Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm
Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.
- Introwertyzm – co to jest?
- Jak poznać, że jest się introwertykiem? Introwersja – objawy
- Jak budować relacje z introwertykiem?
- Czy można zmienić typ osobowości z introwertyzmu na inną?
Introwertyzm – co to jest?
Introwertyzm to jeden z typów osobowości, który charakteryzuje się skierowaniem uwagi i energii do wewnątrz. Nazwa introwertyzm pochodzi od łacińskich słów intra (wewnątrz) oraz vertere (zwracanie się).
Również według modelu Wielkiej Piątki, który został opracowany przez Paula Costę i Roberta McCrae, introwersja jest umieszczana na kontinuum wraz z ekstrawersją. Osoby introwertyczne preferują spędzanie czasu w samotności, często unikają sytuacji społecznych, a bycie w centrum uwagi może być dla nich niekomfortowe.
Chociaż introwertycy często kojarzeni są z cechami takimi jak nieśmiałość i wycofanie, niekoniecznie oznacza to, że są nieśmiali. Wycofanie wynika raczej z ich świadomej decyzji i komfortu w byciu we własnym środowisku, a nie tak jak w przypadku osób nieśmiałych – ze stresu czy zdenerwowania. Niechęć do spotkań społecznych czy wycofanie mogą wynikać z preferencji introwertyków, a nie z lęku czy nieśmiałości.
Jak poznać, że jest się introwertykiem? Introwersja – objawy
Jakie są cechy introwertyka? Istnieje wiele charakterystycznych cech, które opisują osoby introwertyczne. Introwertyk:
- skupia się na swoim wnętrzu,
- nie lubi pracy w grupie – najlepiej pracuje sam,
- woli wszystko dokładnie zaplanować,
- potrafi aktywnie słuchać,
- potrzebuje samotności i spokoju, aby się wyciszyć,
- ma bogate życie wewnętrzne,
- unika bodźców, nie lubi przebywać w dużych grupach,
- lubi spędzać czas w samotności,
- jest kreatywny,
- skupia się na głębi swoich uczuć,
- dogłębnie analizuje wszystko, zanim podejmie decyzję,
- nie lubi rozmawiać z innymi przez telefon,
- nie lubi się chwalić,
- potrzebuje czasu, by dostosować się do nowych sytuacji,
- jest bardziej towarzyski w grupie ludzi, których dobrze zna.
Test na introwertyka
Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy jesteś introwertykiem, możesz zastanowić się, czy niektóre z powyższych objawów dotyczą Ciebie. Dodatkowo odpowiedz na kilka poniższych pytań, które pozwolą Ci przyjrzeć się Twoim zachowaniom i reakcjom w różnych sytuacjach społecznych:
- Preferujesz spokojne aktywności w pojedynkę lub z zaufanymi osobami, czy wolisz aktywności, w których uczestniczy wiele osób?
- Czy po spędzeniu czasu w dużej grupie osób czujesz się wyczerpany(a) i potrzebujesz odpocząć?
- Masz tendencję do przemyśleń i refleksji nad własnymi myślami, emocjami i zachowaniami?
- Czy lubisz spędzać czas w samotności? Czujesz, że wtedy się wyciszasz i ładujesz baterie?
- Wolisz pracować samodzielnie czy w grupie osób? Czujesz się bardziej komfortowo i produktywnie, gdy pracujesz sam?
Jak budować relacje z introwertykiem?
Introwertycy, tak jak każdy, potrzebują relacji społecznych, by wieść satysfakcjonujące życie. Relacje z introwertykiem mogą wydawać się trudne, ponieważ często można odnieść wrażenie, że osoby o tym typie osobowości wcale nie chcą nawiązywać relacji z innymi, że są wycofane, aspołeczne i niechętne.
Przede wszystkim introwertycy nie lubią się narzucać. Na początku nie są także zbyt wylewni w uczuciach, dopiero po pewnym czasie otworzą się i zaczną je bardziej okazywać. Introwertycy są lojalni i troskliwi w związku, są dobrymi słuchaczami i cechuje ich wysoki poziom empatii. Będą oni jednak potrzebować chwili dla siebie i spędzenia czasu w samotności, na który warto dać im przestrzeń. Chęć spędzenia czasu w samotności nie wynika z braku ochoty spędzania go z drugą osobą, ale z tego, że introwertyk potrzebuje tego czasu, by po prostu odpocząć od bodźców z zewnątrz i pobyć sam ze sobą.
Ponadto introwertycy nie lubią spontanicznych decyzji ani niespodzianek. Warto, by partnerzy nie stawiali ich w tego typu niekomfortowych sytuacjach. Introwertycy, zanim podejmą decyzję, muszą wszystko dokładnie przemyśleć i przeanalizować, dlatego warto dać im na to czas i okazać cierpliwość.
Czy można zmienić typ osobowości z introwertyzmu na inną?
Czy introwertyk może stać się ekstrawertykiem lub czy może zmienić swój typ osobowości na inny? Z badań przeprowadzonych nad Pięcioczynnikowym Modelem Osobowości wiemy, że niektóre cechy osobowości oraz ich aspekty zmieniają się w czasie. Na tej podstawie zostało przeprowadzone badanie przez psychologów z University of Illinois w Urbana-Champaign – Nathana Hudsona i Christophera Fraleya (2015). Wówczas wykazano, że po 16-tygodniowych intensywnych interwencjach osoby badane, które chciały stać się bardziej ekstrawertyczne, zaczęły wykazywać cechy ekstrawertyków.
Część badaczy jest z kolei zdania, że zmiana introwersji na inny typ osobowości jest niemożliwa. Jako argument podaje się wyniki badań obrazujące kilka różnic w aktywności mózgu, strukturze i neuroprzekaźnikach u introwertyków i ekstrawertyków:
- introwersja wiąże się ze zwiększoną aktywnością w obszarach płatów czołowych,
- ekstrawertycy wykazują większą wrażliwość na dopaminę,
- introwertycy mają większy przepływ krwi na pewnej ścieżce acetylocholiny w mózgu.
Opierając się na dotychczasowych teoriach, można powiedzieć, że zdania są podzielone. Jak widać, istnieją pewne cechy czy też zachowania, które możemy rozwijać i wzmacniać, niemniej jednak to, by introwertyk nagle w 100 proc. stał się ekstrawertykiem, jest raczej niemożliwe.