Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?
Justyna Piekara

Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Suche utonięcie to potoczne określenie stanu, do którego może dojść po podtopieniu i dostaniu się niewielkich ilości wody do dróg oddechowych. Najczęściej doświadczają go dzieci. Choć są rzadkie, mogą być wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ nie dają natychmiastowych objawów, dlatego istotne jest, aby mieć świadomość, że mogą się zdarzyć i na czym właściwie polegają.

Czym jest suche utonięcie?

Suche utonięcie (ang. Dry drowning) jest spowodowane dostaniem się wody do nosogardzieli. Od 1 do 24 godzin po zachłyśnięciu się cieczą podczas kąpieli w wodzie, picia napoju, ale też nieprawidłowym przełknięciu śliny może dojść do zaciśnięcia się mięśni krtani, dokładniej głośni, wywołania problemów z oddychaniem i doprowadzić do śmierci. Taka reakcja chroni przed dostaniem się cieczy do płuc, ale może spowodować niedotlenienie.

Szacuje się, że tak zwane suche utonięcia stanowią 10–15% wszystkich przypadków utonięć.

Określenie „suche utonięcie” nie jest pojęciem medycznym, niemniej często służy lekarzom do opisywania takich przypadków podczas informowania rodziców lub przedstawicieli mediów. Obecnie jednak odchodzi się od stosowania terminu „suche utonięcie”. Często zastępuje się go określeniem „zespół post immersyjny” (ang. Post-Immersion Syndrome). Wiele organizacji definiuje utonięcie jako „proces doświadczania zaburzeń oddechowych w wyniku zanurzenia w cieczy” i rezygnuje z używania terminów mających na celu opisanie różnych rodzajów utonięć.

W jaki sposób objawia się „suche utonięcie"?

Do objawów suchych utonięć należą:

  • nagły, silny kaszel, z towarzyszącym odruchem wymiotnym lub wymiotami,
  • duszności i trudności z oddychaniem,
  • problemy z mówieniem,
  • świszczący oddech,
  • ból w klatce piersiowej,
  • drażliwość,
  • nietypowe zachowanie,
  • zawroty głowy,
  • senność,
  • blady lub niebieskawy odcień skóry,
  • utrata przytomności.

Powiązane produkty

Jak zapobiec „suchemu utonięciu"?

  • Zawsze uważnie obserwować dzieci, gdy są w wodzie i jej pobliżu. Jeśli ktoś zachłysnął się wodą podczas kąpieli, należy go uważnie obserwować.
  • Nauczyć dzieci zasad dotyczących bezpieczeństwa w wodzie, a najlepiej zapisać je na lekcje pływania.
  • Nie pływać na plaży lub w publicznym basenie, jeśli nie ma w pobliżu ratownika. Jeżeli się na to zdecydujemy, należy zbadać obszary pływackie pod kątem zagrożeń.
  • Nie wbiegać do wody, będąc rozgrzanym ani nie pływać bezpośrednio po posiłku.
  • Nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu!
  • Pamiętać o noszeniu kamizelek ratunkowych podczas aktywności, takich jak pływanie łodzią lub jazda na nartach wodnych.
  • Naucz się zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Szybka reakcja może uratować komuś zdrowie i życie. Jeśli pojawią się objawy suchego utonięcia, niezwłocznie należy wezwać pomoc medyczną i w razie konieczności przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.
  • Jeśli zdarzyło się, że dziecko przebywało pod wodą przez pewien czas, powinno zostać zbadane przez lekarza. Może zaistnieć konieczność wykonania badań diagnostycznych, takich jak np. prześwietlenie klatki piersiowej (RTG klatki piersiowej lub RTG płuc), aby sprawdzić, czy woda nadal jest obecna w płucach oraz poziom wysycenia krwi tlenem z wykorzystaniem pulsoksymetru.

Jakie są inne powikłania „suchego utonięcia"?

Wtórne utonięcie (ang. Secondary drowning) to kolejne powikłanie utonięcia. W przeciwieństwie do suchego utonięcia, w tym wypadku, podczas reakcji obronnej organizmu nie dochodzi do całkowitego zamknięcia krtani i płyn dostaje się do płuc. Woda podrażnia ich wyściółkę, wywołując obrzęk i gromadzenie się płynu ustrojowego, co wywołuje trudności w oddychaniu, przedostawaniu się tlenu do krwiobiegu, powodując śmierć.
Zapalenie płuc jest najczęstszym powikłaniem zakaźnym. Może jeszcze bardziej przyczynia się do obniżenia poziomu tlenu w organizmie. Potencjalnie zagraża życiu i powinno być leczone skuteczną antybiotykoterapią. Uszkodzenia neurologiczne wywołane niedotlenieniem. Jeżeli uraz mózgu jest poważny, może prowadzić do stałego stanu wegetatywnego pacjenta.

  1. Gardner A., What Is 'Dry Drowning'?, „webmd.com”, https://www.webmd.com/children/features/secondary-drowning-dry-drowning, [dostęp:] 20.07.2021.
  2. Dry Drowning’: Separating Fact From Fiction, „health.clevelandclinic.org” [online], https://health.clevelandclinic.org/dry-drowning-separating-fact-from-fiction/, [dostęp:] 20.07.2021.
  3. Watson K., What Is Dry Drowning?, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/dry-drowning, [dostęp:] 20.07.2021.
  4. Van Beeck E. F. i in., A new definition of drowning: Towards documentation and prevention of a global public health problem. „Bull World Health Organ", 83 (11) 2005.
  5. Cinelli E., Dry And Secondary Drowning: What Parents Need To Know, „moms.com” [online], https://www.moms.com/dry-and-secondary-drowning-what-parents-need-to-know/, [dostęp:] 20.07.2021.
  6. Lord S. R. i in., Drowning, Near Drowning and Immersion Syndrome, „Journal of the Royal Army Medical Corps", nr 151, 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

    Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

  • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

    Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

  • Glista ludzka – objawy glistnicy. Rozpoznanie, badania, leczenie zakażenia glistą ludzką

    Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

  • Borowik szatański – charakterystyka. Jak poznać objawy zatrucia?

    Borowik szatański, szatan, diablik, smoczy łeb – nie bez powodu ma tak złowieszcze nazwy – należy do grupy grzybów trujących, które po spożyciu mogą wywołać silne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i nie tylko. Jak odróżnić borowika szatańskiego od szlachetnego? Jakie są objawy zatrucia borowikiem szatańskim? Co zrobić, gdy dojdzie do zatrucia? Podpowiadamy.

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

  • Jak wzmocnić stawy w okresie menopauzy?

    Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Wygasająca czynność jajników prowadzi do zahamowania cyklu menstruacyjnego, ale powoduje również wiele uporczywych objawów. Jednym z nich są bóle stawów. Odpowiednia dieta i suplementacja składników o korzystnym wpływie na stawy pomogą w łagodzeniu sztywności i dolegliwości bólowych. A to pozwoli zachować aktywność fizyczną, która w okresie menopauzy jest szczególnie istotna.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij