Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?
W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
- Burza poza domem – jak się zachowywać, a czego nie robić?
- Burza w domu – co robić?
- Porażenie piorunem – pierwsza pomoc
Burza poza domem – jak się zachowywać, a czego nie robić?
Burza to zjawisko meteorologiczne charakteryzujące się obecnością wyładowań atmosferycznych oraz grzmotów. Najczęściej towarzyszą jej intensywne opady deszczu, silny wiatr, a czasami także opady gradu. Największym zagrożeniem jest bezpośrednie uderzenie pioruna, które może prowadzić do śmierci lub wystąpienia poważnych obrażeń. Ponadto wyładowania mogą powodować pożary, a opady deszczu nierzadko są przyczyną lokalnych podtopień.
Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku zachłyśnięcia.
W czasie burzy najbezpieczniejsze jest przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego w miarę możliwości należy śledzić komunikaty pogodowe i w przypadku ostrzeżeń pozostać w domu. Jeżeli jednak nawałnica zastanie nas poza miejscem zamieszkania czy pracą, warto wiedzieć, jak się zachować, aby zminimalizować ryzyko porażenia piorunem:
- znajdź bezpieczne schronienie w najbliższym budynku lub zamkniętym pojeździe,
- unikaj otwartych przestrzeni, jak pola, łąki czy plaże; jeśli nie masz takiej możliwości, znajdź obniżenie terenu i kucnij ze złączonymi stopami (nie siadaj i nie kładź się),
- nie stawaj pod drzewami ani w pobliżu słupów czy masztów,
- oddal się od metalowych przedmiotów i ogrodzeń,
- gdy znajdujesz się w pobliżu zbiornika wodnego, nie wchodź do wody i oddal się od niej jak najszybciej (woda jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego),
- jeżeli znajdujesz się w samochodzie, nie wychodź z pojazdu; zatrzymaj auto na poboczu lub na parkingu, nie stawaj pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami.
Zobacz, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, które mogą wydarzyć się podczas wakacji.
Burza w domu – co robić?
Choć przebywanie w domu podczas burzy jest bezpieczne, to mimo tego, gdy nadciąga nawałnica, trzeba pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:
- usuń z balkonów, tarasów i parapetów wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr,
- zamknij okna i drzwi,
- śledź prognozy pogody i ostrzeżenia meteorologiczne, aby być świadomym rozwoju sytuacji i ewentualnych zagrożeń,
- podczas burzy warto wyjąć z gniazdek wtyczki urządzeń takich jak komputer czy telewizor; zapobiegniesz ich ewentualnej awarii, gdy piorun uderzy w instalację domu.
Porażenie piorunem – pierwsza pomoc
Porażenie piorunem jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się śmiercią – szybka i odpowiednia reakcja może uratować zdrowie i życie poszkodowanego.
Co robić, gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji?
- Wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer 112 lub 999.
- Sprawdź, czy osoba poszkodowana jest przytomna. Jeśli nie ma z nią kontaktu, zweryfikuj, czy oddycha oraz czy można wyczuć puls.
- Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny lub nie wyczuwasz pulsu, rozpocznij resuscytację. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej (na głębokość około 5 cm), a następnie 2 wdechy. Kontynuuj aż do chwili przybycia pogotowia ratunkowego.
Rażenie piorunem może także spowodować oparzenia. Wówczas, jeżeli masz taką możliwość, przez około 5 minut schładzaj skórę zimną wodą, a następnie zabezpiecz ranę sterylnym opatrunkiem.