Zawstydzona kobieta oddająca mocz
Barbara Bukowska

Ból przy oddawaniu moczu – o czym świadczy?

Ból odczuwany przy oddawaniu moczu to niepokojąca sytuacja, która może mieć źródło w różnorodnych schorzeniach i przypadłościach. Dodatkowo odmienne mogą być przyczyny bólu u każdej z płci. Warto zatem znać katalog chorób, które mogą skrywać się za bólem przy oddawaniu moczu – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Ból przy oddawaniu moczu należy do objawów dyzurycznych, czyli związanych z trudnościami z mikcją. Dolegliwości te najczęściej wskazują na zakażenie dróg moczowych, mogą jednak świadczyć również o kamicy nerkowej, a u mężczyzn – o schorzeniach gruczołu krokowego. Dlatego też ból przy oddawaniu moczu powinien zawsze skłonić do wizyty u lekarza. Choć przyczyny bólu przy oddawaniu moczu mogą być inne u kobiet i mężczyzn, w obu przypadkach może być konieczne wdrożenie odpowiednich leków.

Co oznacza ból przy oddawaniu moczu u kobiet?

Główną przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u kobiet jest zapalenie pęcherza. Wynika to bezpośrednio z budowy anatomicznej – cewka moczowa u kobiet jest krótka i położona bardzo blisko ujścia pochwy i odbytu, skąd łatwo dochodzi do przeniesienia bakterii, szczególnie E. coli, do układu moczowego.

Z reguły pierwszym objawem zapalenia pęcherza jest ból i pieczenie cewki moczowej, szczególnie na końcu procesu oddawania moczu. Zlekceważenie tych symptomów może prowadzić do nasilenia stanu zapalnego. Uczucie pieczenia staje się coraz bardziej intensywne, ból przy oddawaniu moczu coraz silniejszy, a dodatkowo towarzyszy mu ból pęcherza moczowego, odczuwany jako ból w dolnej części brzucha. Zapalenie pęcherza jest również główną przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u dzieci.

Szczególnie narażone na rozwój zapalenia pęcherza, któremu towarzyszy ból przy oddawaniu moczu, a czasami także bóle brzucha, są kobiety w ciąży. Rosnąca w tym okresie macica uciska moczowody, co może prowadzić do zalegania moczu w pęcherzu moczowym. W takich warunkach drobnoustroje odpowiedzialne za zapalenie pęcherza mają lepsze warunki do namnażania się. Ból przy oddawaniu moczu jest także częstą dolegliwością po porodzie, także tym zakończonym drogą cięcia cesarskiego (cc). Okolice cewki moczowej mogą być obrzęknięte, dużą rolę odgrywa też psychika – czasami sama myśl o odwiedzeniu toalety, w sytuacji gdy podbrzusze jest obolałe, a krocze często poranione, napawa lękiem.

U osób z tendencją do częstych infekcji dróg moczowych i nawracającym bólem przy oddawaniu moczu zaleca się opróżnianie pęcherza przed snem i bezpośrednio po stosunku.

Ból przy oddawaniu moczu u kobiet może być również spowodowany dolegliwościami ginekologicznymi. Jeśli przy oddawaniu moczu pojawia się ból jajnika czy ból pochwy, warto odwiedzić ginekologa. Dolegliwości te mogą być bowiem związane z wypadaniem macicy, zapaleniem pochwy, sromu czy szyjki macicy. Ból przy oddawaniu moczu może być również oznaką endometriozy, której dodatkowo towarzyszą bardzo silne bóle brzucha podczas okresu.

Ból podczas oddawania moczu może być związany także z kamicą nerkową, dla której charakterystyczny jest również ból nerki. Dolegliwości dyzuryczne w przebiegu kamicy nerkowej, w tym zastój moczu i ból przy jego oddawaniu, czasami są tak nasilone, że konieczne jest odprowadzenie moczu z nerek do pęcherza moczowego za pomocą cewnika (np. cewnika DJ). Kamicę nerkową obserwuje się dużo częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn – co oznacza?

Źródłem bólu przy oddawaniu moczu u mężczyzn jest najczęściej zapalenie cewki moczowej, a zdecydowanie rzadziej – pęcherza moczowego. Do zakażenia cewki najczęściej dochodzi podczas stosunku, kiedy prącie zostanie nadmiernie podrażnione – albo mechanicznie (duża intensywność zbliżenia), albo przez substancje drażniące (np. środki plemnikobójcze w prezerwatywach). Za zapalenie cewki moczowej u mężczyzn często odpowiadają chlamydie – bakterie przenoszone drogą płciową. Rozwijającemu się zapaleniu cewki moczowej towarzyszy nie tylko kłujący ból przy oddawaniu moczu, ale także ból prącia (szczególnie podczas erekcji), zaczerwienienie okolic cewki moczowej, a w kolejnym etapie choroby: krwiomocz (obecność krwi w moczu) i ogólne złe samopoczucie.

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn może być również wynikiem przerostu gruczołu krokowego. W przypadku problemów z prostatą obserwuje się również częstomocz, a bólowi podczas oddawania moczu często towarzyszy ból podbrzusza.

Rzadką przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u mężczyzn może być również zapalenie jąder oraz zapalenie prącia – w tej chorobie charakterystyczny jest również ból żołędzi.

Powiązane produkty

Jak złagodzić ból podczas oddawania moczu?

Bolesne parcie na mocz może mieć wiele przyczyn. Czasami ból przy oddawaniu moczu wymaga zastosowania leków, zdarza się jednak, że leczenie nie jest konieczne i dolegliwości udaje się załagodzić domowymi sposobami.

Ból przy oddawaniu moczu – jak wyleczyć domowymi sposobami?

Istnieje kilka domowych metod, które mogą przynieść ulgę podczas bólu przy oddawaniu moczu. Skuteczne mogą być naturalne herbatki m.in. z ziela nawłoci, owocu żurawiny czy natki pietruszki. Popularne są również nasiadówki z ziół: rumianku, kory dębu czy nagietka, które działają łagodząco i przeciwzapalnie. Ważne jest także należyte dbanie o higienę intymną, a także picie większych ilości wody. Za pomocne uznaje się zakwaszanie moczu poprzez spożywanie produktów bogatych w witaminę C: czerwonej papryki, cytrusów czy soku żurawinowego. Niskie pH hamuje rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcje dróg moczowych.

Ból przy oddawaniu moczu – jak leczyć?

Czasami ból przy oddawaniu moczu wskazuje na dolegliwości, które wymagają podania leków. Jeżeli problemy, przede wszystkim piekący ból przy oddawaniu moczu, spowodowane są obecnością bakterii w drogach moczowych, konieczne jest leczenie antybiotykiem. Najlepiej dobrać go w oparciu o antybiogram, do którego sporządzenia wymagane jest wykonanie posiewu moczu. Nie jest to jednak badanie rutynowe, więc w przypadku jego braku stosuje się antybiotyk skuteczny przeciwko E. coli (bakterii odpowiedzialnej za zdecydowaną większość infekcji dróg moczowych).

W leczeniu infekcji dróg moczowych stosuje się również chemioterapeutyki o działaniu przeciwbakteryjnym (np. furaginę). W niektórych przypadkach wdrożenie takiego leczenia jest wystarczające i nie ma potrzeby włączania antybiotyku.

Jeśli dolegliwościom ze strony układu moczowego towarzyszą bóle brzucha, do leczenia można włączyć leki przeciwbólowe i rozkurczające.

Jeśli ból przy oddawaniu moczu związany jest z innymi dolegliwościami – problemami ginekologicznymi u kobiet czy przerostem prostaty u mężczyzn – konieczna jest wizyta u specjalisty i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

  1. P. Mehta, S. W. Leslie, A. K. R. Reddivari, Dysuria, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31751108/ [dostęp:] 29.09.2022.
  2. T. C. Michels, J. E. Sands, Dysuria: Evaluation and Differential Diagnosis in Adults, „Am Fam Physician” 92(9), 2015.
  3. M. M. Huffman, A. Slack, M. Hoke, Bladder Pain Syndrome, „Prim Care” 46(2), 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij