Ból jajników przed okresem – co oznacza, jak go złagodzić? - portal DOZ.pl
Bóle jajników przed okresem – co oznaczają?
Joanna Naczyńska

Bóle jajników przed okresem – co oznaczają?

Ból i kłucie jajników przed okresem to nieprzyjemne dolegliwości. Pojawiają się zwykle na kilka dni przed miesiączką i sygnalizują, że jajniki osiągają gotowość do owulacji, dlatego są naturalnym objawem menstruacji, jednak nie zawsze. Silne bóle jajników przed okresem mogą oznaczać m.in. torbiel lub stan zapalny. Kiedy należy udać się do lekarza? Podpowiadamy. 

Bóle jajników przed okresem – dlaczego mogą się pojawić? 

Ból jajnika przed miesiączką bardzo często może być spowodowany wystąpieniem owulacji i nie musi być powodem do niepokoju. Charakterystyczne jest w tym przypadku wystąpienie bólu w okolicy jajnika (prawego lub lewego, naprzemiennie w kolejnych cyklach) na dwa tygodnie przed okresem. Ból jajnika występuje wówczas po jednej stronie podbrzusza i przypomina kłucie, może też być pulsujący, trwa zwykle kilka godzin lub cały dzień. U niektórych kobiet może trwać nieco dłużej, jednak przemija w ciągu 2–3 dni. Ból jajnika odczuwany około dnia owulacji prawdopodobnie spowodowany jest pęknięciem pęcherzyka Graafa, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa, lub skurczami jajowodów, które pomagają w przemieszczaniu się komórki jajowej. Pomimo że ból owulacyjny odczuwa wiele kobiet, nie musi on wystąpić u wszystkich. 

Ból międzymiesiączkowy został sklasyfikowany w Międzynarodowym Systemie Chorób i jest określany jako Mittelschmerz

Czy ból jajników przed okresem jest objawem ciąży? 

Objawy takie jak pobolewanie podbrzusza lub ból jajników przed okresem nie są typowymi objawami ciąży. Jednak jeżeli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży i kilka dni po owulacji (około tydzień przed okresem) odczuwa lekki ból lub kłucie jajnika oraz obserwuje niewielkie plamienie, może to sugerować tzw. krwawienie implantacyjne (plamienie implantacyjne) i wczesną ciążę. Krwawienie implantacyjne towarzyszy zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, jednak nie występuje zawsze, niektóre kobiety mogą w ogóle nie zauważyć niewielkiego plamienia. W przypadku wątpliwości warto wykonać test ciążowy. 

Polecane dla Ciebie

Ból, kłucie jajników przed okresem a PMS  

Ból brzucha w okolicy jajników, który pojawia się kilka dni przed okresem i któremu towarzyszą wzdęcia, tkliwość piersi, a także drażliwość i zmienność nastroju, może wskazywać na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W przypadku PMS objawy te ustępują tuż po pojawieniu się miesiączki. Dolegliwości w tym przypadku spowodowane są wahaniami hormonalnymi występującymi w cyklu miesiączkowym. Niektóre kobiety odczuwają bolesne skurcze, ból jajników i podbrzusza oraz ból w okolicy krzyża, tuż przed wystąpieniem miesiączki. 

Co stosować na ból jajników przed okresem? 

Pacjentkom, którym znacznie dokucza ból owulacyjny lub ból w zespole napięcia przedmiesiączkowego, zaleca się stosowanie paracetamolu, który złagodzi dolegliwości bólowe. Mogą one także sięgnąć po leki rozkurczowe, a także skorzystać z domowych sposób, jak np. okłady. Aby łagodzić objawy PMS, można stosować ziołowe preparaty dostępne w aptece. 

Sprawdź preparaty na bolesne miesiączki.

Bóle jajników przed okresem – kiedy udać się do lekarza? 

Należy udać się do lekarza jeśli bóle jajników są bardzo silne lub gdy towarzyszą im inne objawy takie jak upławy, ból podbrzusza przy ucisku, gorączka oraz gdy ból nie ustępuje po kilku dniach.  

Niekiedy bolący jajnik może świadczyć również o obecności torbieli na jajniku, które występują często w przebiegu endometriozy lub zespołu policystycznych jajników (PCOS). Obecność torbieli powoduje powiększenie jajnika i jego ucisk na najbliższe okolice, co może powodować ból niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. W przypadku obecności torbieli na jajniku charakterystyczne jest odczuwanie bólu jajników po współżyciu.  

Ból jajników może być objawem również stanu zapalnego jajników i jajowodów (przydatków). Ból jajników jest zazwyczaj w tym przypadku skurczowy, silny i występuje po obu stronach podbrzusza, brzuch jest bolesny przy ucisku, a ból może promieniować do pachwin i ud. Dodatkowo mogą pojawić się upławy, wymioty, stan podgorączkowy lub gorączka. Nie należy lekceważyć tych objawów i koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych następstw stanu zapalnego jajników, takich jak kłopoty z zajściem w ciążę.

Każdy niepokojący ból jajników należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć poważne choroby takie jak rak jajnika, który w początkowej fazie może dawać niespecyficzne objawy przez długi czas i przypominać np. objawy gastryczne (wzdęcia i powiększenie obwodu brzucha), a dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero wtedy, gdy guz ma jajniku jest duży i naciska okoliczne tkanki.

Dla kobiet w każdym wieku bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza ginekologa. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób kobiecych i ich skuteczne leczenie. 
 1. P. Skałba, Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008. 
 2. W. Ganong, Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005. 
 3. H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2010.
 4. B. Męczekalski, Endokrynologia ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 5. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, „Ginekologia Polska”, nr 11 (83) 2012.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przekrwione oczy u dzieci i dorosłych – co mogą oznaczać? Co stosować na zaczerwienione oko?

  Przekrwione oczy mogą być wynikiem zarówno urazów mechanicznych, jak i chorób. Bardzo często zaczerwienionym oczom towarzyszą inne objawy, takie jak świąd, łzawienie, pieczenie czy obrzęk powiek. Co robić, gdy zauważymy u siebie „czerwone oko”? Kiedy powinniśmy udać się z do lekarza? Podpowiadamy. 

 • Spondyloza – przyczyny, objawy, leczenie

  Mianem spondylozy określa się patologiczne zmiany obejmujące struktury kostne oraz dyskowe w obrębie kręgosłupa. Można spotkać się także z nazwami choroba zwyrodnieniowa dysku czy choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, która określana jest także mianem spondyloartrozy. 

 • Norowirusy – charakterystyka, objawy zarażenia, leczenie

  1/3 przypadków zakażeń norowirusami dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia., jednak norowirusy bardzo łatwo przenoszą się również na osoby dorosłe i wywołują te same dolegliwości. Jakie są objawy zakażenia norowirusem? Co robić, by zapobiegać zarażeniu? Podpowiadamy.

 • Hipotermia – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

  Hipotermia to wychłodzenie organizmu, do którego dochodzi, gdy temperatura ciała spada poniżej 35℃. Co ją może spowodować? Czy jej skutki mogą być groźne dla zdrowia? Jak wygląda pierwsza pomoc osobie z hipotermią? Podpowiadamy.

 • Ostroga piętowa – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Ostroga piętowa jest rodzajem narośli kostnej – osteofitu. Tworzy się w wyniku przeciążeń, mikrourazów stopy, co poprzedzają zazwyczaj kontuzje rozcięgna podeszwowego oraz mięśni łydki. Sama ostroga jest jedynie objawem, a nie przyczyną dolegliwości. Jest potoczną nazwą zapalenia rozcięgna podeszwowego. 

 • Zespół ciasnoty podbarkowej – objawy, leczenie, rehabilitacja

  Zespół ciasnoty podbarkowej to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do uciśnięcia stożka rotatorów przez sąsiednie struktury. Objawy konfliktu podbarkowego to ból barku nasilający się przede wszystkim podczas unoszenia ręki ponad głowę, ograniczenie zakresu ruchomości stawu, osłabienie siły mięśniowej. 

 • Osteofity – przyczyny, objawy, leczenie narośli kostnych

  Osteofity to narośla kostne przybierające postać haczyków bądź kolców, które powstają w miejscach narażonych na przeciążenia, mikrourazy czy stany zapalne. Nie są one samodzielną jednostką chorobową, a towarzyszą, jako jeden z objawów, takim schorzeniom, jak zwyrodnienia stawów, choroby reumatyczne, wady postawy czy złamania kompresyjne. Jak rozpoznaje się osteofity?

 • Domowe sposoby na kaszel – naturalne metody na kaszel suchy i mokry

  Kaszel jest powszechną dolegliwością, o czym świadczy dość duża ilość konsultacji w gabinetach lekarskich, podczas których zgłaszany jest jako jedna z głównych dolegliwości. Kaszel towarzyszy infekcjom, alergii, jak również może on wystąpić nagle, jako naturalny odruch obronny organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Bez względu na przyczynę jego występowania, stanowi on utrudnienie codziennego funkcjonowania, dlatego warto wiedzieć jak za pomocą domowych sposobów możemy sobie z nim radzić. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij