Resuscytacja noworodka i zachłyśnięcie niemowlaka
Michał Posmykiewicz

Resuscytacja noworodka i zachłyśnięcie niemowlaka

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to według definicji książkowej zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego nastąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. Krótko mówiąc, resuscytacja to nic innego jak udzielnie nieprzytomnej, poszkodowanej osobie, pierwszej pomocy. Należy pamiętać o tym, że każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy, zwłaszcza, że nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy może zajść taka potrzeba.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że niestety czasami może zdarzyć się, że będziemy zmuszeni udzielić pierwszej pomocy własnemu dziecku. Wtedy też absolutnie nie możemy stracić zimnej krwi i musimy postępować zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy u dziecka. 

Dość często zdarza się niestety, że w przypadku najmniejszych dzieci, czyli noworodków i niemowląt, dochodzi do zakrztuszenia się mlekiem. Zakrztuszenie noworodka i zakrztuszenie niemowlaka może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego też koniecznie musimy wiedzieć, jak wtedy należy postępować, tym bardziej, że zachłyśnięcie niemowlaka zawsze wygląda bardzo niebezpiecznie.

Co robić, gdy niemowlę krztusi się mlekiem?

W przypadku, kiedy niemowlę lub noworodek zakrztusi się mlekiem, należy ułożyć dziecko na naszym przedramieniu twarzą i głową w dół tak, aby do usunięcia ciała obcego wykorzystać siłę grawitacji. W tej pozycji musimy podtrzymywać głowę niemowlęcia kładąc kciuk lub palec wskazujący jednej ręki na kącie żuchwy po jednej stronie, a po drugiej stronie żuchwy jeden lub dwa palce tej samej ręki. Następnie szybko wykonujemy do pięciu mocnych uderzeń w plecy nasadą jednej ręki w okolice miedzyłopatkową. Jeśli uderzenia w okolice miedzyłopatkową są nieskuteczne, a dziecko jest nadal przytomne, wtedy należy wykonać u niemowlęcia uciśnięcia klatki piersiowej.

Należy pamiętać o tym, że u niemowląt absolutnie nie wolno wykonywać uciśnięć nadbrzusza.

W jaki sposób należy wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej u noworodka i u niemowlaka?

Dziecko należy obrócić na wznak głową skierowaną w dół. Układamy dziecko na wolnym przedramieniu i obejmujemy ręką jego potylice. Podtrzymujemy dziecko leżące głową skierowaną w dół na naszym przedramieniu opartym o udo. Następnie wyznaczamy miejsce do uciskania klatki piersiowej i wykonujemy pięć uciśnięć klatki piersiowej.  W taki właśnie sposób powinno wyglądać postepowanie przy zakrztuszeniu się noworodka lub niemowlaka, który jest przytomny. 

Powiązane produkty

Co należy robić kiedy dziecko straci przytomność?  Jak sprawdzić przytomność u niemowlaka? Jak wygląda resuscytacja noworodków i u niemowląt?

Przytomność u niemowlaka można sprawdzić uderzając lub łaskocząc maluszka w stopkę. Ponadto, jeśli niemowlak straci przytomność, nie będzie reagował na nasz głos. Bardzo ważne w takiej sytuacji jest również, aby ocenić czy dziecko oddycha. Najprościej jest po prostu przyłożyć nasz policzek do ust maluszka, wtedy będziemy czuć czy z ust dziecka wydostaje się powietrze. Można też obserwować ruchy klatki piersiowej dziecka, jeśli maluch nie będzie oddychał, jego klatka piersiowa nie będzie się poruszać.

Co należy robić dalej, jeśli stwierdzimy, że dziecko nie jest przytomne i nie oddycha?

W takiej sytuacji musimy koniecznie udrożnić drogi oddechowe dziecka. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy postarać się delikatnym ruchem usunąć z ust malucha ewentualne ciała obce. Następnie, należy delikatnie odgiąć główkę dziecka do tylu i wykonać oddechy ratownicze. Sztuczne oddychanie u niemowlaka i noworodka powinno wyglądać tak, że naszymi ustami powinniśmy szczelnie objąć zarówno usta, jak i nos dziecka, jednocześnie trzymając główkę dziecka oburącz  do tyłu. Jeśli u starszego niemowlaka nie da się naszymi ustami szczelnie objąć ust i nosa, wtedy trzeba objąć tylko usta dziecka, a nos zacisnąć ręką. Następnie, należy wykonać oddechy ratownicze, jeden oddech powinien trwać jedną sekundę. Oddechy ratownicze należy powtórzyć pięć razy. Po wykonaniu oddechów ratowniczych należy ponownie ocenić czy dziecko oddycha oraz czy wróciła czynność serca dziecka. Jeśli w dalszym ciągu nie ma oznak oddechu, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. W przypadku noworodka, jeśli nadal czynność serca nie jest wykrywalna, należy zacząć wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej z wentylacją w stosunku 3:1, czyli trzy uciśnięcia klatki piersiowej na jeden oddech. U starszego dziecka ilość uciśnięć mostka do ilości oddechów powinna wynosić 15:2. U noworodków i u niemowląt w przypadku uciśnięć klatki piersiowej prowadzonych przez jednego ratownika zalecane jest wykonanie tej procedury opuszkami dwóch palców. Jeśli jest dwóch lub więcej ratowników, należy użyć techniki dwóch kciuków i dłoni obejmujących klatkę piersiową niemowlęcia. Należy umieścić kciuki jeden obok drugiego w dolnej połowie mostka, ułożone końcami w kierunku głowy niemowlęcia. Pozostałe rozpostarte palce dłoni muszą obejmować dolną cześć klatki piersiowej dziecka, a końce palców muszą podtrzymywać plecy. W obydwu metodach należy uciskać mostek tak, aby obniżyć go o przynajmniej jedną trzecią wymiaru przednio-tylnego klatki piersiowej lub o 4 cm. 

Resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka i u niemowlaka należy prowadzić do momentu, kiedy będziemy pewni, że u dziecka zaobserwujemy powrót oznak życia: dziecko zacznie się budzić, poruszać, otwierać oczy oraz zacznie prawidłowo oddychać. Jeśli nie zaobserwujemy takich oznak, wtedy resuscytację krążeniowo-oddechową musimy prowadzić aż do momentu przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego, który wtedy zaopiekuje się dzieckiem.

Każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy, nie tylko, ale również człowiekowi dorosłemu. Od tego bowiem, jak zareagujemy w sytuacji, kiedy ktoś traci przytomność, zależy czy uda się uratować taką osobę. Dlatego też każdy z nas powinien przejść kurs udzielania pierwszej pomocy i co roku odświeżać swoje wiadomości. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij