Apap dla dzieci forte, 40 mg/ml, zawiesina doustna, 85 ml - Portal DOZ.pl

Apap dla dzieci forte, 40 mg/ml, zawiesina doustna, 85 ml

paracetamol, zawiesina, grypa, przeziębienie, gorączka

17.69 zł
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Opis

Apap dla dzieci forte to lek w formie doustnej zawiesiny przeznaczony dla dzieci, który stosuje się go w doraźnym łagodzeniu małego oraz umiarkowanego bólu a także gorączki. Zawiesinę podaje się m. in. w: bólu głowy, gardła również przy przeziębieniu lub grypie, bolesnym ząbkowaniu czy bólu po usunięciu migdałków. Produkt leczniczy przeznaczony jest dla dzieci o masie ciała do 40 kg (czyli w przedziale od 0 do około 12 lat), ale można podawać go również osobom dorosłym. Lek zawiera paracetamol, który można podawać w przebiegu ospy wietrznej i biegunki wirusowej.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).

1 ml zawiesiny doustnej zawiera 40 ml paracetamolu.

Substancje pomocnicze: kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, sacharoza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), guma ksantan, woda oczyszczona, aromat pomarańczowy [aromaty naturalne, aromaty sztuczne, etanol, butylohydroksyanizol (E 320)].

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie, za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania. Doustną strzykawkę po użyciu powinno się kilkukrotnie opłukać aż po jej wylot (wypełniając ją wodą).

Przed użyciem należy wstrząsnąć butelkę.

U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu przez lekarza.

Dawkowanie Apapu dla dzieci forte zależy od masy ciała pacjenta. Zalecana dawka dobowa paracetamolu to około 60 mg/kg masy ciała/dobę, która jest podzielona na 4 do 6 dawek w ciągu doby, czyli 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin lub 10 mg/kg masy ciała co 4 godziny.

W przypadku wysokiej gorączki (powyżej 39ºC), objawów zakażenia lub przedłużających się objawów trwających dłużej niż 2 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Masa ciała Dawka jednorazowa (co 6 godzin) Objętość zawiesiny doustnej podawana w dawce jednorazowej (co 6 godzin) Maksymalna dawka dobowa
ilość paracetamolu objętość leku
3 kg 40 mg 1,0 ml 160 mg 4 ml
4 kg 60 mg 1,5 ml 240 mg 6 ml
5 kg 75 mg 1,9 ml 300 mg 7,6 ml
6 kg 90 mg 2,25 ml 360 mg 9 ml
7 kg 100 mg do 2,5 ml 400 mg 10 ml
8  do 10 kg 120 do 150 mg 3 do 3,75 ml 600 mg 15 ml
11 do 15 kg 165 mg do 225 mg 4 do 5,5 ml 900 mg 22,5 ml
16 do 22 kg 240 do 330 mg 6 do 8,25 ml 1320 mg 33 ml
23 do 30 kg 345 do 450 mg 8,5 do 11,25 ml 1800 mg 45 ml
31 do 40 kg 465 do 600 mg 11,5 do 15 ml 2400 mg 60 ml
powyżej 41 kg 615 do 1000 mg 15,25 ml do 25 ml (przy masie ciała od 41 do 50 kg) 3000 mg 75 ml
(przy masie ciała powyżej 51 kg) 100 ml

Działanie

Lek Apap dla dzieci forte zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Wskazania

Lek Apap dla dzieci forte  jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu o lekkim i umiarkowanym nasileniu i/lub gorączki, np.: bólu głowy, bólu gardła, bólu lub/i gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia, bólu związanego za zapaleniem ucha środkowego, bólu zęba, bolesnego ząbkowania, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i kości, bólu lub/i gorączki związanych z odczynem poszczepiennym, gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej, bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku APAP dla dzieci forte jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, APAP dla dzieci forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia reakcji alergicznych (uczulenia) na paracetamol takich jak: obrzęk Quinckego (obrzęk twarzy, karku i narządów płciowych), duszność (skrócenie oddechu), zlewne poty (nasilone pocenie), nudności, czy spadek ciśnienia krwi.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): umiarkowana senność; nudności; wymioty.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób): zawroty głowy; senność; zdenerwowanie; uczucie palenia w gardle; biegunka; ból brzucha (w tym skurcze i zgaga); zaparcie; ból głowy; nasilone pocenie; zmniejszona ciepłota ciała (dreszcze).

Rzadko występujące działanie niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób): zaczerwienienie skóry.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów): choroby układu krwiotwórczego (zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby i sporadyczne przypadki braku białych krwinek, zaburzenia w tworzeniu komórek krwi w szpiku kostnym); u pacjentów predysponowanych skurcz oskrzeli; reakcje skórne.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ten lek zawiera sacharozę oraz metylu parahydroksybenzoesan (E 218) oraz propylu parahydroksybenzoesan (E 216). Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. Dawka powyżej 10 ml zawiesiny doustnej zawiera więcej niż 5 g sacharozy w dawce, co powinno być rozważone u pacjentów chorujących na cukrzycę. Sacharoza może być szkodliwa dla zębów.
Metylu parahydroksybenzoesan (E 218) oraz propylu parahydroksybenzoesan (E 216) mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku osób z: chorobami wątroby, zaburzeniami czynności nerek, niedokrwistością hemolityczną, odwodnieniem czy niedożywieniem, niedoborem enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, astmą oskrzelową po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego.

Apap dla dzieci forte zawiera paracetamol, więc aby zapobiec jego przedawkowaniu należy sprawdzić ewentualną zawartość tej substancji w innych lekach jednocześnie stosowanych.

Przechowywać w temperaturze poniżej 30˚C oraz w oryginalnym opakowaniu celem ochrony przed światłem. Lek powinien znajdować się w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Termin ważności po pierwszym otwarciu wynosi 6 miesięcy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Apap dla dzieci forte może wchodzić w interakcje z:

 • warfaryną lub acenokumarolem,
 • glikopironium i propanteliną,
 • doustnymi środkami antykoncepcyjnymi,
 • fenytoiną, fenobarbitalem, prymidonem, lamotryginą,
 • chloramfenikolem,
 • izoniazydem i ryfampicyną,
 • metoklopramidem i domperydonem,
 • probenecydem,
 • propranolem,
 • kolestyraminą,
 • zydowudyną.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

APAP dla dzieci forte jest lekiem gotowym i może być przyjmowany wraz z jedzeniem i piciem (poza napojami alkoholowymi). Podczas leczenia zawiesiną APAP dla dzieci forte, nie pić napojów alkoholowych. Spożywanie posiłku nie wykazało wpływu na skuteczność leku, jednak przyjmowanie leku po posiłku może opóźnić jego działanie.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, czy myśli, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą celem uzyskania porady przed przyjęciem tego leku.

Ciąża:
APAP dla dzieci forte może być stosowany w ciąży tylko po uważnym rozważeniu stosunku korzyści i ryzyka. W takim przypadku, zalecane jest dokładne przestrzeganie dawki i czasu trwania stosowania. W trakcie ciąży, paracetamolu nie należy stosować przez długi czas, w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi lekami.

Karmienie piersią:
Lek APAP dla dzieci forte w zalecanych dawkach może być przyjmowany podczas karmienia piersią.

Wpływ na badania laboratoryjne

Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak oznaczanie stężenia kwasu moczowego i glukozy we krwi.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie wolno stosować leku u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, chyba, że jest to zalecone przez lekarza.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Zazwyczaj lek APAP dla dzieci forte nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn. Jednak, jeśli pacjent odczuwa niewielką senność i zawroty głowy jako działania niepożądane, nie powinien prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn.

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • PIMS (wieloukładowy zespół zapalny u dzieci związany z COVID-19) to nowa jednostka chorobowa występująca u najmłodszych po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Pierwsze przypadki w Polsce zanotowano w maju 2020 r. PIMS rozwija się w okresie 2-4 tygodni po przejściu infekcji, nawet bezobjawowo. Może być przyczyną groźnych powikłań u dzieci. Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę u dzieci? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie PIMS? 

 • Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Mononukleoza jest infekcją wirusową przenoszoną głównie drogą kropelkową – poprzez kontakt ze śliną (dlatego też często jest nazywana „chorobą pocałunków"). Wywołana jest przez wirusa z rodziny Herpes – wirusa Epstein-Barr (EBV). Łatwo pomylić ją ze zwykłym przeziębieniem, objawami są bowiem głównie ból gardła i głowy, podwyższona temperatura ciała, ogólne zmęczenie. Powiększają się węzły chłonne i migdałki, czasami również wątroba oraz śledziona.  Jak wygląda diagnostyka i leczenie mononukleozy zakaźnej?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!

Pediatra, jutro o 06:00

Tarık Küçükünal

Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij