Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?
Katarzyna Gmachowska

Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  1. Tatuaże z henny – jak się je wykonuje? Czy długo się utrzymują?
  2. O czym warto wiedzieć przed wykonaniem tatuażu z henny?
  3. Co zrobić, gdy u dziecka lub osoby dorosłej wystąpi uczulenie na hennę?

Tatuaże z henny – jak się je wykonuje? Czy długo się utrzymują?

Henna jest naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego. Uzyskuje się ją po sproszkowaniu suchych liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (łac. Lawsonia inermis). Henna dzięki swoim właściwościom barwiącym znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym – używa się jej m.in. do farbowania włosów, brwi, rzęs czy wykonywania tatuażu.

Tatuaż przy użyciu henny wykonuje się na oczyszczonej i odtłuszczonej skórze. Najczęściej stosuje się specjalne szablony, które przenosi się za pomocą kalki na skórę. Następnie specjalnym aplikatorem nakłada się hennę na odciśnięty szkic oraz odczekuje do czasu całkowitego wyschnięcia warstwy henny. Należy unikać kontaktu tatuażu z wodą przez co najmniej pięć godzin. Po tym czasie można usunąć zaschniętą hennę ze skóry.

W zależności od rodzaju henny tatuaż na skórze zazwyczaj utrzymuje się od 7 dni do nawet 4–5 tygodni. Trwałość tatuażu wykonanego z henny zwiększa także prawidłowa pielęgnacja skóry, w tym stosowanie kremów nawilżających, ochrona przeciwsłoneczna preparatami zawierającymi SPF, stosowanie emolientów do mycia i pielęgnacji skóry.

O czym warto wiedzieć przed wykonaniem tatuażu z henny?

Warto pamiętać, że naturalna henna jest koloru jasnego i dość rzadko powoduje reakcje uczuleniowe w przeciwieństwie do sztucznej henny, która zawiera PPD (parafenylodwuaminę), czyli substancję dodawaną do henny, aby uzyskać ciemniejszy kolor.

Z racji tego, że sztuczna henna może powodować uczulenie, przed jej użyciem należy wykonać tzw. próbę uczuleniową, która polega na nałożeniu niewielkiej ilości henny w okolicy przedramienia i odczekaniu 10–15 minut. Po tym czasie należy zmyć hennę ze skóry. Jeśli w ciągu następnych 24 godzin po wykonaniu próby uczuleniowej nie zaobserwuje się objawów alergii (zaczerwienienia, świądu, zmian rumieniowo-grudkowych, pęcherzy), można wykonać tatuaż na większej powierzchni ciała.

W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej skóry po wykonaniu tatuażu z henny istnieje ryzyko powstania blizn. Żeby zmniejszyć ich widoczność, można po zagojeniu rany stosować preparaty na blizny zawierające silikony lub substancje roślinne, które rozjaśniają oraz zmniejszają widoczność szpecących pozostałości po ranie.

Przeciwwskazaniami do wykonania tatuażu z henny są stan zapalny skóry, reakcje alergiczne skóry po kosmetykach i po wcześniejszym kontakcie z henną, ciąża, młody wiek (zwłaszcza u dzieci poniżej 10. roku życia, gdyż mają delikatną skórę, skłonną do podrażnień), blizny oraz zmiany barwnikowe w miejscu, w którym zamierza się wykonać tatuaż, przewlekłe choroby skóry takie jak łuszczyca czy bielactwo, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry.

tatuaż na dłoniach z henny
Warto pamiętać, aby tatuaże z henny wykonywać w sprawdzonych salonach kosmetycznych w celu uniknięcia zastosowania henny nieznanego pochodzenia, która może spowodować reakcje alergiczne.

Powiązane produkty

Co zrobić, gdy u dziecka lub osoby dorosłej wystąpi uczulenie na hennę?

Większość reakcji uczuleniowych na hennę występuje w mechanizmie opóźnionym, co oznacza, że zmiany skórne pojawiają się po 48–72 godzinach od wykonania tatuażu. W przypadku reakcji uczuleniowej natychmiastowej objawy pojawiają się szybko, nawet w kilka minut po ekspozycji na alergen.

Do najczęstszych objawów uczulenia na hennę zalicza się świąd skóry, pokrzywkę, wysypkę, zaczerwienienie skóry, pęcherze.

Do objawów ciężkiej reakcji alergicznej, które mogą wystąpić w wyniku alergii na hennę, należą: duszność, trudności w oddychaniu, świszczący oddech, spadek ciśnienia tętniczego krwi, kaszel, zaburzenia rytmu serca oraz ból w klatce piersiowej. Są to objawy, które wskazują na stan zagrażający życiu, dlatego należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Natomiast zmiany skórne powstałe na skutek reakcji uczuleniowej należy skonsultować z lekarzem POZ, alergologiem lub dermatologiem.

W przypadku pojawienia się objawów uczulenia na hennę zaleca się podanie leków antyhistaminowych, które są stosowane m.in. w alergii wziewnej, oraz miejscowo na zmienioną zapalnie skórę maści zawierających substancje przeciwzapalne, zwłaszcza hydrokortyzon, dimetynden maleinianu, alantoinę oraz dekspantenol.

Tatuaży z henny nie zaleca się wykonywać u dzieci w wieku poniżej 10. roku życia, gdyż mają one zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego po zastosowaniu henny u dzieci oraz młodzieży zaleca się – podobnie jak u dorosłych – zastosowanie leków antyhistaminowych dostosowanych do wieku dziecka oraz miejscowo na skórę preparatów zawierających substancje przeciwzapalne.

SAMOOPALACZE

DERMOKOSMETYKI DO TWARZY

LAKIERY HYBRYDOWE

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

    Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl