Czyszczenie noska noworodka. Jak zrobić to najlepiej?
Każdy, kto ma w domu małe dziecko, stara się jak najlepiej chronić je przed różnego rodzaju infekcjami. Noworodki i niemowlęta zdecydowanie gorzej niż starsze dzieci znoszą objawy nawet zwykłego przeziębienia. Ta z pozoru błaha dolegliwość bardzo łatwo może przerodzić się w poważną infekcję. Istotne jest dbanie o właściwą higienę noska noworodka – zbierająca się w przewodach nosowych wydzielina może w bardzo łatwy sposób doprowadzić do rozwoju poważnego nieżytu nosa lub też uogólnionej infekcji dróg oddechowych.
Jak czyścić nos noworodka i niemowlęcia?
Czyszczenie noska noworodka powinniśmy wykonywać za pomocą roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej – istnieją preparaty przeznaczone specjalnie dla noworodków i niemowląt. Takie czyszczenie u noworodka powinno się wykonywać profilaktycznie dwa lub trzy razy dziennie, aby śluzówka była stale nawilżona.
Kiedy jednak tylko usłyszymy, że w nosku zebrała się jakaś wydzielina, od razu powinniśmy wpuścić do niego sól fizjologiczną lub wodę morską, odczekać kilka chwil i za pomocą aspiratora odciągnąć zalegającą w nosie wydzielinę.
Istnieją różne rodzaje aspiratorów do oczyszczania nosa dziecka: m.in. podłączane pod odkurzacz lub takie, w których rodzic sam odciąga wydzielinę z nosa dziecka za pomocą swoich ust. Tak naprawdę nie ma znaczenia, którego rodzaju aspiratora będziemy używać – każdy z nich jest skuteczny i nie doprowadzi do podrażnienia wrażliwego noska dziecka.
Aby oczyścić nos noworodka lub niemowlęcia, można tez zastosować inhalację z roztworu soli fizjologicznej – dzięki niej zalegająca w przewodach nosowych wydzielina będzie ulegała rozrzedzeniu. Po inhalacji znacznie łatwiej odciąga się wydzielinę z noska dziecka.
Czyszczenie noska nie jest przyjemną czynnością dla malucha, choć im dziecko jest mniejsze, tym lepiej znosi taki zabieg. Starsze niemowlęta zdecydowanie gorzej reagują na czyszczenie noska, płaczą – czyszczenie wymaga wtedy często obecności dwojga rodziców. Gdy jeden z rodziców trzyma maluszka, drugi może odsysać wydzielinę z przewodów nosowych.
Należy pamiętać, że czyszczenie nosa dziecka jest czynnością bardzo potrzebną – nie tylko nawilża śluzówki przewodów nosowych, ale również chroni przed nadmiernym gromadzeniem się w nosie wydzieliny i rozwojem ewentualnego kataru.
Przede wszystkim: profilaktyka
Czy poza czyszczeniem noska możemy zrobić coś, co ochroni noworodka lub niemowlę przed katarem, który może być początkiem poważnej infekcji?
Najważniejsze, by unikać kontaktu maluszka z chorymi dziećmi i dorosłymi. Jeśli mamy w planie spotkanie z rodziną czy znajomymi, to zawsze na dzień przed spotkaniem powinniśmy dowiedzieć się, czy żadna z osób nie cierpi z powodu infekcji dróg oddechowych. Gdy okaże się, że ktoś ma katar lub kaszel, dobrze przełożyć spotkanie na inny termin, kiedy wszyscy będą zdrowi. Tym samym zminimalizujemy ryzyko złapania kataru przez nasze dziecko.
A co zrobić w sytuacji, w której to jeden z domowników ma infekcję górnych dróg oddechowych? Jak wtedy chronić niemowlę przed katarem?
Poza tym, aby chronić niemowlę przed katarem, powinno się unikać dużych skupisk ludzkich. Dotyczy to przede wszystkim okresu jesienno-zimowego, kiedy to mnóstwo osób cierpi z powodu infekcji dróg oddechowych. Dlatego nie należy chodzić z maluszkiem na zakupy do zatłoczonych centrów handlowych, gdzie ryzyko zarażenia się dziecka katarem jest bardzo duże. Ponadto lepiej nie zabierać dziecka do wszelkich urzędów, gdzie prawdopodobnie spędzimy dużo czasu w kolejce – nasza pociecha będzie w takich warunkach narażona na atak wirusów i bakterii z każdej strony. W okresie infekcyjnym lepiej też zrezygnować z zabierania niemowlęcia na rożnego rodzaju kinderbale, na które musimy się wybrać ze starszym dzieckiem. Jest niemal pewne, że w dużym skupisku dzieci nasz maluch niestety czymś się zarazi.
Bardzo ważne jest również właściwe ubieranie dziecka. Należy pamiętać, że zbyt ciepłe ubranie wcale nie jest korzystne, bo jeśli maluch się przegrzeje spoci, z łatwością może złapać katar – kiedy spocone dziecko owieje zimny wiatr, o infekcję jest już naprawdę łatwo. Nie można jednak przesadzać i w drugą stronę: jeśli maluch będzie ubrany zbyt cienko – po prostu zmarznie i z dużą dozą prawdopodobieństwa również się przeziębi.
Co istotne, nie warto wychodzić w niemowlakiem na spacer podczas brzydkiej pogody. Kiedy wieje wiatr i siąpi deszcz, bardzo łatwo o infekcję. W takie dni lepiej darować sobie wyjście z domu i poczekać na lepsze warunki pogodowe.
Warto sięgnąć po wsparcie
W ochronie przed katarem mogą pomóc dziecku również preparaty podnoszące odporność. Co warto podawać maluszkowi?