Ekologiczna wyprawka dla noworodka: kąpiel i pielęgnacja
Lidia Borowiecka

Ekologiczna wyprawka dla noworodka: kąpiel i pielęgnacja

Przyszli i świeżo upieczeni rodzice są z każdej strony zasypywani informacjami na temat tego, czego potrzebują dla swojego dziecka. Marketing producentów dziecięcych ubranek, gadżetów i środków do pielęgnacji sprawił, że na wieść o ciąży niemal natychmiast zaczynamy zastanawiać się, co musimy kupić i jak dokonać najlepszego wyboru. Na szczęście rośnie liczba bardziej świadomych przyszłych rodziców, którzy planują skompletowanie ekonomicznej i ekologicznej wyprawki dla noworodka.

Ekonomicznej, bo młodych rodziców czeka jeszcze wiele innych wydatków związanych z dzieckiem i nie warto ponosić zbędnych kosztów, kupując rzeczy nieprzydatne lub jednorazowego użytku. A ekologicznej, ponieważ mając świadomość czekającej nas katastrofy klimatycznej, przed którą ostrzegają nas m.in. klimatologowie, powinniśmy skupić się dziś na mądrym wybieraniu i używaniu niezbędnych przedmiotów, a także na rozsądnym gospodarowaniu odpadami.

Jak więc skompletować tanią i ekologiczną wyprawkę dla noworodka?

Ekologiczna i tania pielęgnacja noworodka

Niewątpliwie zadowalający jest trend świadomej pielęgnacji: coraz więcej z nas rozważnie wybiera kosmetyki, które stosuje na twarz, ciało i włosy; rezygnujemy ze szkodliwych substancji i stawiamy na naturalne rozwiązania. Dobrze jest wprowadzić ten trend również w myślenie o kosmetykach dla noworodka. Bez wątpienia dermokosmetyki z emolientami są ogromnym ułatwieniem dla pielęgnacji, jeśli nasze dziecko ma problemy skórne. Nie warto jednak od pierwszego dnia życia decydować się na tak specjalistyczne produkty; dajmy sobie czas na poznanie potrzeb malucha, a jego skórze na wykształcenie warstwy lipidowej. Po emolienty z apteki sięgnijmy dopiero wtedy, gdy będzie to konieczne – najlepiej po skonsultowaniu ewentualnych problemów skórnych z pediatrą, alergologiem czy dermatologiem.

Istnieje kilka szkół kąpieli noworodka, które mówią, że:
•    możemy kąpać dziecko w samej wodzie;
•    do wody warto dodać drogocenne mleko mamy;
•    możemy używać delikatnych kosmetyków z apteki lub drogerii – takich z krótkim i naturalnym składem;
•    do kąpieli noworodka możemy stosować mydła z substancjami natłuszczającymi lub z wyciągiem z owsa, jak również syndety.

Najbardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie oczywiście kąpiel w samej wodzie, lub – jeśli mama karmi piersią – w wodzie z dodatkiem mleka kobiecego. Dlaczego mleko mamy jest polecane do kąpieli maluszka? Ponieważ nie wysusza skóry, pomaga w jej regeneracji i jest w pełni naturalne – nie stanie się nic złego, jeśli woda z kąpieli trafi przez przypadek do buzi dziecka. Co więcej, karmiąca kobieta może zupełnie przy okazji zbierać pokarm, który wykorzysta do kąpieli – wystarczy, że podczas karmienia jedną piersią na drugą nałoży muszlę laktacyjną lub zastosuje kolektor pokarmu.

Co istotne, noworodka nie musimy kąpać codziennie; niektórzy specjaliści wręcz odradzają codzienną kąpiel, gdyż ta może doprowadzić do przesuszania skóry dziecka i problemów z wytworzeniem warstwy lipidowej. Pielęgniarskie zalecenia dot. pielęgnacji noworodka wydane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie mówią o kąpieli 2-3 razy w tygodniu. Dla pielęgnacji wieczornego rytuału przed snem wystarczy podstawowa codzienna higiena: oczyszczenie zwilżonymi myjkami oczu, uszu i twarzy dziecka, a także wszelkich fałdek i miejsc, w których może zbierać się ulewany przez malucha pokarm – głównie szyi. Rezygnacja z codziennego nalewania wody do wanienki czy wiaderka do kąpieli nie pozostanie bez wpływu na dobro planety i rachunki w gospodarstwie domowym.

A co z temperaturą kąpieli? Na początku wielu rodziców obawia się, że nie oceni odpowiednio temperatury wody, więc woli używać specjalnych termometrów. Takie termometry są niedrogie, więc można je dokupić, nawet jeśli miałyby być używane krótko. Pamiętajmy jednak, by po tych kilku tygodniach używania nie wyrzucać ich do kosza, zasilając wysypisko w kolejny plastikowy odpad, ale przekazać innej osobie, która spodziewa się dziecka. Alternatywą dla specjalnych termometrów do kąpieli są wielofunkcyjne termometry bezdotykowe, którymi zmierzymy temperaturę ciała, wody w wanience czy butelki z mlekiem. Porządny termometr to inwestycja na lata.

Wielorazowe myjki dla niemowląt

Zarówno podczas kąpieli, jak i zwykłego przemywania skóry maluszka przydadzą się myjki. Wielu rodziców korzysta z jednorazowych płatków kosmetycznych – te przeznaczone dla dzieci są zwykle trochę większe; kwadratowe lub prostokątne. Warto jednak rozważyć używanie wielorazowych myjek. Możemy je oczywiście kupić, ale łatwo również wykorzystać do ich wykonania pieluszki muślinowe, flanelowe czy tetrowe lub niepotrzebne ręczniki. Takie myjki zajmują niewiele miejsca, a po użyciu pierzemy je razem z ubrankami dziecka; nie generuje to więc dodatkowych kosztów.

Pielęgnacja noworodka to jednak nie tylko kąpiel, ale również odpowiednie zadbanie o okolice pieluszkowe czy gojący się pępek.

Powiązane produkty

Pępek noworodka: czy potrzebujemy specjalistycznych produktów do pielęgnacji?

Jedni polecają całkowicie wysuszyć kikut pępowiny, a jego oczyszczanie – na sucho lub mokro – ograniczyć do minimum. Inni zalecają stosowanie na pępek noworodka preparatu z dichlorowodorkiem oktenidyny i fenoksyetanolem. Kolejni – kontynuując tradycję naszych mam i babć – kontrowersyjne przemywanie pępka wacikiem nasączonym spirytusem.

Spośród powyższych propozycji to najtańsze i najbardziej przyjazne skórze oraz środowisku nasuwa się samo: dajmy pępkowi samodzielnie się zagoić, a ewentualne specjalistyczne preparaty do jego oczyszczania wybierzmy po konsultacji z lekarzem (neonatologiem lub pediatrą), gdy zaczną nas niepokoić np. zapach czy wydzielina z pępka noworodka.

Bez wątpienia do oczyszczania kikuta pępowiny przydadzą się patyczki higieniczne. Możemy wybrać te bardziej ekologiczne, z trzonkiem wykonanym z papieru i dla wielu będzie to odpowiedni wybór. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo maluszka możemy zdecydować się na te przeznaczone dla niemowląt, z większą końcówką – szczególnie, jeśli świeżo upieczeni rodzice nie czują się jeszcze zbyt pewnie w swojej roli i chcą nabrać wprawy w pielęgnacji swojej pociechy. Patyczki dla niemowląt przydadzą się również do osuszania zewnętrznych części uszu dziecka.

Pamiętajmy, że podczas segregacji wykorzystane patyczki higieniczne, zarówno te z plastikowym, jak i papierowym trzonkiem, wyrzucamy do śmieci zmieszanych – jak wszystko, co miało kontakt z wydzielinami ciała.

Olejek migdałowy dla noworodka. Kosmetyk do wszystkiego?

Istnieje preparat, z którym spotkali się chyba wszyscy rodzice ceniący sobie naturalne i ekologiczne rozwiązania: olejek ze słodkich migdałów. Jest to substancja bogata w witaminy (A, E, D oraz witaminy z grupy B), kwasy oleinowy i linolowy oraz proteiny. Dzięki temu olej ze słodkich migdałów m.in. ujędrnia skórę i nawilża ją.

Przygodę z nim zaczynamy, będąc w ciąży: delikatny masaż rosnącego brzuszka oraz pozostałych partii skóry narażonych na rozstępy będzie przyjemnym wieczornym rytuałem.

Olejek migdałowy może pełnić wiele funkcji w pielęgnacji noworodka: kilka kropel dodanych do kąpieli w niektórych przypadkach zastąpi emolienty, po kąpieli olej ze słodkich migdałów posłuży jako oliwka do ciała.

Olejek ze słodkich migdałów znajdzie swoje zastosowanie także w masażu niemowlęcym.

Jak widzimy, kąpiel i codzienna pielęgnacja zdrowego noworodka nie wymagają od nas ponoszenia ogromnych kosztów, a często wyprawka tania jest jednocześnie wyprawką przyjazną dla środowiska i zdrowia dziecka.

1.    Anita Czupryn, Czeka nas katastrofa klimatyczna? Rafał Maszewski: „Świat się obudzi, kiedy naprawdę zacznie się źle dziać”, „Polska Times” [online], https://polskatimes.pl/czeka-nas-katastrofa-klimatyczna-rafal-maszewski-swiat-sie-obudzi-kiedy-naprawde-zacznie-sie-zle-dziac/ar/13603272, [dostęp:] 2.07.2019 r.
2.    Agnieszka Kulawik-Pióro, Skóra dziecka – budowa, właściwości i pielęgnacja, „Biotechnologia.pl” [online], https://biotechnologia.pl/kosmetologia/skora-dziecka-budowa-wlasciwosci-i-pielegnacja,16413 , [dostęp:] 2.07.2019 r.
3.    Renata Szwinta-Sadowski, Naturalna pielęgnacja. Mycie niemowlęcia z dodatkiem mleka matki, „DSW. Dzieci Są Ważne” [online], https://dziecisawazne.pl/naturalna-pielegnacja-mycie-niemowlecia-z-dodatkiem-mleka-matki/, [dostęp:] 2.07.2019 r.
4.    Położne Oddziałowe Noworodków O/K Neonatologii. Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Zalecenia pielęgniarskie. Pielęgnacja noworodka [online], https://www.su.krakow.pl/system/files/24493/a4fae9aa55.pdf?1528870148, [dostęp:] 3.07.2019 r.
5.    Jak segregować. Krok po kroku, „Nasze Śmieci” [online], https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac, [dostęp:] 3.07.2019 r.
6.    Pielęgnacja niemowlęcia, „Sroka O” [online], https://www.srokao.pl/2014/10/pielegnacja-niemowlecia.html, [dostęp:] 3.07.2019 r.
7.    Olga Pietraszewska, Olejek migdałowy – niesamowite właściwości, „DSW. Dzieci Są Ważne” [online], https://dziecisawazne.pl/olejek-migdalowy-niesamowite-wlasciwosci/, [dostęp:] 3.07.2019 r.
8.    Giorgia Cozza, Dziecko bez kosztów. Przewodnik po niekupowaniu, Warszawa 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zespół Aspergera – objawy, diagnoza u dzieci i dorosłych. Zaburzenie ze spektrum autyzmu

    Zespół Aspergera to zaburzenie neurorozwojowe nazywane potocznie łagodniejszą formą autyzmu. Zgodnie ze statystykami dotyczy nawet 4% osób na świecie, a jego objawy mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku. Jak objawia się zespół Aspergera u dzieci i dorosłych? Jakiego wsparcia potrzebują osoby z tym zaburzeniem?

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ono bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

    Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Sposoby na wzmocnienie odporności dziecka – szczepienia, hartowanie, suplementacja

    Wzmocnienie odporności dziecka jest często wyzwaniem dla rodziców. Muszą oni zadbać nie tylko o dietę, ale także o odpowiednią ilość snu czy dopilnowanie kalendarza szczepień. Wszystkie działania, które podejmują powinny być z pewnością okraszone zdrowym rozsądkiem. Jak go zachować i nie zaszkodzić dziecku, chcąc uodpornić je na wszelkie choroby? Czy jest to w ogóle możliwe?

  • Jak uniknąć wad zgryzu u dzieci? Dobre nawyki

    Chociaż blisko 90 procent dzieci w wieku szkolnym ma mniejsze lub większe wady zgryzu, to tylko 10–15 procent z nich boryka się z zaawansowanymi problemami w tej sferze, które wymagają leczenia. Większość pacjentów poddaje się działaniom korekcyjnym ze względu na defekt kosmetyczny, a nie z powodu dolegliwości zdrowotnych.

  • Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić? O czym pamiętać?

    Zbliżający się poród niesie sporo emocji dla obojga rodziców. Przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które będą potrzebne od pierwszych dni życia dziecka. Wcześniej przygotowana lista, a następnie zakupienie wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami ograniczy zbędny stres po narodzinach dziecka oraz doda rodzicom pewności, że są w pełni przygotowani na przyjście dziecka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.