Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?
Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.
- Tatuaże z henny – jak się je wykonuje? Czy długo się utrzymują?
- O czym warto wiedzieć przed wykonaniem tatuażu z henny?
- Co zrobić, gdy u dziecka lub osoby dorosłej wystąpi uczulenie na hennę?
Tatuaże z henny – jak się je wykonuje? Czy długo się utrzymują?
Henna jest naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego. Uzyskuje się ją po sproszkowaniu suchych liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (łac. Lawsonia inermis). Henna dzięki swoim właściwościom barwiącym znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym – używa się jej m.in. do farbowania włosów, brwi, rzęs czy wykonywania tatuażu.
Tatuaż przy użyciu henny wykonuje się na oczyszczonej i odtłuszczonej skórze. Najczęściej stosuje się specjalne szablony, które przenosi się za pomocą kalki na skórę. Następnie specjalnym aplikatorem nakłada się hennę na odciśnięty szkic oraz odczekuje do czasu całkowitego wyschnięcia warstwy henny. Należy unikać kontaktu tatuażu z wodą przez co najmniej pięć godzin. Po tym czasie można usunąć zaschniętą hennę ze skóry.
W zależności od rodzaju henny tatuaż na skórze zazwyczaj utrzymuje się od 7 dni do nawet 4–5 tygodni. Trwałość tatuażu wykonanego z henny zwiększa także prawidłowa pielęgnacja skóry, w tym stosowanie kremów nawilżających, ochrona przeciwsłoneczna preparatami zawierającymi SPF, stosowanie emolientów do mycia i pielęgnacji skóry.
O czym warto wiedzieć przed wykonaniem tatuażu z henny?
Z racji tego, że sztuczna henna może powodować uczulenie, przed jej użyciem należy wykonać tzw. próbę uczuleniową, która polega na nałożeniu niewielkiej ilości henny w okolicy przedramienia i odczekaniu 10–15 minut. Po tym czasie należy zmyć hennę ze skóry. Jeśli w ciągu następnych 24 godzin po wykonaniu próby uczuleniowej nie zaobserwuje się objawów alergii (zaczerwienienia, świądu, zmian rumieniowo-grudkowych, pęcherzy), można wykonać tatuaż na większej powierzchni ciała.
Przeciwwskazaniami do wykonania tatuażu z henny są stan zapalny skóry, reakcje alergiczne skóry po kosmetykach i po wcześniejszym kontakcie z henną, ciąża, młody wiek (zwłaszcza u dzieci poniżej 10. roku życia, gdyż mają delikatną skórę, skłonną do podrażnień), blizny oraz zmiany barwnikowe w miejscu, w którym zamierza się wykonać tatuaż, przewlekłe choroby skóry takie jak łuszczyca czy bielactwo, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry.
Co zrobić, gdy u dziecka lub osoby dorosłej wystąpi uczulenie na hennę?
Większość reakcji uczuleniowych na hennę występuje w mechanizmie opóźnionym, co oznacza, że zmiany skórne pojawiają się po 48–72 godzinach od wykonania tatuażu. W przypadku reakcji uczuleniowej natychmiastowej objawy pojawiają się szybko, nawet w kilka minut po ekspozycji na alergen.
Do objawów ciężkiej reakcji alergicznej, które mogą wystąpić w wyniku alergii na hennę, należą: duszność, trudności w oddychaniu, świszczący oddech, spadek ciśnienia tętniczego krwi, kaszel, zaburzenia rytmu serca oraz ból w klatce piersiowej. Są to objawy, które wskazują na stan zagrażający życiu, dlatego należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Natomiast zmiany skórne powstałe na skutek reakcji uczuleniowej należy skonsultować z lekarzem POZ, alergologiem lub dermatologiem.
Tatuaży z henny nie zaleca się wykonywać u dzieci w wieku poniżej 10. roku życia, gdyż mają one zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego po zastosowaniu henny u dzieci oraz młodzieży zaleca się – podobnie jak u dorosłych – zastosowanie leków antyhistaminowych dostosowanych do wieku dziecka oraz miejscowo na skórę preparatów zawierających substancje przeciwzapalne.