kobieta oparzyła się żelazkiem
Marta Pietroń

Co stosować na oparzenia?

Niewielkie i stosunkowo niegroźne oparzenia objawiają się zaczerwienioną skórą, bólem, obrzękiem lub pęcherzami. Możemy je samodzielnie wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków. Jakie zatem preparaty na oparzenia warto mieć w domowej apteczce? Podpowiadamy.

Nie zawsze rana oparzeniowa wymaga konsultacji medycznej. Jeśli doszło do niewielkiego poparzenia, w zupełności wystarczą odpowiednie preparaty z apteki. Proces gojenia oparzonego miejsca zależy od stopnia uszkodzenia skóry, predyspozycji genetycznych, jak również dbałości o skórę tuż po zdarzeniu. Sprawdź, co stosować na oparzenia z apteki i czy istnieją skuteczne domowe sposoby. 

Co stosować z apteki na oparzenia? 

Oparzone miejsce wymaga natychmiastowej i skutecznej reakcji po to, aby zapobiec uszkodzeniu głębszych i większych obszarów skóry. Liczy się nie tylko czas, ale i dobór odpowiednich preparatów na oparzenia, które zapewnią prawidłowy proces gojenia się rany i zmniejszą ryzyko powstania blizny. 

Po schłodzeniu poparzenia należy zdezynfekować ranę, aby nie doszło do zakażenia i tym samym utrudnionego gojenia. Do odkażania zaleca się produkty na bazie 0,05% oktenidyny lub poliheksanidu. Podczas leczenia i pielęgnacji należy zadbać o czystość oraz wilgotne środowisko rany oparzeniowej.

Sprawdź na DOZ.pl: Środki do odkażania ran.

Maści, kremy i żele na oparzenia

Na schłodzoną i odkażoną oparzelinę można stosować maści i kremy. W pierwszej kolejności najlepiej jest wykorzystać hydrożele w tubce, przy czym wymagają one zabezpieczenia dodatkowym opatrunkiem, aby nie zetrzeć ze skóry nałożonego produktu. To środki, które zapewniają wilgotne środowisko ranie, przyśpieszają gojenie oraz chłodzą, co zmniejsza odczuwanie bólu.  

Przy ranie oparzeniowej wiele osób sięga również po maści z antybiotykiem dostępne w aptece bez recepty w celu odkażenia. Ze względu na dość częste nadużywanie tego typu maści i rozwijaniu się bakterii opornych na leczenie antybiotykami ich stosowanie nie jest zalecane.  

Żeby zapewnić czystość ranie – oprócz regularnego jej przemywania i zmieniania opatrunku – można zastosować maści na bazie srebra. Srebro wykazuje właściwości antybakteryjne i jest świetną alternatywę dla wspomnianych maści z antybiotykiem.  

Kiedy rana po oparzeniu jest już wygojona – po odpadnięciu strupa – warto zadbać o jej dalszą pielęgnację. Idealne do tego będą maści natłuszczające i wspierające proces odnowy skóry. W swoim składzie mogą zawierać: alantoinę, witaminę A oraz D-pantenol. Alantoina nie tylko przyspiesza regenerację naskórka, ale również doskonale nawilża i nie wywołuje reakcji alergicznych. Witamina A bierze udział w odbudowie uszkodzonej skóry, zaś D-pantenol doskonale nawilża i uelastycznia.  

Na oparzoną skórę można również stosować maści lub kremy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które zwiększają tempo regeneracji. 

Plastry na oparzenia

Plastry na oparzenia są nowoczesnym, skutecznym i jednocześnie bardzo wygodnym w użyciu opatrunkiem. Wśród najczęściej stosowanych plastrów na oparzenia są opatrunki hydrożelowe. Ich działanie polega na chłodzeniu i zmniejszaniu uczucia bólu poprzez odbieranie ciepła z powierzchni poparzonej skóry i przekazywanie go do warstwy żelowej. Ogranicza to penetrację ciepła w głąb tkanek, chroniąc je przed uszkodzeniem. Plaster ze względu na swoje właściwości oraz budowę – żel umieszczony na materiale wytrzymałym na rozdarcia (najczęściej jest to pianka poliuretanowa) – należy stosować w całości bez docinania do wielkości oparzenia. 

Producenci opatrunków zadbali również o to, aby plastry nie uczulały, nie odklejały się od rany, a ich zdejmowanie było bezbolesne i nie powodowało podrażnienia ani uszkodzenia skóry.  

Plastry na oparzenia mogą być wzbogacone o substancje antyseptyczne, np. srebro metaliczne, chroniące przed zakażeniem rany, lub w substancje superabsorbcyjne – np. alginiany, pochłaniające nadmiar wysięku.

Zaletami plastrów są nie tylko łatwość i skuteczność ich stosowania, ale również możliwość stopniowego ochładzania ciała, bez ryzyka wystąpienia hipotermii miejscowej, co dość często zdarza się przy tradycyjnym chłodzeniu rany, zwłaszcza jeśli poparzenie jest dość rozległe. 

Pianki na oparzenia

Ulgę po oparzeniu przyniesie pianka z pantenolem (inaczej dekspantenol albo prowitamina B5). Nie tylko łagodzi i regeneruje uszkodzoną skórę, ale również intensywnie ją nawilża, chłodzi oraz redukuje świąd i zaczerwienienie. Forma pianki jest bardzo delikatna i działa kojąco na podrażnioną skórę.

Wybierając piankę na oparzenia, warto zwrócić uwagę na jej skład – powinna zawierać 10% pantenolu.   

Domowe sposoby na oparzenie

Domowe sposoby na oparzenia można stosować tylko w przypadku niewielkich poparzeń. Po pierwsze jest to natychmiastowe schłodzenie oparzenia, zimną, ale nie lodowatą wodą. Pod żadnym pozorem nie można stosować lodu, bardzo łatwo bowiem można doprowadzić do hipotermii miejscowej, co z kolei prowadzi do zaburzenia funkcjonowania organizmu.  

Nie wolno przekłuwać pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym powstałych po oparzeniu. Pęcherze są naturalnym opatrunkiem dla uszkodzonej skóry, zapobiegają zakażeniu rany i zmniejszają ryzyko powstania blizny.  

Stosowanie białka jaja kurzego, kefiru, kapusty czy schłodzonego ogórka może doprowadzić do zanieczyszczenia rany, co wydłuża i utrudnia jej gojenie, a to z kolei zwiększa ryzyko powstania blizny po oparzeniu. Z tego samego powodu oparzeń nie należy smarować żadnymi tłuszczami typu: masło, olej, margaryna. Zamiast tego warto zadbać o dobre zaopatrzenie domowej apteczki w preparaty na oparzenia.  

Domowym sposobem na oparzenia jest żel z aloesu do pielęgnowania oparzonej skóry, który nie tylko złagodzi ból, ale dzięki intensywnemu działaniu nawilżającemu przyspieszy proces regeneracji (sucha rana goi się o wiele dłużej). Dodatkowo aloes działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.  

Powiązane produkty

Blizna po oparzeniu – jak się jej pozbyć?  

Blizna jest ostatnim etapem procesu gojenia, kiedy to nowa tkanka wypełnia ubytek powstały podczas uszkodzenia skóry. Jeśli rana oparzeniowa nie była duża i goiła się prawidłowo, to blizna będzie niewielka i mało widoczna. Gojenie się większych obszarów skóry lub wystąpienie powikłań zwiększa ryzyko pozostania na ciele nieestetycznej, czasami przerośniętej, wypukłej blizny, która może boleć, a nawet ograniczać ruchliwość. Dodatkowo, jeśli jest zlokalizowana w dość widocznym miejscu, może również negatywnie wpływać na samopoczucie i postrzeganie własnej osoby, co znacząco obniża jakość życia. 

W jaki sposób uniknąć blizny po oparzeniu?

Tak naprawdę już pierwsze czynności wykonywane tuż po oparzeniu mają wpływ na uniknięcie blizny. Natychmiastowe schłodzenie poparzonego miejsca zapobiega rozprzestrzenieniu i pogłębieniu uszkodzenia. W dalszym etapie gojenia należy zadbać o regularne oczyszczanie rany i zmienianie opatrunku, a także o nawilżanie i natłuszczanie obszaru sparzonej skóry. 

Bardzo ważne jest, aby nie zdrapywać powstałych strupów, ponieważ są one naturalnym opatrunkiem dla uszkodzonej skóry. 

Co będzie najskuteczniejsze na blizny po oparzeniu?

Żeby blizna powstała po oparzeniu była jak najmniej widoczna, należy regularnie (codziennie) stosować odpowiednie preparaty. Im wcześniej, tym lepiej. Jednak nie można się z tym zbytnio spieszyć, należy poczekać do momentu, aż rana pooparzeniowa całkowicie się wygoi (bez strupów, bez szwów, z rany nic nie będzie się sączyć).  

Jest wiele dostępnych preparatów na blizny. Sprawdź na DOZ.pl

Żel silikonowy na blizny tworzy na powierzchni blizny po oparzeniu cienką warstwę, która zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, umożliwia dopływ świeżego powietrza oraz nieznacznie podwyższa temperaturę ciała w miejscu aplikacji. To wszystko wpływa na większą aktywność enzymu – kolagenazy, dzięki czemu nie powstają blizny przerostowe. Żele silikonowe na blizny mogą być dodatkowo wzbogacone o nanokoloid złota o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Najlepszy efekt uzyskuje się, jeśli po nałożeniu żelu na bliznę, wykona się dodatkowo delikatny masaż, aż do momentu całkowitego wchłonięcia preparatu. 

Plastry silikonowe na blizny – ich działanie jest identyczne jak dla żelu silikonowego. Różnica tkwi w formie i aplikowaniu produktu – żel świetnie sprawdza się w trudnodostępnych miejscach, tam, gdzie nie ma możliwości naklejenia plastra ze względu na dość dużą ruchomość, np. kolana, łokcie. Stosowanie plastrów na oparzenia umożliwia nieprzerwane oddziaływanie na bliznę, przez cały czas jego noszenia, co przyczynia się do przyspieszenia gojenia. Plastry w porównaniu z żelami silikonowymi nie wymagają dodatkowych opatrunków oraz nie brudzą ani ubrań, ani pościeli. 

Kremy lub maści z wyciągiem z cebuli – cebula posiada właściwości hamujące produkcję kolagenu, odpowiedzialnego za tworzenie się blizn przerostowych. Wykazuje również działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jednak sięgając po ten rodzaj preparatu, należy się liczyć z jego charakterystycznym, dość intensywnym zapachem.

Maści na blizny mogą zawierać:

 • alantoinę pobudzającą naprawę komórek naskórka,  
 • dekspantenol działający odbudowująco i kojąco na podrażnioną skórę,  
 • olej lniany z pierwszego tłoczenia zapewnia intensywne nawilżenie,
 • wazelinę, lanolinę mające właściwości natłuszczające.
Jeśli od początku powstania blizny nie były stosowane żadne preparaty, to jeszcze nic straconego. Wciąż istnieje szansa na zmniejszenie jej widoczności. To jednak będzie wymagało regularnej pracy z blizną i znacznie dłuższego czasu.
 1. M. Sopata, Wytyczne postępowania miejscowego w ranach niezakażonych, zagrożonych infekcją oraz zakażonych - przegląd dostępnych substancji przeciwdrobnoustrojowych stosowanych w leczeniu ran, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran, „Leczenie ran”, nr 17 (1) 2020.
 2. K. Gawarzewska, Jak pomóc pacjentowi z raną pooparzeniową, Termedia 2022
 3. Vademecum Farmaceutyczne, Leki pierwszego wyboru. Jak rozpoznać i leczyć najczęstsze schorzenia i dolegliwości, Kraków 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

  Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

 • Co to jest colostrum bovinum (siara bydlęca)? Colostrum na odporność – dla dzieci i dorosłych

  Colostrum, inaczej siara, to naturalne bogactwo związków wspomagających nie tylko odporność, ale również wpływających pozytywnie na poziom żelaza. Ostatnio zyskuje na popularności względem tradycyjnych środków na odporność, mogą ją przyjmować także niemowlęta i dzieci. Rodzaje siary są różne – od bydlęcej, przez owczą, po kozią. Kiedy warto zastosować colostrum? Jakie preparaty znajdziemy na aptecznej półce?

 • Tran – właściwości. Czy tran wpływa na odporność?

  https://www.doz.pl/czytelnia/a15962-Omega-3__wlasciwosci_zrodla_zapotrzebowanie_na_kwasy_tluszczowe_omega-3Tran to olej otrzymywany z dorsza atlantyckiego lub innych ryb dorszowatych (olej z wątroby rekina nie jest tranem, ma bowiem inny skład i inne właściwości). Tran zawiera witaminę D i A, a także kwasy omega-3 (DHA i EPA), które mają korzystny wpływ na układ odpornościowy, nerwowy oraz krwionośny. Kiedy stosować olej z wątroby dorsza? Jak wybrać najlepszy tran dla dziecka i dla osoby dorosłej?

 • Domowe sposoby na wzmocnienie odporności – jak w prosty sposób wzmocnić organizm?

  Stosowanie domowych sposobów na odporność może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, które z jednej strony pomoże w uniknięciu rozwoju infekcji, a z drugiej wspomoże terapię lekami, poprzez pobudzenie układu immunologicznego. W poprawie kondycji układu odporności istotne jest przestrzeganie kilku zasad, zaczynając od codziennego obowiązku zjedzenia pożywnego śniadania, kończąc na suplementacji żelaza i kwasów omega-3, których być może w pełni nie dostarczamy wraz z posiłkami. Dbając o naszą odporność niezmiernie istotne jest dbanie o nasz układ pokarmowy. Jakie suplementy przyjmować, czego unikać, a nad czym popracować w trosce o odporności? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Suplementy i witaminy na odporność – jak uniknąć infekcji?

  Suplementy na odporność stały się bardzo popularne szczególnie w okresie pandemii COVID-19. Sięgamy po nie równie często w okresie zmieniających się pór roku, licząc, że pomogą nam uniknąć infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Preparaty na odporność mają przede wszystkim stymulować układ immunologiczny tak, aby ten szybciej i mocniej odpowiadał na atakujące go patogeny chorobotwórcze. Jak wybrać najlepsze suplementy zwiększające odporność, jak je dawkować i czy można je zażywać będąc w ciąży?

 • Dlaczego profilaktyczne picie płynu Lugola jest niebezpieczne dla zdrowia?

  W ostatnich dniach bardzo wzrosło zainteresowanie płynem Lugola. Niektórzy próbują stosować go profilaktycznie, a nie z powodu wyraźnych wskazań zdrowotnych. Wprawdzie płyn Lugola wykazuje działanie antyseptyczne, a znajdujący się w nim jod wpływa korzystnie na pracę tarczycy, ale zażywanie go na „własną rękę” może mieć bardzo negatywne, a wręcz tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlaczego nie powinniśmy stosować płynu Lugola bez wyraźnych wskazań lekarskich i czym jest trądzik jodowy? 

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

  Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij