Bóle jajników przed okresem – co oznaczają?
Joanna Naczyńska

Bóle jajników przed okresem – co oznaczają?

Ból i kłucie jajników przed okresem to nieprzyjemne dolegliwości. Pojawiają się zwykle na kilka dni przed miesiączką i sygnalizują, że jajniki osiągają gotowość do owulacji, dlatego są naturalnym objawem menstruacji, jednak nie zawsze. Silne bóle jajników przed okresem mogą oznaczać m.in. torbiel lub stan zapalny. Kiedy należy udać się do lekarza? Podpowiadamy. 

Jajniki spełniają bardzo ważną funkcję w organizmie każdej kobiety. Dlatego kiedy pojawiają się niepokojące sygnały, jak bóle jajników przed okresem, wiele kobiet niepokoi się o swoje zdrowie. Bóle jajników przed miesiączką mogą mieć różne przyczyny, nie zawsze oznaczają, że dzieje się coś złego. Szukając przyczyny, warto ustalić, ile dni przed okresem boli jajnik oraz jaki charakter ma ból. 

Bóle jajników przed okresem – dlaczego mogą się pojawić? 

Ból jajnika przed miesiączką bardzo często może być spowodowany wystąpieniem owulacji i nie musi być powodem do niepokoju. Charakterystyczne jest w tym przypadku wystąpienie bólu w okolicy jajnika (prawego lub lewego, naprzemiennie w kolejnych cyklach) na dwa tygodnie przed okresem. Ból jajnika występuje wówczas po jednej stronie podbrzusza i przypomina kłucie, może też być pulsujący, trwa zwykle kilka godzin lub cały dzień. U niektórych kobiet może trwać nieco dłużej, jednak przemija w ciągu 2–3 dni. Ból jajnika odczuwany około dnia owulacji prawdopodobnie spowodowany jest pęknięciem pęcherzyka Graafa, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa, lub skurczami jajowodów, które pomagają w przemieszczaniu się komórki jajowej. Pomimo że ból owulacyjny odczuwa wiele kobiet, nie musi on wystąpić u wszystkich. 

Ból międzymiesiączkowy został sklasyfikowany w Międzynarodowym Systemie Chorób i jest określany jako Mittelschmerz

Czy ból jajników przed okresem jest objawem ciąży? 

Objawy takie jak pobolewanie podbrzusza lub ból jajników przed okresem nie są typowymi objawami ciąży. Jednak jeżeli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży i kilka dni po owulacji (około tydzień przed okresem) odczuwa lekki ból lub kłucie jajnika oraz obserwuje niewielkie plamienie, może to sugerować tzw. krwawienie implantacyjne (plamienie implantacyjne) i wczesną ciążę. Krwawienie implantacyjne towarzyszy zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, jednak nie występuje zawsze, niektóre kobiety mogą w ogóle nie zauważyć niewielkiego plamienia. W przypadku wątpliwości warto wykonać test ciążowy. 

Powiązane produkty

Ból, kłucie jajników przed okresem a PMS  

Ból brzucha w okolicy jajników, który pojawia się kilka dni przed okresem i któremu towarzyszą wzdęcia, tkliwość piersi, a także drażliwość i zmienność nastroju, może wskazywać na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W przypadku PMS objawy te ustępują tuż po pojawieniu się miesiączki. Dolegliwości w tym przypadku spowodowane są wahaniami hormonalnymi występującymi w cyklu miesiączkowym. Niektóre kobiety odczuwają bolesne skurcze, ból jajników i podbrzusza oraz ból w okolicy krzyża, tuż przed wystąpieniem miesiączki. 

Co stosować na ból jajników przed okresem? 

Pacjentkom, którym znacznie dokucza ból owulacyjny lub ból w zespole napięcia przedmiesiączkowego, zaleca się stosowanie paracetamolu, który złagodzi dolegliwości bólowe. Mogą one także sięgnąć po leki rozkurczowe, a także skorzystać z domowych sposób, jak np. okłady. Aby łagodzić objawy PMS, można stosować ziołowe preparaty dostępne w aptece. 

Sprawdź preparaty na bolesne miesiączki.

Bóle jajników przed okresem – kiedy udać się do lekarza? 

Należy udać się do lekarza jeśli bóle jajników są bardzo silne lub gdy towarzyszą im inne objawy takie jak upławy, ból podbrzusza przy ucisku, gorączka oraz gdy ból nie ustępuje po kilku dniach.  

Niekiedy bolący jajnik może świadczyć również o obecności torbieli na jajniku, które występują często w przebiegu endometriozy lub zespołu policystycznych jajników (PCOS). Obecność torbieli powoduje powiększenie jajnika i jego ucisk na najbliższe okolice, co może powodować ból niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. W przypadku obecności torbieli na jajniku charakterystyczne jest odczuwanie bólu jajników po współżyciu.  

Ból jajników może być objawem również stanu zapalnego jajników i jajowodów (przydatków). Ból jajników jest zazwyczaj w tym przypadku skurczowy, silny i występuje po obu stronach podbrzusza, brzuch jest bolesny przy ucisku, a ból może promieniować do pachwin i ud. Dodatkowo mogą pojawić się upławy, wymioty, stan podgorączkowy lub gorączka. Nie należy lekceważyć tych objawów i koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych następstw stanu zapalnego jajników, takich jak kłopoty z zajściem w ciążę.

Każdy niepokojący ból jajników należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć poważne choroby takie jak rak jajnika, który w początkowej fazie może dawać niespecyficzne objawy przez długi czas i przypominać np. objawy gastryczne (wzdęcia i powiększenie obwodu brzucha), a dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero wtedy, gdy guz ma jajniku jest duży i naciska okoliczne tkanki.

Dla kobiet w każdym wieku bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza ginekologa. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób kobiecych i ich skuteczne leczenie. 
  1. P. Skałba, Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008. 
  2. W. Ganong, Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005. 
  3. H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2010.
  4. B. Męczekalski, Endokrynologia ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  5. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, „Ginekologia Polska”, nr 11 (83) 2012.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl