Jak zapobiegać zapaleniu cewki moczowej?
Anna Posmykiewicz

Jak zapobiegać zapaleniu cewki moczowej?

Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny zlokalizowany w dolnej części dróg moczowych. Zapalenie cewki moczowej może być wywołane różnymi czynnikami etiologicznymi, które są najczęściej przenoszone drogą płciową.

Cewka moczowa to końcowa część układu moczowego, która wyprowadza mocz na zewnątrz. Jest ona przewodem, którego początek (ujście wewnętrzne) jest zlokalizowany na dnie pęcherza moczowego, zaś koniec (ujście zewnętrzne) u mężczyzny znajduje się na końcu żołędzi prącia, zaś u kobiety na brodawce cewkowej położonej w przedsionku pochwy. Cewka moczowa męska różni się budową od cewki moczowej żeńskiej. Cewka moczowa męska jest przede wszystkim zdecydowanie dłuższa od cewki żeńskiej. Poza tym cewka moczowa męska poza funkcją oddawania moczu na zewnątrz odpowiedzialna jest również za wyprowadzanie na zewnątrz nasienia. Cewka moczowa żeńska jest znacznie krótsza od męskiej. Z tego powodu, jak również dlatego, że jej ujście znajduje się w bliskim sąsiedztwie odbytu, kobiety są zdecydowanie bardziej narażone na wstępujące infekcje układu moczowego.

Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny zlokalizowany w dolnej części dróg moczowych. Zapalenie cewki moczowej może być wywołane różnymi czynnikami etiologicznymi, które są najczęściej przenoszone drogą płciową.

Jakie objawy mogą sugerować zapalenie cewki moczowej?

  • ból przy oddawaniu moczu
  • mocz oddawany jest zdecydowanie częściej, ale mniejszymi porcjami (często pacjenci zgłaszają, że oddają mocz "po kropelce")

Objawy te nazywane są inaczej objawami dyzurycznymi. Zdarza się też, że w przypadku zapalenia cewki moczowej występują:

  • szczypanie,
  • swędzenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej,
  • u kobiet mogą być również obecne upławy,
  • u mężczyzn z cewki moczowej może wydostawać się patologiczna wydzielina.

Jakie drobnoustroje chorobotwórcze mogą wywoływać zapalenie cewki moczowej?

  • Dwoinka rzeżączki

Jednym z czynników etiologicznych odpowiedzialnych za rozwój zapalenia cewki moczowej  jest dwoinka rzeżączki, czyli bakteria o nazwie Neisseria gonorrhoeae. W jaki sposób może dojść do zakażenia dwoinką rzeżączki? Najczęstszą drogą zakażenia dwoinką rzeżączki jest kontakt seksualny z chorym partnerem. Poza tym do zakażenia dwoinką rzeżączki może też dojść poprzez używanie tych samych przedmiotów codziennego użytku, których używa zakażony już pacjent - są to przede wszystkim ręczniki czy też ta sama pościel w łóżku. Należy pamiętać również o tym, że do zakażenia dwoinką rzeżączki może też dojść u noworodka w czasie porodu- dziecko może bowiem zarazić się od chorej matki, wtedy pojawi sie u niego rzeżączkowe zapalenie spojówek, będące groźna choroba, może ona bowiem doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia wzroku. Jakie są objawy zakażenia dwoinką rzeżączki? Na skutek zakażenia dwoinką rzeżączki dochodzi do zapalenia cewki moczowej. U mężczyzn typowym objawem jest ropny wyciek z cewki moczowej, dodatkowo pojawiają się też, czasami mocno nasilone, objawy dyzuryczne, czyli ból i pieczenie w czasie oddawania moczu. U kobiet natomiast, w przypadku rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej, pojawiają się upławy, zdarza się również, że dochodzi do zaburzeń cyklu miesięcznego, miesiączki stają się też bardziej obfite. Należy pamiętać o tym, że nieleczone rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej może następnie rozprzestrzenić się na cały układ moczowo-płciowy, zakażenie może też obejmować w niektórych przypadkach gardło, odbyt, mogą też tworzyć się ropnie i zrosty w jajowodach, zdarza się, że choroba obejmuje też narządy odległe, np. stawy. Jak wygląda leczenie rzeżączki oraz rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej? Lekiem z wyboru w tej sytuacji jest podawanie penicyliny. Czasami też stosuje się antybiotyki z grupy cefalosporyn oraz chinolonów, zdarza się, że podawane są także makrolidy. 

  • Chlamydia trachomatis

Innym drobnoustrojem, który odpowiedzialny jest za wywoływanie zapalenia cewki moczowej, jest Chlamydia trachomatis. Do zakażenia Chlamydia trachomatis również dochodzi poprzez kontakt seksualny z zakażona wcześniej osoba, do zakazenia moze tez dojść na skutek używania wspólnych przedmiotów codziennego użytku, jak ręczniki czy wspólna pościel. Jakie są objawy zapalenia cewki moczowej wywołanego przez Chlamydia trachomatis? U kobiet przede wszystkim pojawiają się bardzo nasilone upławy, dodatkowo obecny jest też często ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. U mężczyzn zwykle objawem chlamydiowego zapalenia cewki moczowej są objawy dyzuryczne- częstsze  oddawanie moczu małymi porcjami, bol i pieczenie przy  oddawaniu moczu. Jak wygląda leczenie chlamydiowego zapalenia cewki moczowej? W przypadku chlamydiowego zapalenia cewki moczowej leczenie polega na zastosowaniu właściwej antybiotykoterapii. Przede wszystkim stosuje się doksycyklinę lub też azytromycynę.

Powiązane produkty

Czy jakieś inne drobnoustroje mogą wywoływać zapalenie cewki moczowej?

Tak, chociaż zdarza się to znacznie rzadziej. Za wywołanie choroby mogą być zatem odpowiedzialne:

  • Ureaplasma urealyticum,
  • Mycoplasma genitalium,
  • Trichomonas vaginalis.

Jeszcze rzadziej za zapalenie cewki moczowej odpowiedzialne są grzyby Candida albicans, niektóre wirusy i bakterie.

Czy można zapobiegać zapaleniu cewki moczowej?

  • Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby regularnie oddawać mocz. Wstrzymywanie moczu i jego długie "przetrzymywanie" w pęcherzu moczowym jest czynnikiem predysponującym do rozwoju stanu zapalnego.
  • Ważna jest właściwa higiena osobista, głównie w przypadku kobiet, u których położna w bliskim sąsiedztwie odbytu krótka cewka moczowa jest zdecydowanie bardziej niż u mężczyzn podatna "na złapanie" infekcji. Należy zatem często podmywać się, a w okresie miesiączki regularnie zmieniać podpaski i tampony.
  • Należy unikać obcisłej bielizny z syntetycznych materiałów, najlepsza jest bowiem przewiewna bielizna bawełniana.
  • Należy też pamiętać o tym, że ryzyko zapalenia cewki moczowej zwiększają stosunki seksualne bez prezerwatywy – dlatego też, zwłaszcza, jeśli partner jest przez nas krótko znany, zawsze należy pamiętać o mechanicznym zabezpieczeniu, które znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnej infekcji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl