Owulacja, zapłodnienie, implantacja. Jak zaczyna się ciąża?
Anna Posmykiewicz

Owulacja, zapłodnienie, implantacja. Jak zaczyna się ciąża?

No właśnie – jak zaczyna się ciąża? Warto zastanowić się nad tym pytaniem, przez jakie etapy musi przejść komórka jajowa, aby w kobiecym organizmie zaczęło się z niej rozwijać przyszłe życie.

Dojrzewanie pęcherzyka Graafa i owulacja

Pierwszym etapem, który może doprowadzić do ciąży, jest dojrzewanie pęcherzyka Graafa w jajniku w przebiegu cyklu miesięcznego. W czasie całego cyklu dojrzewa tylko jeden pęcherzyk, z którego właśnie zostaje uwolniona komórka jajowa. Moment uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego to owulacja. Na kiedy przypada jej termin? W cyklu miesięcznym, który trwa standardowo 28 dni, czas owulacji przypada na 14. dzień trwania cyklu miesięcznego. A co, jeśli cykl miesięczny trwa krócej lub dłużej – kiedy wówczas dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z dojrzałego pęcherzyka jajnikowego i do owulacji? W przypadku, kiedy cykl miesięczny trwa dłużej lub krócej, istnieje łatwy sposób na obliczenie dnia, w którym powinno dojść do owulacji. Jak zatem się to robi? Bez względu na czas trwania cyklu miesięcznego, zawsze od jego długości odejmuje się liczbę 14. Jeśli więc cykl trwa 30 dni, to 30-14=16 – owulacja powinna przypadać na 16. dzień trwania cyklu. I podobnie w cyklu trwającym np. 24 dni należy odjąć 14 dni: 24-14=10, czyli owulacja powinna mieć miejsce 10. dnia cyklu miesięcznego.

Co dzieje się z komórką jajową, która w czasie owulacji wydostaje się z dojrzałego pęcherzyka jajnikowego? Uwolniona komórka jajowa przedostaje się do jajowodu i rozpoczyna po nim swoją „wędrówkę”. Jeśli w tym czasie dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia, to komórka jajowa na swej drodze spotyka plemniki i wtedy może dojść do zapłodnienia, które jest kolejnym etapem doprowadzającym do przyjścia na świat dziecka.

Do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj w jednej z części jajowodu – w bańce jajowodu. Zdecydowanie rzadziej do zapłodnienia dochodzi w innych częściach jajowodu. Po wniknięciu plemnika do wnętrza komórki jajowej i po zapłodnieniu dochodzi do powstania zarodka, który wędruje dalej – przez jajowód przemieszcza się on w kierunku jamy macicy, w której w prawidłowych warunkach dojdzie do jego zagnieżdżenia, czyli do implantacji zarodka.

Implantacja, czyli zagnieżdżenie zarodka w macicy

W prawidłowych warunkach dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy, a konkretnie w jej błonie śluzowej, czyli w endometrium. Aby mogło dojść do implantacji, błona śluzowa macicy musi zostać do tego w specjalny sposób przygotowana. Co to oznacza? Oznacza to, że błona śluzowa macicy pod wpływem hormonów zmienia swoją budowę – staje się grubsza, bardziej „pulchna”; rośnie w niej ilość naczyń krwionośnych. Tak zmieniona błona śluzowa macicy, przygotowana do przyjęcia zarodka, nosi nazwę doczesnej. Pod wpływem jakich hormonów błona śluzowa macicy ulega zmianom? Wpływ na zmianę budowy endometrium i jej przygotowanie do przyjęcia zarodka mają przede wszystkim żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny i progesteron.

Jak wygląda proces zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy? W czasie implantacji w pierwszym etapie zarodek styka się po prostu z przygotowaną na jego przyjęcie błoną śluzową macicy, a w kolejnym etapie zaczyna w nią „wrastać” i tym sposobem dochodzi do zakończenia procesu implantacji. Od tego momentu zarodek zaczyna rosnąć i z czasem dochodzi do jego przekształcania się w płód, z którego urodzi się po kilku miesiącach upragnione maleństwo.

Powiązane produkty

Chyba jestem w ciąży! Co robić?

Kobieta zaczyna podejrzewać, że jest w ciąży, kiedy nie dostaje miesiączki w określonym czasie. Wtedy też najlepiej poczekać jeszcze trzy-cztery dni i można wykonać samodzielnie w domu test ciążowy. Na czym taki test polega? Domowy test ciążowy polega na badaniu próbki moczu, w której oceniane jest stężenie gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu, którego poziom rośnie w okresie ciąży. Wiadomo, że taki test nie zawsze jest do końca wiarygodny, dlatego też, jeśli kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości, może udać się do najbliższego laboratorium i oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej z krwi. Jest to już badanie bardzo wiarygodne, a oznaczone stężenie beta-HCG będzie nawet wskazywało na to, w którym tygodniu ciąży kobieta się znajduje. Dlaczego oznacza się właśnie poziom beta-HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej? Jest to hormon bardzo wcześnie wytwarzany przez zapłodnione jajo płodowe – dlatego jest to stosunkowo miarodajny wskaźnik sugerujący, że kobieta jest w ciąży. Jeśli po wykonaniu badania okaże się, że poziom gonadotropiny kosmówkowej jest wysoki, wtedy kobieta może już umawiać się na wizytę u ginekologa.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Przede wszystkim w czasie pierwszej wizyty lekarz zbierze od kobiety dokładny wywiad dotyczący jej stanu zdrowia, przyjmowanych przez nią na stałe leków oraz zapyta o datę ostatniej miesiączki. Na tej podstawie bowiem ginekolog będzie mógł ustalić przewidywaną datę porodu.

Datę porodu ustala się za pomocą reguły Naegelego – od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego odejmuje się trzy miesiące i dodaje siedem dni. Jeśli więc ostatnia miesiączka miała miejsce np. 10.10.2018, to od tej 10 października odejmujemy 3 miesiące i dodajemy 7 dni, otrzymując 17.07.2019.

Po ustaleniu daty przewidywanego porodu lekarz bada kobietę oraz wykonuje pierwsze USG, aby przekonać się, czy rzeczywiście widoczny będzie na nim zarodek z bijącym serduszkiem. Od tego momentu do końca ciąży kobieta będzie musiała regularnie odwiedzać swojego ginekologa, który będzie ją prowadził aż do momentu rozwiązania ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij