Introwertyczka samotnie nad brzegiem jeziora
Weronika Babiec

Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

  1. Introwertyzm – co to jest?
  2. Jak poznać, że jest się introwertykiem? Introwersja – objawy
  3. Jak budować relacje z introwertykiem?
  4. Czy można zmienić typ osobowości z introwertyzmu na inną?

Introwertyzm – co to jest?

Introwertyzm to jeden z typów osobowości, który charakteryzuje się skierowaniem uwagi i energii do wewnątrz. Nazwa introwertyzm pochodzi od łacińskich słów intra (wewnątrz) oraz vertere (zwracanie się).

Carl Jung, słynny psycholog, opisał introwertyzm jako skłonność do skierowania uwagi i energii do wewnątrz, w stronę własnych myśli, uczuć i doświadczeń wewnętrznych. W swoim modelu typów psychologicznych zestawił introwersję i ekstrawersję jako dwie przeciwstawne typy osobowości.

Również według modelu Wielkiej Piątki, który został opracowany przez Paula Costę i Roberta McCrae, introwersja jest umieszczana na kontinuum wraz z ekstrawersją. Osoby introwertyczne preferują spędzanie czasu w samotności, często unikają sytuacji społecznych, a bycie w centrum uwagi może być dla nich niekomfortowe.

Chociaż introwertycy często kojarzeni są z cechami takimi jak nieśmiałość i wycofanie, niekoniecznie oznacza to, że są nieśmiali. Wycofanie wynika raczej z ich świadomej decyzji i komfortu w byciu we własnym środowisku, a nie tak jak w przypadku osób nieśmiałych – ze stresu czy zdenerwowania. Niechęć do spotkań społecznych czy wycofanie mogą wynikać z preferencji introwertyków, a nie z lęku czy nieśmiałości.

Jak poznać, że jest się introwertykiem? Introwersja – objawy

Jakie są cechy introwertyka? Istnieje wiele charakterystycznych cech, które opisują osoby introwertyczne. Introwertyk:

  • skupia się na swoim wnętrzu,
  • nie lubi pracy w grupie – najlepiej pracuje sam,
  • woli wszystko dokładnie zaplanować,
  • potrafi aktywnie słuchać,
  • potrzebuje samotności i spokoju, aby się wyciszyć,
  • ma bogate życie wewnętrzne,
  • unika bodźców, nie lubi przebywać w dużych grupach,
  • lubi spędzać czas w samotności,
  • jest kreatywny,
  • skupia się na głębi swoich uczuć,
  • dogłębnie analizuje wszystko, zanim podejmie decyzję,
  • nie lubi rozmawiać z innymi przez telefon,
  • nie lubi się chwalić,
  • potrzebuje czasu, by dostosować się do nowych sytuacji,
  • jest bardziej towarzyski w grupie ludzi, których dobrze zna.
Warto ponownie zaznaczyć, że introwertyk z definicji nie jest osobą aspołeczną ani nieśmiałą. Introwertyk potrzebuje po prostu czasu w samotności, by naładować swoje baterie.

Test na introwertyka

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy jesteś introwertykiem, możesz zastanowić się, czy niektóre z powyższych objawów dotyczą Ciebie. Dodatkowo odpowiedz na kilka poniższych pytań, które pozwolą Ci przyjrzeć się Twoim zachowaniom i reakcjom w różnych sytuacjach społecznych:

  1. Preferujesz spokojne aktywności w pojedynkę lub z zaufanymi osobami, czy wolisz aktywności, w których uczestniczy wiele osób?
  2. Czy po spędzeniu czasu w dużej grupie osób czujesz się wyczerpany(a) i potrzebujesz odpocząć?
  3. Masz tendencję do przemyśleń i refleksji nad własnymi myślami, emocjami i zachowaniami?
  4. Czy lubisz spędzać czas w samotności? Czujesz, że wtedy się wyciszasz i ładujesz baterie?
  5. Wolisz pracować samodzielnie czy w grupie osób? Czujesz się bardziej komfortowo i produktywnie, gdy pracujesz sam?

Powiązane produkty

Jak budować relacje z introwertykiem?

Introwertycy, tak jak każdy, potrzebują relacji społecznych, by wieść satysfakcjonujące życie. Relacje z introwertykiem mogą wydawać się trudne, ponieważ często można odnieść wrażenie, że osoby o tym typie osobowości wcale nie chcą nawiązywać relacji z innymi, że są wycofane, aspołeczne i niechętne.

W rzeczywistości jednak introwertycy potrzebują czasu, by poczuć się pewnie w danej relacji i poznać drugą osobę. Jak najbardziej są oni zdolni do budowania trwałych, głębokich i szczerych relacji – zarówno intymnych, jak i przyjacielskich. Na początku mogą wykazywać pewien dystans, ale wraz z czasem mogą stać się duszą towarzystwa w dobrze znanej grupie.

Przede wszystkim introwertycy nie lubią się narzucać. Na początku nie są także zbyt wylewni w uczuciach, dopiero po pewnym czasie otworzą się i zaczną je bardziej okazywać. Introwertycy są lojalni i troskliwi w związku, są dobrymi słuchaczami i cechuje ich wysoki poziom empatii. Będą oni jednak potrzebować chwili dla siebie i spędzenia czasu w samotności, na który warto dać im przestrzeń. Chęć spędzenia czasu w samotności nie wynika z braku ochoty spędzania go z drugą osobą, ale z tego, że introwertyk potrzebuje tego czasu, by po prostu odpocząć od bodźców z zewnątrz i pobyć sam ze sobą.

Ponadto introwertycy nie lubią spontanicznych decyzji ani niespodzianek. Warto, by partnerzy nie stawiali ich w tego typu niekomfortowych sytuacjach. Introwertycy, zanim podejmą decyzję, muszą wszystko dokładnie przemyśleć i przeanalizować, dlatego warto dać im na to czas i okazać cierpliwość.

Czy można zmienić typ osobowości z introwertyzmu na inną?

Czy introwertyk może stać się ekstrawertykiem lub czy może zmienić swój typ osobowości na inny? Z badań przeprowadzonych nad Pięcioczynnikowym Modelem Osobowości wiemy, że niektóre cechy osobowości oraz ich aspekty zmieniają się w czasie. Na tej podstawie zostało przeprowadzone badanie przez psychologów z University of Illinois w Urbana-Champaign – Nathana Hudsona i Christophera Fraleya (2015). Wówczas wykazano, że po 16-tygodniowych intensywnych interwencjach osoby badane, które chciały stać się bardziej ekstrawertyczne, zaczęły wykazywać cechy ekstrawertyków.

Część badaczy jest z kolei zdania, że zmiana introwersji na inny typ osobowości jest niemożliwa. Jako argument podaje się wyniki badań obrazujące kilka różnic w aktywności mózgu, strukturze i neuroprzekaźnikach u introwertyków i ekstrawertyków:

  • introwersja wiąże się ze zwiększoną aktywnością w obszarach płatów czołowych,
  • ekstrawertycy wykazują większą wrażliwość na dopaminę,
  • introwertycy mają większy przepływ krwi na pewnej ścieżce acetylocholiny w mózgu.

Opierając się na dotychczasowych teoriach, można powiedzieć, że zdania są podzielone. Jak widać, istnieją pewne cechy czy też zachowania, które możemy rozwijać i wzmacniać, niemniej jednak to, by introwertyk nagle w 100 proc. stał się ekstrawertykiem, jest raczej niemożliwe.

  1. Kraczla, M. (2017). Osobowość jako czynnik zachowań menedżerskich w świetle teorii Wielkiej Piątki. Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej, z. 5.
  2. De Raad, B. (2000). The Big Five Personality Factors: The psycholexical approach to personality. Hogrefe & Huber Publishers.
  3. Introvert Personality. Dostęp online: https://www.webmd.com/balance/introvert-personality-overview [Data: 10.05.2024].
  4. Can an Introvert Become an Extravert? Here's What the Science Says. Dostęp online: https://www.truity.com/blog/can-introvert-become-extravert-heres-what-science-says [Data: 10.05.2024].
  5. Can an Introvert Ever Change? Dostęp online: https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-any-age/201604/can-introvert-ever-change [Data: 10.05.2024].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

  • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

    Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

  • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

    Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

  • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

    Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

  • Chorzy widzą zdeformowane twarze innych ludzi. Ta choroba bywa mylona ze schizofrenią

    Zniekształcone twarze, wydłużone usta, wąskie nosy – takie objawy wymieniają osoby cierpiące na prozopometamorfopsję, rzadką chorobę, która stanowi wyzwanie dla specjalistów i naukowców. Jak objawia się prozopometamorfopsja? Jak ją leczyć?

  • Czy twój szef ma skłonności psychopatyczne? Sprawdź niebezpieczne oznaki

    Niepokoi cię zachowanie twojego szefa i zastanawiasz się, czy być może ma ono podłoże psychopatyczne? O zaburzeniach osobowości o charakterze antyspołecznym, nazywanych potocznie psychopatią, mówi się, kiedy dana osoba charakteryzuje się poniższymi objawami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl