Niski poziom testosteronu u mężczyzn związany z wyższym ryzykiem śmierci
Australijscy naukowcy przeanalizowali kilkanaście badań, w których wzięło udział 24 tys. mężczyzn, aby określić, jaki związek istnieje pomiędzy niskim poziomem testosteronu we krwi a chorobami układu krążenia. Okazało się, że niedobór tego hormonu jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
- Jaki związek ma poziom testosteronu u mężczyzn z chorobami układu krążenia?
- Niski poziom testosteronu może zwiększać ryzyko zgonu
- Testosteron – jak rozpoznać jego niedobór?
Jaki związek ma poziom testosteronu u mężczyzn z chorobami układu krążenia?
Zespół badaczy pod kierownictwem naukowców z University of Western Australia przeprowadził badanie, którego celem było zbadanie związku stężenia hormonów płciowych (testosteronu całkowitego, hormonu luteinizującego, dihydrotestosteronu, estradiolu i globuliny wiążącej hormony płciowe – SHBG) ze śmiertelnością i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u mężczyzn. Badacze dokonali systematycznego przeglądu literatury z udziałem łącznie 24 tys. panów w wieku od 50 do 76 lat. Wyniki analiz opublikowano w czasopiśmie „Annals of Internal Medicine”.
Wpływ poziomu testosteronu na ryzyko chorób serca u mężczyzn był tematem wielu badań naukowych, które dostarczały sprzecznych informacji. Rozmaite prace pokazywały między innymi, że wysokie stężenie tego hormonu, szczególnie u mężczyzn stosujących suplementację, może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy, zawału serca oraz incydentów mózgowo-naczyniowych. Omawiana metaanaliza wskazuje jednak, że to niedobór testosteronu może być bardziej niebezpieczny niż jego wysoki poziom.
Niski poziom testosteronu może zwiększać ryzyko zgonu
Uczeni z Australii doszli do wniosku, że niski endogenny poziom testosteronu u płci męskiej (poniżej 7,4 nmol/l) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, a jego bardzo niskie stężenie (poniżej 5,3 nmol/l) jest związane ze zwiększonym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych niezależnie od stężenia LH (hormonu luteinizującego). Jest to pierwsza tego rodzaju metaanaliza badań, w których wykorzystano spektrometrię masową, uważaną za najdokładniejszą metodę pomiaru testosteronu.
Testosteron – jak rozpoznać jego niedobór?
Testosteron to hormon steroidowy, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju i utrzymaniu męskich cech płciowych. Jest on produkowany przez komórki Leydiga w jądrach u mężczyzn (i w mniejszych ilościach w jajnikach u kobiet oraz w nadnerczach u obu płci). U panów testosteron odpowiada m.in. za rozwój jąder, pęcherzyków nasiennych, prącia, ma też wpływ na spermatogenezę. Hormon ten ma również związek z męską muskulaturą, owłosieniem ciała, wpływa na popęd seksualny oraz poziom energii. Stężenie testosteronu w organizmie jest regulowane przez oś podwzgórze-przysadka-jądra.
Niedobór testosteronu u mężczyzn może prowadzić do wystąpienia szeregu objawów, które wpływają na różne aspekty zdrowia i jakość życia. Objawy te to przede wszystkim:
- zmniejszenie masy i siły mięśniowej oraz zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej,
- obniżone libido,
- zaburzenia erekcji,
- mniejsza ilość ejakulatu,
- zmniejszenie objętości jąder,
- zmniejszenie owłosienia,
- obniżenie sprawności psychicznej, np. trudności z koncentracją,
- zaburzenia nastroju, depresja,
- zaburzenia snu,
- chroniczne zmęczenie, brak energii.
Ponieważ zespół niedoboru testosteronu może być związany z cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym, osteoporozą czy niepłodnością, występowanie wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Specjalista może w takiej sytuacji zalecić m.in. stosowanie testosteronu w zastrzykach czy w formie przezskórnego żelu.