Wizerunek Nelsona Mandeli i Pikachu
Weronika Grzywna

Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

  1. Co to jest efekt Mandeli?
  2. Efekt Mandeli – najsłynniejsze przykłady
  3. Skąd pochodzi nazwa efektu Mandeli?
  4. Mechanizm powstawania fałszywych wspomnień

Co to jest efekt Mandeli?

Efekt Mandeli odnosi się do zjawiska tzw. fałszywych wspomnień, które są podzielane przez większą grupę ludzi. Opisuje fenomen, zgodnie z którym wiele osób jest przekonanych, że pamiętają wydarzenia, które w rzeczywistości nigdy nie miały miejsca.

O tym zjawisku po raz pierwszy opowiedziała Fiona Broome, entuzjastka zjawisk paranormalnych, która zaobserwowała, że inne osoby podzielają jej fałszywe wspomnienie. Było nim przekonanie, że Nelson Mandela zmarł w więzieniu w latach 80., podczas gdy mężczyzna wyszedł z więzienia i zmarł dopiero w 2013 roku, dożywając 95 lat.

Jak nauka tłumaczy efekt Mandeli? Według psychologów efekt Mandeli jest rodzajem konfabulacji, czyli wypełnianiem luk w naszej pamięci nieprawdziwymi informacjami. Jeżeli czegoś nie pamiętamy lub pamiętamy to niedokładnie, to wtedy nasz mózg nieświadomie wypełnia te luki w pamięci różnymi nieprawdziwymi informacjami. Tak właśnie można tłumaczyć to, że wiele osób myślało i nadal myśli, że Nelson Mandela zmarł w więzieniu.

Efekt Mandeli – najsłynniejsze przykłady

Innym równie słynnym przykładem efektu Mandeli jest scena z filmu „Gwiezdne Wojny”, kiedy to Luke dowiaduje się, że Darth Vader jest jego ojcem. Wiele osób pamięta, że Darth Vader wypowiedział wtedy słynne i kluczowe dla fabuły filmu słowa „Luke, I am your father”, oznaczające „Luke, jestem twoim ojcem”, lecz w rzeczywistości takich słów nigdy nie wypowiedziano. Padła za to kwestia: „No, I am your father”.

Podobnie rzecz ma się ze słynnym zdaniem wypowiadanym przez Hansa Klossa, bohatera serialu „Stawka większa niż życie”. W rzeczywistości zwrot „Nie ze mną te numery Brunner” nigdy nie padł. Zamiast tego wybrzmiało: „Takie sztuczki nie ze mną, Brunner!”.

Kształt Pikachu
Kształt Pikachu znają wszyscy. Gdybyś miał/a go pokolorować, jaki byłby kolor końcówki ogona?

Inne przykłady efektu Mandeli to np. przekonanie, że myszka Miki ma ogon i nosi szelki, oryginalny tytuł filmu „Seks w wielkim mieście” brzmi po angielsku „Sex in the City”, choć tak naprawdę jest to „Sex and the City”, a ogon Pikachu, bohatera serii Pokemon, ma czarne zakończenie, mimo że jest żółty.

Wiele osób pamięta ponadto, że w samochodzie prezydenta Kennedy'ego w momencie zamachu w 1963 roku były cztery osoby (kierowca i ochroniarz z przodu oraz prezydent z małżonką z tyłu), tymczasem prezydencka limuzyna miała trzy rzędy i łącznie w pojeździe znajdowało się sześć osób.

Powiązane produkty

Skąd pochodzi nazwa efektu Mandeli?

Tak jak zostało wspomniane, nazwa efektu Mandeli pochodzi od Nelsona Mandeli, działacza na rzecz praw człowieka, prezydenta RPA i laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Nazwa dotyczy przekonania, że Mandela zmarł w więzieniu (w którym przebywał w związku za swoją działalnością opozycyjną), kiedy tak naprawdę zmarł wiele lat po wyjściu na wolność, w międzyczasie został głową państwa i doprowadził do obalenia w RPA systemu apartheidu. Jest to jedno z najczęstszych błędnych przekonań, które dobrze ilustruje istotę zjawiska.

Mechanizm powstawania fałszywych wspomnień

Zjawisko fałszywych wspomnień to fenomen, który ciekawi naukowców od wielu lat. Fałszywe wspomnienia, inaczej konfabulacje, to wspomnienia obecne w naszej pamięci, które nie są prawdziwe, ale o których prawdziwości jesteśmy przekonani. Powstawanie takich fałszywych wspomnień jest zupełnie normalne i z pewnością wystąpiło u każdego z nas przynajmniej raz w życiu.

Jak powstają fałszywe wspomnienia? Według literatury fałszywe wspomnienia mogą powstawać poprzez trzy mechanizmy: rekonstrukcję nieprawdziwego zdarzenia zgodnie z posiadanymi przez nas schematami i wiedzą autobiograficzną, błędami w monitorowaniu źródła informacji oraz pod wpływem nacisku społecznego.

W momencie kiedy próbujemy przypomnieć sobie jakieś wydarzenie, a w naszej pamięci występują luki, nasz mózg stara się uzupełnić te informacje, bazując np. na naszej wiedzy i doświadczeniach, na najbardziej prawdopodobnych scenariuszach czy na podstawie wpływu innych osób.

Co ciekawe, możliwe jest również wszczepianie fałszywych wspomnień pod wpływem silnych sugestii. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko, ponieważ może prowadzić do manipulacji i wykorzystania.

Choć fałszywe wspomnienia w większości przypadków nie mają negatywnych konsekwencji, to w niektórych sytuacjach mogą mieć wysoce niebezpieczne skutki. Wskazuje na to dr Hartmut Blank, który przekonuje, że „pamiętanie czegoś, co nigdy nie miało miejsca, może mieć poważne konsekwencje”. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, kiedy konfabulacje podczas przesłuchań policyjnych lub postępowań sądowych mogą prowadzić do fałszywych oskarżeń i przyznania się do winy przez osoby, które nie zrobiły niczego złego.

  1. Maciaszek, P. (2013). Fałszywe wspomnienia: jak to się dzieje, że umysł pamięta coś, czego nie było? Przegląd Filozoficzny – Nowa Seria, r. 22, nr 2 (86).
  2. Niedźwieńska, A. (2001). Społeczne i poznawcze mechanizmy powstawania fałszywych wspomnień. Chowanna t. 1.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

  • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

    Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

  • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

    Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

  • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

    Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij