Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne
Oliwia Janota

Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  1. Dializa – co to jest?
  2. Ile trwa zabieg dializy? Co ile robi się dializy?
  3. Jak długo można żyć na dializie?
  4. Czy dializy wykonuje się do końca życia? Ile można żyć bez dializ?
  5. Czy dializy są bolesne?
  6. Jak czuje się człowiek po dializie?
  7. Ile kosztuje dializa?
  8. Skutki uboczne dializy nerek

Dializa – co to jest?

Dializa to zabieg leczniczy, który ma na celu usunięcie z krwi nagromadzonych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody. Do dializoterapii kwalifikuje lekarz nefrolog na podstawie stanu klinicznego i wyników badań laboratoryjnych (m.in. stężenia kreatyniny, jonów potasu, wartości eGFR). Wyróżnia się dwa rodzaje dializ: hemodializę oraz dializę otrzewnową. Zabieg hemodializy jest wykonywany w ośrodku referencyjnym, natomiast dializę otrzewnową przeprowadza się w warunkach domowych po uprzednim przeszkoleniu pacjenta lub jego opiekunów. W każdym przypadku pacjent musi zostać przygotowany do leczenia nerkozastępczego. Przed rozpoczęciem hemodializy wytwarza się u pacjenta przetokę tętniczo-żylną, a jeśli to niemożliwe – zakłada się cewnik naczyniowy. Pacjenci leczeni dializami otrzewnowymi wymagają natomiast założenia cewnika do jamy otrzewnej.

Ile trwa zabieg dializy? Co ile robi się dializy?

Każdy zabieg dializy jest indywidualnie dopasowywany do aktualnego stanu pacjenta pod kątem częstotliwości i czasu trwania, a także składu koncentratu używanego w procesie filtracji. Hemodializy wykonuje się minimum co 3 dni w specjalnie do tego przygotowanych stacjach dializ. Sam zabieg trwa zazwyczaj 3-6 godzin.

Dializy otrzewnowe wykonywane są kilka razy dziennie w warunkach domowych. Zazwyczaj przeprowadza się jedną, całonocną „długą” dializę oraz 3-4 „krótkie” dializy w ciągu dnia.

Powiązane produkty

Jak długo można żyć na dializie?

Przewidywana długość życia pacjentów dializowanych zależy ściśle od czasu trwania choroby, chorób towarzyszących oraz dyscypliny pacjenta w przestrzeganiu zaleceń lekarskich dotyczących częstotliwości dializ, trybu życia, stosowanej diety oraz objętości spożywanych płynów. Niemniej dializoterapia pozwala pacjentom utrzymywać dobrą jakość życia nawet przez kilkadziesiąt lat mimo poważnej choroby przewlekłej.

Czy dializy wykonuje się do końca życia? Ile można żyć bez dializ?

W przypadku nagłego zachorowania (ostra niewydolność nerek) możliwa jest kwalifikacja do hemodializy, a po ustabilizowaniu stanu pacjenta nie będzie konieczności przewlekłego leczenia w stacji dializ. Są to jednak marginalne przypadki. Najczęściej do dializoterapii kwalifikowani są pacjenci z powodu postępującej przewlekłej choroby nerek. Niewydolność nerek spowodowana chorobą przewlekłą to nieodwracalne zaburzenie czynności tego narządu, które wiąże się z koniecznością przeprowadzania dializ do końca życia. W takiej sytuacji dializę należy wykonywać regularnie, gdyż jeśli pacjent nie zgłosi się na zabieg w zaplanowanym terminie, może znaleźć się w stanie zagrożenia życia w ciągu kilkudziesięciu godzin. Jedyną możliwością pozwalającą na rezygnację z dializ u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek jest przeszczep nerki.

Czy dializy są bolesne?

Sam zabieg hemodializy lub dializy otrzewnowej nie jest bolesny. Jedynym inwazyjnym momentem jest wytworzenie przetoki tętniczo-żylnej lub założenie cewnika do jamy otrzewnej. W przypadku hemodializy każdorazowo niezbędne jest wykonanie dwóch wkłuć (najczęściej w okolicę zgięcia łokciowego lub przedramienia), a kolejne kroki dializy przebiegają już automatycznie, bez naruszania powłok skórnych pacjenta. W przypadku dializy otrzewnowej cewnik założony jest na stałe, a wykonanie dializy nie wymaga nakłucia powłok skórnych.

Jak czuje się człowiek po dializie?

W trakcie i tuż po zabiegu dializy mogą wystąpić: obniżenie lub wzrost ciśnienia tętniczego, kurcze mięśniowe, ból głowy, nudności lub świąd. Jednak zazwyczaj objawy te mają łagodny charakter. Duży wpływ na samopoczucie w trakcie i po dializoterapii ma dyscyplina pacjenta w życiu codziennym. Regularne zgłaszanie się na zabieg, ograniczenie spożycia płynów i soli oraz przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań hemodializy oraz zwiększa szanse na dobre samopoczucie pacjenta.

Ile kosztuje dializa?

Dializoterapia jest w pełni finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wobec czego pacjenci leczeni zarówno dializą otrzewnową w domu, jak i metodą hemodializy nie ponoszą żadnych kosztów leczenia. Ponadto NFZ pokrywa również koszty transportu pacjenta, dzięki czemu pacjenci hemodializowani mają zapewniony darmowy dojazd do ośrodka referencyjnego i powrót ze stacji dializ.

Skutki uboczne dializy nerek

W przypadku hemodializy najczęstszym powikłaniem są problemy ze sprawnością dostępu naczyniowego, a także krwawienia i miejscowe stany zapalne. Przetoki i cewniki w toku leczenia mogą stać się niedrożne i konieczne będzie ponowne chirurgiczne założenie dostępu naczyniowego. Natomiast pacjenci leczeni dializą otrzewnową mogą borykać się z zapaleniem ujścia cewnika otrzewnowego, które może doprowadzić do zapalenia otrzewnej, a to z kolei może zagrażać życiu pacjenta. Inne możliwe powikłania to: przepukliny w okolicy wkłucia, przeciekanie płynu dializacyjnego, a także bóle brzucha i okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

  1. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2022/2023, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2021, s. 966.
  2. Medycyna wewnętrzna, pod red. G. Herolda i wsp., Warszawa 1996, s. 634-635.
  3. I. Teitelbaum, Peritoneal Dialysis, The New England Journal of Medicine vol. 385,19 (2021): 1786-1795.
  4. W. Fadili et al., Hemodialysis safety: Evaluation of clinical practice, Saudi Journal of Kidney Diseases and Transplantation: an official publication of the Saudi Center for Organ Transplantation, Saudi Arabia vol. 27,3 (2016): 553-6.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij