Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie
Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.
- Częstomocz – czym jest? Objawy
- Od jakiej ilości oddawanie moczu jest uznawane za częste? Czy można określić, ile razy w ciągu dnia powinno się korzystać z toalety?
- Przyczyny częstego oddawania moczu
- Co na częstomocz? Diagnostyka
- Leki na częstomocz
- Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu
- Czy wstawanie w nocy na siku jest normalne?
Częstomocz – czym jest? Objawy
Częstomocz to schorzenie układu moczowego objawiające się częstym oddawaniem moczu w małych ilościach w dzień (mniej więcej powyżej 8 razy) i ponad 2 przebudzeniami w celu oddawania moczu w nocy. Dodatkowo bardzo często współwystępuje też uczucie ciągłej presji w pęcherzu moczowym mimo niedawnego wypróżnienia. Częstomoczowi może towarzyszyć wiele objawów, które zależą od wyjściowego schorzenia, np.:
- gorączka, dreszcze,
- wymioty,
- krew w moczu,
- złe samopoczucie,
- zmiana zapachu moczu,
- uczucie wewnętrznego napięcia, nerwica, depresja (w częstomoczu o podłożu psychicznym),
- zaczerwienienie okolic intymnych, wyciek patologicznej wydzieliny z narządów rodnych,
- osłabienie strumienia moczu (głównie przy problemach z prostatą),
- wzmożone pragnienie,
- ból brzucha i ból okolicy lędźwiowej,
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, parcie na mocz.
O czym świadczy krew w moczu? Dowiedz się na DOZ.pl
Od jakiej ilości oddawanie moczu jest uznawane za częste? Ile razy w ciągu dnia powinno się korzystać z toalety?
Trudno jest określić normy prawidłowej mikcji, ponieważ to, ile razy dziennie powinno się oddawać mocz, jest sprawą indywidualną i zależy np. od rozmiaru pęcherza lub ilości spożywanych płynów.
Przyczyny częstego oddawania moczu
Wśród przyczyn zbyt częstego oddawania moczu wyróżnia się stany nie tylko patologiczne, ale również fizjologiczne lub przejściowe, które dotykają układ moczowy. U dorosłych możliwe przyczyny częstomoczu to:
- infekcje pęcherza moczowego (zapalenie pęcherza moczowego, zakażenie układu moczowego),
- nadmierne spożycie płynów lub kofeiny,
- kamica nerkowa (spowodowana obecnością złogu w pęcherzu),
- pęcherz nadreaktywny (związany z problemami z unerwieniem mięśni pęcherza),
- uszkodzenie rdzenia kręgowego,
- niedoczynność przysadki mózgowej,
- stosowanie niektórych leków, np. diuretyków, czyli leków moczopędnych (w tym przypadku wzmożone oddawanie moczu jest oczekiwanym efektem terapeutycznym),
- cukrzyca (w tej sytuacji dochodzi do częstomoczu w dużych ilościach),
- nowotwór pęcherza,
- choroby ginekologiczne (przyczyną częstego oddawania moczu przez kobiety są guzy przydatków lub mięśniaki macicy),
- ciąża (stan fizjologiczny i przejściowy; częstomocz jest spowodowany uciskiem na pęcherz przez powiększoną macicę),
- choroby prostaty u mężczyzn,
- zaburzenia endokrynologiczne (zespół Cushinga, moczówka prosta, nadczynność przytarczyc).
Co na częstomocz? Diagnostyka
Na początku terapii należy ustalić, co jest przyczyną zwiększonej liczby wizyt w toalecie. Warto też wykonać podstawowe badania moczu i krwi, ponieważ pomoże to nakierować na prawdopodobne podłoże tej przypadłości. Jeżeli jest to wynik nadmiernej podaży płynów, z reguły nie jest potrzebna interwencja lekarska. W większości innych stanów ważne jest udanie się do odpowiedniego lekarza celem specjalistycznej terapii schorzenia wywołującego częstomocz – farmakoterapia lub leczenie zabiegowe.
Leki na częstomocz
W częstomoczu na tle nerwowym zaleca się techniki relaksacyjne, a w cięższych przypadkach psychoterapię i leki przeciwlękowe. Jeżeli częstomocz jest wynikiem niewyregulowanej cukrzycy, należy jak najszybciej skorygować leczenie hipoglikemizujące. Lekami na częstomocz wywołany infekcją dróg moczowych są antybiotyki, natomiast przy kamicy nerkowej zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych. W przypadku częstych parć naglących (pęcherz nadreaktywny) coraz większą popularność zdobywają tabletki nowej generacji o działaniu antycholinergicznym lub blokujące receptory muskarynowe, czego efektem jest zmniejszenie napięcia i skurczów pęcherza.
Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu
Zanim sięgnie się po leki regulujące oddawanie moczu, warto skorzystać z domowych sposobów, aby załagodzić problem. Pierwszym działaniem jest modyfikacja diety, a dokładniej wyeliminowanie produktów drażniących pęcherz. Należą do nich np. kawa, alkohol, słodkie napoje i pikantne przyprawy. Przydatna jest także nauka treningu mięśni Kegla (szczególnie dla kobiet), który stymuluje mięśnie głębokie krocza, oraz wypracowanie odpowiednich wzorców oddawania moczu. Jeżeli przyczyną częstomoczu jest łagodny przerost prostaty, skuteczna może okazać się ziołoterapia np. pokrzywą, kłączem perzu czy zielem nawłoci, w celu zahamowania wzrostu stercza.
Czy wstawanie w nocy na siku jest normalne?
Nocna mikcja jest uznawana za normę, gdy odbywa się maksymalnie do dwóch razy. W sytuacji, gdy parcie na mocz wybudza pacjenta więcej razy, może być to spowodowane spożyciem dużej ilości płynów w godzinach wieczornych albo świadczyć o chorobie. Z racji tego, że jest to symptom niespecyficzny, należy przeprowadzić dokładne badania, aby znaleźć przyczynę nykturii. Wśród możliwych schorzeń wymienia się: niewydolność serca, cukrzycę, infekcje w drogach moczowych, moczówkę prostą, przerost gruczołu krokowego, niewydolność nerek.