×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sen niemowlęcia

Sen jest bardzo ważny dla niemowlęcia...

Sen jest bardzo ważny dla niemowlęcia, bo wtedy maleństwo rośnie. Właśnie w czasie snu wydziela się hormon wzrostu. W czasie snu dojrzewa też system nerwowy maleńkiego dziecka. To nie przypadek, że niemowlę w pierwszych tygodniach życia przesypia niemal cały dzień.

Cykl życia noworodka

Życiowy cykl maleńkiego dziecka przebiega trójfazowo. Co 2-3 godziny następują po sobie fazy czuwania, snu aktywnego i snu głębokiego. Czuwanie to czas, gdy dziecko nie śpi. W czasie snu aktywnego dziecko śni, jeszcze nie tak jak dorosły, ale jest aktywne, macha rękami, posapuje, może nawet otwierać oczy. W tej fazie snu, nawet gdy rodzicom wydaje się, że dziecko jest niespokojne, nie wolno wyjmować go pochopnie z łóżeczka, bo w ten sposób wybija się je z naturalnego rytmu snu. Po nim następuje sen głęboki, który jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka. We śnie głębokim dziecko oddycha równo, może spać z lekko rozchylonymi ustami, ma spokojne, miarowe tętno. Obudzone w tej fazie będzie płakać niezadowolone z tego, że przerwano mu najwartościowszy sen.
Wiele noworodków zasypia przy piersi. W większości przypadków, w tych pierwszych tygodniach życia nie ma problemu z odłożeniem dziecka do łóżeczka, bo przy piersi zapada ono w głęboki sen. Ale bywają też maluchy, które śpią tylko przytulone do mamy. To jeszcze pozostałość "wspomnień" z życia płodowego, gdzie stale towarzyszył im łomot bijącego serca mamy. Także po urodzeniu dzieci uspokajają się słysząc znajome tony, a bicie serca mamy na pewno działa na nie kojąco.

Płodowe nawyki

Noworodki zawija się ciasno z podkurczonymi nogami, bo takie ciasne "opakowanie" dziecka przypomina pozycję znaną mu z życia płodowego. Zresztą u niemowląt nawet przez kilka miesięcy utrzymuje się tendencja do podkurczania nóżek i stóp oraz trzymania przy ciele rączek zgiętych w łokciach. Najbezpieczniej jest dziecko kłaść do snu na boku. To na lewym, to na prawym. Pilnując cyklicznej zmiany położenia zapewnimy harmonijny wzrost jego główki. Układanie stale na tym samym boku może prowadzić do asymetrycznego spłaszczenia czaszki. Aby ustabilizować śpiącego noworodka w pozycji na boku dobrze jest za jego pleckami ułożyć wałek ze zrolowanego, cienkiego kocyka lub ręcznika. Takie wałki będą pomocne przez około 3 miesiące. Później dziecko staje się na tyle ruchliwe, że samo będzie sobie dobierać najwygodniejszą pozycję do snu.

Noworodki mają mocny sen, nie rozpraszają ich jeszcze bodźce zewnętrzne - głośne rozmowy, dźwięk dzwonka czy grające radio.

Rozwój malucha

W pokoju, gdzie śpi dziecko nie musi być ciemno. W ciągu nocy maleńkie dziecko budzi się kilkakrotnie, światło lampki ułatwi rodzicom nocną pielęgnację.
Są noworodki, które przesypiają cały dzień budząc się jedynie na karmienia, a są takie dzieci, które potrzebują znacznie mniej snu i już w pierwszych tygodniach życia wykazują bardzo dużą aktywność. Wraz z upływem kolejnych tygodni życia zapotrzebowanie dziecka na sen zmniejsza się. Rozwija się kora mózgowa malucha i zaczyna on zdobywać wiedzę o otaczającym go świecie.

Na noc nie powinniśmy układać niemowlęcia do spania na brzuszku, bowiem wśród dzieci, które spały w takiej pozycji stwierdzono aż trzykrotnie więcej przypadków tzw. śmierci łóżeczkowej. W dzień, gdy dziecko jest cały czas pod kontrolą można je układać na brzuszku. Taka pozycja to naturalny ucisk ciała łagodzący bóle brzuszka i kolki. Na boczku należy układać z kolei dziecko, któremu ulewają się resztki pokarmu.

Co spędza sen z powiek?

Ból brzucha czy kolka, to najczęstsze przyczyny zakłócające sen niemowlęcia. Starszym niemowlętom z kolei sen z powiek spędza ból towarzyszący wyrzynaniu się pierwszych ząbków.

Kolka jelitowa to ostre bóle brzuszka spowodowane trudnościami w usunięciu gazów jelitowych. Pojawia się między 3-12 tygodniem życia i może trwać do 3 miesięcy. Kolka zwykle występuje o tej samej porze dnia. Jeżeli przyczyną kłopotów ze snem jest kolka, należy przede wszystkim skorygować dietę matki, która karmi dziecko piersią i wyeliminować z niej produkty wzdymające. Dziecko karmione butelką powinno otrzymywać odpowiednie dla jego wieku herbatki przygotowywane na bazie kopru włoskiego lub specjalne krople dla niemowląt dostępne są bez recepty w aptekach. Można też delikatnie masować dziecku brzuszek i ogrzewać go świeżo przeprasowaną, ciepłą pieluszką. Ważne też, aby na noc dziecko nakarmić dopiero po wykąpaniu. Mama karmiąca także powinna pić napar z rumianku i kopru włoskiego.

Jeżeli to rosnące ząbki są przyczyną kłopotów ze snem wówczas najlepiej jest dawać dziecku do rączki wodne gryzaki schłodzone w lodówce. Dziecko gryząc je masuje sobie dziąsła i w ten sposób łagodzi dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu. Dodatkowo kilka razy dziennie można smarować dziąsła specjalnym łagodzącym żelem , który można kupić bez recepty w aptece.


Podziel się: