Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny? - portal DOZ.pl
Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?
Justyna Piekara

Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Suche utonięcie to potoczne określenie stanu, do którego może dojść po podtopieniu i dostaniu się niewielkich ilości wody do dróg oddechowych. Najczęściej doświadczają go dzieci. Choć są rzadkie, mogą być wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ nie dają natychmiastowych objawów, dlatego istotne jest, aby mieć świadomość, że mogą się zdarzyć i na czym właściwie polegają.

Czym jest suche utonięcie?

Suche utonięcie (ang. Dry drowning) jest spowodowane dostaniem się wody do nosogardzieli. Od 1 do 24 godzin po zachłyśnięciu się cieczą podczas kąpieli w wodzie, picia napoju, ale też nieprawidłowym przełknięciu śliny może dojść do zaciśnięcia się mięśni krtani, dokładniej głośni, wywołania problemów z oddychaniem i doprowadzić do śmierci. Taka reakcja chroni przed dostaniem się cieczy do płuc, ale może spowodować niedotlenienie.

Szacuje się, że tak zwane suche utonięcia stanowią 10–15% wszystkich przypadków utonięć.

Określenie „suche utonięcie” nie jest pojęciem medycznym, niemniej często służy lekarzom do opisywania takich przypadków podczas informowania rodziców lub przedstawicieli mediów. Obecnie jednak odchodzi się od stosowania terminu „suche utonięcie”. Często zastępuje się go określeniem „zespół post immersyjny” (ang. Post-Immersion Syndrome). Wiele organizacji definiuje utonięcie jako „proces doświadczania zaburzeń oddechowych w wyniku zanurzenia w cieczy” i rezygnuje z używania terminów mających na celu opisanie różnych rodzajów utonięć.

W jaki sposób objawia się „suche utonięcie"?

Do objawów suchych utonięć należą:

 • nagły, silny kaszel, z towarzyszącym odruchem wymiotnym lub wymiotami,
 • duszności i trudności z oddychaniem,
 • problemy z mówieniem,
 • świszczący oddech,
 • ból w klatce piersiowej,
 • drażliwość,
 • nietypowe zachowanie,
 • zawroty głowy,
 • senność,
 • blady lub niebieskawy odcień skóry,
 • utrata przytomności.

Polecane dla Ciebie

Jak zapobiec „suchemu utonięciu"?

 • Zawsze uważnie obserwować dzieci, gdy są w wodzie i jej pobliżu. Jeśli ktoś zachłysnął się wodą podczas kąpieli, należy go uważnie obserwować.
 • Nauczyć dzieci zasad dotyczących bezpieczeństwa w wodzie, a najlepiej zapisać je na lekcje pływania.
 • Nie pływać na plaży lub w publicznym basenie, jeśli nie ma w pobliżu ratownika. Jeżeli się na to zdecydujemy, należy zbadać obszary pływackie pod kątem zagrożeń.
 • Nie wbiegać do wody, będąc rozgrzanym ani nie pływać bezpośrednio po posiłku.
 • Nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu!
 • Pamiętać o noszeniu kamizelek ratunkowych podczas aktywności, takich jak pływanie łodzią lub jazda na nartach wodnych.
 • Naucz się zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Szybka reakcja może uratować komuś zdrowie i życie. Jeśli pojawią się objawy suchego utonięcia, niezwłocznie należy wezwać pomoc medyczną i w razie konieczności przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.
 • Jeśli zdarzyło się, że dziecko przebywało pod wodą przez pewien czas, powinno zostać zbadane przez lekarza. Może zaistnieć konieczność wykonania badań diagnostycznych, takich jak np. prześwietlenie klatki piersiowej (RTG klatki piersiowej lub RTG płuc), aby sprawdzić, czy woda nadal jest obecna w płucach oraz poziom wysycenia krwi tlenem z wykorzystaniem pulsoksymetru.

Jakie są inne powikłania „suchego utonięcia"?

Wtórne utonięcie (ang. Secondary drowning) to kolejne powikłanie utonięcia. W przeciwieństwie do suchego utonięcia, w tym wypadku, podczas reakcji obronnej organizmu nie dochodzi do całkowitego zamknięcia krtani i płyn dostaje się do płuc. Woda podrażnia ich wyściółkę, wywołując obrzęk i gromadzenie się płynu ustrojowego, co wywołuje trudności w oddychaniu, przedostawaniu się tlenu do krwiobiegu, powodując śmierć.
Zapalenie płuc jest najczęstszym powikłaniem zakaźnym. Może jeszcze bardziej przyczynia się do obniżenia poziomu tlenu w organizmie. Potencjalnie zagraża życiu i powinno być leczone skuteczną antybiotykoterapią. Uszkodzenia neurologiczne wywołane niedotlenieniem. Jeżeli uraz mózgu jest poważny, może prowadzić do stałego stanu wegetatywnego pacjenta.

 1. Gardner A., What Is 'Dry Drowning'?, „webmd.com”, https://www.webmd.com/children/features/secondary-drowning-dry-drowning, [dostęp:] 20.07.2021.
 2. Dry Drowning’: Separating Fact From Fiction, „health.clevelandclinic.org” [online], https://health.clevelandclinic.org/dry-drowning-separating-fact-from-fiction/, [dostęp:] 20.07.2021.
 3. Watson K., What Is Dry Drowning?, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/dry-drowning, [dostęp:] 20.07.2021.
 4. Van Beeck E. F. i in., A new definition of drowning: Towards documentation and prevention of a global public health problem. „Bull World Health Organ", 83 (11) 2005.
 5. Cinelli E., Dry And Secondary Drowning: What Parents Need To Know, „moms.com” [online], https://www.moms.com/dry-and-secondary-drowning-what-parents-need-to-know/, [dostęp:] 20.07.2021.
 6. Lord S. R. i in., Drowning, Near Drowning and Immersion Syndrome, „Journal of the Royal Army Medical Corps", nr 151, 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wirus żółtej gorączki (żółta febra) – szczepionka, objawy i leczenie

  Pierwsze symptomy tej choroby są niecharakterystyczne i przypominają objawy typowe dla grypy. Jednakże u około 15% pacjentów nie następuje wyleczenie, a zamiast tego rozwija się drugi, gwałtowny okres schorzenia. Oto co należy wiedzieć o żółtej gorączce, zwanej też żółtą febrą.

 • Guz Wilmsa – czym jest? Objawy, przyczyny

  Jednym z częstych nowotworów, jakie dotykają dzieci jest guz Wilmsa. Ta złośliwa choroba ma swoje źródło w nerkach, jednak przejawia się często w sposób, który jest łatwy do przeoczenia. Dlatego tak ważne jest, by znać objawy guza Wilmsa i odpowiednio wcześniej rozpoznać proces chorobowy oraz podjąć właściwe leczenie.

 • Remineralizacja szkliwa – czym jest?

  Pod wpływem różnych czynników szkliwo ludzkich zębów ulega stopniowemu niszczeniu. Istnieją jednak sposoby na powstrzymanie tego procesu – w tym celu niezbędna jest remineralizacja szkliwa. Jest to zabieg skuteczny zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych pacjentów.

 • Skala Silvermana – ocena oddechowa wcześniaka

  Wszelkie przejawy trudności w oddychaniu u noworodków to ogromny stres dla rodziców, a także potrzeba szybkiego działania personelu medycznego. Aby jak najlepiej zdiagnozować stopień zagrożenia powstała specjalna metoda – skala Silvermana, dzięki której lekarze są w stanie ocenić wydolność oddechową dziecka.  

 • Majaczenie – jak rozpoznać i leczyć?

  Majaczenie to zaburzenia świadomości, który może się przytrafić każdemu na dowolnym etapie życia. Między innymi z tego powodu warto wiedzieć, jak rozpoznać stan majaczenia, w jaki sposób można pomóc osobie majaczącej, a także jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy.  

 • Próchnica wtórna – czym jest i jak się objawia?

  Bardzo częstym problemem stomatologicznym, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jest próchnica wtórna. To proces, w którym zmiany próchnicowe powstają wokół poprzednich ubytków wypełnionych plombą. Warto wiedzieć, jak zapobiegać tego typu zmianom, oraz jaka jest w tym kontekście dobroczynna rola fluoru. 

 • Blaszki miażdżycowe – jak powstają i dlaczego są groźne?

  Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. U ich podłoża leży miażdżyca – najczęstsza choroba tętnic wśród populacji krajów rozwiniętych. Jej Istotą jest powstawanie tzw. blaszek miażdżycowych, odkładających się w świetle tętnic i stopniowo je zwężających. Miażdżyca bywa również nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ długo może pozostawać bezobjawowa, a jej pierwsza manifestacja może być zarazem ostatnią.

 • Hemofobia – czym jest fobia krwi i jak sobie z nią radzić?

  Hemofobia, a więc lęk przed krwią to jedna z powszechniejszych fobii, która jest charakterystyczna dla dzieci, ale dotyka również bardzo wielu dorosłych. Warto wiedzieć, jakie są dostępne sposoby terapii i leczenia tej nieprzyjemnej przypadłości.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij