Jak zapobiegać zapaleniu cewki moczowej?
Anna Posmykiewicz

Jak zapobiegać zapaleniu cewki moczowej?

Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny zlokalizowany w dolnej części dróg moczowych. Zapalenie cewki moczowej może być wywołane różnymi czynnikami etiologicznymi, które są najczęściej przenoszone drogą płciową.

Cewka moczowa to końcowa część układu moczowego, która wyprowadza mocz na zewnątrz. Jest ona przewodem, którego początek (ujście wewnętrzne) jest zlokalizowany na dnie pęcherza moczowego, zaś koniec (ujście zewnętrzne) u mężczyzny znajduje się na końcu żołędzi prącia, zaś u kobiety na brodawce cewkowej położonej w przedsionku pochwy. Cewka moczowa męska różni się budową od cewki moczowej żeńskiej. Cewka moczowa męska jest przede wszystkim zdecydowanie dłuższa od cewki żeńskiej. Poza tym cewka moczowa męska poza funkcją oddawania moczu na zewnątrz odpowiedzialna jest również za wyprowadzanie na zewnątrz nasienia. Cewka moczowa żeńska jest znacznie krótsza od męskiej. Z tego powodu, jak również dlatego, że jej ujście znajduje się w bliskim sąsiedztwie odbytu, kobiety są zdecydowanie bardziej narażone na wstępujące infekcje układu moczowego.

Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny zlokalizowany w dolnej części dróg moczowych. Zapalenie cewki moczowej może być wywołane różnymi czynnikami etiologicznymi, które są najczęściej przenoszone drogą płciową.

Jakie objawy mogą sugerować zapalenie cewki moczowej?

  • ból przy oddawaniu moczu
  • mocz oddawany jest zdecydowanie częściej, ale mniejszymi porcjami (często pacjenci zgłaszają, że oddają mocz "po kropelce")

Objawy te nazywane są inaczej objawami dyzurycznymi. Zdarza się też, że w przypadku zapalenia cewki moczowej występują:

  • szczypanie,
  • swędzenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej,
  • u kobiet mogą być również obecne upławy,
  • u mężczyzn z cewki moczowej może wydostawać się patologiczna wydzielina.

Jakie drobnoustroje chorobotwórcze mogą wywoływać zapalenie cewki moczowej?

  • Dwoinka rzeżączki

Jednym z czynników etiologicznych odpowiedzialnych za rozwój zapalenia cewki moczowej  jest dwoinka rzeżączki, czyli bakteria o nazwie Neisseria gonorrhoeae. W jaki sposób może dojść do zakażenia dwoinką rzeżączki? Najczęstszą drogą zakażenia dwoinką rzeżączki jest kontakt seksualny z chorym partnerem. Poza tym do zakażenia dwoinką rzeżączki może też dojść poprzez używanie tych samych przedmiotów codziennego użytku, których używa zakażony już pacjent - są to przede wszystkim ręczniki czy też ta sama pościel w łóżku. Należy pamiętać również o tym, że do zakażenia dwoinką rzeżączki może też dojść u noworodka w czasie porodu- dziecko może bowiem zarazić się od chorej matki, wtedy pojawi sie u niego rzeżączkowe zapalenie spojówek, będące groźna choroba, może ona bowiem doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia wzroku. Jakie są objawy zakażenia dwoinką rzeżączki? Na skutek zakażenia dwoinką rzeżączki dochodzi do zapalenia cewki moczowej. U mężczyzn typowym objawem jest ropny wyciek z cewki moczowej, dodatkowo pojawiają się też, czasami mocno nasilone, objawy dyzuryczne, czyli ból i pieczenie w czasie oddawania moczu. U kobiet natomiast, w przypadku rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej, pojawiają się upławy, zdarza się również, że dochodzi do zaburzeń cyklu miesięcznego, miesiączki stają się też bardziej obfite. Należy pamiętać o tym, że nieleczone rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej może następnie rozprzestrzenić się na cały układ moczowo-płciowy, zakażenie może też obejmować w niektórych przypadkach gardło, odbyt, mogą też tworzyć się ropnie i zrosty w jajowodach, zdarza się, że choroba obejmuje też narządy odległe, np. stawy. Jak wygląda leczenie rzeżączki oraz rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej? Lekiem z wyboru w tej sytuacji jest podawanie penicyliny. Czasami też stosuje się antybiotyki z grupy cefalosporyn oraz chinolonów, zdarza się, że podawane są także makrolidy. 

  • Chlamydia trachomatis

Innym drobnoustrojem, który odpowiedzialny jest za wywoływanie zapalenia cewki moczowej, jest Chlamydia trachomatis. Do zakażenia Chlamydia trachomatis również dochodzi poprzez kontakt seksualny z zakażona wcześniej osoba, do zakazenia moze tez dojść na skutek używania wspólnych przedmiotów codziennego użytku, jak ręczniki czy wspólna pościel. Jakie są objawy zapalenia cewki moczowej wywołanego przez Chlamydia trachomatis? U kobiet przede wszystkim pojawiają się bardzo nasilone upławy, dodatkowo obecny jest też często ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. U mężczyzn zwykle objawem chlamydiowego zapalenia cewki moczowej są objawy dyzuryczne- częstsze  oddawanie moczu małymi porcjami, bol i pieczenie przy  oddawaniu moczu. Jak wygląda leczenie chlamydiowego zapalenia cewki moczowej? W przypadku chlamydiowego zapalenia cewki moczowej leczenie polega na zastosowaniu właściwej antybiotykoterapii. Przede wszystkim stosuje się doksycyklinę lub też azytromycynę.

Polecane dla Ciebie

Czy jakieś inne drobnoustroje mogą wywoływać zapalenie cewki moczowej?

Tak, chociaż zdarza się to znacznie rzadziej. Za wywołanie choroby mogą być zatem odpowiedzialne:

  • Ureaplasma urealyticum,
  • Mycoplasma genitalium,
  • Trichomonas vaginalis.

Jeszcze rzadziej za zapalenie cewki moczowej odpowiedzialne są grzyby Candida albicans, niektóre wirusy i bakterie.

Czy można zapobiegać zapaleniu cewki moczowej?

  • Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby regularnie oddawać mocz. Wstrzymywanie moczu i jego długie "przetrzymywanie" w pęcherzu moczowym jest czynnikiem predysponującym do rozwoju stanu zapalnego.
  • Ważna jest właściwa higiena osobista, głównie w przypadku kobiet, u których położna w bliskim sąsiedztwie odbytu krótka cewka moczowa jest zdecydowanie bardziej niż u mężczyzn podatna "na złapanie" infekcji. Należy zatem często podmywać się, a w okresie miesiączki regularnie zmieniać podpaski i tampony.
  • Należy unikać obcisłej bielizny z syntetycznych materiałów, najlepsza jest bowiem przewiewna bielizna bawełniana.
  • Należy też pamiętać o tym, że ryzyko zapalenia cewki moczowej zwiększają stosunki seksualne bez prezerwatywy – dlatego też, zwłaszcza, jeśli partner jest przez nas krótko znany, zawsze należy pamiętać o mechanicznym zabezpieczeniu, które znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnej infekcji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij