kobieta oparzyła się żelazkiem
Marta Pietroń

Co stosować na oparzenia?

Niewielkie i stosunkowo niegroźne oparzenia objawiają się zaczerwienioną skórą, bólem, obrzękiem lub pęcherzami. Możemy je samodzielnie wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków. Jakie zatem preparaty na oparzenia warto mieć w domowej apteczce? Podpowiadamy.

Nie zawsze rana oparzeniowa wymaga konsultacji medycznej. Jeśli doszło do niewielkiego poparzenia, w zupełności wystarczą odpowiednie preparaty z apteki. Proces gojenia oparzonego miejsca zależy od stopnia uszkodzenia skóry, predyspozycji genetycznych, jak również dbałości o skórę tuż po zdarzeniu. Sprawdź, co stosować na oparzenia z apteki i czy istnieją skuteczne domowe sposoby. 

Co stosować z apteki na oparzenia? 

Oparzone miejsce wymaga natychmiastowej i skutecznej reakcji po to, aby zapobiec uszkodzeniu głębszych i większych obszarów skóry. Liczy się nie tylko czas, ale i dobór odpowiednich preparatów na oparzenia, które zapewnią prawidłowy proces gojenia się rany i zmniejszą ryzyko powstania blizny. 

Po schłodzeniu poparzenia należy zdezynfekować ranę, aby nie doszło do zakażenia i tym samym utrudnionego gojenia. Do odkażania zaleca się produkty na bazie 0,05% oktenidyny lub poliheksanidu. Podczas leczenia i pielęgnacji należy zadbać o czystość oraz wilgotne środowisko rany oparzeniowej.

Sprawdź na DOZ.pl: Środki do odkażania ran.

Maści, kremy i żele na oparzenia

Na schłodzoną i odkażoną oparzelinę można stosować maści i kremy. W pierwszej kolejności najlepiej jest wykorzystać hydrożele w tubce, przy czym wymagają one zabezpieczenia dodatkowym opatrunkiem, aby nie zetrzeć ze skóry nałożonego produktu. To środki, które zapewniają wilgotne środowisko ranie, przyśpieszają gojenie oraz chłodzą, co zmniejsza odczuwanie bólu.  

Przy ranie oparzeniowej wiele osób sięga również po maści z antybiotykiem dostępne w aptece bez recepty w celu odkażenia. Ze względu na dość częste nadużywanie tego typu maści i rozwijaniu się bakterii opornych na leczenie antybiotykami ich stosowanie nie jest zalecane.  

Żeby zapewnić czystość ranie – oprócz regularnego jej przemywania i zmieniania opatrunku – można zastosować maści na bazie srebra. Srebro wykazuje właściwości antybakteryjne i jest świetną alternatywę dla wspomnianych maści z antybiotykiem.  

Kiedy rana po oparzeniu jest już wygojona – po odpadnięciu strupa – warto zadbać o jej dalszą pielęgnację. Idealne do tego będą maści natłuszczające i wspierające proces odnowy skóry. W swoim składzie mogą zawierać: alantoinę, witaminę A oraz D-pantenol. Alantoina nie tylko przyspiesza regenerację naskórka, ale również doskonale nawilża i nie wywołuje reakcji alergicznych. Witamina A bierze udział w odbudowie uszkodzonej skóry, zaś D-pantenol doskonale nawilża i uelastycznia.  

Na oparzoną skórę można również stosować maści lub kremy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które zwiększają tempo regeneracji. 

Plastry na oparzenia

Plastry na oparzenia są nowoczesnym, skutecznym i jednocześnie bardzo wygodnym w użyciu opatrunkiem. Wśród najczęściej stosowanych plastrów na oparzenia są opatrunki hydrożelowe. Ich działanie polega na chłodzeniu i zmniejszaniu uczucia bólu poprzez odbieranie ciepła z powierzchni poparzonej skóry i przekazywanie go do warstwy żelowej. Ogranicza to penetrację ciepła w głąb tkanek, chroniąc je przed uszkodzeniem. Plaster ze względu na swoje właściwości oraz budowę – żel umieszczony na materiale wytrzymałym na rozdarcia (najczęściej jest to pianka poliuretanowa) – należy stosować w całości bez docinania do wielkości oparzenia. 

Producenci opatrunków zadbali również o to, aby plastry nie uczulały, nie odklejały się od rany, a ich zdejmowanie było bezbolesne i nie powodowało podrażnienia ani uszkodzenia skóry.  

Plastry na oparzenia mogą być wzbogacone o substancje antyseptyczne, np. srebro metaliczne, chroniące przed zakażeniem rany, lub w substancje superabsorbcyjne – np. alginiany, pochłaniające nadmiar wysięku.

Zaletami plastrów są nie tylko łatwość i skuteczność ich stosowania, ale również możliwość stopniowego ochładzania ciała, bez ryzyka wystąpienia hipotermii miejscowej, co dość często zdarza się przy tradycyjnym chłodzeniu rany, zwłaszcza jeśli poparzenie jest dość rozległe. 

Pianki na oparzenia

Ulgę po oparzeniu przyniesie pianka z pantenolem (inaczej dekspantenol albo prowitamina B5). Nie tylko łagodzi i regeneruje uszkodzoną skórę, ale również intensywnie ją nawilża, chłodzi oraz redukuje świąd i zaczerwienienie. Forma pianki jest bardzo delikatna i działa kojąco na podrażnioną skórę.

Wybierając piankę na oparzenia, warto zwrócić uwagę na jej skład – powinna zawierać 10% pantenolu.   

Domowe sposoby na oparzenie

Domowe sposoby na oparzenia można stosować tylko w przypadku niewielkich poparzeń. Po pierwsze jest to natychmiastowe schłodzenie oparzenia, zimną, ale nie lodowatą wodą. Pod żadnym pozorem nie można stosować lodu, bardzo łatwo bowiem można doprowadzić do hipotermii miejscowej, co z kolei prowadzi do zaburzenia funkcjonowania organizmu.  

Nie wolno przekłuwać pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym powstałych po oparzeniu. Pęcherze są naturalnym opatrunkiem dla uszkodzonej skóry, zapobiegają zakażeniu rany i zmniejszają ryzyko powstania blizny.  

Stosowanie białka jaja kurzego, kefiru, kapusty czy schłodzonego ogórka może doprowadzić do zanieczyszczenia rany, co wydłuża i utrudnia jej gojenie, a to z kolei zwiększa ryzyko powstania blizny po oparzeniu. Z tego samego powodu oparzeń nie należy smarować żadnymi tłuszczami typu: masło, olej, margaryna. Zamiast tego warto zadbać o dobre zaopatrzenie domowej apteczki w preparaty na oparzenia.  

Domowym sposobem na oparzenia jest żel z aloesu do pielęgnowania oparzonej skóry, który nie tylko złagodzi ból, ale dzięki intensywnemu działaniu nawilżającemu przyspieszy proces regeneracji (sucha rana goi się o wiele dłużej). Dodatkowo aloes działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.  

Polecane dla Ciebie

Blizna po oparzeniu – jak się jej pozbyć?  

Blizna jest ostatnim etapem procesu gojenia, kiedy to nowa tkanka wypełnia ubytek powstały podczas uszkodzenia skóry. Jeśli rana oparzeniowa nie była duża i goiła się prawidłowo, to blizna będzie niewielka i mało widoczna. Gojenie się większych obszarów skóry lub wystąpienie powikłań zwiększa ryzyko pozostania na ciele nieestetycznej, czasami przerośniętej, wypukłej blizny, która może boleć, a nawet ograniczać ruchliwość. Dodatkowo, jeśli jest zlokalizowana w dość widocznym miejscu, może również negatywnie wpływać na samopoczucie i postrzeganie własnej osoby, co znacząco obniża jakość życia. 

W jaki sposób uniknąć blizny po oparzeniu?

Tak naprawdę już pierwsze czynności wykonywane tuż po oparzeniu mają wpływ na uniknięcie blizny. Natychmiastowe schłodzenie poparzonego miejsca zapobiega rozprzestrzenieniu i pogłębieniu uszkodzenia. W dalszym etapie gojenia należy zadbać o regularne oczyszczanie rany i zmienianie opatrunku, a także o nawilżanie i natłuszczanie obszaru sparzonej skóry. 

Bardzo ważne jest, aby nie zdrapywać powstałych strupów, ponieważ są one naturalnym opatrunkiem dla uszkodzonej skóry. 

Co będzie najskuteczniejsze na blizny po oparzeniu?

Żeby blizna powstała po oparzeniu była jak najmniej widoczna, należy regularnie (codziennie) stosować odpowiednie preparaty. Im wcześniej, tym lepiej. Jednak nie można się z tym zbytnio spieszyć, należy poczekać do momentu, aż rana pooparzeniowa całkowicie się wygoi (bez strupów, bez szwów, z rany nic nie będzie się sączyć).  

Jest wiele dostępnych preparatów na blizny. Sprawdź na DOZ.pl

Żel silikonowy na blizny tworzy na powierzchni blizny po oparzeniu cienką warstwę, która zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, umożliwia dopływ świeżego powietrza oraz nieznacznie podwyższa temperaturę ciała w miejscu aplikacji. To wszystko wpływa na większą aktywność enzymu – kolagenazy, dzięki czemu nie powstają blizny przerostowe. Żele silikonowe na blizny mogą być dodatkowo wzbogacone o nanokoloid złota o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Najlepszy efekt uzyskuje się, jeśli po nałożeniu żelu na bliznę, wykona się dodatkowo delikatny masaż, aż do momentu całkowitego wchłonięcia preparatu. 

Plastry silikonowe na blizny – ich działanie jest identyczne jak dla żelu silikonowego. Różnica tkwi w formie i aplikowaniu produktu – żel świetnie sprawdza się w trudnodostępnych miejscach, tam, gdzie nie ma możliwości naklejenia plastra ze względu na dość dużą ruchomość, np. kolana, łokcie. Stosowanie plastrów na oparzenia umożliwia nieprzerwane oddziaływanie na bliznę, przez cały czas jego noszenia, co przyczynia się do przyspieszenia gojenia. Plastry w porównaniu z żelami silikonowymi nie wymagają dodatkowych opatrunków oraz nie brudzą ani ubrań, ani pościeli. 

Kremy lub maści z wyciągiem z cebuli – cebula posiada właściwości hamujące produkcję kolagenu, odpowiedzialnego za tworzenie się blizn przerostowych. Wykazuje również działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jednak sięgając po ten rodzaj preparatu, należy się liczyć z jego charakterystycznym, dość intensywnym zapachem.

Maści na blizny mogą zawierać:

  • alantoinę pobudzającą naprawę komórek naskórka,  
  • dekspantenol działający odbudowująco i kojąco na podrażnioną skórę,  
  • olej lniany z pierwszego tłoczenia zapewnia intensywne nawilżenie,
  • wazelinę, lanolinę mające właściwości natłuszczające.
Jeśli od początku powstania blizny nie były stosowane żadne preparaty, to jeszcze nic straconego. Wciąż istnieje szansa na zmniejszenie jej widoczności. To jednak będzie wymagało regularnej pracy z blizną i znacznie dłuższego czasu.
  1. M. Sopata, Wytyczne postępowania miejscowego w ranach niezakażonych, zagrożonych infekcją oraz zakażonych - przegląd dostępnych substancji przeciwdrobnoustrojowych stosowanych w leczeniu ran, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran, „Leczenie ran”, nr 17 (1) 2020.
  2. K. Gawarzewska, Jak pomóc pacjentowi z raną pooparzeniową, Termedia 2022
  3. Vademecum Farmaceutyczne, Leki pierwszego wyboru. Jak rozpoznać i leczyć najczęstsze schorzenia i dolegliwości, Kraków 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij