Bóle jajników przed okresem – co oznaczają?
Ból i kłucie jajników przed okresem to nieprzyjemne dolegliwości. Pojawiają się zwykle na kilka dni przed miesiączką i sygnalizują, że jajniki osiągają gotowość do owulacji, dlatego są naturalnym objawem menstruacji, jednak nie zawsze. Silne bóle jajników przed okresem mogą oznaczać m.in. torbiel lub stan zapalny. Kiedy należy udać się do lekarza? Podpowiadamy.
Jajniki spełniają bardzo ważną funkcję w organizmie każdej kobiety. Dlatego kiedy pojawiają się niepokojące sygnały, jak bóle jajników przed okresem, wiele kobiet niepokoi się o swoje zdrowie. Bóle jajników przed miesiączką mogą mieć różne przyczyny, nie zawsze oznaczają, że dzieje się coś złego. Szukając przyczyny, warto ustalić, ile dni przed okresem boli jajnik oraz jaki charakter ma ból.
Bóle jajników przed okresem – dlaczego mogą się pojawić?
Ból jajnika przed miesiączką bardzo często może być spowodowany wystąpieniem owulacji i nie musi być powodem do niepokoju. Charakterystyczne jest w tym przypadku wystąpienie bólu w okolicy jajnika (prawego lub lewego, naprzemiennie w kolejnych cyklach) na dwa tygodnie przed okresem. Ból jajnika występuje wówczas po jednej stronie podbrzusza i przypomina kłucie, może też być pulsujący, trwa zwykle kilka godzin lub cały dzień. U niektórych kobiet może trwać nieco dłużej, jednak przemija w ciągu 2–3 dni. Ból jajnika odczuwany około dnia owulacji prawdopodobnie spowodowany jest pęknięciem pęcherzyka Graafa, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa, lub skurczami jajowodów, które pomagają w przemieszczaniu się komórki jajowej. Pomimo że ból owulacyjny odczuwa wiele kobiet, nie musi on wystąpić u wszystkich.
Czy ból jajników przed okresem jest objawem ciąży?
Objawy takie jak pobolewanie podbrzusza lub ból jajników przed okresem nie są typowymi objawami ciąży. Jednak jeżeli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży i kilka dni po owulacji (około tydzień przed okresem) odczuwa lekki ból lub kłucie jajnika oraz obserwuje niewielkie plamienie, może to sugerować tzw. krwawienie implantacyjne (plamienie implantacyjne) i wczesną ciążę. Krwawienie implantacyjne towarzyszy zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, jednak nie występuje zawsze, niektóre kobiety mogą w ogóle nie zauważyć niewielkiego plamienia. W przypadku wątpliwości warto wykonać test ciążowy.
Ból, kłucie jajników przed okresem a PMS
Ból brzucha w okolicy jajników, który pojawia się kilka dni przed okresem i któremu towarzyszą wzdęcia, tkliwość piersi, a także drażliwość i zmienność nastroju, może wskazywać na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W przypadku PMS objawy te ustępują tuż po pojawieniu się miesiączki. Dolegliwości w tym przypadku spowodowane są wahaniami hormonalnymi występującymi w cyklu miesiączkowym. Niektóre kobiety odczuwają bolesne skurcze, ból jajników i podbrzusza oraz ból w okolicy krzyża, tuż przed wystąpieniem miesiączki.
Co stosować na ból jajników przed okresem?
Pacjentkom, którym znacznie dokucza ból owulacyjny lub ból w zespole napięcia przedmiesiączkowego, zaleca się stosowanie paracetamolu, który złagodzi dolegliwości bólowe. Mogą one także sięgnąć po leki rozkurczowe, a także skorzystać z domowych sposób, jak np. okłady. Aby łagodzić objawy PMS, można stosować ziołowe preparaty dostępne w aptece.
Sprawdź preparaty na bolesne miesiączki.
Bóle jajników przed okresem – kiedy udać się do lekarza?
Niekiedy bolący jajnik może świadczyć również o obecności torbieli na jajniku, które występują często w przebiegu endometriozy lub zespołu policystycznych jajników (PCOS). Obecność torbieli powoduje powiększenie jajnika i jego ucisk na najbliższe okolice, co może powodować ból niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. W przypadku obecności torbieli na jajniku charakterystyczne jest odczuwanie bólu jajników po współżyciu.
Ból jajników może być objawem również stanu zapalnego jajników i jajowodów (przydatków). Ból jajników jest zazwyczaj w tym przypadku skurczowy, silny i występuje po obu stronach podbrzusza, brzuch jest bolesny przy ucisku, a ból może promieniować do pachwin i ud. Dodatkowo mogą pojawić się upławy, wymioty, stan podgorączkowy lub gorączka. Nie należy lekceważyć tych objawów i koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych następstw stanu zapalnego jajników, takich jak kłopoty z zajściem w ciążę.
Każdy niepokojący ból jajników należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć poważne choroby takie jak rak jajnika, który w początkowej fazie może dawać niespecyficzne objawy przez długi czas i przypominać np. objawy gastryczne (wzdęcia i powiększenie obwodu brzucha), a dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero wtedy, gdy guz ma jajniku jest duży i naciska okoliczne tkanki.