Rany, skaleczenia, otarcia - Jak oszczędzić dziecku bólu i stresu?
Anna Posmykiewicz

Rany, skaleczenia, otarcia - Jak oszczędzić dziecku bólu i stresu?

Zbliżające się wielkimi krokami lato i wakacje to czas zabaw , wypoczynku i poznawania przez dzieci świata. Maluchy coraz więcej czasu będą spędzać na spacerach, placach zabaw, jak również wyjadą nad morze czy w góry. Zabawy na świeżym powietrzu dostarczą im mnóstwo atrakcji, jednak także bardziej narażą naszych milusińskich na różnego rodzaju zadrapania, otarcia, skaleczenia i rany. Jak zatem poradzić sobie w sytuacji, kiedy nasze dziecko skaleczy się, kiedy z rany leci krew, a maluch jest przerażony?

Przede wszystkim my, jako rodzice, nie możemy wpadać w panikę i pokazywać dziecku, że jesteśmy tak samo jak ono (albo nawet bardziej) przejęci strartym kolanem czy łokciem. Maluch widząc bowiem nasz strach i panikę zawsze zaczyna płakać i denerwować się coraz bardziej. Powinniśmy zatem zachować zimną krew i postarać się z uśmiechem na twarzy obrócić całą sytuację w żart, pytając np. „ No gdzie się podział ten zając, którego chciałeś złapać? Uciekł czy schowałeś go do kieszeni?” Takie zachowanie powinno odwrócić uwagę maluszka od bólu i lecącej z nóżki czy rączki krwi .

Oczyszczanie i dezynfekcja

W następnej kolejności należy zająć się oczyszczeniem rany. Najlepiej przemyć ją zimną, bieżącą wodą. Trzeba robić to bardzo delikatnie, aby nie spowodować bólu. Następnie otarcie czy skaleczenie należy zdezynfekować. Nie należy stosować spirytusu, wody utlenionej czy też jodyny- takie postępowanie będzie dla dziecka bardzo bolesne, spowoduje, że i tak wystraszony już maluch będzie płakał na pewno dużo bardziej. Co zatem zastosować? Obecnie najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym środkiem jest Octenisept. Jego użycie jest prawie bezbolesne, jest naprawdę bardzo skuteczny i bardzo dobrze zdezynfekuje ranę. Ponadto jest także wygodny w użyciu- można bowiem zakupić produkt dostępny w sprayu.

Opatrunek

Następnym krokiem po dezynfekcji jest założenie opatrunku. Jeśli rana jest powierzchowna (zwykłe otarcie), opatrunek nie jest potrzebny. Można ewentualnie zastosować plaster. Obecnie są dostępne plasterki specjalnie przeznaczone dla dzieci- są kolorowe, z bohaterami z bajek, ze zwierzętami czy kwiatkami. Taki plaster na pewno spodoba się dziecku. Poza tym, zwłaszcza u młodszych dzieci, przyklejenie plastra działa jak najlepszy środek przeciwbólowy- maluch często mówi po założeniu opatrunku, że już go nic nie boli, poza tym czuje się dumny, że ma „zaopatrzoną ranę” i może takim kolorowym opatrunkiem pochwalić się swoim kolegom. Poza tradycyjnymi plastrami dostępne są także plastry w płynie (np. Nexcare Protector), które co prawda nie są dla dzieci tak atrakcyjne jak plastry kolorowe, jednak skutecznie chronią drobne otarcia i zadrapania przed zanieczyszczeniem i dostępem wody, poza tym są elastyczne, idealnie dopasowują się do kształtu każdej części ciała.

Jeśli rana jest głębsza, można zastosować specjalny żel , np. Hydrosil, który przyspieszy gojenie się skaleczenia. W przypadku jeszcze bardziej poważnych ran można także zastosować specjalny jałowy opatrunek hydrożelowy.

Należy jednak pamiętać, że nie każdą ranę jesteśmy w stanie zaopatrzyć samodzielnie. Jeśli rana jest głęboka i bardzo zabrudzona (np. ziemią z ogródka), jeśli jest to rana powstała w wyniku pogryzienia przez zwierzę lub powstała na skutek urazu brudnym, zardzewiałym przedmiotem ( np. starym gwoździem leżącym na ziemi), należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do chirurga. Lekarz musi bowiem obejrzeć ranę, oczyścić ją oraz podjąć dwie ważne decyzje: czy rana nadaje się do szycia oraz czy nie ma potrzeby wykonania szczepień (przeciwko tężcowi przy ranach brudnych oraz przeciwko wściekliźnie przy ranach kąsanych).

Powiązane produkty

A czy można zminimalizować ryzyko powstania blizny, kiedy skaleczenie się już zagoi?

Oczywiście, że tak. W aptekach dostępnych jest wiele różnych preparatów zapobiegających powstawaniu blizn. Obecnie najbardziej popularne są żele i opatrunki silikonowe- są one bardzo skuteczne, jednak niestety są także zazwyczaj drogie. Poza nimi godne polecenia są także różne kremy, zdecydowanie tańsze, jednak także bardzo skuteczne, np. Cepan czy Contractubex.

Jeśli będziemy wiedzieć, jak postępować, to nawet duże skaleczenie nie zepsuje wakacyjnego wypoczynku i pozwoli maluchowi w pełni korzystać z letnich atrakcji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl