×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Apap dla dzieci forte, 40 mg/ml, zawiesina doustna, 85 ml
Apap dla dzieci forte, 40 mg/ml, zawiesina doustna, 85 ml
11.99 zł

Apap dla dzieci forte, 40 mg/ml, zawiesina doustna, 85 ml

Apap dla dzieci forte, 40 mg/ml, zawiesina doustna, 85 ml
11.99 zł
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Opis

Apap dla dzieci forte to lek w formie doustnej zawiesiny przeznaczony dla dzieci, który zawiera paracetamol i stosuje się go w doraźnym łagodzeniu małego oraz umiarkowanego bólu a także gorączki, jak: ból głowy, gardła również towarzyszący przeziębieniu lub grypie, bolesnym ząbkowaniu czy bólu po usunięciu migdałków.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).

1 ml zawiesiny doustnej zawiera 40 ml paracetamolu.

Substancje pomocnicze: kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, sacharoza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), guma ksantan, woda oczyszczona, aromat pomarańczowy [aromaty naturalne, aromaty sztuczne, etanol, butylohydroksyanizol (E 320)].

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie, za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania. Doustną strzykawkę po użyciu powinno się kilkukrotnie opłukać aż po jej wylot (wypełniając ją wodą).

Przed użyciem należy wstrząsnąć butelkę.

U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu przez lekarza.

Dawka leku zależy od masy ciała pacjenta. Zalecana dawka dobowa paracetamolu to około 60 mg/kg masy ciała/dobę, która jest podzielona na 4 do 6 dawek w ciągu doby, czyli 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin lub 10 mg/kg masy ciała co 4 godziny.

W przypadku wysokiej gorączki (powyżej 39ºC), objawów zakażenia lub przedłużających się objawów trwających dłużej niż 2 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Masa ciała Dawka jednorazowa (co 6 godzin) Objętość zawiesiny doustnej podawana w dawce jednorazowej (co 6 godzin) Maksymalna dawka dobowa
ilość paracetamolu objętość leku
3 kg 40 mg 1,0 ml 160 mg 4 ml
4 kg 60 mg 1,5 ml 240 mg 6 ml
5 kg 75 mg 1,9 ml 300 mg 7,6 ml
6 kg 90 mg 2,25 ml 360 mg 9 ml
7 kg 100 mg do 2,5 ml 400 mg 10 ml
8  do 10 kg 120 do 150 mg 3 do 3,75 ml 600 mg 15 ml
11 do 15 kg 165 mg do 225 mg 4 do 5,5 ml 900 mg 22,5 ml
16 do 22 kg 240 do 330 mg 6 do 8,25 ml 1320 mg 33 ml
23 do 30 kg 345 do 450 mg 8,5 do 11,25 ml 1800 mg 45 ml
31 do 40 kg 465 do 600 mg 11,5 do 15 ml 2400 mg 60 ml
powyżej 41 kg 615 do 1000 mg 15,25 ml do 25 ml (przy masie ciała od 41 do 50 kg) 3000 mg 75 ml
(przy masie ciała powyżej 51 kg) 100 ml

Działanie

Lek Apap dla dzieci forte zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Wskazania

Lek Apap dla dzieci forte przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu o lekkim i umiarkowanym nasileniu i/lub gorączki, np.: bólu głowy, bólu gardła, bólu lub/i gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia, bólu związanego za zapaleniem ucha środkowego, bólu zęba, bolesnego ząbkowania, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i kości, bólu lub/i gorączki związanych z odczynem poszczepiennym, gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej, bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku APAP dla dzieci forte:

  • jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, APAP dla dzieci forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia reakcji alergicznych (uczulenia) na paracetamol takich jak: obrzęk Quinckego (obrzęk twarzy, karku i narządów płciowych), duszność (skrócenie oddechu), zlewne poty (nasilone pocenie), nudności, czy spadek ciśnienia krwi.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): umiarkowana senność; nudności; wymioty.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób): zawroty głowy; senność; zdenerwowanie; uczucie palenia w gardle; biegunka; ból brzucha (w tym skurcze i zgaga); zaparcie; ból głowy; nasilone pocenie; zmniejszona ciepłota ciała (dreszcze).

Rzadko występujące działanie niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób): zaczerwienienie skóry.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów): choroby układu krwiotwórczego (zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby i sporadyczne przypadki braku białych krwinek, zaburzenia w tworzeniu komórek krwi w szpiku kostnym); u pacjentów predysponowanych skurcz oskrzeli; reakcje skórne.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Ten lek zawiera sacharozę. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. Dawka powyżej 10 ml zawiesiny doustnej zawiera więcej niż 5 g sacharozy w dawce, co powinno być rozważone u pacjentów chorujących na cukrzycę. Sacharoza może być szkodliwa dla zębów. Ten lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E 218) oraz propylu parahydroksybenzoesan (E 216), które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
  • Przechowywać w miejscu niewidocznych i niedostępnym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 30˚C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach.

Jest to ważne zwłaszcza w przypadku:

  • innych leków zawierających paracetamol, takich jak na przykład leki stosowane w leczeniu grypy;
  • warfaryny lub acenokumarolu (doustne leki przeciwzakrzepowe stosowane, aby „rozrzedzić” krew);

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

APAP dla dzieci forte jest lekiem gotowym i może być przyjmowany wraz z jedzeniem i piciem (poza napojami alkoholowymi).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, czy myśli, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą celem uzyskania porady przed przyjęciem tego leku.

APAP dla dzieci forte może być stosowany w ciąży tylko po uważnym rozważeniu stosunku korzyści i ryzyka. W takim przypadku, zalecane jest dokładne przestrzeganie dawki i czasu trwania stosowania. W trakcie ciąży, paracetamolu nie należy stosować przez długi czas, w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi lekami.
Lek APAP dla dzieci forte w zalecanych dawkach może być przyjmowany podczas karmienia piersią.

Wpływ na badania laboratoryjne

Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak oznaczanie stężenia kwasu moczowego i glukozy we krwi.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie wolno stosować leku APAP dla dzieci FORTE u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, chyba, że jest to zalecone przez lekarza.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Zazwyczaj lek APAP dla dzieci forte nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn. Jednak, jeśli pacjent odczuwa niewielką senność i zawroty głowy jako działania niepożądane, nie powinien prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn.

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Producent

US PHARMACIA
Ziębicka 40
Wrocław

Opis

Apap dla dzieci forte to lek w formie doustnej zawiesiny przeznaczony dla dzieci, który zawiera paracetamol i stosuje się go w doraźnym łagodzeniu małego oraz umiarkowanego bólu a także gorączki, jak: ból głowy, gardła również towarzyszący przeziębieniu lub grypie, bolesnym ząbkowaniu czy bólu po usunięciu migdałków.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).

1 ml zawiesiny doustnej zawiera 40 ml paracetamolu.

Substancje pomocnicze: kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, sacharoza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), guma ksantan, woda oczyszczona, aromat pomarańczowy [aromaty naturalne, aromaty sztuczne, etanol, butylohydroksyanizol (E 320)].

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie, za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania. Doustną strzykawkę po użyciu powinno się kilkukrotnie opłukać aż po jej wylot (wypełniając ją wodą).

Przed użyciem należy wstrząsnąć butelkę.

U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu przez lekarza.

Dawka leku zależy od masy ciała pacjenta. Zalecana dawka dobowa paracetamolu to około 60 mg/kg masy ciała/dobę, która jest podzielona na 4 do 6 dawek w ciągu doby, czyli 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin lub 10 mg/kg masy ciała co 4 godziny.

W przypadku wysokiej gorączki (powyżej 39ºC), objawów zakażenia lub przedłużających się objawów trwających dłużej niż 2 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Masa ciała Dawka jednorazowa (co 6 godzin) Objętość zawiesiny doustnej podawana w dawce jednorazowej (co 6 godzin) Maksymalna dawka dobowa
ilość paracetamolu objętość leku
3 kg 40 mg 1,0 ml 160 mg 4 ml
4 kg 60 mg 1,5 ml 240 mg 6 ml
5 kg 75 mg 1,9 ml 300 mg 7,6 ml
6 kg 90 mg 2,25 ml 360 mg 9 ml
7 kg 100 mg do 2,5 ml 400 mg 10 ml
8  do 10 kg 120 do 150 mg 3 do 3,75 ml 600 mg 15 ml
11 do 15 kg 165 mg do 225 mg 4 do 5,5 ml 900 mg 22,5 ml
16 do 22 kg 240 do 330 mg 6 do 8,25 ml 1320 mg 33 ml
23 do 30 kg 345 do 450 mg 8,5 do 11,25 ml 1800 mg 45 ml
31 do 40 kg 465 do 600 mg 11,5 do 15 ml 2400 mg 60 ml
powyżej 41 kg 615 do 1000 mg 15,25 ml do 25 ml (przy masie ciała od 41 do 50 kg) 3000 mg 75 ml
(przy masie ciała powyżej 51 kg) 100 ml

Działanie

Lek Apap dla dzieci forte zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Wskazania

Lek Apap dla dzieci forte przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu o lekkim i umiarkowanym nasileniu i/lub gorączki, np.: bólu głowy, bólu gardła, bólu lub/i gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia, bólu związanego za zapaleniem ucha środkowego, bólu zęba, bolesnego ząbkowania, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i kości, bólu lub/i gorączki związanych z odczynem poszczepiennym, gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej, bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku APAP dla dzieci forte:

  • jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, APAP dla dzieci forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia reakcji alergicznych (uczulenia) na paracetamol takich jak: obrzęk Quinckego (obrzęk twarzy, karku i narządów płciowych), duszność (skrócenie oddechu), zlewne poty (nasilone pocenie), nudności, czy spadek ciśnienia krwi.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): umiarkowana senność; nudności; wymioty.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób): zawroty głowy; senność; zdenerwowanie; uczucie palenia w gardle; biegunka; ból brzucha (w tym skurcze i zgaga); zaparcie; ból głowy; nasilone pocenie; zmniejszona ciepłota ciała (dreszcze).

Rzadko występujące działanie niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób): zaczerwienienie skóry.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów): choroby układu krwiotwórczego (zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby i sporadyczne przypadki braku białych krwinek, zaburzenia w tworzeniu komórek krwi w szpiku kostnym); u pacjentów predysponowanych skurcz oskrzeli; reakcje skórne.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Ten lek zawiera sacharozę. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. Dawka powyżej 10 ml zawiesiny doustnej zawiera więcej niż 5 g sacharozy w dawce, co powinno być rozważone u pacjentów chorujących na cukrzycę. Sacharoza może być szkodliwa dla zębów. Ten lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E 218) oraz propylu parahydroksybenzoesan (E 216), które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
  • Przechowywać w miejscu niewidocznych i niedostępnym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 30˚C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach.

Jest to ważne zwłaszcza w przypadku:

  • innych leków zawierających paracetamol, takich jak na przykład leki stosowane w leczeniu grypy;
  • warfaryny lub acenokumarolu (doustne leki przeciwzakrzepowe stosowane, aby „rozrzedzić” krew);

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

APAP dla dzieci forte jest lekiem gotowym i może być przyjmowany wraz z jedzeniem i piciem (poza napojami alkoholowymi).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, czy myśli, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą celem uzyskania porady przed przyjęciem tego leku.

APAP dla dzieci forte może być stosowany w ciąży tylko po uważnym rozważeniu stosunku korzyści i ryzyka. W takim przypadku, zalecane jest dokładne przestrzeganie dawki i czasu trwania stosowania. W trakcie ciąży, paracetamolu nie należy stosować przez długi czas, w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi lekami.
Lek APAP dla dzieci forte w zalecanych dawkach może być przyjmowany podczas karmienia piersią.

Wpływ na badania laboratoryjne

Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak oznaczanie stężenia kwasu moczowego i glukozy we krwi.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie wolno stosować leku APAP dla dzieci FORTE u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, chyba, że jest to zalecone przez lekarza.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Zazwyczaj lek APAP dla dzieci forte nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn. Jednak, jeśli pacjent odczuwa niewielką senność i zawroty głowy jako działania niepożądane, nie powinien prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn.

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Producent

US PHARMACIA
Ziębicka 40
Wrocław