Zawstydzona kobieta oddająca mocz
Barbara Bukowska

Ból przy oddawaniu moczu – o czym świadczy?

Ból odczuwany przy oddawaniu moczu to niepokojąca sytuacja, która może mieć źródło w różnorodnych schorzeniach i przypadłościach. Dodatkowo odmienne mogą być przyczyny bólu u każdej z płci. Warto zatem znać katalog chorób, które mogą skrywać się za bólem przy oddawaniu moczu – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Ból przy oddawaniu moczu należy do objawów dyzurycznych, czyli związanych z trudnościami z mikcją. Dolegliwości te najczęściej wskazują na zakażenie dróg moczowych, mogą jednak świadczyć również o kamicy nerkowej, a u mężczyzn – o schorzeniach gruczołu krokowego. Dlatego też ból przy oddawaniu moczu powinien zawsze skłonić do wizyty u lekarza. Choć przyczyny bólu przy oddawaniu moczu mogą być inne u kobiet i mężczyzn, w obu przypadkach może być konieczne wdrożenie odpowiednich leków.

Co oznacza ból przy oddawaniu moczu u kobiet?

Główną przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u kobiet jest zapalenie pęcherza. Wynika to bezpośrednio z budowy anatomicznej – cewka moczowa u kobiet jest krótka i położona bardzo blisko ujścia pochwy i odbytu, skąd łatwo dochodzi do przeniesienia bakterii, szczególnie E. coli, do układu moczowego.

Z reguły pierwszym objawem zapalenia pęcherza jest ból i pieczenie cewki moczowej, szczególnie na końcu procesu oddawania moczu. Zlekceważenie tych symptomów może prowadzić do nasilenia stanu zapalnego. Uczucie pieczenia staje się coraz bardziej intensywne, ból przy oddawaniu moczu coraz silniejszy, a dodatkowo towarzyszy mu ból pęcherza moczowego, odczuwany jako ból w dolnej części brzucha. Zapalenie pęcherza jest również główną przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u dzieci.

Szczególnie narażone na rozwój zapalenia pęcherza, któremu towarzyszy ból przy oddawaniu moczu, a czasami także bóle brzucha, są kobiety w ciąży. Rosnąca w tym okresie macica uciska moczowody, co może prowadzić do zalegania moczu w pęcherzu moczowym. W takich warunkach drobnoustroje odpowiedzialne za zapalenie pęcherza mają lepsze warunki do namnażania się. Ból przy oddawaniu moczu jest także częstą dolegliwością po porodzie, także tym zakończonym drogą cięcia cesarskiego (cc). Okolice cewki moczowej mogą być obrzęknięte, dużą rolę odgrywa też psychika – czasami sama myśl o odwiedzeniu toalety, w sytuacji gdy podbrzusze jest obolałe, a krocze często poranione, napawa lękiem.

U osób z tendencją do częstych infekcji dróg moczowych i nawracającym bólem przy oddawaniu moczu zaleca się opróżnianie pęcherza przed snem i bezpośrednio po stosunku.

Ból przy oddawaniu moczu u kobiet może być również spowodowany dolegliwościami ginekologicznymi. Jeśli przy oddawaniu moczu pojawia się ból jajnika czy ból pochwy, warto odwiedzić ginekologa. Dolegliwości te mogą być bowiem związane z wypadaniem macicy, zapaleniem pochwy, sromu czy szyjki macicy. Ból przy oddawaniu moczu może być również oznaką endometriozy, której dodatkowo towarzyszą bardzo silne bóle brzucha podczas okresu.

Ból podczas oddawania moczu może być związany także z kamicą nerkową, dla której charakterystyczny jest również ból nerki. Dolegliwości dyzuryczne w przebiegu kamicy nerkowej, w tym zastój moczu i ból przy jego oddawaniu, czasami są tak nasilone, że konieczne jest odprowadzenie moczu z nerek do pęcherza moczowego za pomocą cewnika (np. cewnika DJ). Kamicę nerkową obserwuje się dużo częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn – co oznacza?

Źródłem bólu przy oddawaniu moczu u mężczyzn jest najczęściej zapalenie cewki moczowej, a zdecydowanie rzadziej – pęcherza moczowego. Do zakażenia cewki najczęściej dochodzi podczas stosunku, kiedy prącie zostanie nadmiernie podrażnione – albo mechanicznie (duża intensywność zbliżenia), albo przez substancje drażniące (np. środki plemnikobójcze w prezerwatywach). Za zapalenie cewki moczowej u mężczyzn często odpowiadają chlamydie – bakterie przenoszone drogą płciową. Rozwijającemu się zapaleniu cewki moczowej towarzyszy nie tylko kłujący ból przy oddawaniu moczu, ale także ból prącia (szczególnie podczas erekcji), zaczerwienienie okolic cewki moczowej, a w kolejnym etapie choroby: krwiomocz (obecność krwi w moczu) i ogólne złe samopoczucie.

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn może być również wynikiem przerostu gruczołu krokowego. W przypadku problemów z prostatą obserwuje się również częstomocz, a bólowi podczas oddawania moczu często towarzyszy ból podbrzusza.

Rzadką przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u mężczyzn może być również zapalenie jąder oraz zapalenie prącia – w tej chorobie charakterystyczny jest również ból żołędzi.

Polecane dla Ciebie

Jak złagodzić ból podczas oddawania moczu?

Bolesne parcie na mocz może mieć wiele przyczyn. Czasami ból przy oddawaniu moczu wymaga zastosowania leków, zdarza się jednak, że leczenie nie jest konieczne i dolegliwości udaje się załagodzić domowymi sposobami.

Ból przy oddawaniu moczu – jak wyleczyć domowymi sposobami?

Istnieje kilka domowych metod, które mogą przynieść ulgę podczas bólu przy oddawaniu moczu. Skuteczne mogą być naturalne herbatki m.in. z ziela nawłoci, owocu żurawiny czy natki pietruszki. Popularne są również nasiadówki z ziół: rumianku, kory dębu czy nagietka, które działają łagodząco i przeciwzapalnie. Ważne jest także należyte dbanie o higienę intymną, a także picie większych ilości wody. Za pomocne uznaje się zakwaszanie moczu poprzez spożywanie produktów bogatych w witaminę C: czerwonej papryki, cytrusów czy soku żurawinowego. Niskie pH hamuje rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcje dróg moczowych.

Ból przy oddawaniu moczu – jak leczyć?

Czasami ból przy oddawaniu moczu wskazuje na dolegliwości, które wymagają podania leków. Jeżeli problemy, przede wszystkim piekący ból przy oddawaniu moczu, spowodowane są obecnością bakterii w drogach moczowych, konieczne jest leczenie antybiotykiem. Najlepiej dobrać go w oparciu o antybiogram, do którego sporządzenia wymagane jest wykonanie posiewu moczu. Nie jest to jednak badanie rutynowe, więc w przypadku jego braku stosuje się antybiotyk skuteczny przeciwko E. coli (bakterii odpowiedzialnej za zdecydowaną większość infekcji dróg moczowych).

W leczeniu infekcji dróg moczowych stosuje się również chemioterapeutyki o działaniu przeciwbakteryjnym (np. furaginę). W niektórych przypadkach wdrożenie takiego leczenia jest wystarczające i nie ma potrzeby włączania antybiotyku.

Jeśli dolegliwościom ze strony układu moczowego towarzyszą bóle brzucha, do leczenia można włączyć leki przeciwbólowe i rozkurczające.

Jeśli ból przy oddawaniu moczu związany jest z innymi dolegliwościami – problemami ginekologicznymi u kobiet czy przerostem prostaty u mężczyzn – konieczna jest wizyta u specjalisty i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

 1. P. Mehta, S. W. Leslie, A. K. R. Reddivari, Dysuria, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31751108/ [dostęp:] 29.09.2022.
 2. T. C. Michels, J. E. Sands, Dysuria: Evaluation and Differential Diagnosis in Adults, „Am Fam Physician” 92(9), 2015.
 3. M. M. Huffman, A. Slack, M. Hoke, Bladder Pain Syndrome, „Prim Care” 46(2), 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Jaki jest prawidłowy kolor moczu?

  Oddawanie moczu jest naturalną potrzebą, którą realizujemy kilka razy dziennie. Kolor moczu może być także wyznacznikiem stanu naszego zdrowia, rodzaju spożywanych leków oraz składu naszej diety. Co więc może oznaczać zmiana jego barwy?

 • Odma opłucnowa – przyczyny, objawy i leczenie

  Odmą opłucnową nazywamy obecność powietrza w jamie opłucnej, która spowodowana jest uszkodzeniem płuca lub klatki piersiowej. Czy ten stan zawsze jest niebezpieczny dla życia? Z jakimi objawami się wiąże?

 • Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

  Krwawienie z odbytu jest najczęściej objawem schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, nieswoiste zapalenie jelit, wrzody i rak jelita grubego. Zwykle krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym, w wodzie w muszli klozetowej lub w stolcu. Ważne jest, aby w momencie zauważenia problemu skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, która rozwija się w organizmie.

 • Czy można od urodzenia nie czuć bólu? Co to jest analgezja?

  Ból jest wpisany w ludzkie istnienie. Wbrew pozorom to zjawisko pozytywne, ponieważ informuje nas o zagrożeniach zdrowia, a nawet życia. Jednakże są ludzie, którzy nie są zdolni do odczuwania bólu, cierpią bowiem na analgezję wrodzoną.

 • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

  Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

 • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

  Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

 • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij