Bóle jajników przed okresem – co oznaczają?
Joanna Naczyńska

Bóle jajników przed okresem – co oznaczają?

Ból i kłucie jajników przed okresem to nieprzyjemne dolegliwości. Pojawiają się zwykle na kilka dni przed miesiączką i sygnalizują, że jajniki osiągają gotowość do owulacji, dlatego są naturalnym objawem menstruacji, jednak nie zawsze. Silne bóle jajników przed okresem mogą oznaczać m.in. torbiel lub stan zapalny. Kiedy należy udać się do lekarza? Podpowiadamy. 

Jajniki spełniają bardzo ważną funkcję w organizmie każdej kobiety. Dlatego kiedy pojawiają się niepokojące sygnały, jak bóle jajników przed okresem, wiele kobiet niepokoi się o swoje zdrowie. Bóle jajników przed miesiączką mogą mieć różne przyczyny, nie zawsze oznaczają, że dzieje się coś złego. Szukając przyczyny, warto ustalić, ile dni przed okresem boli jajnik oraz jaki charakter ma ból. 

Bóle jajników przed okresem – dlaczego mogą się pojawić? 

Ból jajnika przed miesiączką bardzo często może być spowodowany wystąpieniem owulacji i nie musi być powodem do niepokoju. Charakterystyczne jest w tym przypadku wystąpienie bólu w okolicy jajnika (prawego lub lewego, naprzemiennie w kolejnych cyklach) na dwa tygodnie przed okresem. Ból jajnika występuje wówczas po jednej stronie podbrzusza i przypomina kłucie, może też być pulsujący, trwa zwykle kilka godzin lub cały dzień. U niektórych kobiet może trwać nieco dłużej, jednak przemija w ciągu 2–3 dni. Ból jajnika odczuwany około dnia owulacji prawdopodobnie spowodowany jest pęknięciem pęcherzyka Graafa, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa, lub skurczami jajowodów, które pomagają w przemieszczaniu się komórki jajowej. Pomimo że ból owulacyjny odczuwa wiele kobiet, nie musi on wystąpić u wszystkich. 

Ból międzymiesiączkowy został sklasyfikowany w Międzynarodowym Systemie Chorób i jest określany jako Mittelschmerz

Czy ból jajników przed okresem jest objawem ciąży? 

Objawy takie jak pobolewanie podbrzusza lub ból jajników przed okresem nie są typowymi objawami ciąży. Jednak jeżeli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży i kilka dni po owulacji (około tydzień przed okresem) odczuwa lekki ból lub kłucie jajnika oraz obserwuje niewielkie plamienie, może to sugerować tzw. krwawienie implantacyjne (plamienie implantacyjne) i wczesną ciążę. Krwawienie implantacyjne towarzyszy zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, jednak nie występuje zawsze, niektóre kobiety mogą w ogóle nie zauważyć niewielkiego plamienia. W przypadku wątpliwości warto wykonać test ciążowy. 

Powiązane produkty

Ból, kłucie jajników przed okresem a PMS  

Ból brzucha w okolicy jajników, który pojawia się kilka dni przed okresem i któremu towarzyszą wzdęcia, tkliwość piersi, a także drażliwość i zmienność nastroju, może wskazywać na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W przypadku PMS objawy te ustępują tuż po pojawieniu się miesiączki. Dolegliwości w tym przypadku spowodowane są wahaniami hormonalnymi występującymi w cyklu miesiączkowym. Niektóre kobiety odczuwają bolesne skurcze, ból jajników i podbrzusza oraz ból w okolicy krzyża, tuż przed wystąpieniem miesiączki. 

Co stosować na ból jajników przed okresem? 

Pacjentkom, którym znacznie dokucza ból owulacyjny lub ból w zespole napięcia przedmiesiączkowego, zaleca się stosowanie paracetamolu, który złagodzi dolegliwości bólowe. Mogą one także sięgnąć po leki rozkurczowe, a także skorzystać z domowych sposób, jak np. okłady. Aby łagodzić objawy PMS, można stosować ziołowe preparaty dostępne w aptece. 

Sprawdź preparaty na bolesne miesiączki.

Bóle jajników przed okresem – kiedy udać się do lekarza? 

Należy udać się do lekarza jeśli bóle jajników są bardzo silne lub gdy towarzyszą im inne objawy takie jak upławy, ból podbrzusza przy ucisku, gorączka oraz gdy ból nie ustępuje po kilku dniach.  

Niekiedy bolący jajnik może świadczyć również o obecności torbieli na jajniku, które występują często w przebiegu endometriozy lub zespołu policystycznych jajników (PCOS). Obecność torbieli powoduje powiększenie jajnika i jego ucisk na najbliższe okolice, co może powodować ból niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. W przypadku obecności torbieli na jajniku charakterystyczne jest odczuwanie bólu jajników po współżyciu.  

Ból jajników może być objawem również stanu zapalnego jajników i jajowodów (przydatków). Ból jajników jest zazwyczaj w tym przypadku skurczowy, silny i występuje po obu stronach podbrzusza, brzuch jest bolesny przy ucisku, a ból może promieniować do pachwin i ud. Dodatkowo mogą pojawić się upławy, wymioty, stan podgorączkowy lub gorączka. Nie należy lekceważyć tych objawów i koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych następstw stanu zapalnego jajników, takich jak kłopoty z zajściem w ciążę.

Każdy niepokojący ból jajników należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć poważne choroby takie jak rak jajnika, który w początkowej fazie może dawać niespecyficzne objawy przez długi czas i przypominać np. objawy gastryczne (wzdęcia i powiększenie obwodu brzucha), a dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero wtedy, gdy guz ma jajniku jest duży i naciska okoliczne tkanki.

Dla kobiet w każdym wieku bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza ginekologa. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób kobiecych i ich skuteczne leczenie. 
  1. P. Skałba, Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008. 
  2. W. Ganong, Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005. 
  3. H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2010.
  4. B. Męczekalski, Endokrynologia ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  5. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, „Ginekologia Polska”, nr 11 (83) 2012.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij