Zapalenie prostaty — objawy, leczenie i przyczyny
Karolina Twardowska-Zgorzałek

Zapalenie prostaty — objawy, leczenie i przyczyny

Zapalenie prostaty to jedna z najczęstszych chorób zapalnych u młodych mężczyzn. Co ją wywołuje, jak się objawia i w jaki sposób ją leczyć?

Gruczoł krokowy (inaczej prostata lub stercz) to narząd występujący u mężczyzn, którego zadaniem jest produkcja wydzieliny wchodzącej w skład spermy. Jej funkcja polega na zwiększeniu ruchliwości plemników oraz ich żywotności, co wiąże się z poprawą szans na zapłodnienie. Prostata znajduje się pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Rozmiarem przypomina orzech włoski. 

Ostre lub przewlekłe zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty to schorzenie charakteryzujące się dolegliwościami bólowymi okolicy krocza oraz trudnością w oddawaniu moczu. Wyróżnia się zapalenie ostre oraz przewlekłe — różnią się od siebie częstością występowania, przyczynami, objawami oraz sposobem leczenia.

Ostre zapalenie gruczołu krokowego występuje zaledwie u 20-25 na 100 tysięcy mężczyzn. Z kolei przewlekłe (powyżej 3 miesięcy) jest częstą chorobą. Spotyka 35-50% panów, zwykle między 35. a 50. rokiem życia. W ponad 90% przypadków jest niebakteryjne i nazywane zespołem przewlekłego zapalenia stercza.

Co wywołuje stan zapalny prostaty?

Przyczyną ostrego zapalenia prostaty jest infekcja bakteryjna, zwykle wywołana przez organizmy pochodzące z naturalnej flory jelita grubego. Bakterie przedostają się na skórę okolicy odbytu i krocza, a następnie zostają przeniesione do obszaru zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Stamtąd wędrują nią do pęcherza oraz prostaty, powodując ostry stan zapalny. Utrudniony odpływ moczu, np. w łagodnym rozroście gruczołu krokowego czy przy zwężeniu cewki moczowej to czynnik sprzyjający pojawieniu się tego typu zapaleń, podobnie jak cystoskopia, biopsja prostaty czy zabieg usunięcia tkanek sterczu. 

W przypadku przewlekłego zapalenia dokładne przyczyny nie są do końca znane. Wydaje się, że za ten typ schorzeń odpowiedzialny jest stres, a także zaburzenia hormonalne, autoimmunologiczne czy emocjonalne. Przewlekłe zapalenie prostaty bardzo rzadko wywołane bywa przez zakażenie bakteryjne. Co ważne, zarówno ostre, jak i przewlekłe nie jest przenoszone drogą płciową, lecz stosunki analne mogą sprzyjać infekcji bakteryjnej. 

Powiązane produkty

Typowe objawy zapalenia prostaty

Ostre zapalenie prostaty objawia się gorączką, dreszczami, bólem mięśni oraz złym samopoczuciem. Typowy jest silny ból występujący w okolicy krocza, odbytu, u nasady prącia, a nawet w dolnych partiach kręgosłupa. Objawy pojawiają się nagle oraz szybko się nasilają. Dodatkowo mogą współwystępować zakażenia układu moczowego, np. zwiększone parcie, częste i bolesne oddawanie moczu oraz osłabienie strumienia. W badaniu per rectum prostata jest tkliwa nawet przy delikatnym dotyku. 

Przewlekłe zapalenie wywołane przez bakterie przebiega z momentami zaostrzeń i remisji, gdzie zaostrzenia charakteryzują się objawami miejscowymi, podobnymi do tych pojawiających się w ostrym zapaleniu. Zazwyczaj nie ma objawów ogólnych, takich jak gorączka, złe samopoczucie czy bóle mięśni, dzięki czemu łatwiej odróżnić zapalenie przewlekłe wywołane bakteriami od ostrego. Z kolei zespół przewlekłego zapalenia stercza objawia się przede wszystkim silnym bólem w okolicy odbytu, krocza, nasady prącia lub krzyżowego odcinka kręgosłupa. Ponadto może wystąpić pieczenie i ból podczas mikcji, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza oraz dyskomfort przy wytrysku. Zdarzają się również objawy ogólne, np. uczucie zmęczenia, bóle. 

Co zrobić, gdy pojawią się objawy stanu zapalnego prostaty?

W przypadku objawów ostrego zapalenia prostaty nie można sięgać po leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe bez recepty. Należy się powstrzymać przed tym krokiem i jak najszybciej udać się do lekarza.

Zastosowanie wspomnianych leków jedynie złagodzi objawy, a nie zadziała na przyczynę. Proces leczenia się wydłuży, a ryzyko powikłań wzrośnie. Prawidłowe postępowanie polega przede wszystkim na włączeniu antybiotykoterapii na 4 tygodnie i dodatkowo na podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Niestety w niektórych sytuacjach może być konieczna hospitalizacja. Dotyczy to szczególnie mężczyzn, u których doszło do zatrzymania moczu oraz cierpiących na choroby przewlekłe, tj. cukrzycę, niewydolność serca, nerek lub wątroby. Jeżeli dojdzie do powstania ropnia gruczołu, zalecane jest leczenie chirurgiczne. 

W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty należy stosować antybiotyki, jeśli wyniki badań wskazują na zakażenie bakteryjne. Ponadto chorzy powinni przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także ułatwiające odpływ moczu oraz zmniejszające wielkość sterczu. Wówczas również konieczne jest leczenie chirurgiczne. Podczas przewlekłego zapalenia prostaty bardzo ważna jest pielęgnacja i styl życia. Zaleca się, aby mężczyźni unikali ucisku na krocze (np. takiego, jak w czasie jazdy na rowerze), zaprzestali palenia, ograniczyli ilość wypijanego alkoholu, kawy oraz napojów gazowanych.

Jak postępować po leczeniu zapalenia prostaty?

U 90% osób prawidłowa antybiotykoterapia prowadzi do całkowitego wyleczenia ostrego zapalenia gruczołu krokowego. Młodzi mężczyźni, u których udało się opanować chorobę i nie doszło do powikłań nie potrzebują wykonywania badań kontrolnych. Natomiast starsi panowie powinni monitorować oraz prowadzić kontrole urologiczne w celu wykluczenia poważniejszej choroby. W prewencji ostrych zapaleń bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja oraz higiena. 

W przypadku przewlekłych zapaleń bakteryjnych szacuje się, że całkowite wyleczenie dotyczy około 60% mężczyzn. Natomiast w zespole przewlekłego zapalenia stercza (niebakteryjnego) ich odsetek jest jeszcze mniejszy. Niestety ze względu na to, że dokładne przyczyny tej choroby nie są znane, nie do końca wiadomo, w jaki sposób można skutecznie jej zapobiegać. Wydaje się, że jednym z sprzyjających czynników może być nadmierny stres w życiu codziennym. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij