Introwertyczka samotnie nad brzegiem jeziora
Weronika Grzywna

Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

 1. Introwertyzm – co to jest?
 2. Jak poznać, że jest się introwertykiem? Introwersja – objawy
 3. Jak budować relacje z introwertykiem?
 4. Czy można zmienić typ osobowości z introwertyzmu na inną?

Introwertyzm – co to jest?

Introwertyzm to jeden z typów osobowości, który charakteryzuje się skierowaniem uwagi i energii do wewnątrz. Nazwa introwertyzm pochodzi od łacińskich słów intra (wewnątrz) oraz vertere (zwracanie się).

Carl Jung, słynny psycholog, opisał introwertyzm jako skłonność do skierowania uwagi i energii do wewnątrz, w stronę własnych myśli, uczuć i doświadczeń wewnętrznych. W swoim modelu typów psychologicznych zestawił introwersję i ekstrawersję jako dwie przeciwstawne typy osobowości.

Również według modelu Wielkiej Piątki, który został opracowany przez Paula Costę i Roberta McCrae, introwersja jest umieszczana na kontinuum wraz z ekstrawersją. Osoby introwertyczne preferują spędzanie czasu w samotności, często unikają sytuacji społecznych, a bycie w centrum uwagi może być dla nich niekomfortowe.

Chociaż introwertycy często kojarzeni są z cechami takimi jak nieśmiałość i wycofanie, niekoniecznie oznacza to, że są nieśmiali. Wycofanie wynika raczej z ich świadomej decyzji i komfortu w byciu we własnym środowisku, a nie tak jak w przypadku osób nieśmiałych – ze stresu czy zdenerwowania. Niechęć do spotkań społecznych czy wycofanie mogą wynikać z preferencji introwertyków, a nie z lęku czy nieśmiałości.

Jak poznać, że jest się introwertykiem? Introwersja – objawy

Jakie są cechy introwertyka? Istnieje wiele charakterystycznych cech, które opisują osoby introwertyczne. Introwertyk:

 • skupia się na swoim wnętrzu,
 • nie lubi pracy w grupie – najlepiej pracuje sam,
 • woli wszystko dokładnie zaplanować,
 • potrafi aktywnie słuchać,
 • potrzebuje samotności i spokoju, aby się wyciszyć,
 • ma bogate życie wewnętrzne,
 • unika bodźców, nie lubi przebywać w dużych grupach,
 • lubi spędzać czas w samotności,
 • jest kreatywny,
 • skupia się na głębi swoich uczuć,
 • dogłębnie analizuje wszystko, zanim podejmie decyzję,
 • nie lubi rozmawiać z innymi przez telefon,
 • nie lubi się chwalić,
 • potrzebuje czasu, by dostosować się do nowych sytuacji,
 • jest bardziej towarzyski w grupie ludzi, których dobrze zna.
Warto ponownie zaznaczyć, że introwertyk z definicji nie jest osobą aspołeczną ani nieśmiałą. Introwertyk potrzebuje po prostu czasu w samotności, by naładować swoje baterie.

Test na introwertyka

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy jesteś introwertykiem, możesz zastanowić się, czy niektóre z powyższych objawów dotyczą Ciebie. Dodatkowo odpowiedz na kilka poniższych pytań, które pozwolą Ci przyjrzeć się Twoim zachowaniom i reakcjom w różnych sytuacjach społecznych:

 1. Preferujesz spokojne aktywności w pojedynkę lub z zaufanymi osobami, czy wolisz aktywności, w których uczestniczy wiele osób?
 2. Czy po spędzeniu czasu w dużej grupie osób czujesz się wyczerpany(a) i potrzebujesz odpocząć?
 3. Masz tendencję do przemyśleń i refleksji nad własnymi myślami, emocjami i zachowaniami?
 4. Czy lubisz spędzać czas w samotności? Czujesz, że wtedy się wyciszasz i ładujesz baterie?
 5. Wolisz pracować samodzielnie czy w grupie osób? Czujesz się bardziej komfortowo i produktywnie, gdy pracujesz sam?

Powiązane produkty

Jak budować relacje z introwertykiem?

Introwertycy, tak jak każdy, potrzebują relacji społecznych, by wieść satysfakcjonujące życie. Relacje z introwertykiem mogą wydawać się trudne, ponieważ często można odnieść wrażenie, że osoby o tym typie osobowości wcale nie chcą nawiązywać relacji z innymi, że są wycofane, aspołeczne i niechętne.

W rzeczywistości jednak introwertycy potrzebują czasu, by poczuć się pewnie w danej relacji i poznać drugą osobę. Jak najbardziej są oni zdolni do budowania trwałych, głębokich i szczerych relacji – zarówno intymnych, jak i przyjacielskich. Na początku mogą wykazywać pewien dystans, ale wraz z czasem mogą stać się duszą towarzystwa w dobrze znanej grupie.

Przede wszystkim introwertycy nie lubią się narzucać. Na początku nie są także zbyt wylewni w uczuciach, dopiero po pewnym czasie otworzą się i zaczną je bardziej okazywać. Introwertycy są lojalni i troskliwi w związku, są dobrymi słuchaczami i cechuje ich wysoki poziom empatii. Będą oni jednak potrzebować chwili dla siebie i spędzenia czasu w samotności, na który warto dać im przestrzeń. Chęć spędzenia czasu w samotności nie wynika z braku ochoty spędzania go z drugą osobą, ale z tego, że introwertyk potrzebuje tego czasu, by po prostu odpocząć od bodźców z zewnątrz i pobyć sam ze sobą.

Ponadto introwertycy nie lubią spontanicznych decyzji ani niespodzianek. Warto, by partnerzy nie stawiali ich w tego typu niekomfortowych sytuacjach. Introwertycy, zanim podejmą decyzję, muszą wszystko dokładnie przemyśleć i przeanalizować, dlatego warto dać im na to czas i okazać cierpliwość.

Czy można zmienić typ osobowości z introwertyzmu na inną?

Czy introwertyk może stać się ekstrawertykiem lub czy może zmienić swój typ osobowości na inny? Z badań przeprowadzonych nad Pięcioczynnikowym Modelem Osobowości wiemy, że niektóre cechy osobowości oraz ich aspekty zmieniają się w czasie. Na tej podstawie zostało przeprowadzone badanie przez psychologów z University of Illinois w Urbana-Champaign – Nathana Hudsona i Christophera Fraleya (2015). Wówczas wykazano, że po 16-tygodniowych intensywnych interwencjach osoby badane, które chciały stać się bardziej ekstrawertyczne, zaczęły wykazywać cechy ekstrawertyków.

Część badaczy jest z kolei zdania, że zmiana introwersji na inny typ osobowości jest niemożliwa. Jako argument podaje się wyniki badań obrazujące kilka różnic w aktywności mózgu, strukturze i neuroprzekaźnikach u introwertyków i ekstrawertyków:

 • introwersja wiąże się ze zwiększoną aktywnością w obszarach płatów czołowych,
 • ekstrawertycy wykazują większą wrażliwość na dopaminę,
 • introwertycy mają większy przepływ krwi na pewnej ścieżce acetylocholiny w mózgu.

Opierając się na dotychczasowych teoriach, można powiedzieć, że zdania są podzielone. Jak widać, istnieją pewne cechy czy też zachowania, które możemy rozwijać i wzmacniać, niemniej jednak to, by introwertyk nagle w 100 proc. stał się ekstrawertykiem, jest raczej niemożliwe.

 1. Kraczla, M. (2017). Osobowość jako czynnik zachowań menedżerskich w świetle teorii Wielkiej Piątki. Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej, z. 5.
 2. De Raad, B. (2000). The Big Five Personality Factors: The psycholexical approach to personality. Hogrefe & Huber Publishers.
 3. Introvert Personality. Dostęp online: https://www.webmd.com/balance/introvert-personality-overview [Data: 10.05.2024].
 4. Can an Introvert Become an Extravert? Here's What the Science Says. Dostęp online: https://www.truity.com/blog/can-introvert-become-extravert-heres-what-science-says [Data: 10.05.2024].
 5. Can an Introvert Ever Change? Dostęp online: https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-any-age/201604/can-introvert-ever-change [Data: 10.05.2024].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

 • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

  Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

 • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

  Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

 • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

  Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij