Parcie na mocz – co może oznaczać parcie na pęcherz?
Katarzyna Gmachowska

Parcie na mocz – co może oznaczać parcie na pęcherz?

Parcie na mocz może oznaczać stan zapalny pęcherza, ciążę bądź być wynikiem przyjmowania leków moczopędnych. Co powoduje bolesne parcie na pęcherz moczowy? Co robić, gdy je odczuwamy? Które z domowych sposobów pomogą je złagodzić? Podpowiadamy. 

Parcie na mocz jest nieprzyjemnym odczuciem pilnej potrzeby oddania moczu i zanika lub zmniejsza się po mikcji. Istnieje wiele przyczyn tej dolegliwości, poczynając od spożywania nadmiernej ilości napojów i rzadkiego chodzenia do toalety, a kończąc na chorobach neurologicznych lub nowotworowych. Dlatego też leczenie jest zależne od przyczyny dolegliwości.  

Parcie na mocz – czym jest? 

Parcie na mocz (zwane także parciem na pęcherz) jest nieprzyjemnym odczuciem silnej potrzeby oddania moczu i zanika lub maleje po mikcji. Spowodowane jest silnym rozciągnięciem ścian pęcherza moczowego, co jest sygnałem dla organizmu do oddania moczu (mikcji).

Dyskomfort odczuwany przy parciu na pęcherz moczowy może być odczuwany nawet przy niewielkiej ilości moczu w pęcherzu moczowym (zwłaszcza w pęcherzu nadreaktywnym czy zakażeniu układu moczowego).

Najczęstszą przyczyną opisywanej dolegliwości jest zakażenie układu moczowego lub przerost gruczołu krokowego u mężczyzn. Bolesnemu parciu na mocz często towarzyszy potrzeba częstego oddawania moczu w małych ilościach. W zakażeniu układu moczowego mogą mu towarzyszyć objawy dyzuryczne takie jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu, czerwone zabarwienie moczu, ból podbrzusza, lędźwi lub gorączka. W przypadku bolesnego parcia na mocz może wystąpić nietrzymanie moczu.  

Parcie na mocz – przyczyny 

Do najczęstszych przyczyn bolesnego parcia na mocz zaliczamy: 

  • zakażenia układu moczowego (ZUM) – parciu na mocz towarzyszy ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz, czerwony kolor moczu, ból podbrzusza lub gorączka;
  • przerost gruczołu krokowego – to jedna z najczęstszych przyczyn parcia na mocz u mężczyzn; dotyczy on nawet 50% mężczyzn po 65. roku życia. Powiększająca się prostata uciska na pęcherz moczowy oraz cewkę moczową, co objawia się oddawaniem małych ilości moczu (nawet kilku kropli), poczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza, słabym strumieniem moczu, potrzebą oddawania moczu w nocy
  • ciąża – ciągłe parcie na pęcherz moczowy oraz częste oddawanie moczu może być jednym z pierwszych oznak ciąży. Objawy te spowodowane są zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. W zaawansowanej ciąży powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy, powodując częstszą potrzebę oddawania moczu;
  • choroby przenoszone drogą płciową – np. rzeżączka czy chlamydia. Powodują one zapalenie cewki moczowej, które objawia się częstomoczem, bólem i pieczeniem podczas mikcji, wydzieliną z cewki moczowej, a w przypadku nieleczonej infekcji także zapalenie pęcherza moczowego; 
  • kamica nerkowa – może objawiać się kolką nerkową, czerwonym zabarwieniem moczu ze względu na obecność w nim krwi, parciem na mocz. Należy pamiętać, że kamica nerkowa może mieć bezobjawowy przebieg; 
  • nadreaktywność pęcherza – zespół pęcherza nadreaktywnego charakteryzuje się występowaniem dolegliwości ze strony układu moczowego takich jak częstomocz, parcia naglące, oddawanie moczu w nocy (nykturia) oraz nietrzymanie moczu. Objawów pęcherza nadreaktywnego nie można wytłumaczyć istnieniem chorób takich jak zakażenia układu moczowego, choroby nowotworowe dróg moczowych oraz kamica. Przyczyną pęcherza nadreaktywnego są zaburzenia neurologiczne dotyczące nerwów odpowiadających za prawidłowe działanie układu moczowego;
  • choroby nowotworowe pęcherza – pierwszym i najczęstszym objawem rozwijającego się procesu nowotworowego w obrębie pęcherza moczowego jest obecność krwi w moczu, której może towarzyszyć ból podczas mikcji, zaburzenia w oddawaniu moczu oraz częstomocz; 
  • cukrzyca i inne choroby metaboliczne – częstym objawem cukrzycy jest wzmożone pragnienie i poliuria, czyli oddawanie dużych ilości moczu;
  • choroby neurologiczne takie jak stwardnienie rozsiane choroba Parkinsona, przebyty udar mózgu, guzy ośrodkowego układu nerwowego, urazy mózgu lub kręgosłupa;
  • stosowanie leków moczopędnych oraz substancji o działaniu diuretycznym (kawa, zielona herbata, alkohol, sok z żurawiny). 

Parcie na mocz u dzieci

Najczęstszymi przyczynami parcia na mocz u dzieci są zakażenia układu moczowego oraz spożywanie dużych ilości napojów, zwłaszcza gazowanych. W przypadku podejrzenia zakażenia układu moczowego u dziecka należy zwrócić uwagę na ilość oraz kolor oddawanego moczu przez dziecko oraz obecność objawów takich jak ból brzucha, biegunka, gorączka lub zaczerwienie w okolicy cewki moczowej. 

Parcie na mocz podczas ciąży

Parcie na mocz oraz częste oddawanie moczu jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Objawy te pojawiają się zazwyczaj koło 6. tygodnia ciąży. Przyczyną parcia na mocz oraz częstomoczu są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety oraz powiększająca się macica, która uciska na pęcherz moczowy. Ponadto w ciąży istnieje zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych, dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak ból brzucha i pieczenie podczas mikcji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Polecane dla Ciebie

Parcie na pęcherz moczowy – kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku pojawienia się parcia na mocz należy udać się do lekarza zwłaszcza wtedy, gdy dolegliwością tym towarzyszą objawy takie jak czerwone zabarwienie moczu, ból i pieczenie podczas mikcji, ból brzucha, gorączka, oddawanie małych ilości moczu lub jego brak, choroby przewlekłe w wywiadzie takie jak cukrzyca, choroby neurologiczne lub endokrynologiczne. 

Diagnostyka i leczenie parcia na pęcherz 

W diagnostyce dolegliwości odczuwanych jako parcia na pęcherz moczowy pomocne są badania laboratoryjne i obrazowe takie jak: badanie ogólne moczu, posiew moczu w przypadku podejrzenia infekcji, USG jamy brzusznej, cystoskopia, czyli wziernikowanie pęcherza moczowego oraz badanie urodynamiczne. 

W leczeniu objawów parcia na mocz stosuje się leki wspomagające terapię choroby podstawowej np. antybiotyki lub leki przeciwdrobnoustrojowe w przypadku zakażenia układu moczowego. Pomocne może być zastosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym.

Do domowych sposobów łagodzących objawy bolesnego parcia na mocz zaliczamy ograniczenie produktów moczopędnych (kawa, alkohol, zielona herbata, żurawina), noszenie ciepłej bielizny, ciepłe kąpiele. 
  1. A. Szczeklik (red), Choroby wewnętrzne, Kraków 2018.
  2. A. Książek, B. Rutkowski, Nefrologia, Wydanie I, Lublin 2004.
  3. J. Duława, Zakażenia układu moczowego – VADEMECUM, Medycyna Praktyczna, Kraków 1998. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij