Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne
Oliwia Janota

Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  1. Dializa – co to jest?
  2. Ile trwa zabieg dializy? Co ile robi się dializy?
  3. Jak długo można żyć na dializie?
  4. Czy dializy wykonuje się do końca życia? Ile można żyć bez dializ?
  5. Czy dializy są bolesne?
  6. Jak czuje się człowiek po dializie?
  7. Ile kosztuje dializa?
  8. Skutki uboczne dializy nerek

Dializa – co to jest?

Dializa to zabieg leczniczy, który ma na celu usunięcie z krwi nagromadzonych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody. Do dializoterapii kwalifikuje lekarz nefrolog na podstawie stanu klinicznego i wyników badań laboratoryjnych (m.in. stężenia kreatyniny, jonów potasu, wartości eGFR). Wyróżnia się dwa rodzaje dializ: hemodializę oraz dializę otrzewnową. Zabieg hemodializy jest wykonywany w ośrodku referencyjnym, natomiast dializę otrzewnową przeprowadza się w warunkach domowych po uprzednim przeszkoleniu pacjenta lub jego opiekunów. W każdym przypadku pacjent musi zostać przygotowany do leczenia nerkozastępczego. Przed rozpoczęciem hemodializy wytwarza się u pacjenta przetokę tętniczo-żylną, a jeśli to niemożliwe – zakłada się cewnik naczyniowy. Pacjenci leczeni dializami otrzewnowymi wymagają natomiast założenia cewnika do jamy otrzewnej.

Ile trwa zabieg dializy? Co ile robi się dializy?

Każdy zabieg dializy jest indywidualnie dopasowywany do aktualnego stanu pacjenta pod kątem częstotliwości i czasu trwania, a także składu koncentratu używanego w procesie filtracji. Hemodializy wykonuje się minimum co 3 dni w specjalnie do tego przygotowanych stacjach dializ. Sam zabieg trwa zazwyczaj 3-6 godzin.

Dializy otrzewnowe wykonywane są kilka razy dziennie w warunkach domowych. Zazwyczaj przeprowadza się jedną, całonocną „długą” dializę oraz 3-4 „krótkie” dializy w ciągu dnia.

Powiązane produkty

Jak długo można żyć na dializie?

Przewidywana długość życia pacjentów dializowanych zależy ściśle od czasu trwania choroby, chorób towarzyszących oraz dyscypliny pacjenta w przestrzeganiu zaleceń lekarskich dotyczących częstotliwości dializ, trybu życia, stosowanej diety oraz objętości spożywanych płynów. Niemniej dializoterapia pozwala pacjentom utrzymywać dobrą jakość życia nawet przez kilkadziesiąt lat mimo poważnej choroby przewlekłej.

Czy dializy wykonuje się do końca życia? Ile można żyć bez dializ?

W przypadku nagłego zachorowania (ostra niewydolność nerek) możliwa jest kwalifikacja do hemodializy, a po ustabilizowaniu stanu pacjenta nie będzie konieczności przewlekłego leczenia w stacji dializ. Są to jednak marginalne przypadki. Najczęściej do dializoterapii kwalifikowani są pacjenci z powodu postępującej przewlekłej choroby nerek. Niewydolność nerek spowodowana chorobą przewlekłą to nieodwracalne zaburzenie czynności tego narządu, które wiąże się z koniecznością przeprowadzania dializ do końca życia. W takiej sytuacji dializę należy wykonywać regularnie, gdyż jeśli pacjent nie zgłosi się na zabieg w zaplanowanym terminie, może znaleźć się w stanie zagrożenia życia w ciągu kilkudziesięciu godzin. Jedyną możliwością pozwalającą na rezygnację z dializ u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek jest przeszczep nerki.

Czy dializy są bolesne?

Sam zabieg hemodializy lub dializy otrzewnowej nie jest bolesny. Jedynym inwazyjnym momentem jest wytworzenie przetoki tętniczo-żylnej lub założenie cewnika do jamy otrzewnej. W przypadku hemodializy każdorazowo niezbędne jest wykonanie dwóch wkłuć (najczęściej w okolicę zgięcia łokciowego lub przedramienia), a kolejne kroki dializy przebiegają już automatycznie, bez naruszania powłok skórnych pacjenta. W przypadku dializy otrzewnowej cewnik założony jest na stałe, a wykonanie dializy nie wymaga nakłucia powłok skórnych.

Jak czuje się człowiek po dializie?

W trakcie i tuż po zabiegu dializy mogą wystąpić: obniżenie lub wzrost ciśnienia tętniczego, kurcze mięśniowe, ból głowy, nudności lub świąd. Jednak zazwyczaj objawy te mają łagodny charakter. Duży wpływ na samopoczucie w trakcie i po dializoterapii ma dyscyplina pacjenta w życiu codziennym. Regularne zgłaszanie się na zabieg, ograniczenie spożycia płynów i soli oraz przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań hemodializy oraz zwiększa szanse na dobre samopoczucie pacjenta.

Ile kosztuje dializa?

Dializoterapia jest w pełni finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wobec czego pacjenci leczeni zarówno dializą otrzewnową w domu, jak i metodą hemodializy nie ponoszą żadnych kosztów leczenia. Ponadto NFZ pokrywa również koszty transportu pacjenta, dzięki czemu pacjenci hemodializowani mają zapewniony darmowy dojazd do ośrodka referencyjnego i powrót ze stacji dializ.

Skutki uboczne dializy nerek

W przypadku hemodializy najczęstszym powikłaniem są problemy ze sprawnością dostępu naczyniowego, a także krwawienia i miejscowe stany zapalne. Przetoki i cewniki w toku leczenia mogą stać się niedrożne i konieczne będzie ponowne chirurgiczne założenie dostępu naczyniowego. Natomiast pacjenci leczeni dializą otrzewnową mogą borykać się z zapaleniem ujścia cewnika otrzewnowego, które może doprowadzić do zapalenia otrzewnej, a to z kolei może zagrażać życiu pacjenta. Inne możliwe powikłania to: przepukliny w okolicy wkłucia, przeciekanie płynu dializacyjnego, a także bóle brzucha i okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

  1. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2022/2023, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2021, s. 966.
  2. Medycyna wewnętrzna, pod red. G. Herolda i wsp., Warszawa 1996, s. 634-635.
  3. I. Teitelbaum, Peritoneal Dialysis, The New England Journal of Medicine vol. 385,19 (2021): 1786-1795.
  4. W. Fadili et al., Hemodialysis safety: Evaluation of clinical practice, Saudi Journal of Kidney Diseases and Transplantation: an official publication of the Saudi Center for Organ Transplantation, Saudi Arabia vol. 27,3 (2016): 553-6.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl