Bóle jajników przed okresem – co oznaczają?
Joanna Naczyńska

Bóle jajników przed okresem – co oznaczają?

Ból i kłucie jajników przed okresem to nieprzyjemne dolegliwości. Pojawiają się zwykle na kilka dni przed miesiączką i sygnalizują, że jajniki osiągają gotowość do owulacji, dlatego są naturalnym objawem menstruacji, jednak nie zawsze. Silne bóle jajników przed okresem mogą oznaczać m.in. torbiel lub stan zapalny. Kiedy należy udać się do lekarza? Podpowiadamy. 

Jajniki spełniają bardzo ważną funkcję w organizmie każdej kobiety. Dlatego kiedy pojawiają się niepokojące sygnały, jak bóle jajników przed okresem, wiele kobiet niepokoi się o swoje zdrowie. Bóle jajników przed miesiączką mogą mieć różne przyczyny, nie zawsze oznaczają, że dzieje się coś złego. Szukając przyczyny, warto ustalić, ile dni przed okresem boli jajnik oraz jaki charakter ma ból. 

Bóle jajników przed okresem – dlaczego mogą się pojawić? 

Ból jajnika przed miesiączką bardzo często może być spowodowany wystąpieniem owulacji i nie musi być powodem do niepokoju. Charakterystyczne jest w tym przypadku wystąpienie bólu w okolicy jajnika (prawego lub lewego, naprzemiennie w kolejnych cyklach) na dwa tygodnie przed okresem. Ból jajnika występuje wówczas po jednej stronie podbrzusza i przypomina kłucie, może też być pulsujący, trwa zwykle kilka godzin lub cały dzień. U niektórych kobiet może trwać nieco dłużej, jednak przemija w ciągu 2–3 dni. Ból jajnika odczuwany około dnia owulacji prawdopodobnie spowodowany jest pęknięciem pęcherzyka Graafa, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa, lub skurczami jajowodów, które pomagają w przemieszczaniu się komórki jajowej. Pomimo że ból owulacyjny odczuwa wiele kobiet, nie musi on wystąpić u wszystkich. 

Ból międzymiesiączkowy został sklasyfikowany w Międzynarodowym Systemie Chorób i jest określany jako Mittelschmerz

Czy ból jajników przed okresem jest objawem ciąży? 

Objawy takie jak pobolewanie podbrzusza lub ból jajników przed okresem nie są typowymi objawami ciąży. Jednak jeżeli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży i kilka dni po owulacji (około tydzień przed okresem) odczuwa lekki ból lub kłucie jajnika oraz obserwuje niewielkie plamienie, może to sugerować tzw. krwawienie implantacyjne (plamienie implantacyjne) i wczesną ciążę. Krwawienie implantacyjne towarzyszy zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, jednak nie występuje zawsze, niektóre kobiety mogą w ogóle nie zauważyć niewielkiego plamienia. W przypadku wątpliwości warto wykonać test ciążowy. 

Polecane dla Ciebie

Ból, kłucie jajników przed okresem a PMS  

Ból brzucha w okolicy jajników, który pojawia się kilka dni przed okresem i któremu towarzyszą wzdęcia, tkliwość piersi, a także drażliwość i zmienność nastroju, może wskazywać na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W przypadku PMS objawy te ustępują tuż po pojawieniu się miesiączki. Dolegliwości w tym przypadku spowodowane są wahaniami hormonalnymi występującymi w cyklu miesiączkowym. Niektóre kobiety odczuwają bolesne skurcze, ból jajników i podbrzusza oraz ból w okolicy krzyża, tuż przed wystąpieniem miesiączki. 

Co stosować na ból jajników przed okresem? 

Pacjentkom, którym znacznie dokucza ból owulacyjny lub ból w zespole napięcia przedmiesiączkowego, zaleca się stosowanie paracetamolu, który złagodzi dolegliwości bólowe. Mogą one także sięgnąć po leki rozkurczowe, a także skorzystać z domowych sposób, jak np. okłady. Aby łagodzić objawy PMS, można stosować ziołowe preparaty dostępne w aptece. 

Sprawdź preparaty na bolesne miesiączki.

Bóle jajników przed okresem – kiedy udać się do lekarza? 

Należy udać się do lekarza jeśli bóle jajników są bardzo silne lub gdy towarzyszą im inne objawy takie jak upławy, ból podbrzusza przy ucisku, gorączka oraz gdy ból nie ustępuje po kilku dniach.  

Niekiedy bolący jajnik może świadczyć również o obecności torbieli na jajniku, które występują często w przebiegu endometriozy lub zespołu policystycznych jajników (PCOS). Obecność torbieli powoduje powiększenie jajnika i jego ucisk na najbliższe okolice, co może powodować ból niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. W przypadku obecności torbieli na jajniku charakterystyczne jest odczuwanie bólu jajników po współżyciu.  

Ból jajników może być objawem również stanu zapalnego jajników i jajowodów (przydatków). Ból jajników jest zazwyczaj w tym przypadku skurczowy, silny i występuje po obu stronach podbrzusza, brzuch jest bolesny przy ucisku, a ból może promieniować do pachwin i ud. Dodatkowo mogą pojawić się upławy, wymioty, stan podgorączkowy lub gorączka. Nie należy lekceważyć tych objawów i koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych następstw stanu zapalnego jajników, takich jak kłopoty z zajściem w ciążę.

Każdy niepokojący ból jajników należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć poważne choroby takie jak rak jajnika, który w początkowej fazie może dawać niespecyficzne objawy przez długi czas i przypominać np. objawy gastryczne (wzdęcia i powiększenie obwodu brzucha), a dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero wtedy, gdy guz ma jajniku jest duży i naciska okoliczne tkanki.

Dla kobiet w każdym wieku bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza ginekologa. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób kobiecych i ich skuteczne leczenie. 
 1. P. Skałba, Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008. 
 2. W. Ganong, Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005. 
 3. H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2010.
 4. B. Męczekalski, Endokrynologia ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 5. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, „Ginekologia Polska”, nr 11 (83) 2012.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Eozynofilowe zapalenie przełyku – przyczyny, objawy, leczenie

  Eozynofilowe zapalenie przełyku to przewlekła choroba zapalna o podłożu immunologicznym. Występuje coraz częściej, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nierzadko współwystępuje także z innymi zespołami nadwrażliwości np. atopowym zapaleniem skóry. Z czasem doprowadza do zwężeń przełyku i trudności w przełykaniu. Jakie są objawy eozynofilowego zapalenia przełyku? Jak je leczyć?

 • Czarny, smolisty stolec – co może oznaczać? Czy jest powodem do niepokoju?

  Czarny stolec jest zdecydowanie odchyleniem od normy, czyli kału o brązowym lub jasnobrązowym odcieniu. Wśród jego przyczyn są zarówno te mniej groźne – wynik diety czy przyjmowanych leków – jak i te zagrażające życiu, tj. krwawienia z układu pokarmowego. Jeśli czarny stolec nie jest jednorazowym wydarzeniem lub dołączają do niego niepokojące objawy, nie warto tego bagatelizować. Co oznacza ciemna barwa kału?

 • Wymiotowanie krwią – czego jest objawem?

  Krwawe wymioty mogą mieć wiele przyczyn – od niegroźnego podrażnienia błony śluzowej żołądka, aż po zagrażające życiu pękniecie żylaków przełyku. Śladowe krwawienie może pochodzić z jamy ustnej, nosa, gardła, krtani, przełyku czy żołądka. Pojedynczy epizod niewielkiej ilość krwi w wymiotach nie musi budzić niepokoju, natomiast jeśli sytuacja się powtarza lub ilość krwi jest znaczna, konieczna będzie pilna konsultacja specjalistyczna. Czym zatem jest spowodowane wymiotowanie krwią? Czy jest groźne?

 • Parwowiroza psa – przyczyny, objawy, leczenie psiego tyfusu

  Brak apetytu, osowiałość, wymioty i biegunka – to mogą być jedne z pierwszych objawów parwowirozy, czyli choroby zakaźnej, która dotyka psów. Psi tyfus może objawiać się poprzez krwotoczne zapalenie jelit lub zapalenie mięśnia sercowego, a zależy to do wieku czworonoga, gdyż drugi wariant choroby częściej dotyczy szczeniąt. Jak uchronić psa przed parwowirozą? Jak wygląda diagnostyka i leczenie parwowirozy?

 • Choroba Addisona-Biermera

  Choroba Addisona-Biermera inaczej zwana anemią złośliwą to najczęstsza przyczyna niedokrwistości związanej z niedoborem witaminy B12. Co ciekawe dotyczy ona częściej osób starszych, z grupą krwi A oraz niebieskim kolorem oczu. Oprócz objawów ogólnych związanych z niedokrwistością towarzyszą jej również zaburzenia neurologiczne oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego.

 • Liszaj twardzinowy – co to jest, przyczyny, objawy

  Liszaj twardzinowy to schorzenie narządów płciowych, które dotyka przede wszystkim młode kobiety wchodzące w okres dojrzewania, jak również panie, u których rozpoczyna się menopauza. Dowiedz się, z czego wynika ta choroba, na którą zapadają również mężczyźni, oraz w jaki sposób sobie z nią radzić.  

 • Dermatillomania – co to jest? Co zrobić, kiedy chęć skubania skóry jest silniejsza?

  Neurotyczne drapanie skóry czy też patologiczne skubanie skóry – to dwa określenia, które stosowane są zamiennie w przypadku dermatillomanii (PSP, ang. Pathological Skin Picking). PSP jest często porównane do uzależnienia, ponieważ pacjenci z dermatillomanią odczuwają ogromną potrzebę czy wręcz przymus skubania swojego naskórka. Jak radzić sobie w sytuacji, w której nie możemy przestać rozdrapywać skóry?

 • Płukanie żołądka – na czym polega? Kiedy jest wykonywane?

  Płukanie żołądka jest jedną z procedur dekontaminacyjnych. Polega na usunięciu spożytych substancji toksycznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak dokładnie wygląda płukanie żołądka? Czy boli?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij