Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne
Oliwia Janota

Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.
 1. Dializa – co to jest?
 2. Ile trwa zabieg dializy? Co ile robi się dializy?
 3. Jak długo można żyć na dializie?
 4. Czy dializy wykonuje się do końca życia? Ile można żyć bez dializ?
 5. Czy dializy są bolesne?
 6. Jak czuje się człowiek po dializie?
 7. Ile kosztuje dializa?
 8. Skutki uboczne dializy nerek

Dializa – co to jest?

Dializa to zabieg leczniczy, który ma na celu usunięcie z krwi nagromadzonych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody. Do dializoterapii kwalifikuje lekarz nefrolog na podstawie stanu klinicznego i wyników badań laboratoryjnych (m.in. stężenia kreatyniny, jonów potasu, wartości eGFR). Wyróżnia się dwa rodzaje dializ: hemodializę oraz dializę otrzewnową. Zabieg hemodializy jest wykonywany w ośrodku referencyjnym, natomiast dializę otrzewnową przeprowadza się w warunkach domowych po uprzednim przeszkoleniu pacjenta lub jego opiekunów. W każdym przypadku pacjent musi zostać przygotowany do leczenia nerkozastępczego. Przed rozpoczęciem hemodializy wytwarza się u pacjenta przetokę tętniczo-żylną, a jeśli to niemożliwe – zakłada się cewnik naczyniowy. Pacjenci leczeni dializami otrzewnowymi wymagają natomiast założenia cewnika do jamy otrzewnej.

Ile trwa zabieg dializy? Co ile robi się dializy?

Każdy zabieg dializy jest indywidualnie dopasowywany do aktualnego stanu pacjenta pod kątem częstotliwości i czasu trwania, a także składu koncentratu używanego w procesie filtracji. Hemodializy wykonuje się minimum co 3 dni w specjalnie do tego przygotowanych stacjach dializ. Sam zabieg trwa zazwyczaj 3-6 godzin.

Dializy otrzewnowe wykonywane są kilka razy dziennie w warunkach domowych. Zazwyczaj przeprowadza się jedną, całonocną „długą” dializę oraz 3-4 „krótkie” dializy w ciągu dnia.

Powiązane produkty

Jak długo można żyć na dializie?

Przewidywana długość życia pacjentów dializowanych zależy ściśle od czasu trwania choroby, chorób towarzyszących oraz dyscypliny pacjenta w przestrzeganiu zaleceń lekarskich dotyczących częstotliwości dializ, trybu życia, stosowanej diety oraz objętości spożywanych płynów. Niemniej dializoterapia pozwala pacjentom utrzymywać dobrą jakość życia nawet przez kilkadziesiąt lat mimo poważnej choroby przewlekłej.

Czy dializy wykonuje się do końca życia? Ile można żyć bez dializ?

W przypadku nagłego zachorowania (ostra niewydolność nerek) możliwa jest kwalifikacja do hemodializy, a po ustabilizowaniu stanu pacjenta nie będzie konieczności przewlekłego leczenia w stacji dializ. Są to jednak marginalne przypadki. Najczęściej do dializoterapii kwalifikowani są pacjenci z powodu postępującej przewlekłej choroby nerek. Niewydolność nerek spowodowana chorobą przewlekłą to nieodwracalne zaburzenie czynności tego narządu, które wiąże się z koniecznością przeprowadzania dializ do końca życia. W takiej sytuacji dializę należy wykonywać regularnie, gdyż jeśli pacjent nie zgłosi się na zabieg w zaplanowanym terminie, może znaleźć się w stanie zagrożenia życia w ciągu kilkudziesięciu godzin. Jedyną możliwością pozwalającą na rezygnację z dializ u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek jest przeszczep nerki.

Czy dializy są bolesne?

Sam zabieg hemodializy lub dializy otrzewnowej nie jest bolesny. Jedynym inwazyjnym momentem jest wytworzenie przetoki tętniczo-żylnej lub założenie cewnika do jamy otrzewnej. W przypadku hemodializy każdorazowo niezbędne jest wykonanie dwóch wkłuć (najczęściej w okolicę zgięcia łokciowego lub przedramienia), a kolejne kroki dializy przebiegają już automatycznie, bez naruszania powłok skórnych pacjenta. W przypadku dializy otrzewnowej cewnik założony jest na stałe, a wykonanie dializy nie wymaga nakłucia powłok skórnych.

Jak czuje się człowiek po dializie?

W trakcie i tuż po zabiegu dializy mogą wystąpić: obniżenie lub wzrost ciśnienia tętniczego, kurcze mięśniowe, ból głowy, nudności lub świąd. Jednak zazwyczaj objawy te mają łagodny charakter. Duży wpływ na samopoczucie w trakcie i po dializoterapii ma dyscyplina pacjenta w życiu codziennym. Regularne zgłaszanie się na zabieg, ograniczenie spożycia płynów i soli oraz przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań hemodializy oraz zwiększa szanse na dobre samopoczucie pacjenta.

Ile kosztuje dializa?

Dializoterapia jest w pełni finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wobec czego pacjenci leczeni zarówno dializą otrzewnową w domu, jak i metodą hemodializy nie ponoszą żadnych kosztów leczenia. Ponadto NFZ pokrywa również koszty transportu pacjenta, dzięki czemu pacjenci hemodializowani mają zapewniony darmowy dojazd do ośrodka referencyjnego i powrót ze stacji dializ.

Skutki uboczne dializy nerek

W przypadku hemodializy najczęstszym powikłaniem są problemy ze sprawnością dostępu naczyniowego, a także krwawienia i miejscowe stany zapalne. Przetoki i cewniki w toku leczenia mogą stać się niedrożne i konieczne będzie ponowne chirurgiczne założenie dostępu naczyniowego. Natomiast pacjenci leczeni dializą otrzewnową mogą borykać się z zapaleniem ujścia cewnika otrzewnowego, które może doprowadzić do zapalenia otrzewnej, a to z kolei może zagrażać życiu pacjenta. Inne możliwe powikłania to: przepukliny w okolicy wkłucia, przeciekanie płynu dializacyjnego, a także bóle brzucha i okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

 1. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2022/2023, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2021, s. 966.
 2. Medycyna wewnętrzna, pod red. G. Herolda i wsp., Warszawa 1996, s. 634-635.
 3. I. Teitelbaum, Peritoneal Dialysis, The New England Journal of Medicine vol. 385,19 (2021): 1786-1795.
 4. W. Fadili et al., Hemodialysis safety: Evaluation of clinical practice, Saudi Journal of Kidney Diseases and Transplantation: an official publication of the Saudi Center for Organ Transplantation, Saudi Arabia vol. 27,3 (2016): 553-6.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij