Rak prostaty
Arkadiusz Dąbek

Jak powinna wyglądać kontrola pacjentów z rakiem prostaty? Nowe brytyjskie badania

Dotychczas lekarze automatycznie zalecali leczenie wszystkich mężczyzn z rakiem prostaty, nawet jeśli ich wstępne biopsje sugerowały, że choroba będzie się rozwijać powoli (lub w ogóle). W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat szala dotycząca leczenia przechyliła się w drugą stronę.

Obecnie specjalista zaleciłby aktywną kontrolę nad nowotworami prostaty o niskim lub średnim ryzyku, które mogą nigdy nie okazać się śmiertelne. Taki aktywny nadzór – kontrola – obejmuje rutynowe badanie poziomu antygenów PSA, biopsje, a ostatnio także rezonans magnetyczny guza pacjenta. Leczenie rozpoczyna się tylko wtedy, gdy — lub jeśli — choroba wykazuje oznaki postępu.

Nowe badania nad metodami terapii raka prostaty

Naukowcy skupili się na wartości prognostycznej tak zwanej inwazji okołonerwowej (PNI, ang. Perineural Invasion) z próbek biopsji guza. PNI oznacza po prostu, że komórki rakowe przemieszczają się do przestrzeni okołonerwowej, dokładnie między nerwami w prostacie a otaczającymi je tkankami. Potwierdzenie PNI budzi niepokój, ponieważ przestrzeń okołonerwową zapewnia kanał, przez który komórki nowotworowe mogą potencjalnie wydostać się z prostaty i rosnąć w innych częściach ciała, czyli przerzutować. Badania unerwienia nowotworów są nowym kierunkiem badawczym w kontekście diagnostyki podstawowej i poszukiwania nowych metod leczniczych.

Zespół badawczy chciał wiedzieć, czy wykrycie PNI w początkowej lub kontrolnej biopsji wiązałoby się z wyższym ryzykiem progresji nowotworu. Z tego powodu przeanalizował dane z długoterminowych obserwacji 1969 mężczyzn, którzy uczestniczyli w badaniach naukowych prowadzonych w instytucie Hopkinsa w latach 1995–2021. U wszystkich mężczyzn zdiagnozowano początkowo raka prostaty pierwszego stopnia (najmniej ryzykowną postać choroby) i od tego czasu każdy z nich przeszedł co najmniej jedną biopsję kontrolną.

Co pokazały wyniki?

Spośród 198 mężczyzn ze zdiagnozowanym PNI u 44% (w sumie 87 mężczyzn) ostatecznie rozwinął się rak prostaty w drugim stadium, który jest bardziej zaawansowaną postacią choroby o pośrednim ryzyku dalszego rozprzestrzeniania się. I odwrotnie – tylko 26% z pozostałych 1771 mężczyzn bez PNI (461 mężczyzn) przeszło do grupy z rakiem prostaty drugiego stopnia.

Badacze podkreślają, że pomimo nowych ustaleń niskie PNI nie powoduje, że pacjenci nie kwalifikują się do wyższego stopnia kontroli. Co ważne, badania wykazały, że PNI nie było związane z cechami wysokiego ryzyka, takimi jak rak węzłów chłonnych u pacjentów po operacji lub pooperacyjny wzrost poziomu antygenu PSA, który wskazuje, że rak prostaty nadal czai się w organizmie.

Powiązane produkty

Znaczenie terapeutyczne badań

W podsumowaniu do badań naukowcy stwierdzają, że to, co naprawdę udało im się udowodnić, to to, że PNI naraża mężczyzn na nieco wyższe ryzyko rozrostu pozaprostatycznego (komórki rakowe zlokalizowane tuż poza granicami prostaty). Nie jest to nowe odkrycie, niemniej PNI występuje tylko u około 10% pacjentów z grupy pierwszego stopnia i jest to, jak dotąd, najodważniejsze stwierdzenie z największego dotychczas przeprowadzonego badania. PNI zapewnia niedrogi i łatwo dostępny wskaźnik do identyfikacji mężczyzn objętych kontrolą, którzy skorzystają z bardziej intensywnych badań monitorujących ich stan zdrowia, w tym rezonansu i testów genetycznych.

  1. Claire de la Calle i in., Clinical significance of detection of perineural invasion in low-risk men on active surveillance, „Journal of Urology”, (05) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.