Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?
Michał Posmykiewicz

Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowopłciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

  1. Uretroskopia – na czym polega badanie?
  2. Uretroskopia – jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej?
  3. Uretroskopia – jakie są wskazania do wykonania badania uretroskopii?
  4. Uretroskopia – powikłania

Uretroskopia – na czym polega badanie?

Układ moczowy, nazywany również układem wydalniczym, odpowiedzialny jest za produkcję i wydalanie moczu oraz za utrzymanie prawidłowej równowagi wodno–elektrolitowej w ludzkim organizmie. Najważniejsze części układu moczowego to nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Cewka moczowa jest końcową częścią układu wydalniczego, to przez nią mocz jest wydalany z naszego organizmu. Żeńska cewka moczowa jest znacznie krótsza niż męska, która poza wydalaniem moczu na zewnątrz spełnia też funkcję wyprowadzania na zewnątrz męskiego nasienia. Przy podejrzeniu choroby cewki moczowej pacjent wymaga diagnostyki, która umożliwi stwierdzenie, na jakim odcinku układu moczowego toczy się choroba. Jednym z badań służących do diagnostyki chorób układu moczowego jest uretroskopia.

Uretroskopia to wziernikowanie cewki moczowej. Jest to inwazyjne badanie, które umożliwia dokładną ocenę cewki moczowej pacjenta dzięki wprowadzeniu do niej cystoskopu. Zdecydowanie częściej temu badaniu poddawani są mężczyźni niż kobiety.

Uretroskopia – jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej?

Do uretroskopii lekarz wykorzystuje specjalny wziernik, który nosi nazwę cystoskopu. Cystoskop jest wziernikiem posiadającym źródło światła oraz oprzyrządowanie, które pozwala na ewentualne pobieranie wycinków do badania histopatologicznego z cewki moczowej, jeśli w czasie badania lekarz uzna, że zachodzi taka potrzeba. 

Wyróżnia się dwa rodzaje cystoskopów: cystoskop sztywny lub cystoskop giętki. Cystoskop sztywny swoim wyglądem przypomina cienką metalową rurkę i to właśnie ten rodzaj cystoskopu jest częściej wykorzystywany do wykonywania badania uretroskopii. Cystoskop giętki to cienki, elastyczny wężyk, który po wprowadzeniu do cewki moczowej może dostosować swój kształt do anatomicznego kształtu cewki moczowej. 

Badanie uretroskopii odbywa się w pozycji ginekologicznej, na specjalnie przystosowanym fotelu. Przed wprowadzeniem cystoskopu do cewki moczowej, lekarz przeprowadzający badanie najpierw zawsze odkaża cewkę moczową, a następnie, aby pacjent nie odczuwał bólu, stosuje miejscowe znieczulenie pod postacią lidokainy w żelu. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u dzieci i osób, w przypadku których współpraca z lekarzem jest utrudniona, zachodzi potrzeba wykonania krótkiego znieczulenia dożylnego. Po dezynfekcji cewki moczowej i użyciu żelu przeciwbólowego, lekarz wprowadza do cewki moczowej pacjenta cystoskop, poprzez który ma możliwość dokładnego obejrzenia całej cewki. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz w czasie badania ma możliwość pobrania wycinków z cewki moczowej, które następnie zostaną oddane do badania histopatologicznego.
 
Do badania uretroskopii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Badanie trwa krótko, zwykle około 5–10 minut. Bezpośrednio po badaniu pacjent może udać się do domu. 

Powiązane produkty

Uretroskopia – jakie są wskazania do wykonania badania uretroskopii?

Podstawowym wskazaniem do wykonania badania uretroskopii są pojawiające się problemy z oddawaniem moczu. Badanie uretroskopii jest zatem zlecane, gdy pacjent zaczyna odczuwać nagłe parcie na mocz lub też, gdy zaczyna oddawać mocz znacznie częściej niż dotychczas. Poza tym wskazaniem do wykonania uretroskopii jest też sytuacja, w której chory ma problem z oddaniem moczu lub gdy oddaje jego duże ilości w nocy. 

Kolejnym wskazaniem do wykonania uretroskopii jest pojawienie się krwiomoczu lub nawracające infekcje dolnych dróg moczowych. Uretroskopia jest wykonywana także wtedy, kiedy pacjent zgłasza ciągłe pieczenie i ból cewki moczowej bez towarzyszącej infekcji dróg moczowych. Również podejrzenie guza, zwężenia cewki moczowej lub też obecności ciała obcego w cewce moczowej jest wskazaniem do wykonania badania wziernikowania cewki moczowej. Często też uretroskopia jest wykonywana przy podejrzeniu wad wrodzonych układu moczowego związanych z cewką moczową.

Uretroskopia – powikłania

Po wykonaniu badania uretroskopii powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Może wystąpić niewielkie szczypanie i pieczenie cewki moczowej, dolegliwości te mogą utrzymywać się do kilku godzin, powinny samoistnie zaniknąć.

Uretroskopia jest bardzo przydatnym badaniem, dzięki któremu lekarz prowadzący jest w stanie zdiagnozować wiele chorób. Niestety, trzeba przyznać, że jest to badanie nieprzyjemne dla pacjenta, dlatego pacjenci często boją się je wykonać. 

Badanie uretroskopowe trwa naprawdę krótko, więc nawet jeśli w czasie jego wykonywania będziemy odczuwali jakiś dyskomfort, to, jeśli istnieją wskazania do jego wykonania, warto się poddać uretroskopii. Dzięki niemu lekarz będzie bowiem mógł postawić pewną diagnozę i tym samym będzie mógł zalecić nam dalsze właściwe postępowanie i leczenie.  

Jeśli jednak pacjent jest bardzo wrażliwy i wie, że nie da rady wytrzymać kilkuminutowego dyskomfortu związanego z badaniem, wtedy można porozmawiać ze swoim lekarzem o możliwości wykonania badania w krótkim, ogólnym znieczuleniu dożylnym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • TSH – normy, za wysokie, za niskie. Interpretacja wyników

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów – trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.