Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?
Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?
- Co to jest efekt Mandeli?
- Efekt Mandeli – najsłynniejsze przykłady
- Skąd pochodzi nazwa efektu Mandeli?
- Mechanizm powstawania fałszywych wspomnień
Co to jest efekt Mandeli?
Efekt Mandeli odnosi się do zjawiska tzw. fałszywych wspomnień, które są podzielane przez większą grupę ludzi. Opisuje fenomen, zgodnie z którym wiele osób jest przekonanych, że pamiętają wydarzenia, które w rzeczywistości nigdy nie miały miejsca.
O tym zjawisku po raz pierwszy opowiedziała Fiona Broome, entuzjastka zjawisk paranormalnych, która zaobserwowała, że inne osoby podzielają jej fałszywe wspomnienie. Było nim przekonanie, że Nelson Mandela zmarł w więzieniu w latach 80., podczas gdy mężczyzna wyszedł z więzienia i zmarł dopiero w 2013 roku, dożywając 95 lat.
Efekt Mandeli – najsłynniejsze przykłady
Innym równie słynnym przykładem efektu Mandeli jest scena z filmu „Gwiezdne Wojny”, kiedy to Luke dowiaduje się, że Darth Vader jest jego ojcem. Wiele osób pamięta, że Darth Vader wypowiedział wtedy słynne i kluczowe dla fabuły filmu słowa „Luke, I am your father”, oznaczające „Luke, jestem twoim ojcem”, lecz w rzeczywistości takich słów nigdy nie wypowiedziano. Padła za to kwestia: „No, I am your father”.
Podobnie rzecz ma się ze słynnym zdaniem wypowiadanym przez Hansa Klossa, bohatera serialu „Stawka większa niż życie”. W rzeczywistości zwrot „Nie ze mną te numery Brunner” nigdy nie padł. Zamiast tego wybrzmiało: „Takie sztuczki nie ze mną, Brunner!”.
Inne przykłady efektu Mandeli to np. przekonanie, że myszka Miki ma ogon i nosi szelki, oryginalny tytuł filmu „Seks w wielkim mieście” brzmi po angielsku „Sex in the City”, choć tak naprawdę jest to „Sex and the City”, a ogon Pikachu, bohatera serii Pokemon, ma czarne zakończenie, mimo że jest żółty.
Wiele osób pamięta ponadto, że w samochodzie prezydenta Kennedy'ego w momencie zamachu w 1963 roku były cztery osoby (kierowca i ochroniarz z przodu oraz prezydent z małżonką z tyłu), tymczasem prezydencka limuzyna miała trzy rzędy i łącznie w pojeździe znajdowało się sześć osób.
Skąd pochodzi nazwa efektu Mandeli?
Tak jak zostało wspomniane, nazwa efektu Mandeli pochodzi od Nelsona Mandeli, działacza na rzecz praw człowieka, prezydenta RPA i laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Nazwa dotyczy przekonania, że Mandela zmarł w więzieniu (w którym przebywał w związku za swoją działalnością opozycyjną), kiedy tak naprawdę zmarł wiele lat po wyjściu na wolność, w międzyczasie został głową państwa i doprowadził do obalenia w RPA systemu apartheidu. Jest to jedno z najczęstszych błędnych przekonań, które dobrze ilustruje istotę zjawiska.
Mechanizm powstawania fałszywych wspomnień
Zjawisko fałszywych wspomnień to fenomen, który ciekawi naukowców od wielu lat. Fałszywe wspomnienia, inaczej konfabulacje, to wspomnienia obecne w naszej pamięci, które nie są prawdziwe, ale o których prawdziwości jesteśmy przekonani. Powstawanie takich fałszywych wspomnień jest zupełnie normalne i z pewnością wystąpiło u każdego z nas przynajmniej raz w życiu.
W momencie kiedy próbujemy przypomnieć sobie jakieś wydarzenie, a w naszej pamięci występują luki, nasz mózg stara się uzupełnić te informacje, bazując np. na naszej wiedzy i doświadczeniach, na najbardziej prawdopodobnych scenariuszach czy na podstawie wpływu innych osób.
Co ciekawe, możliwe jest również wszczepianie fałszywych wspomnień pod wpływem silnych sugestii. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko, ponieważ może prowadzić do manipulacji i wykorzystania.
Choć fałszywe wspomnienia w większości przypadków nie mają negatywnych konsekwencji, to w niektórych sytuacjach mogą mieć wysoce niebezpieczne skutki. Wskazuje na to dr Hartmut Blank, który przekonuje, że „pamiętanie czegoś, co nigdy nie miało miejsca, może mieć poważne konsekwencje”. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, kiedy konfabulacje podczas przesłuchań policyjnych lub postępowań sądowych mogą prowadzić do fałszywych oskarżeń i przyznania się do winy przez osoby, które nie zrobiły niczego złego.