Nastolatka stojąca w mrocznym tunelu
Kamil Durajczyk

Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

 1. Ile dzieci w Polsce potrzebuje opieki psychiatrycznej?
 2. Ile dzieci w Polsce popełnia samobójstwo każdego roku?
 3. Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
 4. Program KOT jako próba poprawy sytuacji w opiece psychiatrycznej małoletnich
 5. Rola rodziców w zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Opieka psychiatryczna dzieci i młodzieży w Polsce to jeden z najsłabszych punktów rodzimego systemu opieki zdrowotnej. Perspektywy jej rozwoju były tematem konferencji „Kompleksowa opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży w sektorze publicznym i prywatnym” zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową 9 maja 2024 roku. Wzięli w niej udział eksperci zajmujący się zdrowiem psychicznym małoletnich.

Ile dzieci w Polsce potrzebuje opieki psychiatrycznej?

Co dziesiąte polskie dziecko zgłasza problemy mentalne, które można zdiagnozować jako zaburzenia psychiczne. Tworzy to ogromną liczbę 600 tysięcy pacjentów potrzebujących pomocy. Niestety, popyt na psychiatrów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce znacząco przekracza ich możliwości – specjalistów w tej dziedzinie działa bowiem w Polsce zaledwie 560.

Generuje to bardzo długie kolejki do specjalistów w ramach publicznego systemu zdrowia psychicznego. W Polsce brakuje też koordynacji pomiędzy różnymi specjalistami, a odpowiedzialność za organizację opieki psychiatrycznej ciąży w zasadzie w całości na rodzicach pacjenta. Ci zaś często są zagubieni w meandrach zbiurokratyzowanego systemu i sfrustrowani odległymi terminami. Te ostatnie generują długi czas oczekiwania, w trakcie którego nierozwiązane problemy dzieci tylko się pogłębiają.

Ile dzieci w Polsce popełnia samobójstwo każdego roku?

Szczególnie szokujące są dane dotyczące podejmowanych prób samobójczych – w Polsce stanowią one najczęstszą przyczynę zgonów osób w wieku 14-19 lat. Tylko w 2023 roku na swoje życie targnęło się 2139 osób w wieku poniżej 18 lat. W 2022 roku była to liczba 2093 dzieci, co potwierdza niepokojącą tendencję wzrostową.

Powiązane produkty

Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Każdy duży kryzys społeczny powoduje zwiększenie problemów psychicznych w populacji. Nie inaczej było w przypadku pandemii COVID-19, która pogorszyła kondycję psychiczną Polaków – wzrosła częstość wszelkich zaburzeń psychicznych, a także liczba zachowań samobójczych.

Dramatycznie wpłynęło to zwłaszcza na kondycję dzieci i młodzieży – 2 lata zmiany stylu życia u osoby dorosłej to może być naturalny element jej drogi życiowej, jednak dla osoby w młodszym wieku takie 2 lata przymusowej zmiany i izolacji od naturalnego środowiska może mieć katastrofalny wpływ na jej rozwój i w konsekwencji na całe życie. Wstępne dane z roku 2024 pokazują na szczęście, że nie ma wzrostu względem roku poprzedniego, a zatem być może nie jesteśmy już na popandemicznej krzywej wznoszącej

– zwraca uwagę prof. dr hab. Tomasz Wolańczyk, psychoterapeuta i specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży.

Program KOT jako próba poprawy sytuacji w opiece psychiatrycznej małoletnich

Odpowiedzią na rosnące potrzeby psychiatryczne dzieci i młodzieży jest program Kompleksowej Opieki Terapeutycznej (KOT), realizowany w ramach reformy systemu opieki psychiatrycznej małoletnich prowadzonej od 2020 roku.

Pomoc w ramach programu powinna być udzielana szybko i możliwie blisko miejsca zamieszkania. Powstała też specjalna, trójpoziomowa struktura: 1) terapeuci, 2) lekarze psychiatrzy dzieci i młodzieży, 3) stacjonarny szpital psychiatryczny. Wszystkie trzy w założeniu mają współpracować ze sobą i powinna występować między nimi ścisła komunikacja.
Kluczowe jest wskazanie uwarunkowań, jakie doprowadziły do danego zaburzenia, a nie jego szczegółowa diagnostyka; to znaczy, że nie należy koncentrować się na tym, co to za jednostka chorobowa, ale co do niej doprowadziło – tak aby móc odpowiednio, terapeutycznie stymulować środowisko pacjenta

– przedstawiała szczegółowe założenia programu prof. dr hab. Anita Bryńska, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży.

Ważna w KOT jest zwłaszcza rola opiekuna pacjenta, który odciąża rodziców, a także wspiera ich i koordynuje proces leczenia małego pacjenta.

KOT kładzie nacisk szczególnie na terapię środowiskową („złoty standard”), która powinna być realizowana w naturalnym otoczeniu, w którym funkcjonuje dziecko. Chodzi tu zwłaszcza o środowisko domowe, szkolne i rówieśnicze. Odbywa się to poprzez różnego rodzaju oddziaływania, niekiedy potrzebne są też interwencje.

Jako dowód skuteczności nowego programu podano przykład rodziny państwa Skrzyńskich z Łodzi, z którymi połączono się w trakcie konferencji. Ich córka ze zdiagnozowanym autyzmem dziecięcym została objęta kompleksową opieką w ramach KOT. Przyniosło to wymierne efekty terapeutyczne i pozwoliło dziecku uporać się z trudnościami związanymi z przejściem z pandemicznej nauki zdalnej na stacjonarną.

Rola rodziców w zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Podczas konferencji często podkreślano także nieocenioną rolę rodziców.

Rodzice muszą brać udział w procesie ustalania mechanizmów powstawania trudności w funkcjonowaniu dziecka lub nastolatka. Jest to niezbędne. Bez ich udziału zrozumienie problemu małoletniego jest zazwyczaj niemożliwe. Rodzice muszą być zaangażowani i rozmawiać z terapeutą o tym, jak na każdym etapie terapii najlepiej wesprzeć dziecko w domu. Docelowo terapeuta środowiskowy w ramach programu ma rozmawiać z rodzicami w ich miejscu zamieszkania i tam doradzać im, jak najlepiej wspierać swoje dziecko

– mówiła dr Anna Kaźmierczak-Mytkowska, psychoterapeuta dzieci, młodzieży i rodzin.

Z kolei prof. Bryńska podkreśla, że powinny nas niepokoić wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka, choć jest to trudne do wychwycenia, bo przecież dzieci z natury mocno i stale się zmieniają. Dlatego należy edukować rodziców w taki sposób, żeby wiedzieli, co jest zmianą naturalną, a co powinno ich zaniepokoić.


Jeśli zmagasz się z kryzysem psychicznym, możesz zadzwonić na całodobowe bezpłatne numery:

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
800 702 222
https://centrumwsparcia.pl/

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 111
https://116111.pl/

Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
116 123
https://psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-kryzysowy-116123.html

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 121 212
https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

 1. W czwartek o 9.30 zapraszamy na konferencję o opiece psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, [online] https://zdrowie.pap.pl/psyche/w-czwartek-o-930-zapraszamy-na-konferencje-o-opiece-psychiatrycznej-dla-dzieci-i-mlodziezy [dostęp: 09.05.2024].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

  Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

 • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

  Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

 • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

  Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

 • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

  Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

 • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

  Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

 • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

  SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

 • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

  Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

 • Lek na cukrzycę typu 2 wycofany – jest decyzja GIF

  16 maja 2024 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat, w którym poinformował o wstrzymaniu w obrocie produktu leczniczego Viglita. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i obowiązuje na terenie całego kraju.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij