Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?
Alicja Świątek

Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

 

  1. Co to jest alantoina? Jakie ma właściwości?
  2. Alantoina – właściwości. Jak działa na skórę i w czym można ją znaleźć?
  3. Kiedy nie powinno się stosować alantoiny?
  4. Alantoina – przeciwwskazania. Kiedy nie należy jej stosować?
  5. Alantoina – skutki uboczne stosowania
  6. Jak wybrać najlepszy preparat z alantoiną? Jak przechowywać w domu taki kosmetyk lub lek?

Co to jest alantoina? Jakie ma właściwości?

Alantoina jest pochodną puryny, należącą do grupy związków będących pochodnymi mocznika – ureidów. Występuje w surowcach roślinnych, takich jak kłącze i korzenie żywokostu lekarskiego, nawrotu lekarskiego, lukrecji gładkiej, nostrzyku lekarskiego czy nasiona soi zwyczajnej.

Alantoina – jak działa na skórę i w czym można ją znaleźć?

Alantoina charakteryzuje się szerokim spektrum działania, a jej korzystny wpływ na skórę i organizm człowieka został dowiedziony w licznych badaniach. Kosmetyki i leki z alantoiną wykazują działanie regenerujące, nawilżające, wspomagające gojenie się ran i proliferację komórek naskórka. Alantoina wykorzystywana jest w produktach do pielęgnacji skóry i włosów – zwłaszcza w kremach i balsamach łagodzących, nawilżających i regenerujących skórę podrażnioną i wrażliwą.

Produkty zawierające ekstrakty roślinne bogate w alantoinę stymulują procesy obronne organizmu oraz prowadzą do wzrostu poziomu neutrofili i granulocytów obojętnochłonnych. Alantoina aplikowana na skórę działa zmiękczająco, nawilżająco, złuszczająco, osłaniająco. Pobudza procesy regeneracyjne komórek skóry, wzrost nowej tkanki, gojenie ran i owrzodzeń oraz wspomaga proliferację komórek.

Wskazuje się, że poziom alantoiny w organizmie może świadczyć o poziomie stresu oksydacyjnego. Dowiedziono, że alantoina wnika w skórę pomimo hydrofilowego charakteru (powinowactwo do wody, wodolubność).

Alantoina stosowana w produktach nakładanych na skórę wspomaga łagodzenie objawów zapalenia, takich jak:

  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • wzrost temperatury.

Mechanizm działania przeciwzapalnego związany jest ze zwiększeniem liczby neutrofili uczestniczących w przeciwbakteryjnych mechanizmach obronnych, z obkurczaniem naczyń krwionośnych i z łagodzeniem zaczerwienienia oraz opuchlizny skóry.

Alantoina znajduje się w produktach przeznaczonych do pielęgnacji i leczenia:

Alantoina występuje w preparatach wykorzystywanych do łagodzenia objawów schorzeń skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, nadmiernie sucha skóra. Zatrzymuje wodę w warstwie rogowej skóry, uelastycznia ją i powoduje jej zmiękczenie, co prowadzi do niwelowania uczucia suchej skóry. Dowiedziono, że już niewielki dodatek alantoiny (0,075%) do antyperspirantów ze związkami chloru oraz w środkach myjących (0,1–0,2%) ogranicza ich działanie drażniące na skórę. Pochodne alantoiny, jak alantoinian chlorohydroksyglinowy i alantoinian dihydroksyglinowy, są składnikami antyperspirantów. Związki te zmniejszają wydzielanie potu, hamują rozwój drobnoustrojów, ograniczają podrażnienia (np. po goleniu) oraz stany zapalne, a także działają regenerująco oraz ściągająco na skórę. Sole alantoiny dodawane są do produktów do cery tłustej, przeciwtrądzikowych, preparatów do golenia oraz wyrobów odświeżających do ust. Nierozpuszczalne w wodzie związki alantoiny i wodorotlenku glinu znajdują zastosowanie w pudrach i zasypkach.

Kremy po goleniu z dodatkiem alantoiny łagodzą podrażnienia oraz regenerują skórę po goleniu i depilacji. Alantoina wspomaga regenerację popękanej skóry dłoni, dlatego jest częstym składnikiem kremów do rąk. Występuje także w kremach do stóp, ponieważ przyspiesza gojenie popękanej i szorstkiej skóry stóp oraz wspomaga usuwanie zrogowaciałego naskórka, ogranicza pocenie oraz łagodzi podrażnienia. Alantoina łagodzi zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry poparzonej słońcem, dlatego jest często dodawana do kremów po opalaniu oraz na poparzenia. Składnik ten wygładza włosy, ułatwia ich rozczesywanie oraz wspomaga regenerację podrażnionej skóry głowy, dlatego można go często znaleźć w składzie odżywek, masek i innych produktów pielęgnacyjnych do włosów i skóry głowy.

Powiązane produkty

Kiedy nie powinno się stosować alantoiny?

Produktów z alantoiną nie należy stosować w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek składnik preparatu. Niewskazane jest aplikowanie kosmetyków z alantoiną do oczu oraz na skórę z wysiękiem lub ciężkim stanem zapalnym.

Alantoina – przeciwwskazania. Kiedy nie należy jej stosować?

Alantoina charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem stosowania oraz kompatybilnością z innymi składnikami kosmetycznymi i farmaceutycznymi. Brak jest danych dotyczących jej toksyczności czy przypadków wystąpienia działań niepożądanych po jej użyciu, dlatego znajduje zastosowanie w preparatach dla skóry bardzo wrażliwej oraz w produktach pielęgnacyjnych dla niemowląt.

Alantoina – skutki uboczne stosowania

Preparaty z alantoiną są bardzo dobrze tolerowane. Jednak – jak w przypadku każdego produktu – mogą wystąpić osobnicze reakcje nadwrażliwości na substancję czynną lub substancje pomocnicze występujące w produkcie kosmetycznym.

Jak wybrać najlepszy preparat z alantoiną? Jak przechowywać w domu taki kosmetyk lub lek?

Wybierając preparat z alantoiną, warto poradzić się farmaceuty, ponieważ w zależności od innych dodatkowych substancji zawartych w produkcie może mieć on różne przeznaczenie. Lek z alantoiną najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu bez narażenia na działanie promieni słonecznych. W zależności od produktu czas przydatności po otwarciu może być różny. Warto zapoznać się z dołączoną ulotką lub zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.

  1. J. Arct, Alantoina – działanie i wykorzystanie kosmetyczne, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/301342130_Alantoina_-_dzialanie_i_wykorzystanie_kosmetyczne [dostęp:] 9.06.2023.
  2. V. Shestopalov, Biological functions of allantoin, link.springer.com [online] https://link.springer.com/article/10.1134/S1062359006050037 [dostęp:] 9.06.2023.
  3. H. Takagi i in., Allantoin, a stress-related purine metabolite, can activate jasmonate signaling in a MYC2-regulated and abscisic acid-dependent manner, academic.oup.com [online] https://academic.oup.com/jxb/article/67/8/2519/2885177?login=false [dostęp:] 9.06.2023.
  4. S. Yardim-Akaydin i in., Oxidation of Uric Acid in Rheumatoid Arthritis: Is Allantoin a Marker of Oxidative Stress?, tandfonline.com [online] https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10715760410001694044 [dostęp:] 9.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl