Pulsoksymetr – jaki wybrać, jak odczytać wynik,  ile kosztuje urządzenie?
Sylwia Smolińska-Kunicka

Pulsoksymetr – jaki wybrać, jak odczytać wynik, ile kosztuje urządzenie?

Pulsoksymetr to mały i prosty w obsłudze sprzęt do mierzenia saturacji. Jeszcze kilka miesięcy temu był wykorzystywany głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych lub gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Jednak od kilku miesięcy cieszy się ogromnym zainteresowaniem i można śmiało powiedzieć, że właśnie trawa jego przysłowiowe 5 minut. Co to jest pulsoksymetr, na jakiej zasadzie działa i jak interpretować wyniki pomiaru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Pulsoksymetr jest prostym w obsłudze sprzętem medycznym, który zyskał swoją popularność w czasie pandemii COVID-19. Umożliwia on zarówno pomiar saturacji, jak i tętna. Najbardziej popularne są pulsoksymetry napalcowe, które umożliwiają analizę tych parametrów samodzielnie w warunkach domowych.

Co to jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to małe, nieinwazyjne i elektroniczne urządzenie, służące do pomiaru saturacji (SpO2), czyli nasycenia krwi (dokładnie hemoglobiny) tlenem. Badanie następuje przez skórę, jest bezbolesne i proste w wykonaniu. Analiza saturacji krwi polega na włożeniu palca (najczęściej wskazującego) do środka pulsoksymetru, gdzie zaciska go „bezpieczny klips”, dokonując pomiaru.

Pulsoksymetr – zasada działania

Zasada działania pulsoksymetru polega na wykorzystaniu zjawiska pulsoksymetrii, czyli emitowania światła czerwonego i podczerwonego o różnej długości fali. Hemoglobina ma zdolność do pochłaniania różnej długości tych fal, co jest uzależnione od tego, czy transportuje tlen – oksyhemoglobina, czy jest tego tlenu pozbawiona – hemoglobina odtlenowana/zredukowana. Działając w oparciu o te mechanizmy, pulsoksymetr oblicza stopień jej wysycenia tlenem, a wynik podawany jest w procentach. Drugim parametrem, który możemy zmierzyć dzięki pulsoksymetrowi jest tętno, ponieważ urządzenie to wykorzystuje pulsacyjny sygnał wytwarzany przez krew tętniczą w palcu.

Pulsoksymetr – rodzaje

Obecnie na rynku dostępne są następujące rodzaje pulsoksymetru:

Pulsoksymetr napalcowy – jak wskazuje nazwa, zakładany jest na palec osoby badanej. Przeznaczono go dla pacjentów niewymagających pobytu w szpitalu. Służy do samodzielnego wykonania pomiaru w warunkach domowych, a także w pracy czy w podróży.
Pulsoksymetr stacjonarny – używany jest przez pracowników medycznych w szpitalach i placówkach medycznych. Oprócz opcji ciągłego monitorowania saturacji SpO2 i tętna posiada system alarmowy, który pozwala na wczesne wykrycie u pacjenta problemów z oddychaniem, dzięki czemu personel medyczny może szybko interweniować.
Pulsoksymetr nadgarstkowy – umożliwia szybki pomiar saturacji i tętna na nadgarstku. Może on występować w postaci tzw. opaski SMART.
Pulsoksymetr dla noworodków i niemowląt – zaprojektowany specjalnie dla najmłodszych pacjentów, może być wykorzystywany już od 1 tygodnia życia. Pomiar saturacji krwi i analiza pulsu odbywa się przez założenie pulsoksymetru na udo, stopę, ramię lub nadgarstek. Profesjonalne pulsoksymetry dla wcześniaków są wyposażone także w dodatkowy moduł, służący do pomiaru temperatury ciała. Urządzenia dla najmłodszych charakteryzują się większą dokładnością i stabilnością pomiaru przy ruchach dziecka. Pulsoksymetry dla starszych dzieci występują jako urządzenie zakładane na palec.

Powiązane produkty

Kto i kiedy powinien kupić pulsoksymetr?

Zakup tego urządzenia poleca się zwłaszcza osobom:

  • zakażonym wirusem SARS-CoV-2;
  • z chorobami układu oddechowego, szczególnie tym z POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc) czy chorym na astmę oskrzelową;
  • z ciężkimi zaburzeniami oddychania, korzystających z koncentratora tlenu;
  • z chorobami układu krążenia (choroba wieńcowa, niewydolność serca);
  • chorującym na cukrzycę;
  • chorującym na mukowiscydozę;
  • uprawiającym zawodowo sporty wysokościowe np. alpinistom, skoczkom spadochronowym.

Pulsoksymetr – jak interpretować wyniki pomiaru?

Prawidłowy wynik saturacji mieści się w granicy 95 – 98%. U osób palących papierosy wynik ten może być niższy – od 92 do 95%. Pacjenci przechodzący tlenoterapię osiągają saturację SpO2 na poziomie 98 – 100%. U noworodków prawidłowy wynik to 91 – 96%. Saturacja poniżej normy to wynik pomiaru poniżej 90%. Taki stan może świadczyć o niewydolności oddechowej i wymaga pilnego skontaktowania się z lekarzem.

Czy pulsoksymetr jest skuteczny w diagnozowaniu COVID-19?

W ostatnich miesiącach pulsoksymetr jest jednym z najbardziej pożądanych sprzętów medycznych na rynku. Chociaż jest niezbędny do monitorowania saturacji podczas przebiegu wielu chorób, tak dopiero podczas epidemii COVID-19 zyskał wyjątkową popularność. Obecnie pulsoksymetr jest polecany dla osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2, u których choroba przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Osoby takie nie wymagają hospitalizacji, niemniej w warunkach domowych powinny samodzielnie kontrolować swój stan zdrowia, przede wszystkim poprzez obserwację parametru, jakim jest saturacji krwi. Dla zakażenia wirusem SARS-CoV-2 bardzo charakterystyczne jest niedotlenienie tkanek i narządów, czyli hipoksja. Najbardziej charakterystyczne objawy tego stanu to: sinica centralna, czyli sino-niebieskie zabarwienie błon śluzowych ust, języka oraz skóry, którym może towarzyszyć pojawienie się senności i zmęczenia. Warto podkreślić, że u większości zarażonych może dojść do rozwinięcia tzw. cichej hipoksji, której powyższe widoczne objawy niedotlenienia nie towarzyszą, a mimo tego organizm chorego fizjologicznie znajduje się w stanie hipoksji. Z tego powodu bardzo istotne jest kontrolowanie saturacji w warunkach domowych, właśnie za pomocą pulsoksymetru.

Spadek SpO2 w przebiegu choroby COVID-19 może świadczyć o postępującej niewydolności oddechowej i prowadzić do duszności.

Ile kosztuje pulsoksymetr? Czy może być refundowany przez NFZ?

Obecnie pulsoksymetr jest refundowany przez NFZ, jeśli pacjent jest objęty Programem Domowej Opieki Medycznej, czyli systemem monitoringu pacjentów zakażonych COVID-19. Do tego programu pacjent nie zgłasza się sam, jest do niego kwalifikowany przez lekarza POZ. Z kolei cena pulsoksymetru zależy od kilku czynników, jak na przykład typu urządzenia, które wybierzemy lub miejsca, w którym dokonamy zakupu. Najpopularniejsze są pulsoksymetry napalcowe, a ich cena zaczyna się od około 50 złotych. Decydując się na zakup pulsoksymetru, należy zwrócić uwagę na jego funkcję, nazwę producenta i rodzaj zasilania (bateryjne lub z opcją zasilania). Warto wybrać produkt atestowany, charakteryzujący się dużą dokładnością pomiaru. Cena pulsoksymetru napalcowego waha się od 65 zł do nawet 350 zł na jedną sztukę. Urządzenie to można kupić w aptekach, sklepach medycznych czy serwisach aukcyjnych.

  1. A. M. Luks i in., Pulse Oximetry for Monitoring Patients with COVID-19 at Home. Potential Pitfalls and Practical Guidance, „Annals of the American Thoracic Society", nr 17 (9) 2020 r.
  2. N. Shenoy i in., Considerations for target oxygen saturation in COVID-19 patients: are we under-shooting?, „BMC Med", nr 18 (1) 2020. 
  3. A. Jubran, Pulse Oximetry, „Critical care", nr 19 (1) 2015.
  4. Warto zapewnić pacjentowi darmowy pulsoksymetr, „www.gov.pl" [online:], https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna/warto-zapewnic-pacjentowi-darmowy-pulsoksymter [dostęp:] 6.12.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij