człowiek z parasolem idzie w deszczu
Ewelina Sochacka

Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 1. Burza poza domem – jak się zachowywać, a czego nie robić?
 2. Burza w domu – co robić?
 3. Porażenie piorunem – pierwsza pomoc

Burza poza domem – jak się zachowywać, a czego nie robić?

Burza to zjawisko meteorologiczne charakteryzujące się obecnością wyładowań atmosferycznych oraz grzmotów. Najczęściej towarzyszą jej intensywne opady deszczu, silny wiatr, a czasami także opady gradu. Największym zagrożeniem jest bezpośrednie uderzenie pioruna, które może prowadzić do śmierci lub wystąpienia poważnych obrażeń. Ponadto wyładowania mogą powodować pożary, a opady deszczu nierzadko są przyczyną lokalnych podtopień.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku zachłyśnięcia.

W czasie burzy najbezpieczniejsze jest przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego w miarę możliwości należy śledzić komunikaty pogodowe i w przypadku ostrzeżeń pozostać w domu. Jeżeli jednak nawałnica zastanie nas poza miejscem zamieszkania czy pracą, warto wiedzieć, jak się zachować, aby zminimalizować ryzyko porażenia piorunem:

 • znajdź bezpieczne schronienie w najbliższym budynku lub zamkniętym pojeździe,
 • unikaj otwartych przestrzeni, jak pola, łąki czy plaże; jeśli nie masz takiej możliwości, znajdź obniżenie terenu i kucnij ze złączonymi stopami (nie siadaj i nie kładź się),
 • nie stawaj pod drzewami ani w pobliżu słupów czy masztów,
 • oddal się od metalowych przedmiotów i ogrodzeń,
 • gdy znajdujesz się w pobliżu zbiornika wodnego, nie wchodź do wody i oddal się od niej jak najszybciej (woda jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego),
 • jeżeli znajdujesz się w samochodzie, nie wychodź z pojazdu; zatrzymaj auto na poboczu lub na parkingu, nie stawaj pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami.

Zobacz, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, które mogą wydarzyć się podczas wakacji.

Burza w domu – co robić?

Choć przebywanie w domu podczas burzy jest bezpieczne, to mimo tego, gdy nadciąga nawałnica, trzeba pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:

 • usuń z balkonów, tarasów i parapetów wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr,
 • zamknij okna i drzwi,
 • śledź prognozy pogody i ostrzeżenia meteorologiczne, aby być świadomym rozwoju sytuacji i ewentualnych zagrożeń,
 • podczas burzy warto wyjąć z gniazdek wtyczki urządzeń takich jak komputer czy telewizor; zapobiegniesz ich ewentualnej awarii, gdy piorun uderzy w instalację domu.
Co ważne, nie ma potrzeby rezygnowania z używania telefonów komórkowych w trakcie burzy. Pole elektromagnetyczne smartfonów jest niewielkie, w związku z tym nie jest w stanie „ściągnąć” piorunów.

Powiązane produkty

Porażenie piorunem – pierwsza pomoc

Porażenie piorunem jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się śmiercią – szybka i odpowiednia reakcja może uratować zdrowie i życie poszkodowanego.

Co robić, gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji?

 1. Wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer 112 lub 999.
 2. Sprawdź, czy osoba poszkodowana jest przytomna. Jeśli nie ma z nią kontaktu, zweryfikuj, czy oddycha oraz czy można wyczuć puls.
 3. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny lub nie wyczuwasz pulsu, rozpocznij resuscytację. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej (na głębokość około 5 cm), a następnie 2 wdechy. Kontynuuj aż do chwili przybycia pogotowia ratunkowego.

APTECZKI

ŚRODKI NA KOMARY I MESZKI

PLASTRY I OPATRUNKI

Rażenie piorunem może także spowodować oparzenia. Wówczas, jeżeli masz taką możliwość, przez około 5 minut schładzaj skórę zimną wodą, a następnie zabezpiecz ranę sterylnym opatrunkiem.

 1. C. Barrow, 7 lightning safety tips if you’re caught outside during a thunderstorm, [online] https://www.accuweather.com/en/weather-news/7-lightning-safety-tips-if-youre-caught-outside-during-a-thunderstorm-2/434483 [dostęp:] 06.06.2024.
 2. Burza - bądź bezpieczny, [online] https://www.gov.pl/web/rcb/burza---badz-bezpieczny [dostęp:] 06.06.2024.
 3. Burze, zagrożenia atmosferyczne, [online] https://www.gov.pl/web/kmpsp-jeleniagora/burze-zagrozenia-atmosferyczne [dostęp:] 06.06.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Oparzenia – stopnie, pierwsza pomoc

  Statystyki dotyczące oparzeń w Polsce są zatrważające. Każdego roku oparzeniom ulega około 300–400 tysięcy osób, z czego prawie 50–70% stanowią dzieci. Pomimo dość dużej powszechności nadal nie każdy wie, jak udzielić pierwszej pomocy osobie oparzonej, a właśnie te czynności mają ogromny wpływ na leczenie oraz gojenie się rany. Jakie są rodzaje oparzeń? Jak ocenić stopień oparzenia skóry? Czy każde oparzenie wymaga pomocy medycznej?

 • Pierwsza pomoc przy złamaniu kończyny

  Złamania kości mogą być efektem wypadku, urazu, a także pozornie niegroźnego potknięcia się lub nieprawidłowego stąpnięcia. Te ostatnie najczęściej dotykają osób starszych, cierpiących na osteoporozę, jednak nigdy nie powinny być lekceważone. Złamanie kości niesie za sobą nie tylko ryzyko nieprawidłowego jej zrośnięcia się, ale przede wszystkim uszkodzenia sąsiadujących tkanek miękkich (naczyń krwionośnych, nerwów i mięśni) ostrymi krawędziami. Pierwsza pomoc przy złamaniu kończyny jest zatem niezwykle istotna, ponieważ intensywne krwawienie wewnętrzne może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu.

 • Pierwsza pomoc przy zachłyśnięciu

  Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu jest nie tylko naszym prawnym obowiązkiem, ale również moralnym, ludzkim odruchem. Nie zmienia to faktu, że ratowanie cudzego zdrowia i życia jest bardzo stresujące. Wobec tego warto być dobrze przygotowanym, poszerzać swoją wiedzę teoretyczną, jak również brać udział w ćwiczeniach praktycznych, aby udzielać pierwszej pomocy jak najlepiej.

 • Odmrożenia – pierwsza pomoc

  Odmrożenie jest to czasowe lub nieodwracalne uszkodzenie tkanek, które powstaje na skutek działania niskich temperatur. Na odmrożenia najbardziej narażone są miejsca, które są szczególnie poddawane działaniu niskiej temperatury, zalicza się zatem do nich nos, uszy, policzki, palce rąk oraz palce stóp.

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Skaleczenia i stłuczenia. Pierwsza pomoc

  Przysłowia są skarbnicą wiedzy. Wypadki chodzą po ludziach. Nie śmiej się dziadku, z cudzego wypadku. Wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Niestety wszystkie z nich są prawdziwe i mówią o tym, że wypadki mogą się nam po prostu przydarzyć. Czy to w domu, w pracy, w szkole, w samochodzie czy na rowerze, każdy z nas przynajmniej raz w życiu się skaleczył lub nabił sobie guza. Takie rzeczy są normalne. Ważne jest jednak, żeby również zgodnie z przysłowiem zachować zimną krew i wiedzieć co robić w takich sytuacjach. Szybkie i prawidłowe działanie, daje szanse na złagodzenie czy to krwawienia czy bólu po to, aby podjąć skuteczną akcję ratunkową.

 • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

  Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

 • Picie alkoholu w samolocie może być groźne dla zdrowia

  Ciśnienie atmosferyczne przypominające warunki panujące podczas wysokogórskiej wędrówki oraz obniżone ciśnienie parcjalne tlenu na pokładzie samolotu połączone ze spożyciem alkoholu i snem mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Narażone są szczególnie osoby zmagające się z chorobami serca i płuc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij