Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?
Katarzyna Gmachowska

Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży, znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem, powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.  

Tatuaże z henny – jak się je wykonuje? Czy są trwałe?  

Henna jest naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego. Uzyskuje się ją po sproszkowaniu suchych liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (łac. Lawsonia inermis). Henna dzięki swoim właściwościom barwiącym znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym m.in. do farbowania włosów, brwi, rzęs czy wykonywania tatuażu.  

Tatuaż przy użyciu henny wykonuje się na oczyszczonej i odtłuszczonej skórze. Najczęściej stosuje się specjalne szablony, które przenosi się za pomocą kalki na skórę. Następnie specjalnym aplikatorem nakłada się hennę na odciśnięty szkic oraz odczekuje do czasu całkowitego wyschnięcia warstwy henny. Należy unikać kontaktu tatuażu z wodą przez co najmniej pięć godzin. Po tym czasie można usunąć zaschniętą hennę ze skóry.  

W zależności od rodzaju henny tatuaż na skórze zazwyczaj utrzymuje się od 7 dni do nawet 4–5 tygodni. Trwałość tatuażu wykonanego z henny zwiększa także prawidłowa pielęgnacja skóry, w tym stosowanie kremów nawilżających, ochrona przeciwsłoneczna preparatami zawierającymi SPF, stosowanie emolientów do mycia i pielęgnacji skóry.  

O czym warto wiedzieć przed wykonaniem tatuażu z henny?  

Warto pamiętać, że naturalna henna jest koloru jasnego i dość rzadko powoduje reakcje uczuleniowe, w przeciwieństwie do sztucznej henny, która zawiera PPD (parafenylodwuaminę), czyli substancję dodawaną do henny, aby uzyskać ciemniejszy kolor.  

Z racji tego henna sztuczna może powodować uczulenie, przed jej użyciem należy wykonać tzw. próbę uczuleniową, która polega na nałożeniu niewielkiej ilości henny w okolicy przedramienia i odczekaniu przez 10–15 minut, po czym należy zmyć kosmetyk ze skóry. Jeśli w ciągu następnych 24 godzin po wykonaniu próby uczuleniowej nie zaobserwuje się objawów alergii (zaczerwienienia, świądu, zmian rumieniowo-grudkowych, pęcherzy) można wykonać tatuaż na większej powierzchni ciała.  

W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej skóry po wykonaniu tatuażu z henny istnieje ryzyko pozostawania blizn. Żeby zmniejszyć ich widoczność, można po zagojeniu rany stosować preparaty na blizny zawierające silikony lub substancje roślinne, które rozjaśniają oraz zmniejszają widoczność szpecących pozostałości po ranie.  

Przeciwwskazaniami do wykonania tatuażu z henny są stan zapalny skóry, reakcje alergiczne skóry po kosmetykach i po wcześniejszym kontakcie z henną, ciąża, młody wiek, zwłaszcza u dzieci poniżej 10. roku życia, gdyż mają delikatną skórę, skłonną po podrażnień, blizny oraz zmiany barwnikowe w miejscu, w którym zamierza się wykonać tatuaż, przewlekłe choroby skóry takie jak łuszczyca, bielactwo, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry.  

Warto pamiętać, aby tatuaże z henny wykonywać w sprawdzonych salonach kosmetycznych po to, by uniknąć zastosowania henny nieznanego pochodzenia, która może spowodować reakcje alergiczne.  

Powiązane produkty

Co zrobić, gdy wystąpi u dziecka lub u osoby dorosłej uczulenie na hennę?  

Większość reakcji uczuleniowych na hennę występuje w mechanizmie opóźnionym, co oznacza, że zmiany skórne pojawiają się po 48–72 godzinach od wykonania tatuażu. W przypadku reakcji uczuleniowej natychmiastowej objawy pojawiają się szybki, nawet w kilka minut od ekspozycji na alergen.  

Do najczęstszych objawów uczulenia na hennę zalicza się świąd skóry, pokrzywkę, wysypkę, zaczerwienienie skóry, pęcherze.  

Do objawów ciężkiej reakcji alergicznej, które mogą wystąpić w wyniku alergii na hennę, należą: duszność, trudności w oddychaniu, świszczący oddech, spadek ciśnienia tętniczego krwi, kaszel, zaburzenia rytmu serca oraz ból w klatce piersiowej. Są to objawy, które wskazują na stan zagrażający życiu, dlatego należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Natomiast zmiany skórne powstałe na skutek reakcji uczuleniowej należy skonsultować z lekarzem POZ, alergologiem lub dermatologiem.  

W przypadku pojawienia się objawów uczulenia na hennę zaleca się podanie leków antyhistaminowych, które są stosowane m.in. w alergii wziewnej, oraz miejscowo na zmienioną zapalnie skórę maści zawierających substancje przeciwzapalne, zwłaszcza hydrokortyzon, dimetynden maleinianu, allantoinę oraz dekspantenol.  

Tatuaży z henny nie zaleca się u dzieci w wieku poniżej 10. roku życia, gdyż mają one zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego po zastosowaniu henny u dzieci oraz młodzieży, podobnie jak u dorosłych, zaleca się zastosowanie leków antyhistaminowych dostosowanych do wieku dziecka oraz miejscowo na skórę preparatów zawierających substancje przeciwzapalne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij