Pierwsza pomoc przy zachłyśnięciu
Dominika Rynkiewicz

Pierwsza pomoc przy zachłyśnięciu

Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu jest nie tylko naszym prawnym obowiązkiem, ale również moralnym, ludzkim odruchem. Nie zmienia to faktu, że ratowanie cudzego zdrowia i życia jest bardzo stresujące. Wobec tego warto być dobrze przygotowanym, poszerzać swoją wiedzę teoretyczną, jak również brać udział w ćwiczeniach praktycznych, aby udzielać pierwszej pomocy jak najlepiej.

  1. Czym różni się zachłyśnięcie od zakrztuszenia?
  2. Jak rozpoznać zachłyśnięcie i kiedy reagować?
  3. Co zrobić po zachłyśnięciu wodą?
  4. Co zrobić, gdy dziecko się zachłyśnie?
  5. Co robić w przypadku zachłyśnięcia noworodka?
  6. Czy rękoczyn Heimlicha działa w przypadku zachłyśnięcia?

Czym różni się zachłyśnięcie od zakrztuszenia?

Zarówno zakrztuszenie, jak i zachłyśnięcie wywołują odruch kaszlu z powodu podrażnienia dróg oddechowych na skutek dostania się do ich światła ciała obcego. Podstawową różnicą jest to, że zachłyśnięcie jest spowodowane cieczą, np. wodą czy mlekiem, a zakrztuszenie się ciałem stałym, np. kęsem pokarmu czy fragmentem zabawki. Oba te stany są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą skutkować całkowitym zablokowaniem dróg oddechowych i w efekcie prowadzić do śmierci z uduszenia. Pierwsza pomoc wygląda bardzo podobnie bez względu na to, czy powodem walki o oddech jest zachłyśnięcie, czy zakrztuszenie.

Jak rozpoznać zachłyśnięcie i kiedy reagować?

Do zachłyśnięć dochodzi bardzo często podczas wspólnie jedzonych posiłków, jak również przy okazji wakacyjnych zabaw nad wodą. Nie wszystkie stany wymagają jednak pilnej interwencji i wzywania pomocy. Gdy mamy do czynienia z osobą, która po zachłyśnięciu zaczęła kaszleć, na ogół nie grozi jej niebezpieczeństwo. Odruch kaszlu jest bardzo skutecznym mechanizmem obronnym, jednak gdy do płuc dostanie się duża ilość płynu (np. przy podtopieniu), jest on niewydolny lub nie występuje.

Osobę, której bezwzględnie należy udzielić pomocy, poznamy po tym, że nie jest w stanie kaszleć, wydawać dźwięków ani płakać. Kolejnym stadium może być utrata przytomności, a nawet zatrzymanie krążenia.

Powiązane produkty

Co zrobić po zachłyśnięciu wodą?

Gdy jesteśmy świadkami zachłyśnięcia, powinniśmy w pierwszej kolejności motywować poszkodowanego do kaszlu. Pomocne są również silne uderzenia nadgarstkiem otwartej dłoni w okolicę międzyłopatkową. W celu ich wykonania należy stanąć za poszkodowanym i pochylić go do przodu. Jeżeli widzimy, że nasze działania są nieskuteczne, natychmiast należy zadzwonić pod numer alarmowy (112). Dyspozytor, który odbierze telefon, nie tylko wyśle na miejsce zdarzenia karetkę, ale również udzieli wsparcia merytorycznego. To właśnie od niego można uzyskać informacje o tym, jak poprawnie wykonać rękoczyn Heimlicha, który jest kolejnym etapem pomocy poszkodowanemu.

Ucisk na brzuch należy powtórzyć pięciokrotnie. Następnie kontynuuje się naprzemiennie kilkukrotne uderzenia w okolicę międzyłopatkową i rękoczyn Heimlicha. Jeżeli po pewnym czasie nie uda się przywrócić prawidłowego oddechu, prawdopodobne jest, że dojdzie do utraty przytomności i nagłego zatrzymania krążenia. Należy zatem przygotować się do przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Dowiedz się, czym są: suche utonięcie oraz wtórne utonięcie, a także jak chronić się przed burzą

Co zrobić, gdy dziecko się zachłyśnie?

Gdy dziecko powyżej pierwszego roku życia zachłyśnie się, należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku osoby dorosłej. Należy jednak pamiętać, żeby podczas uderzeń międzyłopatkowych i wykonywania manewru Heimlicha użyć odpowiednio mniej siły.

Co robić w przypadku zachłyśnięcia noworodka?

Zachłyśnięcie u noworodka jest bardzo częste, ponieważ jest karmiony płynnym mlekiem, a dodatkowo ma słabo rozwinięte odruchy obronne (np. odruch kaszlu). Istotne jest zatem, aby każdy rodzic wiedział, jak wygląda pierwsza pomoc u tak małych dzieci.

Mając do czynienia z krztuszącym się noworodkiem (dzieckiem do ukończenia 12. miesiąca życia), należy postępować inaczej niż w przypadku ratowania dorosłych. Przede wszystkim jeżeli dziecko efektywnie kaszle, należy mu nie przeszkadzać. Działania powinno się podejmować dopiero wtedy, gdy widzimy, że niemowlę się męczy. Wówczas należy ułożyć je na brzuszku na swoim przedramieniu, twarzą w dół, i ustabilizować, trzymając żuchwę pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Główka dziecka powinna być skierowana w dół. Następnie wykonuje się pięć uderzeń otwartą dłonią w okolicę międzyłopatkową (nie zbyt mocno!). Jeżeli takie działania nie przynoszą rezultatu, powinno się obrócić dziecko na plecy (nadal trzymając je na swoim przedramieniu) i wykonać pięć uciśnięć w dolnej połowie mostka. Manewry te należy powtarzać naprzemiennie do czasu uzyskania drożności dróg oddechowych.

Poczytaj więcej o tym, jak postępować w przypadku zachłyśnięcia noworodka – sprawdź na DOZ.pl

Czy rękoczyn Heimlicha działa w przypadku zachłyśnięcia?

Aby wykonać rękoczyn Heimlicha, należy stanąć za poszkodowanym i objąć go obiema rękoma w okolicy nadbrzusza. Następnie trzeba pochylić go lekko do przodu i na zaciśniętej w pięść dłoni jednej ręki położyć drugą dłoń. Trzymając w ten sposób poszkodowanego, należy energicznie uciskać jego przeponę do siebie i lekko ku górze.

Manewr ten jest bardzo skuteczny w przypadku zachłyśnięcia i zakrztuszenia, ponieważ wytwarza ciśnienie podobne do tego, które generowane jest podczas kaszlu. Dzięki temu przedmiot blokujący drogi oddechowe ma szansę zostać wypchnięty z dróg oddechowych.

Wobec tego rękoczyn Heimlicha należy stosować w przypadku zachłyśnięcia u wszystkich z wyjątkiem ciężarnych i dzieci do ukończenia pierwszego roku życia.
Poczytaj więcej o rękoczynie Heimlicha na DOZ.pl
  1. M. Dowd, Choking in Children: What to Do and How to Prevent. Pediatr Ann. 2019 Sep 1;48(9):e338-e340.
  2. S. Duckett, M. Bartman, Choking. [Updated 2022 Sep 19]. In: StatPearls. [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 29763116.
  3. Postępowanie przy zadławieniu niemowlęcia, [online] https://www.gov.pl/web/gis/postepowanie-przy-zadlawieniu-niemowlecia [dostęp: 11.08.2023].
  4. Choking on Water: What To Do If Someone Is Choking on Water, [online] https://www.mycprcertificationonline.com/blog/water-choking?fbclid=IwAR0xZRRlDm7wsQV0I1VUaUa89coc1mh7Vp3C-jBWHXrJcN8FD-ghH-4_FzU [dostęp: 11.08.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl