×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak kąpać noworodka?

W czasie porodu dojrzały płód rozstaje się ze środowiskiem wodnym i jako noworodek rozpoczyna niezależne życie. Jednak woda na długo jeszcze pozostanie tym środowiskiem, w którym maluch czuje się najlepiej. Nic zatem dziwnego, że wszystkie dzieci uwielbiają kąpiel i jest ona jednym z najprzyjemniejszych codziennych rytuałów, jakim rodzice poddają swoje nowo narodzone pociechy.

W okresie życia płodowego ludzki embrion, a następnie płód cały czas się "kąpie". Pęcherz płodowy, wyściełający macicę od wewnątrz, wypełniony jest płynem owodniowym stanowiącym idealne środowisko dla rozwoju małego człowieka. Jego skład zapewnia prawidłową ochronę dla rozwijającej się skóry dziecka.

W czym kąpać noworodka? Akcesoria i środki pielęgnacyjne

Przygotowując się do pierwszej kąpieli noworodka należy zgromadzić sporą wyprawkę, na którą powinny składać się:

•    wanienka,
•    wkładka antypoślizgowa,
•    ręcznik z kapturem,
•    termometr kąpielowy,
•    mydełko dla niemowląt lub oleum, dla starszych niemowląt specjalny szampon,
•    puder dla niemowląt,
•    oliwka,
•    krem lub zasypka przeciw odparzeniom,
•    waciki,
•    gaziki do przemywania oczu,
•    patyczki higieniczne,
•    gruszka do odsysania wydzieliny z nosa,
•    mała miseczka,
•    szczoteczka z miękkiego włosia,
•    nożyczki dla niemowląt.

Kąpiel dziecka jest ważnym elementem codziennej toalety, a przy tym sprawia maleństwu przyjemność. Woda w wanience musi mieć odpowiednią temperaturę około 37-38 stopni C, powinna być nieco cieplejsza od temperatury skóry dziecka. Temperaturę wody można zmierzyć termometrem kąpielowym lub własnym łokciem. Jeśli na skórze poczujemy przyjemne ciepło, wówczas temperatura wody jest odpowiednia dla dziecka.

Malutkie dzieci możemy kąpać w wodzie z dodatkiem rumianku, który ma działanie odkażające i wysuszające, dlatego taka kąpiel zapobiega tworzeniu się potówek na ciele. Napar przygotowujemy bezpośrednio przed kąpielą.

Przygotowanie niemowlęcia do kąpieli

Przed kąpielą poddajemy niemowlęta wstępnej toalecie na przewijaku. Najpierw jałowym gazikiem maczanym w rumianku przemywamy oczy od zewnątrz powieki do środkowego kącika. Do każdego oka należy używać osobnego gazika. Twarz dziecka przemywamy wacikiem umoczonym w naparze z rumianku lub w przegotowanej wodzie. Na koniec należy przemyć wacikiem fałdy za uszami, a uszy delikatnie wyczyścić patyczkiem higienicznym nasączonym oliwką dla niemowląt. Przed kąpielą należy też oczyścić gruszką nosek dziecka.

Jak kąpać noworodka?

Usztywniając jedną ręką szyję i głowę niemowlęcia, wkładamy je ostrożnie do wody, drugą ręką namydlamy ciało dziecka za pomocą specjalnej myjki. Jeżeli skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa, można w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia, myć je w samej wodzie z dodatkiem rumianku.

Po wyjęciu dziecka z wanienki trzeba je owinąć ręcznikiem i dokładnie osuszyć każdą fałdkę skóry. Następnie wszystkie fałdki skórne pod pachami, w pachwinach, za uszami i na koniec także główkę dziecka należy natrzeć oliwką. Można do tego użyć miękkiego wacika. Systematyczne natłuszczanie główki zapobiega tworzeniu się ciemieniuchy. Natłuszczać oliwką należy także skórę pleców dziecka, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie pojawiają się białawe ślady złuszczającego się w wyniku nadmiernego wysuszenia naskórka. Później należy wyszczotkować główkę miękką szczoteczką, nawet wtedy, gdy dziecko ma mało włosków, bowiem szczotkowanie to masaż dla skóry głowy pobudzający krążenie krwi.

U kilkumiesięcznych dzieci można zacząć stosować specjalne kremy dla niemowląt. Jeżeli w pachwinach lub w okolicy odbytu pojawią się zaczerwienia skóry i nieliczne krosty podrażnione miejsca należy posmarować maścią łagodzącą. Do pielęgnowania skóry w fałdach można też stosować pudry i zasypki dla niemowląt produkowane na bazie talku z dodatkiem alantoiny.

Jeśli na skórze pojawiają się strupy lub krosty pokrywające większe powierzchnie ciała oraz złuszczający się naskórek, wówczas możemy mieć do czynienia z uczuleniem. Tak podrażnione miejsca należy przemywać naparem z rumianku lub fiołka, a po ich osuszeniu zasypywać mąką ziemniaczaną. Gdy na skórze zauważymy zmiany alergiczne o charakterze zapalnym, konieczne będzie zastosowanie przez krótki czas sterydów, ale o tym musi zadecydować dermatolog dziecięcy.

Kąpiel dziecka w krochmalu

Gdy na skórze dziecka na skutek chwilowego przegrzania pojawiły się potówki, czyli małe krostki z pęcherzykami, warto wykąpać dziecko w wodzie z dodatkiem krochmalu z mąki ziemniaczanej. Należy jednak pamiętać, aby nie myć nim główki dziecka. Dziecko można namydlić również przed kąpielą, ale trzeba robić to sprawnie, w pomieszczeniu bardzo dobrze nagrzanym do temp. 24-25 stopni C, gdyż zwilżenie mydlinami ciała dziecka może wywołać jego nadmierne przechłodzenie. Obmywanie dziecka wodą rozpoczynamy od główki, dłoni i stóp, następnie myjemy brzuszek i plecy, a na koniec pupę. Kąpiel małego dziecka nie powinna trwać zbyt długo, wystarczą 2-3 minuty.


Podziel się: