Mężczyzna w prawej dłoni trzyma niebieską wstążkę – symbol raka prostaty
Arkadiusz Dąbek

Jakie są szanse, że rak prostaty nie wróci po operacji?

Kondycja pacjenta po operacji raka prostaty może być różna – u niektórych mężczyzn rak nigdy nie powraca, podczas gdy u innych daje wznowę. Lekarze próbują ocenić prawdopodobieństwo nawrotu, sprawdzając pewne rodzaje danych klinicznych. Na przykład jeśli wyniki biopsji ujawnią wysoce agresywnego raka, nawrót jest bardziej prawdopodobny. Co istotne, bardzo wysoki lub szybko rosnący poziom antygenu specyficznego dla prostaty (tPSA) przed operacją również wiąże się z gorszymi wynikami.

Naukowcy ciężko pracują nad tym, aby opracować jeszcze lepsze narzędzia do identyfikacji mężczyzn, którzy mogliby wykorzystać korzyści wynikające z dodatkowej terapii lub dokładniejszego monitorowania ich stanu w przypadku raka prostaty. Brane są pod uwagę wyniki testów genetycznych i nowe rodzaje badań obrazowych.

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda

W grudniu naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opisali obiecujące odkrycie uzyskane dzięki nowej technologii, która dosłownie rozświetla guzy prostaty na specjalistycznych skanach obrazowych.

Podejście to opiera się na minimalnie radioaktywnym znaczniku, który przemieszcza się po ciele w poszukiwaniu komórek rakowych. Nadano mu mało zapamiętywalną nazwę – 68 Ga-PSMA-11 – i podaje się go dożylnie. Znacznik wiąże się wyłącznie z białkiem zwanym antygenem błonowym specyficznym dla prostaty (PSMA, ang. Prostate-Specific Membrane Antigen). Komórki raka prostaty zawierają znacznie więcej tego białka na swojej powierzchni niż normalne komórki prostaty. Guzy oznaczone przez 68 Ga-PSMA-11 pojawiają się na skanie obrazowym i świecą „jak zapałki w ciemnym pokoju”. Lekarze używają już skanów PSMA do diagnozowania raka z wczesnymi przerzutami, a znacznik może być również wykorzystywany do dostarczania leków bezpośrednio do nowotworów złośliwych.

Metodologia badań i wyniki

W ramach badań zespół z Uniwersytetu Stanforda chciał sprawdzić, czy technologia skanowania pozwoli przewidzieć nawrót raka prostaty po wstępnym leczeniu. Naukowcy wzięli pod uwagę 73 mężczyzn, wśród których zdiagnozowano cechy pośredniego lub wysokiego ryzyka do biopsji guza, podając każdemu z nich dawkę 68 Ga-PSMA-11. Następnie zmierzyli, ile znacznika zostało pochłonięte przez prostatę, a także wszelkie fragmenty raka, które potencjalnie rozprzestrzeniały się w organizmie. Potem mężczyznom usunięto prostaty.

Nawrót raka oceniono poprzez sprawdzenie zmiany poziomu PSA. Poziomy powinny spaść do zera, jeśli usunięto prostatę mężczyzny, więc ciągłe podwyższenie lub nagły skok PSA po operacji wskazuje, że rak nadal czai się w organizmie. Ten typ nawrotu nazywa się niepowodzeniem biochemicznym.

Stan pacjentów był monitorowany przez kolejne trzy lata. Zgodnie z ostatecznymi wynikami mężczyźni z niższymi wartościami wychwytu znacznika 68 Ga-PSMA-11 przed operacją radzili sobie lepiej niż mężczyźni, którzy mieli wyższe wartości. Pacjenci z niższymi wartościami unikali niewydolności biochemicznej przez co najmniej dwa lata po operacji. I odwrotnie – mężczyźni z najwyższymi wartościami wychwytu znacznika i/lub przerzutami wykrytymi przez PSMA przed operacją byli bardziej narażeni na niepowodzenie biochemiczne w okresie badania.

Badanie to zwiększa nadzieje związane ze skanami PSMA i tym, jak można je wykorzystać do przewidywania wyników raka prostaty. Wiele ulepszeń wprowadzonych przez PSMA pozytywnie wpływa na leczenie raka prostaty i na obserwację pacjentów po ich zdiagnozowaniu i leczeniu, a badanie to dodatkowo ilustruje wartość tej ważnej technologii.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij