śpiące niemowlę
Katarzyna Gmachowska

SIDS – syndrom nagłej śmierci noworodków

Śmierć łóżeczkowa oznacza nagłą śmierć na pozór zdrowego dziecka poniżej 1. roku życia podczas snu. Przyczyna zgonu maluszka nie zostaje jednoznacznie ustalona, lecz znane są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia SIDS. W jaki sposób można zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej?

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) jest terminem przyprawiającym o dreszcze każdego rodzica. SIDS najczęściej występuje u niemowląt w wieku 2.–3. miesięcu życia podczas snu. Bardzo ważne jest stosowanie się do zasad profilaktyki wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. 

Co to jest SIDS? Kiedy występuje najczęściej?

Nagła śmierć łóżeczkowa ( SIDS, ang. Sudden Infant Death Syndrome) jest terminem określającym zgon dziecka w wieku poniżej 1. roku życia podczas snu, którego przyczyna nie zostaje wyjaśniona. SIDS najczęściej stwierdza się u niemowląt w 2.–3. miesiącu życia. Istotą choroby jest brak chorób przewlekłych czy ostrych stanów będących bezpośrednią przyczyną śmierci dziecka.

Szacuje się, że w Polsce z powodu SIDS umiera około 180 dzieci rocznie. 

SIDS a SUDI  

Nagła niespodziewana śmierć niemowlęcia (SUDI, ang. Sudden Unexpected Death In Infancy) jest terminem szerszym niż nagła śmierć łóżeczkowa i obejmuje wszystkie przypadki niespodziewanej śmierci niemowląt w trakcie snu. Prawie połowę przypadków SUDI stanowi nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS). 

Czynniki ryzyka wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej

Do tej pory nie została jednoznacznie określona przyczyna nagłej śmierci łóżeczkowej. Wiadomo jednak, że czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia SIDS są:

  • predyspozycje genetyczne (przypadki nagłej śmierci łóżeczkowej w rodzinie),
  • infekcje układu oddechowego,
  • wcześniactwo i niska masa urodzeniowa,  
  • nieprawidłowości ośrodka oddechowego i układu nerwowego,
  • spanie w jednym łóżku z rodzicami, spanie na miękkim materacu, przegrzewanie dziecka podczas snu,
  • płeć męska – SIDS częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek,
  • wiek 2.–3. miesiąc życia,
  • nieprawidłowości w trakcie ciąży (zakażenia wewnątrzmaciczne, niedokrwistość u matki),
  • spanie w pozycji na brzuszku,
  • ekspozycja na dym tytoniowy lub alkohol  (w trakcie ciąży i po porodzie),
  • młody wiek matki (<20 lat),
  • niski status ekonomiczno-społeczny rodziny.

Powiązane produkty

Jak zapobiegać SIDS?

Do najważniejszych zasad profilaktyki nagłej śmierci łóżeczkowej należą:

  1. Układanie dziecka do spania na plecach, nie na brzuchu. Wato pamiętać, że układanie dziecka na brzuchu jest ważne dla prawidłowego rozwoju funkcji motorycznych niemowlęcia, jednak należy to wykonywać w trakcie czuwania dziecka i w każdym przypadku obserwować dziecko.  
  2. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS.
  3. Materac w łóżeczku dziecka powinien być twardy, nie zaleca się stosowania poduszek, koców, które mogą utrudniać oddychanie dziecka. Wskazane jest stosowanie specjalnych śpiworków dla dzieci, które zabezpieczają przed przypadkowym zakryciem główki dziecka podczas snu. Nie rekomenduje się także używania osłonek na szczebelki łóżeczka.
  4. Dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, nie razem  z rodzicami.
  5. Podawanie dziecku smoczka do snu, pamiętając o usunięciu wszelkich łańcuszków, koralików i sznurków. Ssanie jest jednym z czynników zmniejszających ryzyko SIDS.
  6. Unikanie ekspozycji na dym tytoniowy i alkohol zarówno przez dziecko, jak i przez matkę. Osoby palące powinny zmieniać odzież i myć włosy przed kontaktem z dzieckiem.  
  7. Unikanie przegrzewania dziecka, stosowanie lekkich i wykonanych z naturalnych materiałów ubranek, śpiworków. Temperatura w otoczeniu dziecka nie powinna przekraczać 20℃.  
  8. Szczepienie dziecka – szczepienia poprzez zmniejszanie częstości infekcji zmniejszają ryzyko SIDS. 
  9. Kontrolowanie oddechu dziecka podczas snu.

Pomimo istnienia wielu rodzajów monitorów czynności serca i oddechu niemowlęcia, do tej pory nie ma dowodów na ich skuteczność w zapobieganiu nagłej śmierci łóżeczkowej. Są jednak one bardzo przydatne u dzieci, które prezentują bezdechy. Monitor oddechu noworodka i niemowlęcia wykrywa ruchy dziecka, także te oddechowe. W momencie zatrzymania oddechu lub jego nieregularności czujnik monitora uaktywnia alarm. 

  1. National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Sudden Unexpected Infant Death and Sudden Infant Death Syndrome, Division of Reproductive Health, „cdc.gov” [online] https://www.cdc.gov/sids/, [dostęp:] 17.08.2021.
  2. P. Sawiec, Zapobieganie nagłym zgonom niemowląt. Aktualne (2016) zalecenia American Academy of Pediatrics, „mp.pl” [online] https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/163740,zapobieganie-naglym-zgonom-niemowlat [dostęp:] 17.08.2021.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl