Załamany mężczyzna siedzi na skraju łóżka i rozpacza, bo ma niski poziom testosteronu. W łóżku leży rozgoryczona kobieta
Ewelina Sochacka

Niski poziom testosteronu u mężczyzn związany z wyższym ryzykiem śmierci

Australijscy naukowcy przeanalizowali kilkanaście badań, w których wzięło udział 24 tys. mężczyzn, aby określić, jaki związek istnieje pomiędzy niskim poziomem testosteronu we krwi a chorobami układu krążenia. Okazało się, że niedobór tego hormonu jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

  1. Jaki związek ma poziom testosteronu u mężczyzn z chorobami układu krążenia?
  2. Niski poziom testosteronu może zwiększać ryzyko zgonu
  3. Testosteron – jak rozpoznać jego niedobór?

Jaki związek ma poziom testosteronu u mężczyzn z chorobami układu krążenia?

Zespół badaczy pod kierownictwem naukowców z University of Western Australia przeprowadził badanie, którego celem było zbadanie związku stężenia hormonów płciowych (testosteronu całkowitego, hormonu luteinizującego, dihydrotestosteronu, estradiolu i globuliny wiążącej hormony płciowe – SHBG) ze śmiertelnością i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u mężczyzn. Badacze dokonali systematycznego przeglądu literatury z udziałem łącznie 24 tys. panów w wieku od 50 do 76 lat. Wyniki analiz opublikowano w czasopiśmie „Annals of Internal Medicine”.

Wpływ poziomu testosteronu na ryzyko chorób serca u mężczyzn był tematem wielu badań naukowych, które dostarczały sprzecznych informacji. Rozmaite prace pokazywały między innymi, że wysokie stężenie tego hormonu, szczególnie u mężczyzn stosujących suplementację, może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy, zawału serca oraz incydentów mózgowo-naczyniowych. Omawiana metaanaliza wskazuje jednak, że to niedobór testosteronu może być bardziej niebezpieczny niż jego wysoki poziom.

Powiązane produkty

Niski poziom testosteronu może zwiększać ryzyko zgonu

Uczeni z Australii doszli do wniosku, że niski endogenny poziom testosteronu u płci męskiej (poniżej 7,4 nmol/l) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, a jego bardzo niskie stężenie (poniżej 5,3 nmol/l) jest związane ze zwiększonym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych niezależnie od stężenia LH (hormonu luteinizującego). Jest to pierwsza tego rodzaju metaanaliza badań, w których wykorzystano spektrometrię masową, uważaną za najdokładniejszą metodę pomiaru testosteronu.

Praca ma jednak pewne ograniczenia – najważniejszym z nich jest brak informacji o przyczynie niskiego stężenia testosteronu u badanych mężczyzn. Naukowcy niezwiązani z omawianym badaniem zwracają uwagę, że mogą to być takie czynniki, jak otyłość, problemy z wątrobą, interakcje z przyjmowanymi lekami i inne hormonalne przyczyny. Dlatego też w kolejnych testach sprawdzających związek niedoboru testosteronu z chorobami układu krążenia powinno się uwzględnić ten aspekt.

Testosteron – jak rozpoznać jego niedobór?

Testosteron to hormon steroidowy, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju i utrzymaniu męskich cech płciowych. Jest on produkowany przez komórki Leydiga w jądrach u mężczyzn (i w mniejszych ilościach w jajnikach u kobiet oraz w nadnerczach u obu płci). U panów testosteron odpowiada m.in. za rozwój jąder, pęcherzyków nasiennych, prącia, ma też wpływ na spermatogenezę. Hormon ten ma również związek z męską muskulaturą, owłosieniem ciała, wpływa na popęd seksualny oraz poziom energii. Stężenie testosteronu w organizmie jest regulowane przez oś podwzgórze-przysadka-jądra.

Niedobór testosteronu u mężczyzn może prowadzić do wystąpienia szeregu objawów, które wpływają na różne aspekty zdrowia i jakość życia. Objawy te to przede wszystkim:

Ponieważ zespół niedoboru testosteronu może być związany z cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym, osteoporozą czy niepłodnością, występowanie wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Specjalista może w takiej sytuacji zalecić m.in. stosowanie testosteronu w zastrzykach czy w formie przezskórnego żelu.

  1. B. B. Yeap i in., Associations of Testosterone and Related Hormones With All-Cause and Cardiovascular Mortality and Incident Cardiovascular Disease in Men: Individual Participant Data Meta-analyses, „Annals of Internal Medicine” 2024, https://doi.org/10.7326/M23-2781 [dostęp:] 31.05.2024.
  2. Low testosterone levels in men linked to higher risk of death, [online] https://www.uwa.edu.au/news/article/2024/may/low-testosterone-levels-in-men-linked-to-higher-risk-of-death [dostęp:] 31.05.2024.
  3. M. Rabijewski, Rozpoznawanie i leczenie zespołu niedoboru testosteronu u mężczyzn, „Przegląd Urologiczny” 2008, nr 2 (48).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij