Osoba nieśmiała
Weronika Grzywna

Introwertyk a osoba nieśmiała – czy to to samo?

Nieśmiałość bywa często mylona z introwersją. Podobnie wiele osób uważa, że bycie introwertykiem nieodłącznie wiąże się z nieśmiałością. Mimo że definicje obu tych pojęć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, w rzeczywistości występują między nimi znaczące różnice. Wobec tego używanie nieśmiałości i introwersji jako synonimów jest błędne.

Warto wiedzieć, czym jest nieśmiałość i jakie cechy ma introwertyk. W codziennym życiu bowiem często mylimy te dwa pojęcia.

Introwersja – definicja. Kim jest introwertyk?

Introwersja to typ osobowości, który został opisany w pięcioczynnikowym modelu osobowości, tzw. teorii Wielkiej Piątki. Autorzy teorii wskazują na to, że na strukturę osobowości składa się 5 podstawowych cech. Wśród jednej z nich na kontinuum ekstrawersja-introwersja wymienia się introwertyków, którzy unikają kontaktów społecznych i mają silną potrzebę przebywania w samotności.

Termin introwersja pochodzi od łacińskich słów intra – wewnątrz i vertere – zwracać się. Stąd mówi się, że introwertycy skupiają się głównie na własnych przeżyciach wewnętrznych. Kierują się oni bardziej do wewnątrz niż na zewnątrz. Czasami potocznie określani są oni mianem samotników z wyboru.

Introwertycy charakteryzują się dużą potrzebą przebywania w samotności. Nie jest to jednak związane z tym, że są aspołeczni lub nie lubią przebywać w towarzystwie innych osób. Wręcz przeciwnie – mają oni potrzebę nawiązywania kontaktów społecznych, niemniej jednak preferują mniejsze grupy znanych osób. Wolą ciszę i spokój, unikają przestymulowania. W przypadku przestymulowania potrzebują czasu w samotności, by naładować swoją baterię”.

Introwertycy nie lubią występować publicznie ani być w centrum uwagi. Najlepiej pracują w pojedynkę, ponieważ w grupie osób nie mogą się skupić. Jeżeli introwertycy ograniczają kontakty z innymi, robią to z własnego wyboru, głównie dlatego, że wolą spędzić czas we własnym towarzystwie.

Nieśmiałość – co to jest? Cechy osoby nieśmiałej

Nieśmiałość z kolei związana jest niejako z lękiem przed oceną ze strony innych osób. Lęk ten natomiast prowadzi bezpośrednio do ograniczania kontaktów z innymi. Osoba nieśmiała, podobnie jak introwertyk, potrzebuje relacji z innymi, niemniej jednak w tym przypadku lęk spowodowany obawą przed odrzuceniem czy ośmieszeniem jest na tyle silny, że osoby te często rezygnują z kontaktów z innymi.

Dowiedz się, kim są osoby wysoko wrażliwe – sprawdź na DOZ.pl

Osoby nieśmiałe charakteryzują się silną tendencją do unikania interakcji społecznych ze względu na odczuwany przez nich lęk przed tym, że inni będą postrzegali ich w negatywny sposób. Osoby nieśmiałe boją się krytyki, oceniania ze strony innych, kompromitacji i wyśmiania. Wolą trzymać się na uboczu i nie wyróżniać się z grupy. Jednocześnie objawom tym towarzyszą symptomy psychosomatyczne, takie jak nadmierna potliwość, drżenie rąk, bóle brzucha spowodowane stresem, przyspieszone tętno oraz ścisk w żołądku.

Osoby nieśmiałe zazwyczaj doświadczają uczucia zażenowania. Objawy te najczęściej pojawiają się w sytuacji występów publicznych, bycia w centrum uwagi, nawiązywania relacji z obcymi osobami, proszenia o pomoc lub w przypadku sytuacji wymagających asertywności.

Powiązane produkty

Introwertyk a osoba nieśmiała – różnice i podobieństwa

Chociaż może wydawać się, że introwersja i nieśmiałość są tym samym, tak naprawdę oba zjawiska mają zupełnie inne podłoże i cechy. Osoby nieśmiałe unikają kontaktów z innymi z obawy przed tym, że zostaną przez nich negatywnie ocenione. Towarzyszy im wówczas uczucie lęku oraz zażenowania. Osoby te często mają trudności w nawiązywaniu relacji z innymi. Osoby nieśmiałe unikają sytuacji społecznych i nie chcą poznawać nowych osób ze względu na odczuwanie nieprzyjemnych objawów w towarzystwie nieznajomych.

Introwertycy z kolei lubią przebywać z innymi osobami, ale na własnych zasadach. Osoby z introwersją nie odczuwają lęku związanego z oceną przed innymi. Jeżeli wycofują się z relacji społecznych, robią to dlatego, ponieważ czują wewnętrzną potrzebę, by pobyć samemu. Chcą w ten sposób uniknąć przebodźcowania.

Dowiedz się, czym jest fobia społeczna na DOZ.pl

Introwersja i nieśmiałość – czy należy to leczyć?

Introwersja jest wrodzoną cechą, która nie ulega zmianom w ciągu życia. Nie jest to żaden defekt osobowości i nie wymaga leczenia. Nieśmiałość z kolei zazwyczaj ma swoje źródło w niskiej samoocenie, która może być spowodowana m.in. przykrymi doświadczeniami w przeszłości.

Jeżeli nieśmiałość negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, obniża naszą pewność siebie i nie pozwala realizować naszych marzeń, wówczas możemy z nią walczyć za pomocą terapii i/lub uczestnictwa w treningach asertywności. Kluczową rolę w walce z nieśmiałością odgrywa tzw. wychodzenie ze swojej strefy komfortu, budowanie pewności siebie, dystansowanie się od oceny innych oraz stopniowe przezwyciężanie sytuacji stresowych.

  1. Dzwonkowska, I. (2003). Nieśmiałość i jej korelaty, Przegląd Psychologiczny, 46(3), 307-322.
  2. Gray, J. (1970). The psychophysiological basis of introversion-extraversion, Behaviour Research and Therapy, 8, 3, 249-266.
  3. Hills, P., Argyle, M. (2001). Happiness, introversion–extraversion and happy introverts, Personality and Individual Differences, 30(4), 595-608.
  4. Goldberg, L. R. (1990). An alternative “description of personality”. The Big Five factor structure, Journal of Personality and Social Psychology, 59(6), 1216-1229.
  5. Cain, S., Are You Shy, Introverted, Both, or Neither (And Why Does It Matter)?, [online] https://www.psychologytoday.com/us/blog/quiet-the-power-introverts/201107/are-you-shy-introverted-both-or-neither-and-why-does-it [dostęp: 10.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij