Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?
Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?
- Uretroskopia – na czym polega badanie?
- Uretroskopia – jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej?
- Uretroskopia – jakie są wskazania do wykonania badania uretroskopii?
- Uretroskopia – powikłania
Uretroskopia – na czym polega badanie?
Układ moczowy, nazywany również układem wydalniczym, odpowiedzialny jest za produkcję i wydalanie moczu oraz za utrzymanie prawidłowej równowagi wodno–elektrolitowej w ludzkim organizmie. Najważniejsze części układu moczowego to nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Cewka moczowa jest końcową częścią układu wydalniczego, to przez nią mocz jest wydalany z naszego organizmu. Żeńska cewka moczowa jest znacznie krótsza niż męska, która poza wydalaniem moczu na zewnątrz spełnia też funkcję wyprowadzania na zewnątrz męskiego nasienia. Przy podejrzeniu choroby cewki moczowej pacjent wymaga diagnostyki, która umożliwi stwierdzenie, na jakim odcinku układu moczowego toczy się choroba. Jednym z badań służących do diagnostyki chorób układu moczowego jest uretroskopia.
Uretroskopia – jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej?
Do uretroskopii lekarz wykorzystuje specjalny wziernik, który nosi nazwę cystoskopu. Cystoskop jest wziernikiem posiadającym źródło światła oraz oprzyrządowanie, które pozwala na ewentualne pobieranie wycinków do badania histopatologicznego z cewki moczowej, jeśli w czasie badania lekarz uzna, że zachodzi taka potrzeba.
Wyróżnia się dwa rodzaje cystoskopów: cystoskop sztywny lub cystoskop giętki. Cystoskop sztywny swoim wyglądem przypomina cienką metalową rurkę i to właśnie ten rodzaj cystoskopu jest częściej wykorzystywany do wykonywania badania uretroskopii. Cystoskop giętki to cienki, elastyczny wężyk, który po wprowadzeniu do cewki moczowej może dostosować swój kształt do anatomicznego kształtu cewki moczowej.
Badanie uretroskopii odbywa się w pozycji ginekologicznej, na specjalnie przystosowanym fotelu. Przed wprowadzeniem cystoskopu do cewki moczowej, lekarz przeprowadzający badanie najpierw zawsze odkaża cewkę moczową, a następnie, aby pacjent nie odczuwał bólu, stosuje miejscowe znieczulenie pod postacią lidokainy w żelu. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u dzieci i osób, w przypadku których współpraca z lekarzem jest utrudniona, zachodzi potrzeba wykonania krótkiego znieczulenia dożylnego. Po dezynfekcji cewki moczowej i użyciu żelu przeciwbólowego, lekarz wprowadza do cewki moczowej pacjenta cystoskop, poprzez który ma możliwość dokładnego obejrzenia całej cewki. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz w czasie badania ma możliwość pobrania wycinków z cewki moczowej, które następnie zostaną oddane do badania histopatologicznego.
Do badania uretroskopii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Badanie trwa krótko, zwykle około 5–10 minut. Bezpośrednio po badaniu pacjent może udać się do domu.
Uretroskopia – jakie są wskazania do wykonania badania uretroskopii?
Podstawowym wskazaniem do wykonania badania uretroskopii są pojawiające się problemy z oddawaniem moczu. Badanie uretroskopii jest zatem zlecane, gdy pacjent zaczyna odczuwać nagłe parcie na mocz lub też, gdy zaczyna oddawać mocz znacznie częściej niż dotychczas. Poza tym wskazaniem do wykonania uretroskopii jest też sytuacja, w której chory ma problem z oddaniem moczu lub gdy oddaje jego duże ilości w nocy.
Kolejnym wskazaniem do wykonania uretroskopii jest pojawienie się krwiomoczu lub nawracające infekcje dolnych dróg moczowych. Uretroskopia jest wykonywana także wtedy, kiedy pacjent zgłasza ciągłe pieczenie i ból cewki moczowej bez towarzyszącej infekcji dróg moczowych. Również podejrzenie guza, zwężenia cewki moczowej lub też obecności ciała obcego w cewce moczowej jest wskazaniem do wykonania badania wziernikowania cewki moczowej. Często też uretroskopia jest wykonywana przy podejrzeniu wad wrodzonych układu moczowego związanych z cewką moczową.
Uretroskopia – powikłania
Po wykonaniu badania uretroskopii powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Może wystąpić niewielkie szczypanie i pieczenie cewki moczowej, dolegliwości te mogą utrzymywać się do kilku godzin, powinny samoistnie zaniknąć.
Uretroskopia jest bardzo przydatnym badaniem, dzięki któremu lekarz prowadzący jest w stanie zdiagnozować wiele chorób. Niestety, trzeba przyznać, że jest to badanie nieprzyjemne dla pacjenta, dlatego pacjenci często boją się je wykonać.
Jeśli jednak pacjent jest bardzo wrażliwy i wie, że nie da rady wytrzymać kilkuminutowego dyskomfortu związanego z badaniem, wtedy można porozmawiać ze swoim lekarzem o możliwości wykonania badania w krótkim, ogólnym znieczuleniu dożylnym.