Resuscytacja noworodka i zachłyśnięcie niemowlaka
Michał Posmykiewicz

Resuscytacja noworodka i zachłyśnięcie niemowlaka

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to według definicji książkowej zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego nastąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. Krótko mówiąc, resuscytacja to nic innego jak udzielnie nieprzytomnej, poszkodowanej osobie, pierwszej pomocy. Należy pamiętać o tym, że każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy, zwłaszcza, że nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy może zajść taka potrzeba.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że niestety czasami może zdarzyć się, że będziemy zmuszeni udzielić pierwszej pomocy własnemu dziecku. Wtedy też absolutnie nie możemy stracić zimnej krwi i musimy postępować zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy u dziecka. 

Dość często zdarza się niestety, że w przypadku najmniejszych dzieci, czyli noworodków i niemowląt, dochodzi do zakrztuszenia się mlekiem. Zakrztuszenie noworodka i zakrztuszenie niemowlaka może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego też koniecznie musimy wiedzieć, jak wtedy należy postępować, tym bardziej, że zachłyśnięcie niemowlaka zawsze wygląda bardzo niebezpiecznie.

Co robić, gdy niemowlę krztusi się mlekiem?

W przypadku, kiedy niemowlę lub noworodek zakrztusi się mlekiem, należy ułożyć dziecko na naszym przedramieniu twarzą i głową w dół tak, aby do usunięcia ciała obcego wykorzystać siłę grawitacji. W tej pozycji musimy podtrzymywać głowę niemowlęcia kładąc kciuk lub palec wskazujący jednej ręki na kącie żuchwy po jednej stronie, a po drugiej stronie żuchwy jeden lub dwa palce tej samej ręki. Następnie szybko wykonujemy do pięciu mocnych uderzeń w plecy nasadą jednej ręki w okolice miedzyłopatkową. Jeśli uderzenia w okolice miedzyłopatkową są nieskuteczne, a dziecko jest nadal przytomne, wtedy należy wykonać u niemowlęcia uciśnięcia klatki piersiowej.

Należy pamiętać o tym, że u niemowląt absolutnie nie wolno wykonywać uciśnięć nadbrzusza.

W jaki sposób należy wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej u noworodka i u niemowlaka?

Dziecko należy obrócić na wznak głową skierowaną w dół. Układamy dziecko na wolnym przedramieniu i obejmujemy ręką jego potylice. Podtrzymujemy dziecko leżące głową skierowaną w dół na naszym przedramieniu opartym o udo. Następnie wyznaczamy miejsce do uciskania klatki piersiowej i wykonujemy pięć uciśnięć klatki piersiowej.  W taki właśnie sposób powinno wyglądać postepowanie przy zakrztuszeniu się noworodka lub niemowlaka, który jest przytomny. 

Powiązane produkty

Co należy robić kiedy dziecko straci przytomność?  Jak sprawdzić przytomność u niemowlaka? Jak wygląda resuscytacja noworodków i u niemowląt?

Przytomność u niemowlaka można sprawdzić uderzając lub łaskocząc maluszka w stopkę. Ponadto, jeśli niemowlak straci przytomność, nie będzie reagował na nasz głos. Bardzo ważne w takiej sytuacji jest również, aby ocenić czy dziecko oddycha. Najprościej jest po prostu przyłożyć nasz policzek do ust maluszka, wtedy będziemy czuć czy z ust dziecka wydostaje się powietrze. Można też obserwować ruchy klatki piersiowej dziecka, jeśli maluch nie będzie oddychał, jego klatka piersiowa nie będzie się poruszać.

Co należy robić dalej, jeśli stwierdzimy, że dziecko nie jest przytomne i nie oddycha?

W takiej sytuacji musimy koniecznie udrożnić drogi oddechowe dziecka. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy postarać się delikatnym ruchem usunąć z ust malucha ewentualne ciała obce. Następnie, należy delikatnie odgiąć główkę dziecka do tylu i wykonać oddechy ratownicze. Sztuczne oddychanie u niemowlaka i noworodka powinno wyglądać tak, że naszymi ustami powinniśmy szczelnie objąć zarówno usta, jak i nos dziecka, jednocześnie trzymając główkę dziecka oburącz  do tyłu. Jeśli u starszego niemowlaka nie da się naszymi ustami szczelnie objąć ust i nosa, wtedy trzeba objąć tylko usta dziecka, a nos zacisnąć ręką. Następnie, należy wykonać oddechy ratownicze, jeden oddech powinien trwać jedną sekundę. Oddechy ratownicze należy powtórzyć pięć razy. Po wykonaniu oddechów ratowniczych należy ponownie ocenić czy dziecko oddycha oraz czy wróciła czynność serca dziecka. Jeśli w dalszym ciągu nie ma oznak oddechu, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. W przypadku noworodka, jeśli nadal czynność serca nie jest wykrywalna, należy zacząć wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej z wentylacją w stosunku 3:1, czyli trzy uciśnięcia klatki piersiowej na jeden oddech. U starszego dziecka ilość uciśnięć mostka do ilości oddechów powinna wynosić 15:2. U noworodków i u niemowląt w przypadku uciśnięć klatki piersiowej prowadzonych przez jednego ratownika zalecane jest wykonanie tej procedury opuszkami dwóch palców. Jeśli jest dwóch lub więcej ratowników, należy użyć techniki dwóch kciuków i dłoni obejmujących klatkę piersiową niemowlęcia. Należy umieścić kciuki jeden obok drugiego w dolnej połowie mostka, ułożone końcami w kierunku głowy niemowlęcia. Pozostałe rozpostarte palce dłoni muszą obejmować dolną cześć klatki piersiowej dziecka, a końce palców muszą podtrzymywać plecy. W obydwu metodach należy uciskać mostek tak, aby obniżyć go o przynajmniej jedną trzecią wymiaru przednio-tylnego klatki piersiowej lub o 4 cm. 

Resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka i u niemowlaka należy prowadzić do momentu, kiedy będziemy pewni, że u dziecka zaobserwujemy powrót oznak życia: dziecko zacznie się budzić, poruszać, otwierać oczy oraz zacznie prawidłowo oddychać. Jeśli nie zaobserwujemy takich oznak, wtedy resuscytację krążeniowo-oddechową musimy prowadzić aż do momentu przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego, który wtedy zaopiekuje się dzieckiem.

Każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy, nie tylko, ale również człowiekowi dorosłemu. Od tego bowiem, jak zareagujemy w sytuacji, kiedy ktoś traci przytomność, zależy czy uda się uratować taką osobę. Dlatego też każdy z nas powinien przejść kurs udzielania pierwszej pomocy i co roku odświeżać swoje wiadomości. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl