
Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?
Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.
- Co to jest alantoina? Jakie ma właściwości?
- Alantoina – właściwości. Jak działa na skórę i w czym można ją znaleźć?
- Kiedy nie powinno się stosować alantoiny?
- Alantoina – przeciwwskazania. Kiedy nie należy jej stosować?
- Alantoina – skutki uboczne stosowania
- Jak wybrać najlepszy preparat z alantoiną? Jak przechowywać w domu taki kosmetyk lub lek?
Co to jest alantoina? Jakie ma właściwości?
Alantoina jest pochodną puryny, należącą do grupy związków będących pochodnymi mocznika – ureidów. Występuje w surowcach roślinnych, takich jak kłącze i korzenie żywokostu lekarskiego, nawrotu lekarskiego, lukrecji gładkiej, nostrzyku lekarskiego czy nasiona soi zwyczajnej.
Alantoina – jak działa na skórę i w czym można ją znaleźć?
Alantoina charakteryzuje się szerokim spektrum działania, a jej korzystny wpływ na skórę i organizm człowieka został dowiedziony w licznych badaniach. Kosmetyki i leki z alantoiną wykazują działanie regenerujące, nawilżające, wspomagające gojenie się ran i proliferację komórek naskórka. Alantoina wykorzystywana jest w produktach do pielęgnacji skóry i włosów – zwłaszcza w kremach i balsamach łagodzących, nawilżających i regenerujących skórę podrażnioną i wrażliwą.
Wskazuje się, że poziom alantoiny w organizmie może świadczyć o poziomie stresu oksydacyjnego. Dowiedziono, że alantoina wnika w skórę pomimo hydrofilowego charakteru (powinowactwo do wody, wodolubność).
Alantoina stosowana w produktach nakładanych na skórę wspomaga łagodzenie objawów zapalenia, takich jak:
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
- wzrost temperatury.
Mechanizm działania przeciwzapalnego związany jest ze zwiększeniem liczby neutrofili uczestniczących w przeciwbakteryjnych mechanizmach obronnych, z obkurczaniem naczyń krwionośnych i z łagodzeniem zaczerwienienia oraz opuchlizny skóry.
Alantoina znajduje się w produktach przeznaczonych do pielęgnacji i leczenia:
- trudno gojących się ran,
- oparzeń (w tym posłonecznych),
- przewlekłych stanów zapalnych skóry, którym towarzyszy nadmierne złuszczanie i rogowacenie skóry,
- atopowego zapalenia skóry (AZS),
- wyprysków,
- łuszczycy,
- egzemy.
Alantoina występuje w preparatach wykorzystywanych do łagodzenia objawów schorzeń skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, nadmiernie sucha skóra. Zatrzymuje wodę w warstwie rogowej skóry, uelastycznia ją i powoduje jej zmiękczenie, co prowadzi do niwelowania uczucia suchej skóry. Dowiedziono, że już niewielki dodatek alantoiny (0,075%) do antyperspirantów ze związkami chloru oraz w środkach myjących (0,1–0,2%) ogranicza ich działanie drażniące na skórę. Pochodne alantoiny, jak alantoinian chlorohydroksyglinowy i alantoinian dihydroksyglinowy, są składnikami antyperspirantów. Związki te zmniejszają wydzielanie potu, hamują rozwój drobnoustrojów, ograniczają podrażnienia (np. po goleniu) oraz stany zapalne, a także działają regenerująco oraz ściągająco na skórę. Sole alantoiny dodawane są do produktów do cery tłustej, przeciwtrądzikowych, preparatów do golenia oraz wyrobów odświeżających do ust. Nierozpuszczalne w wodzie związki alantoiny i wodorotlenku glinu znajdują zastosowanie w pudrach i zasypkach.
Kremy po goleniu z dodatkiem alantoiny łagodzą podrażnienia oraz regenerują skórę po goleniu i depilacji. Alantoina wspomaga regenerację popękanej skóry dłoni, dlatego jest częstym składnikiem kremów do rąk. Występuje także w kremach do stóp, ponieważ przyspiesza gojenie popękanej i szorstkiej skóry stóp oraz wspomaga usuwanie zrogowaciałego naskórka, ogranicza pocenie oraz łagodzi podrażnienia. Alantoina łagodzi zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry poparzonej słońcem, dlatego jest często dodawana do kremów po opalaniu oraz na poparzenia. Składnik ten wygładza włosy, ułatwia ich rozczesywanie oraz wspomaga regenerację podrażnionej skóry głowy, dlatego można go często znaleźć w składzie odżywek, masek i innych produktów pielęgnacyjnych do włosów i skóry głowy.
Kiedy nie powinno się stosować alantoiny?
Produktów z alantoiną nie należy stosować w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek składnik preparatu. Niewskazane jest aplikowanie kosmetyków z alantoiną do oczu oraz na skórę z wysiękiem lub ciężkim stanem zapalnym.
Alantoina – przeciwwskazania. Kiedy nie należy jej stosować?
Alantoina charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem stosowania oraz kompatybilnością z innymi składnikami kosmetycznymi i farmaceutycznymi. Brak jest danych dotyczących jej toksyczności czy przypadków wystąpienia działań niepożądanych po jej użyciu, dlatego znajduje zastosowanie w preparatach dla skóry bardzo wrażliwej oraz w produktach pielęgnacyjnych dla niemowląt.
Alantoina – skutki uboczne stosowania
Preparaty z alantoiną są bardzo dobrze tolerowane. Jednak – jak w przypadku każdego produktu – mogą wystąpić osobnicze reakcje nadwrażliwości na substancję czynną lub substancje pomocnicze występujące w produkcie kosmetycznym.
Jak wybrać najlepszy preparat z alantoiną? Jak przechowywać w domu taki kosmetyk lub lek?
Wybierając preparat z alantoiną, warto poradzić się farmaceuty, ponieważ w zależności od innych dodatkowych substancji zawartych w produkcie może mieć on różne przeznaczenie. Lek z alantoiną najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu bez narażenia na działanie promieni słonecznych. W zależności od produktu czas przydatności po otwarciu może być różny. Warto zapoznać się z dołączoną ulotką lub zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.