Resuscytacja noworodka i zachłyśnięcie niemowlaka
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że niestety czasami może zdarzyć się, że będziemy zmuszeni udzielić pierwszej pomocy własnemu dziecku. Wtedy też absolutnie nie możemy stracić zimnej krwi i musimy postępować zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy u dziecka.
Dość często zdarza się niestety, że w przypadku najmniejszych dzieci, czyli noworodków i niemowląt, dochodzi do zakrztuszenia się mlekiem. Zakrztuszenie noworodka i zakrztuszenie niemowlaka może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego też koniecznie musimy wiedzieć, jak wtedy należy postępować, tym bardziej, że zachłyśnięcie niemowlaka zawsze wygląda bardzo niebezpiecznie.
Co robić, gdy niemowlę krztusi się mlekiem?
W przypadku, kiedy niemowlę lub noworodek zakrztusi się mlekiem, należy ułożyć dziecko na naszym przedramieniu twarzą i głową w dół tak, aby do usunięcia ciała obcego wykorzystać siłę grawitacji. W tej pozycji musimy podtrzymywać głowę niemowlęcia kładąc kciuk lub palec wskazujący jednej ręki na kącie żuchwy po jednej stronie, a po drugiej stronie żuchwy jeden lub dwa palce tej samej ręki. Następnie szybko wykonujemy do pięciu mocnych uderzeń w plecy nasadą jednej ręki w okolice miedzyłopatkową. Jeśli uderzenia w okolice miedzyłopatkową są nieskuteczne, a dziecko jest nadal przytomne, wtedy należy wykonać u niemowlęcia uciśnięcia klatki piersiowej.
W jaki sposób należy wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej u noworodka i u niemowlaka?
Dziecko należy obrócić na wznak głową skierowaną w dół. Układamy dziecko na wolnym przedramieniu i obejmujemy ręką jego potylice. Podtrzymujemy dziecko leżące głową skierowaną w dół na naszym przedramieniu opartym o udo. Następnie wyznaczamy miejsce do uciskania klatki piersiowej i wykonujemy pięć uciśnięć klatki piersiowej. W taki właśnie sposób powinno wyglądać postepowanie przy zakrztuszeniu się noworodka lub niemowlaka, który jest przytomny.
Co należy robić kiedy dziecko straci przytomność? Jak sprawdzić przytomność u niemowlaka? Jak wygląda resuscytacja noworodków i u niemowląt?
Przytomność u niemowlaka można sprawdzić uderzając lub łaskocząc maluszka w stopkę. Ponadto, jeśli niemowlak straci przytomność, nie będzie reagował na nasz głos. Bardzo ważne w takiej sytuacji jest również, aby ocenić czy dziecko oddycha. Najprościej jest po prostu przyłożyć nasz policzek do ust maluszka, wtedy będziemy czuć czy z ust dziecka wydostaje się powietrze. Można też obserwować ruchy klatki piersiowej dziecka, jeśli maluch nie będzie oddychał, jego klatka piersiowa nie będzie się poruszać.
Co należy robić dalej, jeśli stwierdzimy, że dziecko nie jest przytomne i nie oddycha?
W takiej sytuacji musimy koniecznie udrożnić drogi oddechowe dziecka. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy postarać się delikatnym ruchem usunąć z ust malucha ewentualne ciała obce. Następnie, należy delikatnie odgiąć główkę dziecka do tylu i wykonać oddechy ratownicze. Sztuczne oddychanie u niemowlaka i noworodka powinno wyglądać tak, że naszymi ustami powinniśmy szczelnie objąć zarówno usta, jak i nos dziecka, jednocześnie trzymając główkę dziecka oburącz do tyłu. Jeśli u starszego niemowlaka nie da się naszymi ustami szczelnie objąć ust i nosa, wtedy trzeba objąć tylko usta dziecka, a nos zacisnąć ręką. Następnie, należy wykonać oddechy ratownicze, jeden oddech powinien trwać jedną sekundę. Oddechy ratownicze należy powtórzyć pięć razy. Po wykonaniu oddechów ratowniczych należy ponownie ocenić czy dziecko oddycha oraz czy wróciła czynność serca dziecka. Jeśli w dalszym ciągu nie ma oznak oddechu, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. W przypadku noworodka, jeśli nadal czynność serca nie jest wykrywalna, należy zacząć wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej z wentylacją w stosunku 3:1, czyli trzy uciśnięcia klatki piersiowej na jeden oddech. U starszego dziecka ilość uciśnięć mostka do ilości oddechów powinna wynosić 15:2. U noworodków i u niemowląt w przypadku uciśnięć klatki piersiowej prowadzonych przez jednego ratownika zalecane jest wykonanie tej procedury opuszkami dwóch palców. Jeśli jest dwóch lub więcej ratowników, należy użyć techniki dwóch kciuków i dłoni obejmujących klatkę piersiową niemowlęcia. Należy umieścić kciuki jeden obok drugiego w dolnej połowie mostka, ułożone końcami w kierunku głowy niemowlęcia. Pozostałe rozpostarte palce dłoni muszą obejmować dolną cześć klatki piersiowej dziecka, a końce palców muszą podtrzymywać plecy. W obydwu metodach należy uciskać mostek tak, aby obniżyć go o przynajmniej jedną trzecią wymiaru przednio-tylnego klatki piersiowej lub o 4 cm.
Każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy, nie tylko, ale również człowiekowi dorosłemu. Od tego bowiem, jak zareagujemy w sytuacji, kiedy ktoś traci przytomność, zależy czy uda się uratować taką osobę. Dlatego też każdy z nas powinien przejść kurs udzielania pierwszej pomocy i co roku odświeżać swoje wiadomości.