaniu rezonansu magnetycznego przy wykorzystaniu różnych sekwencji, „Inżynier i Fizyk Medyczny”, 7 (5) 2018.
  3. B. Pruszyński i in., Radiologia: diagnostyka obrazowa, RTG, TK, USG i MR, Warszawa 2014.
  4. J. Tomczyk i in., A. Bianek-Bodzak, Anatomical variations of knee ligaments in magnetic resonance imaging: pictorial essay, „Folia Morphologica”, 78 (3) 2019.
  5. J. Bednarski i in., Nowoczesne metody diagnostyczne i terapeutyczne, Lublin 2019.
  6. T. Sz. Gaździk, Ortopedia i traumatologia. Tom 1 – 2, Warszawa 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

    Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • CRP – co oznacza CRP wysokie, a co CRP niskie? O jakich chorobach może świadczyć podwyższone CRP?

    Białko C-reaktywne (CRP) to białko ostrej fazy, stanowiące czuły i szybki marker stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek wskutek martwicy, urazu lub infekcji. Oznaczenie poziomu CRP jest wskazane w diagnostyce i monitorowaniu terapii stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, chorób o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym oraz zawału serca. Badanie stężenia CRP pozwala również na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z grupy ryzyka.

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

    Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij