Gruczoly przytarczyczne
Natalia Bień

Nadczynność przytarczyc – objawy, przyczyny i leczenie

Nadczynność przytarczyc to endokrynologiczne schorzenie związane z nadmierną produkcją parathormonu przez przytarczyce. Jest to hormon regulujący gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie. Często pierwsze objawy bywają bardzo nieswoiste, a diagnoza stawiana jest na podstawie nieprawidłowych kontrolnych wyników badań krwi. Jakie są objawy nadczynności przytarczyc? Jakie są objawy gruczolaka przytarczyc? Jak leczymy nadczynność przytarczyc?

Nadczynność przytarczyc – co to jest?

Nadczynność gruczołów przytarczycznych to choroba endokrynologiczna, która dotyka od 0,4% do 4% populacji. Wywołana jest przez nadmierną produkcję hormonu – parathormonu (PTH). Jest on produkowany i wydzielany przez przytarczyce, czyli gruczoły układu hormonalnego znajdujące się w miąższu tarczycy. Główne działanie parathormonu polega na wchłanianiu zwrotnym wapnia w nerkach i jelicie, uwalnianiu wapnia z kości oraz zmniejszaniu stężenia fosforanów we krwi i zwiększaniu ich wydalania z moczem. Prawidłowe funkcjonowanie przytarczyc zapewnia zatem równowagę gospodarki wapniowo-fosforowej w naszym organizmie. Do czego prowadzi nadczynność przytarczyc? Odpowiedź jest dosyć prosta – do powstania hiperkalcemii w wyniku zwiększenia stężenia wapnia w surowicy krwi oraz hipofosfatemii, czyli spadku poziomu fosforanów we krwi.

Nadczynność przytarczyc – przyczyny

W zależności od mechanizmu patofizjologicznego wywołującego objawy wyróżniamy trzy typy nadczynności gruczołów przytarczycznych: pierwotną, wtórną i trzeciorzędową.

Pierwotna nadczynność przytarczyc spowodowana jest przez pierwotny defekt komórek produkujących parathormon. Najczęściej jej przyczynami są gruczolaki przytarczyc, przerost przytarczyc oraz nowotwory przytarczyc. Wtórna nadczynność pojawia się w przebiegu przewlekłej choroby nerek (PChN) oraz ostrego uszkodzenia nerek. Uszkodzenie nerek powoduje spadek poziomu wapnia we krwi, co prowadzi do wtórnej nadmiernej produkcji hormonu PTH. Trzeciorzędowa nadczynność przytarczyc powstaje u osób mających wtórną nadczynność, która nie jest leczona w prawidłowy sposób, np. u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek leczonych dializami.

Powiązane produkty

Nadczynność przytarczyc – objawy

Często nadczynność przytarczyc nie daje żadnych objawów i wykrywana jest przypadkowo w trakcie rutynowych badań biochemicznych. Długotrwałe nadmierne wydzielanie hormonu PTH może prowadzić do rozwoju chorób kości i zaburzeń mineralnych. W wyniku zbyt dużego uwalniania wapnia z kości do krwi może pojawić się osteoliza, czyli nadmierne odwapnienie kości prowadzące do osteoporozy oraz zwiększonego ryzyka patologicznych złamań kości. Mogą występować również objawy:

W nadczynności przytarczyc mogą się również pojawić objawy skórne w postaci świądu czy wypadania włosów. W przypadku wtórnej nadczynności dodatkowo pojawia się tężyczka, spadek siły mięśniowej, silne skurcze mięśni dłoni i ramion oraz zaburzenia widzenia i światłowstręt.

Nadczynność przytarczyc – diagnostyka

W przypadku podejrzenia nadczynności przytarczyc należy pilnie skontaktować się z endokrynologiem. W pierwszej kolejności wykonywane są badania laboratoryjne: stężenia wapnia całkowitego, fosforanów i poziom hormonu PTH we krwi. Kiedy choroba zostanie potwierdzona, dalsze badania polegają na diagnostyce obrazowej przytarczyc w celu wykluczenia potencjalnych gruczolaków czy nowotworów tego narządu. Najpierw wykonuje się USG tarczycy, aby wykluczyć obecność zmian ogniskowych, a następnie można zlecić również scyntygrafię przytarczyc i tarczycy. Dodatkowo należy upewnić się, czy nie występują zmiany w układzie kostno-stawowym oraz pozostałych układach. U pacjentów z podejrzeniem osteoporozy wykonujemy scyntygrafię kości.

Na DOZ.pl znajdziesz leki hormonalne na receptę

Nadczynność przytarczyc – leczenie

Leczenie ma na celu usunięcie przyczyny wysokiego poziomu hormonu PTH oraz zależne jest od typu nadczynności, objawów ogólnych i stopnia zaawansowania choroby. Przy pierwotnej nadczynności przytarczyc zazwyczaj wymagane jest chirurgiczne usunięcie gruczolaka przytarczyc bądź nowotworu w celu zlikwidowania przyczyny zaburzeń. Gruczolaki przytarczyc to niegroźne nowotwory, których usunięcie daje szansę na całkowite wyleczenie. W przypadku chorych z małymi gruczolakami bez ciężkich objawów nadczynności przytarczyc można przyjąć postępowanie zachowawcze w postaci systematycznej kontroli w poradni endokrynologicznej, regularnych badań stężenia wapnia oraz badań densytometrycznych.

W przypadku wtórnej nadczynności przytarczyc najważniejsze jest leczenie choroby podstawowej, czyli niewydolności nerek. Dodatkowo stosuje się suplementację witaminy D, niewapniowych związków wiążących fosforany w przewodzie pokarmowym (np. węglan lantanu) oraz wyrównuje się hipokalcemię i hiperfosfatemię. W przypadku trzeciorzędowej nadczynności przytarczyc postępowanie jest podobne do tego we wtórnej nadczynności przytarczyc.

Przy nadczynności przytarczyc należy również zadbać o zdrową dietę. Pacjenci pytają się, co jeść przy nadczynności przytarczyc. Chorzy z nadczynnością pierwotną mają niedobór fosforu w organizmie, dlatego powinni spożywać pokarmy bogate w fosfor, takie jak ryby, wątróbka, drób, sery, makarony czy kasze. Chorzy z nadczynnością wtórną mają go w nadmiarze, dlatego powinni ograniczyć spożywanie tych produktów. Suplementacja wapnia jest konieczna w hipokalcemii, zaś w hiperkalcemii musimy zadbać o dietę ubogą w wapń. Dla chorych z obu grup wskazana jest lekkostrawna dieta z ograniczeniem spożycia mleka, ostrych i pikantnych potraw oraz rezygnacja z alkoholu. W prewencji osteoporozy zalecana jest regularna umiarkowana aktywność fizyczna.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl