Ekologiczna wyprawka dla noworodka: kąpiel i pielęgnacja
Przyszli i świeżo upieczeni rodzice są z każdej strony zasypywani informacjami na temat tego, czego potrzebują dla swojego dziecka. Marketing producentów dziecięcych ubranek, gadżetów i środków do pielęgnacji sprawił, że na wieść o ciąży niemal natychmiast zaczynamy zastanawiać się, co musimy kupić i jak dokonać najlepszego wyboru. Na szczęście rośnie liczba bardziej świadomych przyszłych rodziców, którzy planują skompletowanie ekonomicznej i ekologicznej wyprawki dla noworodka.
Ekonomicznej, bo młodych rodziców czeka jeszcze wiele innych wydatków związanych z dzieckiem i nie warto ponosić zbędnych kosztów, kupując rzeczy nieprzydatne lub jednorazowego użytku. A ekologicznej, ponieważ mając świadomość czekającej nas katastrofy klimatycznej, przed którą ostrzegają nas m.in. klimatologowie, powinniśmy skupić się dziś na mądrym wybieraniu i używaniu niezbędnych przedmiotów, a także na rozsądnym gospodarowaniu odpadami.
Jak więc skompletować tanią i ekologiczną wyprawkę dla noworodka?
Ekologiczna i tania pielęgnacja noworodka
Niewątpliwie zadowalający jest trend świadomej pielęgnacji: coraz więcej z nas rozważnie wybiera kosmetyki, które stosuje na twarz, ciało i włosy; rezygnujemy ze szkodliwych substancji i stawiamy na naturalne rozwiązania. Dobrze jest wprowadzić ten trend również w myślenie o kosmetykach dla noworodka. Bez wątpienia dermokosmetyki z emolientami są ogromnym ułatwieniem dla pielęgnacji, jeśli nasze dziecko ma problemy skórne. Nie warto jednak od pierwszego dnia życia decydować się na tak specjalistyczne produkty; dajmy sobie czas na poznanie potrzeb malucha, a jego skórze na wykształcenie warstwy lipidowej. Po emolienty z apteki sięgnijmy dopiero wtedy, gdy będzie to konieczne – najlepiej po skonsultowaniu ewentualnych problemów skórnych z pediatrą, alergologiem czy dermatologiem.
Istnieje kilka szkół kąpieli noworodka, które mówią, że:
• możemy kąpać dziecko w samej wodzie;
• do wody warto dodać drogocenne mleko mamy;
• możemy używać delikatnych kosmetyków z apteki lub drogerii – takich z krótkim i naturalnym składem;
• do kąpieli noworodka możemy stosować mydła z substancjami natłuszczającymi lub z wyciągiem z owsa, jak również syndety.
Najbardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie oczywiście kąpiel w samej wodzie, lub – jeśli mama karmi piersią – w wodzie z dodatkiem mleka kobiecego. Dlaczego mleko mamy jest polecane do kąpieli maluszka? Ponieważ nie wysusza skóry, pomaga w jej regeneracji i jest w pełni naturalne – nie stanie się nic złego, jeśli woda z kąpieli trafi przez przypadek do buzi dziecka. Co więcej, karmiąca kobieta może zupełnie przy okazji zbierać pokarm, który wykorzysta do kąpieli – wystarczy, że podczas karmienia jedną piersią na drugą nałoży muszlę laktacyjną lub zastosuje kolektor pokarmu.
Co istotne, noworodka nie musimy kąpać codziennie; niektórzy specjaliści wręcz odradzają codzienną kąpiel, gdyż ta może doprowadzić do przesuszania skóry dziecka i problemów z wytworzeniem warstwy lipidowej. Pielęgniarskie zalecenia dot. pielęgnacji noworodka wydane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie mówią o kąpieli 2-3 razy w tygodniu. Dla pielęgnacji wieczornego rytuału przed snem wystarczy podstawowa codzienna higiena: oczyszczenie zwilżonymi myjkami oczu, uszu i twarzy dziecka, a także wszelkich fałdek i miejsc, w których może zbierać się ulewany przez malucha pokarm – głównie szyi. Rezygnacja z codziennego nalewania wody do wanienki czy wiaderka do kąpieli nie pozostanie bez wpływu na dobro planety i rachunki w gospodarstwie domowym.
A co z temperaturą kąpieli? Na początku wielu rodziców obawia się, że nie oceni odpowiednio temperatury wody, więc woli używać specjalnych termometrów. Takie termometry są niedrogie, więc można je dokupić, nawet jeśli miałyby być używane krótko. Pamiętajmy jednak, by po tych kilku tygodniach używania nie wyrzucać ich do kosza, zasilając wysypisko w kolejny plastikowy odpad, ale przekazać innej osobie, która spodziewa się dziecka. Alternatywą dla specjalnych termometrów do kąpieli są wielofunkcyjne termometry bezdotykowe, którymi zmierzymy temperaturę ciała, wody w wanience czy butelki z mlekiem. Porządny termometr to inwestycja na lata.
Wielorazowe myjki dla niemowląt
Zarówno podczas kąpieli, jak i zwykłego przemywania skóry maluszka przydadzą się myjki. Wielu rodziców korzysta z jednorazowych płatków kosmetycznych – te przeznaczone dla dzieci są zwykle trochę większe; kwadratowe lub prostokątne. Warto jednak rozważyć używanie wielorazowych myjek. Możemy je oczywiście kupić, ale łatwo również wykorzystać do ich wykonania pieluszki muślinowe, flanelowe czy tetrowe lub niepotrzebne ręczniki. Takie myjki zajmują niewiele miejsca, a po użyciu pierzemy je razem z ubrankami dziecka; nie generuje to więc dodatkowych kosztów.
Pielęgnacja noworodka to jednak nie tylko kąpiel, ale również odpowiednie zadbanie o okolice pieluszkowe czy gojący się pępek.
Pępek noworodka: czy potrzebujemy specjalistycznych produktów do pielęgnacji?
Jedni polecają całkowicie wysuszyć kikut pępowiny, a jego oczyszczanie – na sucho lub mokro – ograniczyć do minimum. Inni zalecają stosowanie na pępek noworodka preparatu z dichlorowodorkiem oktenidyny i fenoksyetanolem. Kolejni – kontynuując tradycję naszych mam i babć – kontrowersyjne przemywanie pępka wacikiem nasączonym spirytusem.
Spośród powyższych propozycji to najtańsze i najbardziej przyjazne skórze oraz środowisku nasuwa się samo: dajmy pępkowi samodzielnie się zagoić, a ewentualne specjalistyczne preparaty do jego oczyszczania wybierzmy po konsultacji z lekarzem (neonatologiem lub pediatrą), gdy zaczną nas niepokoić np. zapach czy wydzielina z pępka noworodka.
Bez wątpienia do oczyszczania kikuta pępowiny przydadzą się patyczki higieniczne. Możemy wybrać te bardziej ekologiczne, z trzonkiem wykonanym z papieru i dla wielu będzie to odpowiedni wybór. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo maluszka możemy zdecydować się na te przeznaczone dla niemowląt, z większą końcówką – szczególnie, jeśli świeżo upieczeni rodzice nie czują się jeszcze zbyt pewnie w swojej roli i chcą nabrać wprawy w pielęgnacji swojej pociechy. Patyczki dla niemowląt przydadzą się również do osuszania zewnętrznych części uszu dziecka.
Olejek migdałowy dla noworodka. Kosmetyk do wszystkiego?
Istnieje preparat, z którym spotkali się chyba wszyscy rodzice ceniący sobie naturalne i ekologiczne rozwiązania: olejek ze słodkich migdałów. Jest to substancja bogata w witaminy (A, E, D oraz witaminy z grupy B), kwasy oleinowy i linolowy oraz proteiny. Dzięki temu olej ze słodkich migdałów m.in. ujędrnia skórę i nawilża ją.
Przygodę z nim zaczynamy, będąc w ciąży: delikatny masaż rosnącego brzuszka oraz pozostałych partii skóry narażonych na rozstępy będzie przyjemnym wieczornym rytuałem.
Olejek migdałowy może pełnić wiele funkcji w pielęgnacji noworodka: kilka kropel dodanych do kąpieli w niektórych przypadkach zastąpi emolienty, po kąpieli olej ze słodkich migdałów posłuży jako oliwka do ciała.
Olejek ze słodkich migdałów znajdzie swoje zastosowanie także w masażu niemowlęcym.
Jak widzimy, kąpiel i codzienna pielęgnacja zdrowego noworodka nie wymagają od nas ponoszenia ogromnych kosztów, a często wyprawka tania jest jednocześnie wyprawką przyjazną dla środowiska i zdrowia dziecka.