Mężczyzna z częstym oddawaniem moczu w parku
Julia Lisowska

Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.
 1. Częstomocz – czym jest? Objawy
 2. Od jakiej ilości oddawanie moczu jest uznawane za częste? Czy można określić, ile razy w ciągu dnia powinno się korzystać z toalety?
 3. Przyczyny częstego oddawania moczu
 4. Co na częstomocz? Diagnostyka
 5. Leki na częstomocz
 6. Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu
 7. Czy wstawanie w nocy na siku jest normalne?

Częstomocz – czym jest? Objawy

Częstomocz to schorzenie układu moczowego objawiające się częstym oddawaniem moczu w małych ilościach w dzień (mniej więcej powyżej 8 razy) i ponad 2 przebudzeniami w celu oddawania moczu w nocy. Dodatkowo bardzo często współwystępuje też uczucie ciągłej presji w pęcherzu moczowym mimo niedawnego wypróżnienia. Częstomoczowi może towarzyszyć wiele objawów, które zależą od wyjściowego schorzenia, np.:

 • gorączka, dreszcze,
 • wymioty,
 • krew w moczu,
 • złe samopoczucie,
 • zmiana zapachu moczu,
 • uczucie wewnętrznego napięcia, nerwica, depresja (w częstomoczu o podłożu psychicznym),
 • zaczerwienienie okolic intymnych, wyciek patologicznej wydzieliny z narządów rodnych,
 • osłabienie strumienia moczu (głównie przy problemach z prostatą),
 • wzmożone pragnienie,
 • ból brzucha i ból okolicy lędźwiowej,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, parcie na mocz.

O czym świadczy krew w moczu? Dowiedz się na DOZ.pl

Od jakiej ilości oddawanie moczu jest uznawane za częste? Ile razy w ciągu dnia powinno się korzystać z toalety?

Trudno jest określić normy prawidłowej mikcji, ponieważ to, ile razy dziennie powinno się oddawać mocz, jest sprawą indywidualną i zależy np. od rozmiaru pęcherza lub ilości spożywanych płynów.

Zakłada się jednak, że prawidłowo parcie na mocz odczuwa się przy pęcherzu wypełnionym około 250-350 ml, chociaż niektórzy ludzie czują potrzebę pójścia do toalety już przy 200 ml, a inni dopiero od około 500 ml. To samo dotyczy pytania, czy wstawanie w nocy, żeby oddać mocz, jest normalne – teoretycznie 2 nocne przebudzenia w celu skorzystania z toalety są uważane za normę.

Powiązane produkty

Przyczyny częstego oddawania moczu

Wśród przyczyn zbyt częstego oddawania moczu wyróżnia się stany nie tylko patologiczne, ale również fizjologiczne lub przejściowe, które dotykają układ moczowy. U dorosłych możliwe przyczyny częstomoczu to:

Warto zaznaczyć, że dzieci fizjologicznie oddają mocz częściej niż osoby dorosłe, dlatego nie zawsze jest to powód do niepokoju czy udania się do lekarza. Patologiczną przyczyną częstomoczu u dzieci może być obecność wad wrodzonych układu moczowego (np. odpływu pęcherzowo-moczowodowego) lub zaburzenia nerwicowe.

Co na częstomocz? Diagnostyka

Na początku terapii należy ustalić, co jest przyczyną zwiększonej liczby wizyt w toalecie. Warto też wykonać podstawowe badania moczu i krwi, ponieważ pomoże to nakierować na prawdopodobne podłoże tej przypadłości. Jeżeli jest to wynik nadmiernej podaży płynów, z reguły nie jest potrzebna interwencja lekarska. W większości innych stanów ważne jest udanie się do odpowiedniego lekarza celem specjalistycznej terapii schorzenia wywołującego częstomocz – farmakoterapia lub leczenie zabiegowe.

Czym się różni częstomocz od wielomoczu? Dowiedz się na DOZ.pl

Leki na częstomocz

W częstomoczu na tle nerwowym zaleca się techniki relaksacyjne, a w cięższych przypadkach psychoterapię i leki przeciwlękowe. Jeżeli częstomocz jest wynikiem niewyregulowanej cukrzycy, należy jak najszybciej skorygować leczenie hipoglikemizujące. Lekami na częstomocz wywołany infekcją dróg moczowych są antybiotyki, natomiast przy kamicy nerkowej zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych. W przypadku częstych parć naglących (pęcherz nadreaktywny) coraz większą popularność zdobywają tabletki nowej generacji o działaniu antycholinergicznym lub blokujące receptory muskarynowe, czego efektem jest zmniejszenie napięcia i skurczów pęcherza.

Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu

Zanim sięgnie się po leki regulujące oddawanie moczu, warto skorzystać z domowych sposobów, aby załagodzić problem. Pierwszym działaniem jest modyfikacja diety, a dokładniej wyeliminowanie produktów drażniących pęcherz. Należą do nich np. kawa, alkohol, słodkie napoje i pikantne przyprawy. Przydatna jest także nauka treningu mięśni Kegla (szczególnie dla kobiet), który stymuluje mięśnie głębokie krocza, oraz wypracowanie odpowiednich wzorców oddawania moczu. Jeżeli przyczyną częstomoczu jest łagodny przerost prostaty, skuteczna może okazać się ziołoterapia np. pokrzywą, kłączem perzu czy zielem nawłoci, w celu zahamowania wzrostu stercza.

Częstomocz w nocy
Przyjmuje się, że wstawanie w nocy powyżej 2 razy celem oddania moczu wskazuje już na częstomocz

Czy wstawanie w nocy na siku jest normalne?

Nocna mikcja jest uznawana za normę, gdy odbywa się maksymalnie do dwóch razy. W sytuacji, gdy parcie na mocz wybudza pacjenta więcej razy, może być to spowodowane spożyciem dużej ilości płynów w godzinach wieczornych albo świadczyć o chorobie. Z racji tego, że jest to symptom niespecyficzny, należy przeprowadzić dokładne badania, aby znaleźć przyczynę nykturii. Wśród możliwych schorzeń wymienia się: niewydolność serca, cukrzycę, infekcje w drogach moczowych, moczówkę prostą, przerost gruczołu krokowego, niewydolność nerek.

 1. Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny, red. A. Borkowski, Warszawa 2006.
 2. Interna Szczeklika, red. A Szczeklik, P. Gajewski, Kraków 2019.
 3. Wytyczne postępowania dotyczące nietrzymania moczu u dorosłych, Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

  Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

 • Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

  Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

 • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

  Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

 • Glista ludzka – objawy glistnicy. Rozpoznanie, badania, leczenie zakażenia glistą ludzką

  Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

 • Borowik szatański – charakterystyka. Jak poznać objawy zatrucia?

  Borowik szatański, szatan, diablik, smoczy łeb – nie bez powodu ma tak złowieszcze nazwy – należy do grupy grzybów trujących, które po spożyciu mogą wywołać silne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i nie tylko. Jak odróżnić borowika szatańskiego od szlachetnego? Jakie są objawy zatrucia borowikiem szatańskim? Co zrobić, gdy dojdzie do zatrucia? Podpowiadamy.

 • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

  Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

 • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

  Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

 • Jak wzmocnić stawy w okresie menopauzy?

  Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Wygasająca czynność jajników prowadzi do zahamowania cyklu menstruacyjnego, ale powoduje również wiele uporczywych objawów. Jednym z nich są bóle stawów. Odpowiednia dieta i suplementacja składników o korzystnym wpływie na stawy pomogą w łagodzeniu sztywności i dolegliwości bólowych. A to pozwoli zachować aktywność fizyczną, która w okresie menopauzy jest szczególnie istotna.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij