Zawstydzona kobieta oddająca mocz
Barbara Bukowska

Ból przy oddawaniu moczu – o czym świadczy?

Ból odczuwany przy oddawaniu moczu to niepokojąca sytuacja, która może mieć źródło w różnorodnych schorzeniach i przypadłościach. Dodatkowo odmienne mogą być przyczyny bólu u każdej z płci. Warto zatem znać katalog chorób, które mogą skrywać się za bólem przy oddawaniu moczu – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Ból przy oddawaniu moczu należy do objawów dyzurycznych, czyli związanych z trudnościami z mikcją. Dolegliwości te najczęściej wskazują na zakażenie dróg moczowych, mogą jednak świadczyć również o kamicy nerkowej, a u mężczyzn – o schorzeniach gruczołu krokowego. Dlatego też ból przy oddawaniu moczu powinien zawsze skłonić do wizyty u lekarza. Choć przyczyny bólu przy oddawaniu moczu mogą być inne u kobiet i mężczyzn, w obu przypadkach może być konieczne wdrożenie odpowiednich leków.

Co oznacza ból przy oddawaniu moczu u kobiet?

Główną przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u kobiet jest zapalenie pęcherza. Wynika to bezpośrednio z budowy anatomicznej – cewka moczowa u kobiet jest krótka i położona bardzo blisko ujścia pochwy i odbytu, skąd łatwo dochodzi do przeniesienia bakterii, szczególnie E. coli, do układu moczowego.

Z reguły pierwszym objawem zapalenia pęcherza jest ból i pieczenie cewki moczowej, szczególnie na końcu procesu oddawania moczu. Zlekceważenie tych symptomów może prowadzić do nasilenia stanu zapalnego. Uczucie pieczenia staje się coraz bardziej intensywne, ból przy oddawaniu moczu coraz silniejszy, a dodatkowo towarzyszy mu ból pęcherza moczowego, odczuwany jako ból w dolnej części brzucha. Zapalenie pęcherza jest również główną przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u dzieci.

Szczególnie narażone na rozwój zapalenia pęcherza, któremu towarzyszy ból przy oddawaniu moczu, a czasami także bóle brzucha, są kobiety w ciąży. Rosnąca w tym okresie macica uciska moczowody, co może prowadzić do zalegania moczu w pęcherzu moczowym. W takich warunkach drobnoustroje odpowiedzialne za zapalenie pęcherza mają lepsze warunki do namnażania się. Ból przy oddawaniu moczu jest także częstą dolegliwością po porodzie, także tym zakończonym drogą cięcia cesarskiego (cc). Okolice cewki moczowej mogą być obrzęknięte, dużą rolę odgrywa też psychika – czasami sama myśl o odwiedzeniu toalety, w sytuacji gdy podbrzusze jest obolałe, a krocze często poranione, napawa lękiem.

U osób z tendencją do częstych infekcji dróg moczowych i nawracającym bólem przy oddawaniu moczu zaleca się opróżnianie pęcherza przed snem i bezpośrednio po stosunku.

Ból przy oddawaniu moczu u kobiet może być również spowodowany dolegliwościami ginekologicznymi. Jeśli przy oddawaniu moczu pojawia się ból jajnika czy ból pochwy, warto odwiedzić ginekologa. Dolegliwości te mogą być bowiem związane z wypadaniem macicy, zapaleniem pochwy, sromu czy szyjki macicy. Ból przy oddawaniu moczu może być również oznaką endometriozy, której dodatkowo towarzyszą bardzo silne bóle brzucha podczas okresu.

Ból podczas oddawania moczu może być związany także z kamicą nerkową, dla której charakterystyczny jest również ból nerki. Dolegliwości dyzuryczne w przebiegu kamicy nerkowej, w tym zastój moczu i ból przy jego oddawaniu, czasami są tak nasilone, że konieczne jest odprowadzenie moczu z nerek do pęcherza moczowego za pomocą cewnika (np. cewnika DJ). Kamicę nerkową obserwuje się dużo częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn – co oznacza?

Źródłem bólu przy oddawaniu moczu u mężczyzn jest najczęściej zapalenie cewki moczowej, a zdecydowanie rzadziej – pęcherza moczowego. Do zakażenia cewki najczęściej dochodzi podczas stosunku, kiedy prącie zostanie nadmiernie podrażnione – albo mechanicznie (duża intensywność zbliżenia), albo przez substancje drażniące (np. środki plemnikobójcze w prezerwatywach). Za zapalenie cewki moczowej u mężczyzn często odpowiadają chlamydie – bakterie przenoszone drogą płciową. Rozwijającemu się zapaleniu cewki moczowej towarzyszy nie tylko kłujący ból przy oddawaniu moczu, ale także ból prącia (szczególnie podczas erekcji), zaczerwienienie okolic cewki moczowej, a w kolejnym etapie choroby: krwiomocz (obecność krwi w moczu) i ogólne złe samopoczucie.

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn może być również wynikiem przerostu gruczołu krokowego. W przypadku problemów z prostatą obserwuje się również częstomocz, a bólowi podczas oddawania moczu często towarzyszy ból podbrzusza.

Rzadką przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u mężczyzn może być również zapalenie jąder oraz zapalenie prącia – w tej chorobie charakterystyczny jest również ból żołędzi.

Powiązane produkty

Jak złagodzić ból podczas oddawania moczu?

Bolesne parcie na mocz może mieć wiele przyczyn. Czasami ból przy oddawaniu moczu wymaga zastosowania leków, zdarza się jednak, że leczenie nie jest konieczne i dolegliwości udaje się załagodzić domowymi sposobami.

Ból przy oddawaniu moczu – jak wyleczyć domowymi sposobami?

Istnieje kilka domowych metod, które mogą przynieść ulgę podczas bólu przy oddawaniu moczu. Skuteczne mogą być naturalne herbatki m.in. z ziela nawłoci, owocu żurawiny czy natki pietruszki. Popularne są również nasiadówki z ziół: rumianku, kory dębu czy nagietka, które działają łagodząco i przeciwzapalnie. Ważne jest także należyte dbanie o higienę intymną, a także picie większych ilości wody. Za pomocne uznaje się zakwaszanie moczu poprzez spożywanie produktów bogatych w witaminę C: czerwonej papryki, cytrusów czy soku żurawinowego. Niskie pH hamuje rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcje dróg moczowych.

Ból przy oddawaniu moczu – jak leczyć?

Czasami ból przy oddawaniu moczu wskazuje na dolegliwości, które wymagają podania leków. Jeżeli problemy, przede wszystkim piekący ból przy oddawaniu moczu, spowodowane są obecnością bakterii w drogach moczowych, konieczne jest leczenie antybiotykiem. Najlepiej dobrać go w oparciu o antybiogram, do którego sporządzenia wymagane jest wykonanie posiewu moczu. Nie jest to jednak badanie rutynowe, więc w przypadku jego braku stosuje się antybiotyk skuteczny przeciwko E. coli (bakterii odpowiedzialnej za zdecydowaną większość infekcji dróg moczowych).

W leczeniu infekcji dróg moczowych stosuje się również chemioterapeutyki o działaniu przeciwbakteryjnym (np. furaginę). W niektórych przypadkach wdrożenie takiego leczenia jest wystarczające i nie ma potrzeby włączania antybiotyku.

Jeśli dolegliwościom ze strony układu moczowego towarzyszą bóle brzucha, do leczenia można włączyć leki przeciwbólowe i rozkurczające.

Jeśli ból przy oddawaniu moczu związany jest z innymi dolegliwościami – problemami ginekologicznymi u kobiet czy przerostem prostaty u mężczyzn – konieczna jest wizyta u specjalisty i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

  1. P. Mehta, S. W. Leslie, A. K. R. Reddivari, Dysuria, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31751108/ [dostęp:] 29.09.2022.
  2. T. C. Michels, J. E. Sands, Dysuria: Evaluation and Differential Diagnosis in Adults, „Am Fam Physician” 92(9), 2015.
  3. M. M. Huffman, A. Slack, M. Hoke, Bladder Pain Syndrome, „Prim Care” 46(2), 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl