Nerwica – leczenie. Jakie są metody walki z zaburzeniami nerwicowymi i jak długo trwa leczenie nerwicy?
Nina Keller

Nerwica – leczenie. Jakie są metody walki z zaburzeniami nerwicowymi i jak długo trwa leczenie nerwicy?

Metodą najczęściej stosowanej w ocenie nerwic jest psychoterapia, mająca na celu zrozumienie zastosowania opcji i modyfikację zachowania. W wymaganym stosowaniu lękowym należy zastosować leczenie farmakologiczne, przeważnie stosować leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Jak długo trwa leczenie nerwicy? Czy jesteś lekarzem, gdy zauważysz u siebie objawy towarzyszące nerwicom? 

Jak leczyć nerwice?

Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny mamy obecnie skuteczne zalecenia leczenia zaburzeń nerwicowych. Stosowane są zarówno metody psychoterapeutyczne, jak i leczenie farmakologiczne. W szczególnych przypadkach nerwicy stosuje się leczenie szpitalne w oddziale neurochirurgii, polegające na przecięciu szlaków zakrętu obręczy (tzw. cingulotomia). Wybór metody leczniczej zależny jest od rodzaju występujących zaburzeń nerwicowych oraz od ich nasilenia.

W terapii zaburzeń nerwicowych wykorzystywane są następujące rodzaje leków: przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne.  Pacjenci zastanawiają się też często czy istnieją domowe sposoby na nerwicę? Najwięcej danych naukowych przemawia za skutecznością stosowania technik relaksacyjnych.  

Jak długo leczy się nerwice? Niestety zaburzenia nerwicowe są schorzeniem przewlekłymi, których cechą charakterystyczną jest nawrotowość. Dlatego w większości przypadków leczenie jest długotrwałe, w okresach remisji mogą pojawiać się kolejne napady, wymagające ponownego leczenia.   

Nerwica – do jakiego lekarza z nerwicą? 

Wielu pacjentów zadaje pytanie, kto leczy nerwice? W pierwszej kolejności chorzy z objawami nerwicy powinni zasięgnąć specjalistycznej porady psychiatrycznej. Warto zwrócić uwagę, iż większość pacjentów z zaburzeniami lękowymi nie trafia do gabinetu psychiatrycznego. Niestety są oni często nieświadomi swojej choroby bądź nie wiedzą, jaki lekarz leczy nerwice. Dlatego tak istotną rolę pełnią lekarze pierwszego kontaktu i inni specjaliści, do których zgłaszają się pacjenci.

Medycy powinni być czujni i jeśli uznają to za konieczne, zalecić pacjentowi opiekę psychiatryczną. Niestety wizyta u psychiatry często traktowana jest jeszcze jako temat tabu w naszym społeczeństwie. Ludzie zastanawiają się, czy leczenie nerwicy może przebiegać bez przyjmowania bez leków? Należy pamiętać, iż rozpoczęcie psychoterapii we wczesnym etapie rozwoju znacząco zwiększa szansę przeprowadzenie skutecznej psychoterapii, bez konieczności farmakoterapii.  

Powiązane produkty

Nerwica – leczenie farmakologiczne 

W leczeniu farmakologicznym nerwicy wykorzystywane są:  

  • leki przeciwdepresyjne nowej generacji tzw. SSRI (np. sertralina, paroksetyna) i SNRI (dulosetyna, wnlafaksyna), 
  • leki przeciwdepresyjne starej generacji tzw. TLPD (np. amitryptylina, opipramol), 
  • leki anksjolityczne (np. hydroksyzyna, benzodiazepiny), stosowane krótkotrwale, w celu redukcji lęku, 
  • leki przeciwpschotyczne o działaniu uspokajającym (np. kwetiapina, chloprotiksen),  
  • leki blokujące beta-receptory (np. metoprolol, propranolol) – są one pomocne w zmniejszaniu objawów wegetatywnych, takich jak drżenia czy kołatania serca. 

Niestety nie istnieje jeden skuteczny lek na nerwice, czasem potrzeba modyfikacji i intensyfikacji farmakoterapii. W przypadkach oporności na leki na nerwice wymienione wyżej zalecane jest jednoczesne przyjmowanie kilku preparatów. Należy pamiętać, iż stosowanie benzodiazepin niesie ryzyko uzależnienia, dlatego też powinny one być stosowane krótkotrwale oraz odstawiane poprzez stopniową redukcję dawki leku.  

Nerwica – psychoterapia 

W terapii nerwicy zaleca się stosowanie metody behawioralno–poznawczej (ma ona udowodnioną najlepszą skuteczność). U osób, u których zaburzenia nerwicowe mają mało nasilony charakter lub jeśli występują u dzieci i młodzieży, rozpoczynamy leczenie od psychoterapii. Często znajduje zastosowanie terapia rodzinna, dzięki której specjaliście łatwiej jest ustalić przyczynę zaburzeń u małoletnich. Psychoterapia może odbywać się indywidualnie bądź w grupach.

Wykorzystywana jest także terapia psychodynamiczna, dzięki której możliwa jest modyfikacja nabytych wcześniej cech osobowości. Terapia grupowa daje szansę nabycia umiejętności społecznych, co pozwoli lepiej radzić sobie ze stresem. Zajęcia prowadzone w grupach pozwalają także na naukę zaufania do drugiego człowieka.  

Nerwica – naturalne metody leczenia w zaburzeniach nerwicowych 

Warto zastanowić się, jakie są domowe sposoby na nerwicę, co pomaga na nerwice? Do naturalnych metod leczenia zaburzeń nerwicowych możemy zaliczyć techniki relaksacyjne. Udowodniono, iż stosowanie takich praktyk może w istotnym stopniu zminimalizować ryzyko nawrotu nerwicy. Znalezienie indywidualnie dobranego hobby w znaczący sposób może poprawić naszą kondycję psychiczną. Warto także spożywać napary sporządzane z melisy, które nie tylko pomogą w rozładowaniu napięcia, ale przyczynią się do poprawy pracy układu trawiennego.  

Można stosować również tabletki uspokajające bez recepty, np. ziołowe o działaniu uspokajającym, chociażby wyciąg z dziurawca, przy czym należy pamiętać, iż może on wpływać na metabolizm niektórych leków. Dlatego też warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym w sprawie interakcji stosowanej farmakoterapii i spożywanego wyciągu z dziurawca. Do naturalnych sposobów na nerwicę możemy zaliczyć odprężające działanie olejków roślinnym, np. z lawendy czy tymianku. Kilka kropel dodanych do kąpieli pomoże nam się zrelaksować po ciężkim dniu.   

Zaburzenia lękowe – jak długo może trwać leczenie? 

Chorzy zastanawiają się, jak długo leczy się nerwice? Czy da się wyleczyć nerwicę? Długość leczenia uzależniona jest od rodzaju występujących zaburzeń nerwicowych. Zazwyczaj jest to leczenie długotrwałe. W leczeniu farmakologicznym czas oczekiwania na poprawę stanu psychicznego wynosi kilka tygodni. Wykorzystywane w terapii nerwicy leki przeciwdepresyjne powinny być stosowany przez kilka lat, aby zapobiec nawrotowi objawów w przyszłości.

Zespoły lękowe są schorzeniami przewlekłymi, charakteryzującymi się nawrotami. Dlatego też czasem konieczne jest powtórne rozpoczęcie farmakoterapii czy psychoterapii. Leczenie nerwicy może trwać całe życie. W stosowanej w zaburzeniach lękowych psychoterapii trudno określić czas, po jakim zaczną ustępować objawy. Jest to zależne od rodzaju zaburzeń i indywidualnych możliwości pacjenta. 

  1. S. Pużyński, J. Rybakowski, J. Wciórka, Psychiatria, Urban&Partner, Wrocław 2002.
  2. M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska, Psychiaria. Podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, Warszawa 2011.
  3. S. Pużyński, Leksykon psychiatrii, PZWL, Warszawa 1993.
  4. I. Niedźwiedzka, Co to jest nerwica?, "www.podyplomie.pl" [online], https://podyplomie.pl/psychiatria/28921,co-to-jest-nerwica?page=2.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

    Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij