Osoba nieśmiała
Weronika Babiec

Introwertyk a osoba nieśmiała – czy to to samo?

Nieśmiałość bywa często mylona z introwersją. Podobnie wiele osób uważa, że bycie introwertykiem nieodłącznie wiąże się z nieśmiałością. Mimo że definicje obu tych pojęć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, w rzeczywistości występują między nimi znaczące różnice. Wobec tego używanie nieśmiałości i introwersji jako synonimów jest błędne.

Warto wiedzieć, czym jest nieśmiałość i jakie cechy ma introwertyk. W codziennym życiu bowiem często mylimy te dwa pojęcia.

Introwersja – definicja. Kim jest introwertyk?

Introwersja to typ osobowości, który został opisany w pięcioczynnikowym modelu osobowości, tzw. teorii Wielkiej Piątki. Autorzy teorii wskazują na to, że na strukturę osobowości składa się 5 podstawowych cech. Wśród jednej z nich na kontinuum ekstrawersja-introwersja wymienia się introwertyków, którzy unikają kontaktów społecznych i mają silną potrzebę przebywania w samotności.

Termin introwersja pochodzi od łacińskich słów intra – wewnątrz i vertere – zwracać się. Stąd mówi się, że introwertycy skupiają się głównie na własnych przeżyciach wewnętrznych. Kierują się oni bardziej do wewnątrz niż na zewnątrz. Czasami potocznie określani są oni mianem samotników z wyboru.

Introwertycy charakteryzują się dużą potrzebą przebywania w samotności. Nie jest to jednak związane z tym, że są aspołeczni lub nie lubią przebywać w towarzystwie innych osób. Wręcz przeciwnie – mają oni potrzebę nawiązywania kontaktów społecznych, niemniej jednak preferują mniejsze grupy znanych osób. Wolą ciszę i spokój, unikają przestymulowania. W przypadku przestymulowania potrzebują czasu w samotności, by naładować swoją baterię”.

Introwertycy nie lubią występować publicznie ani być w centrum uwagi. Najlepiej pracują w pojedynkę, ponieważ w grupie osób nie mogą się skupić. Jeżeli introwertycy ograniczają kontakty z innymi, robią to z własnego wyboru, głównie dlatego, że wolą spędzić czas we własnym towarzystwie.

Nieśmiałość – co to jest? Cechy osoby nieśmiałej

Nieśmiałość z kolei związana jest niejako z lękiem przed oceną ze strony innych osób. Lęk ten natomiast prowadzi bezpośrednio do ograniczania kontaktów z innymi. Osoba nieśmiała, podobnie jak introwertyk, potrzebuje relacji z innymi, niemniej jednak w tym przypadku lęk spowodowany obawą przed odrzuceniem czy ośmieszeniem jest na tyle silny, że osoby te często rezygnują z kontaktów z innymi.

Dowiedz się, kim są osoby wysoko wrażliwe – sprawdź na DOZ.pl

Osoby nieśmiałe charakteryzują się silną tendencją do unikania interakcji społecznych ze względu na odczuwany przez nich lęk przed tym, że inni będą postrzegali ich w negatywny sposób. Osoby nieśmiałe boją się krytyki, oceniania ze strony innych, kompromitacji i wyśmiania. Wolą trzymać się na uboczu i nie wyróżniać się z grupy. Jednocześnie objawom tym towarzyszą symptomy psychosomatyczne, takie jak nadmierna potliwość, drżenie rąk, bóle brzucha spowodowane stresem, przyspieszone tętno oraz ścisk w żołądku.

Osoby nieśmiałe zazwyczaj doświadczają uczucia zażenowania. Objawy te najczęściej pojawiają się w sytuacji występów publicznych, bycia w centrum uwagi, nawiązywania relacji z obcymi osobami, proszenia o pomoc lub w przypadku sytuacji wymagających asertywności.

Powiązane produkty

Introwertyk a osoba nieśmiała – różnice i podobieństwa

Chociaż może wydawać się, że introwersja i nieśmiałość są tym samym, tak naprawdę oba zjawiska mają zupełnie inne podłoże i cechy. Osoby nieśmiałe unikają kontaktów z innymi z obawy przed tym, że zostaną przez nich negatywnie ocenione. Towarzyszy im wówczas uczucie lęku oraz zażenowania. Osoby te często mają trudności w nawiązywaniu relacji z innymi. Osoby nieśmiałe unikają sytuacji społecznych i nie chcą poznawać nowych osób ze względu na odczuwanie nieprzyjemnych objawów w towarzystwie nieznajomych.

Introwertycy z kolei lubią przebywać z innymi osobami, ale na własnych zasadach. Osoby z introwersją nie odczuwają lęku związanego z oceną przed innymi. Jeżeli wycofują się z relacji społecznych, robią to dlatego, ponieważ czują wewnętrzną potrzebę, by pobyć samemu. Chcą w ten sposób uniknąć przebodźcowania.

Dowiedz się, czym jest fobia społeczna na DOZ.pl

Introwersja i nieśmiałość – czy należy to leczyć?

Introwersja jest wrodzoną cechą, która nie ulega zmianom w ciągu życia. Nie jest to żaden defekt osobowości i nie wymaga leczenia. Nieśmiałość z kolei zazwyczaj ma swoje źródło w niskiej samoocenie, która może być spowodowana m.in. przykrymi doświadczeniami w przeszłości.

Jeżeli nieśmiałość negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, obniża naszą pewność siebie i nie pozwala realizować naszych marzeń, wówczas możemy z nią walczyć za pomocą terapii i/lub uczestnictwa w treningach asertywności. Kluczową rolę w walce z nieśmiałością odgrywa tzw. wychodzenie ze swojej strefy komfortu, budowanie pewności siebie, dystansowanie się od oceny innych oraz stopniowe przezwyciężanie sytuacji stresowych.

  1. Dzwonkowska, I. (2003). Nieśmiałość i jej korelaty, Przegląd Psychologiczny, 46(3), 307-322.
  2. Gray, J. (1970). The psychophysiological basis of introversion-extraversion, Behaviour Research and Therapy, 8, 3, 249-266.
  3. Hills, P., Argyle, M. (2001). Happiness, introversion–extraversion and happy introverts, Personality and Individual Differences, 30(4), 595-608.
  4. Goldberg, L. R. (1990). An alternative “description of personality”. The Big Five factor structure, Journal of Personality and Social Psychology, 59(6), 1216-1229.
  5. Cain, S., Are You Shy, Introverted, Both, or Neither (And Why Does It Matter)?, [online] https://www.psychologytoday.com/us/blog/quiet-the-power-introverts/201107/are-you-shy-introverted-both-or-neither-and-why-does-it [dostęp: 10.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl