Dzienniczek mikcji – czym jest i kiedy należy go prowadzić?
Katarzyna Gmachowska

Dzienniczek mikcji – czym jest i kiedy należy go prowadzić?

Dzienniczek mikcji pozwala na diagnostykę różnicową zaburzeń mikcji oraz określenie ich nasilenia, a także na zalecenie najlepszego procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Przy jakich chorobach należy prowadzić dziennik mikcji i jak się do tego przygotować? Podpowiadamy.

Dzienniczek mikcji jest zalecaną metodą diagnostyki problemów z nietrzymaniem moczu, obecności pęcherza nadreaktywnego lub osłabienia mięśni miednicy. Polega na skrupulatnym zapisywaniu liczby mikcji i objętości oddawanego moczu przez kolejne trzy dni, a także zapisywaniu epizodów nietrzymania moczu czy parć naglących.

Dzienniczek mikcji – czym jest i przy jakich chorobach będzie przydatny?  

Dzienniczek mikcji jest bardzo przydatnym narzędziem w diagnostyce chorób dróg moczowych, zwłaszcza takich jak nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny, parcia naglące, częstomocz bez objawów zakażenia układu moczowego lub oddawanie moczu w małych ilościach. 

Sumienne prowadzenie dzienniczka mikcji pozwala na określenie rodzaju nietrzymania moczu, zaawansowania dolegliwości oraz wdrożenia najtrafniejszego leczenia. Dlatego jest on zalecany osobom zmagającym się z mimowolnym popuszczaniem moczu np. w trakcie wysiłku fizycznego, śmiechu czy kichania, pacjentom zgłaszającym nagłe parcia na pęcherz moczowy lub oddającym mocz w małych ilościach, ale z dużą częstotliwością. 

U osób dorosłych, wypijających ok. 2,5 litra płynów dziennie, normą jest 6–8 mikcji w ciągu dnia, maks.1 mikcja w nocy oraz oddawanie moczu średnio co 3 godziny. Pojemność pęcherza osoby dorosłej wynosi około 600 ml.  

Dzienniczek mikcji pozwala wykryć odchylenia od normy, np. odczucie parcia na mocz przy niewielkim wypełnieniu pęcherza moczowego oraz zbyt częste lub rzadkie oddawanie moczu. 

Dzienniczek mikcji – jak należy się przygotować?  

Chcąc się przygotować do prawidłowego pomiaru ilości moczu za pomocą dzienniczka mikcji, należy zaopatrzyć się w pojemnik z miarką o objętości około 600 mililitrów oraz wykorzystać dostępne gotowe szablony dzienniczka mikcji lub stworzyć własny (powinien zawierać informacje takie jak: liczba mikcji oraz objętość moczu w ciągu dnia i nocy, dobową liczbę mikcji, średnią objętość mikcyjną, częstotliwość incydentów nietrzymania moczu, współwystępujące parcia naglące i ich nasilenie, zużycie wkładek lub podpasek oraz epizody nietrzymania moczu).  

Dzienniczek mikcji należy skrupulatnie wypełniać przez minimum 3 kolejne dni, gdyż krótsze pomiary mogą być niewiarygodne. Przynajmniej jeden z tych dni powinien być dniem wolnym od pracy. Zaleca się, aby pomiary mikcji wykonywać w domu, gdyż przeprowadzanie pomiarów ilości moczu należy wykonywać przez całą dobę, co może być krępujące w publicznych toaletach.  

Powiązane produkty

Co zapisywać w dzienniku mikcji? 

Podczas prowadzenia dzienniczka mikcji bardzo ważna jest sumienność; pomiary mikcji należy przeprowadzić przez trzy kolejne dni.  

Parametry, które powinny znaleźć się w dzienniczku mikcji, to

  • wypite płyny (do płynów zaliczamy także zupy, kawę, koktajle) z określeniem ilości, godziny spożywania płynów oraz jego rodzaju, 
  • dokładną godzinę mikcji oraz objętość moczu, zarówno w dzień, jak i w nocy; pomocny będzie pojemniczek z miarką, 
  • epizody mimowolnego wycieku moczu, określić ilość moczu oraz towarzyszące mu okoliczności (np. odczucie parcia na pęcherz moczowy, popuszczenie moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu czy kichania),  
  • czy była konieczność korzystania z podpasek lub wkładek urologicznych (jeśli tak, to jak często).  

Dzienniczek mikcji – co powinno nas zaniepokoić?  

U osób zdrowych, bez problemów z drogami moczowymi i mięśniami dna miednicy, średnia objętość moczu oddawanego podczas jednej mikcji to 500–600 ml, średnio co 3 godziny. Dzienna prawidłowa liczba mikcji to 6–8, w nocy za normę uznaje się brak lub jeden epizod oddawania moczu (dowiedz się więcej, czym jest nykturia). Prawidłowo nie występują epizody popuszczania moczu ani odczucie parć naglących

Należy pamiętać, aby każde odchylenie od normy, zauważone podczas prowadzenia dzienniczka mikcji, skonsultować z lekarzem, który po przeanalizowaniu uzyskanych parametrów zaleci dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne. W przypadku stwierdzenia wysiłkowego nietrzymania moczu pomocne mogą być ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla), które polegają na naprzemiennych skurczach i relaksacjach mięśni, przez co dochodzi do zwiększania ich siły. Mięśnie Kegla są odpowiedzialne za podtrzymywanie narządów jamy brzusznej, w tym także pęcherza moczowego. Do ich osłabienia dochodzi na skutek zmian hormonalnych zwłaszcza w okresie menopauzy, po porodach, zwłaszcza zabiegowych, operacjach chirurgicznych jamy brzusznej czy w otyłości. Pomocne może być zasięgnięcie porady fizjoterapeuty, który pokaże, jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy.  

  1. P. Radziszewski, T. Rechberger, M. Sosnowski, Z. Wolski, Wytyczne ekspertów odnośnie badań urodynamicznych niezbędnych do rozpoznania pęcherza nadreaktywnego, "Przegląd Urologiczny", nr 4 (80) 2013.
  2. P. Radziszewski, P. Dobroński, Nietrzymanie moczu, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008. 
  3. T. Drewa, K. Juszczak, Urologia - ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2018.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

  • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

    Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

  • Wymioty u dziecka – przyczyny i skutki. Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

    Ostatnio obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do przychodni i szpitali z silnymi wymiotami. U dzieci wywoływane są one zwykle przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, a także przez błędy dietetyczne. Co ma zrobić rodzic, gdy dziecko wymiotuje? Podpowiadamy.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

    Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka.

  • Grypa – przyczyny, objawy i powikłania. Czy szczepionka chroni przed zakażeniem?

    Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij