Polacy a seks – mała wiedza, ale duża pewność siebie – wnioski z raportu DOZ.pl i SEXED
Jedynie 16% badanych uzyskało dobrą lub bardzo dobrą ocenę w teście wiedzy o seksie, choć aż 82% stwierdziło, że ich znajomość tych tematów jest na co najmniej zadowalającym poziomie. Takie są główne wnioski z nowego raportu przygotowanego we współpracy DOZ.pl z fundacją SEXED.
- Polacy bardzo mało wiedzą o seksie
- Edukacja seksualna w szkole
- Kartkówka z... seksu
- Głód wiedzy o seksie
- Gdzie znaleźć fachową wiedzę na tematy związane z seksualnością?
Polacy bardzo mało wiedzą o seksie
Raport „Narodowa Kartkówka z WDŻ” to efekt trzeciej edycji współpracy DOZ.pl z fundacją Anji Rubik SEXED. Jej celem jest promowanie i podnoszenie świadomości Polaków na tematy związane ze zdrowiem, życiem intymnym i jego bezpieczeństwem. W tegorocznej edycji sprawdzono wiedzę reprezentacyjnej grupy 2141 badanych.
Przeprowadzone badanie dowiodło, że Polacy najczęściej szukają wiedzy o seksie w Internecie (łącznie 54%), a zaledwie 17% czerpie ją bezpośrednio od specjalistów (lekarzy, seksuologów itp.). To z jednej strony alarmujące dane – wszyscy wiemy, jak niski potrafi być poziom treści w sieci – a z drugiej duża szansa, bo właśnie tą drogą komunikacji najłatwiej jest dotrzeć do młodego pokolenia. Podstawą musi być jednak fachowa, merytoryczna wiedza podana w atrakcyjnej i przystępnej formie.
Edukacja seksualna w szkole
Aż 86% badanych w raporcie DOZ.pl i SEXED uważa, że należy wprowadzić do szkół przedmiot edukacja seksualna, który powinien rozpoczynać się w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, czyli wówczas, gdy uczniowie wkraczają w wymagający okres dojrzewania.
Młodzi nie znajdują również oparcia w rodzicach. Ci drudzy często traktują „te tematy” jako tabu i nie zwracają uwagi na to, że ich pociechy już dawno weszły w okres dojrzewania, a co za tym idzie – kwestie seksualności stają się elementem ich życia. Z kolei nastolatkowie często zwyczajnie wstydzą się inicjować rozmowy o seksie lub zadawać trudne pytania, zwłaszcza gdy widzą, jak wielka „zmowa milczenia” panuje wokół tych zagadnień w rodzinnym domu.
Pozostawieni sami sobie nastolatkowie szukają alternatywnych źródeł wiedzy takich jak właśnie niesprawdzone treści w Internecie lub informacje pozyskane od rówieśników (często również bardzo nierzetelne).
Kartkówka z... seksu
Na potrzeby raportu DOZ.pl & SEXED przeprowadzono specjalny test wiedzy o seksie w formie kartkówki, który podlegał ocenianiu jak w szkole (skala ocen od niedostatecznej do celującej). Jedynie 16% zaliczyło go na ocenę co najmniej dobrą, choć przekonanych o tym było aż 82% ankietowanych. Aż 11% nie zaliczyło testu, a niespełna 1% uzyskało ocenę celującą.
W teście badanym trudności sprawiły m.in. pytania o produkcję komórek rozrodczych przez kobiety i mężczyzn, wiek zgody obowiązujący obecnie w Polsce, owulację czy o prawidłową aplikację tamponu.
Głód wiedzy o seksie
Aż 74% badanych uważa, że wiedza na tematy związane z seksem powinna być łatwiej dostępna. 83% przewiduje zaś pozytywne skutki, jakie przyniosłaby edukacja seksualna w szkołach (czyli przede wszystkim ograniczenie czynników ryzyka takich jak choroby przenoszone drogą płciową czy przypadkowe ciąże).
Istnieje duża luka w wiedzy Polaków o seksie, o czym też mówią wyniki raportu. Tematy, o których Polacy chcieliby wiedzieć więcej, to przede wszystkim zdrowe relacje i komunikacja w relacjach partnerskich (32% badanych), a także zależność między seksualnością a zdrowiem psychicznym (30%). Jednocześnie daje o sobie znać mocno pomijany w debacie publicznej temat seksu w wieku dojrzałym, którym żywo interesuje się 29% badanych. To bardzo ważna luka informacyjna, gdyż zazwyczaj koncentrujemy się na zagadnieniach związanych z seksualnością osób dopiero wchodzących w dorosłość, podczas gdy mocno zaniedbana jest cała sfera dotycząca osób starszych i doświadczonych.
25% osób chciałoby pogłębić swą wiedzę odnośnie libido i problemów z nim związanych, a odpowiednio 20%, 16% i 13% na temat: fantazji i preferencji seksualnych, chorób przenoszonych drogą płciową oraz antykoncepcji i planowania rodziny. Z kolei tylko 5% jest zainteresowanych budową układu rozrodczego.
Aż 22% odpowiadających nie umiało sprecyzować jednego, najbardziej frapującego ich zagadnienia. Wyniki te dowodzą wielkiej przestrzeni do działania dla edukatorów seksualnych – aby jednak mogli rozpocząć swą misję, potrzebna jest szeroka debata na temat kształtu polskiej edukacji seksualnej (obalająca mity z nią związane i uświadamiająca rodziców, z czym będą obcowały na lekcjach ich dzieci), a także – last but not least – odważne decyzje polityczne.
Gdzie znaleźć fachową wiedzę na tematy związane z seksualnością?
W ramach rozbudowanej Czytelni portal DOZ.pl dostarcza kompleksową wiedzę na temat zdrowia. Wiemy, że Polacy sięgają po wiedzę w Internecie jako pierwsze źródło informacji w wielu sprawach, zwłaszcza wstydliwych, krępujących i intymnych. Dlatego tworzymy dla Czytelników teksty najwyższej jakości, w których nie ma miejsca na błędy czy niezweryfikowaną wiedzę – piszą je eksperci, lekarze różnych dziedzin, w tym seksuolodzy. W kategorii Seks w Czytelni portalu DOZ.pl znajduje się ponad 100 artykułów wyjaśniających w przystępny sposób tematy trudne (np. molestowanie seksualne), wstydliwe (np. opryszczka narządów płciowych) czy nieoczywiste (np. wpływ fast foodów na płodność).
Sondaż Ipsos dla SEXEDPL i DOZ.pl zrealizowany metodą CAWI na reprezentatywnej próbie osób w wieku 15 – 65 lat w dniach 19-25 kwietnia 2024 r. (N=2141 osób). Dodatkowo przeprowadzono 14 indywidualnych wywiadów pogłębionych.