Skala Apgar – na czym polega ocena stanu noworodka wg skali Apgar?
Katarzyna Makos

Skala Apgar – na czym polega ocena stanu noworodka wg skali Apgar?

Skala Apgar to narzędzie służące do oceny stanu noworodka po 1. i 5. minucie życia. Pierwszy wynik określa, jak dziecko zniosło sam poród, drugi natomiast mówi, jak radzi sobie ono poza łonem matki. Test przeprowadzany jest przez położną bądź neonatologa, który ocenia czynność serca, oddech, napięcie mięśniowe, kolor skóry oraz odruchy. Co może oznaczać niska punktacja w skali Apgar?

Czym jest skala Apgar?

Skala Apgar została stworzona w 1952 roku przez Virginię Apgar, amerykańską anestezjolog oraz pediatrę i służy do określenia stanu noworodka po porodzie.

Obecnie skala ta jest stosowana na całym świecie, ocenę nowonarodzonego dziecka przeprowadza zazwyczaj neonatolog lub położna po 1., 3., 5., i 10. minucie życia.

Jeśli jednak dziecko po 5. minucie uzyska <7 punktów, to ocenę wg skali Apgar powinno kontynuować się co 5 minut do 20. minuty życia noworodka. Maksymalna punktacja wynosi 10, a najmniejsza 0. 

Skala Apgar – jakie parametry podlegają ocenie?

Na podstawie badania przedmiotowego (fizykalnego) ocenia się 5 parametrów wg punktacji 0-1-2: 

  1. Czynność serca – 2 pkt: >100/minutę; 1 pkt: <100/minutę; 0 pkt: brak czynności serca.
  2. Oddech – 2 pkt: regularny, głęboki oddech, dziecko płacze; 1 pkt: nieregularny płytki oddech, gasping, 0 pkt: dziecko nie oddycha.
  3. Napięcie mięśniowe – 2 pkt: prawidłowe; 1 pkt: zmniejszone; 0 pkt: dziecko wiotkie.
  4. Zabarwienie skóry – 2 pkt: skóra różowa; 1 pkt: sinica obwodowa; 0 pkt: całe dziecko sine lub blade.
  5. Reakcja na bodźce (cewnik/dotyk/osuszanie) – 2 pkt: żywa reakcja, kichanie; 1 pkt: grymas twarzy; 0 pkt: brak reakcji.

Stan dobry – 10-8 punktów Apgar

Stan dziecka, które osiągnęło punktację 8-10 pkt wg skali Apgar, określa się jako dobry. Jest ono żywotne, ma różową skórę, prawidłowe napięcie mięśniowe (typowe dla noworodków ustawienie zgięciowe kończyn), a jego podstawowe parametry życiowe (częstość oddechów i pracy serca) są w normie. 

Stan średni – 7-4 punktów Apgar

Dziecko w stanie średnim uzyskuje 4-7 pkt. Obserwuje się sinicę obwodową (kończyn), zaburzenia oddychania, zwolnioną pracę serca (<100 uderzeń/ minutę), zmniejszone napięcie mięśniowe. Odpowiedź na bodziec (cewnik w celu odciągnięcia wydzieliny śluzowej z jamy ustnej dziecka) jest obniżona. Takie dziecko wymaga dalszej obserwacji i stałego nadzoru. Dzieci z punktacją <7 pkt należy ponownie oceniać wg skali Apgar co 5 minut aż do 20. minuty życia.

Stan zły – 3-0 punktów Apgar

Dziecko w stanie ciężkim, urodzone w zamartwicy, jest wiotkie, z sinicą centralną (zasinienie śluzówek, świadczące o niedotlenieniu i zaburzeniu krążenia), nie odpowiada na bodźce. Może wystąpić brak oddechu i zatrzymanie krążenia. Dziecko wymaga wtedy podjęcia czynności resuscytacyjnych. 

Powiązane produkty

Skala Apgar – interpretacja wyników

Skala Apgar jest podstawowym narzędziem do oceny stanu noworodka ze względu na swoją prostotę oraz szybkość przeprowadzenia badania. Badanie nie powinno być wykonywane przez osobę odbierającą poród (ze względu na tendencję do zawyżania oceny). Należy pamiętać, że istotny wpływ na wynik ma subiektywna ocena badającego, jego doświadczenie, warunki zewnętrzne (takie jak np. temperatura otoczenia czy oświetlenie), czy też wiek ciążowy dziecka. 

U wcześniaków fizjologicznie może występować obniżone napięcie mięśniowe, słabsza reakcja na bodźce lub przejściowe zaburzenia oddychania, dlatego ta skala lepiej odzwierciedla faktyczny stan ogólny w przypadku dzieci donoszonych. Skala Apgar może być przydatna do określenia rokowania u dzieci z zamartwicą. 

  1. A. Oblacińska, M. Jodkowska, P. Sawiec, ABC bilansów zdrowia dziecka, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
  2. American Academy of Pediatrics, Committee on Fetus and Newborn, American College of Obstetricians and Gynecologists and Committee on Obstetric Practice, The Apgar score, “Pediatrics 2006, nr 117, str. 1444-1447, DOI: 10.1542/peds.2006-0325.
  3. M. Przepełska-Winiarczyk, W. Kułak, Skala Apgar obecnie, "Problemy Higieny i Epidemiologii” 2011, t. 92(1), s. 25-29
  4. I. Sadowska-Krawczenko, Czy czas na rewizję skali Apgar?, „Pediatria Praktyczna” 2021, nr 1.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl