Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?
Julia Krupińska

Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Według badania Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej z problemem zaburzeń erekcji boryka się około 4% mężczyzn w wieku poniżej 30 lat, 9% w wieku 31–40 lat, 25% w grupie 41–50 lat, 37% w wieku 51–60 lat. Szacuje się, że po 60. roku życia problem może dotyczyć już co najmniej połowy mężczyzn. Jednak w wyniku błędnej świadomości, że jest to nieuchronne zjawisko pogłębiające się z wiekiem, panowie ukrywają swoją dolegliwość, nie zgłaszają się do lekarza i nie szukają pomocy. W pracy dr. Michała Rabijewskiego z Kliniki Endokrynologii CMKP w Warszawie na łamach „Przeglądu Urologicznego” można przeczytać, że w Polsce 1,5 mln mężczyzn po 35. roku życia cierpi na takie dolegliwości, z czego jedynie około 15% idzie z tym problemem do gabinetu lekarskiego.

Zaburzenie erekcji jest najczęstszym problemem seksualnym wśród mężczyzn. Oznacza brak wzwodu lub trudność jego utrzymania w stopniu wystarczającym do satysfakcjonującego stosunku płciowego. 

Zaburzenia erekcji w młodym wieku — stres, zmęczenie i hormony

Kwestie psychologiczne są najczęstszą przyczyną problemów z erekcją u mężczyzn poniżej 35 lat. Najczęściej, czego dowodzą np. wyniki badania „Seksualność Polaków 2017” prof. Zbigniewa Izdebskiego, ich podłożem jest stres i zmęczenie. Aż 20% mężczyzn wskazywało te czynniki jako najbardziej utrudniające odbycie stosunku seksualnego. Dane są alarmujące, bo informują, że zaburzenia erekcji dotykają coraz częściej młodych mężczyzn. Panowie mogą mieć problemy ze wzwodem również w wyniku utraty pewności siebie w sypialni, niskiej samooceny, zaburzeń i chorób psychicznych (lęków, depresji) albo braku intymności czy lęku przed ciążą. 

Jeszcze do niedawna podczas diagnostyki nie brano niemal w ogóle pod uwagę czynników psychologicznych, skupiając się na leczeniu chirurgicznym lub podawaniu leków. Znamienne jest to, że najistotniejszy powód spośród czynników psychicznych utrudniających seks, jakim był do niedawna lęk przed ciążą, ustąpił dzisiaj miejsca stresowi i przemęczeniu. Mężczyzna z takimi problemami powinien zastanowić się nad tym, czy nie ma skłonności do przygnębienia, depresji, czy się nie przepracowuje i jedyne, o czym codziennie wieczorem marzy to spokojny sen. Niektórych panów przytłacza też stres wynikający z zadań, które stoją przed nimi każdego dnia. Przeanalizowanie tych kwestii może pomóc w znalezieniu przyczyn trudności w sferze seksualnej.

Seksuolodzy podkreślają, że jeśli młody mężczyzna dba o siebie, nie odczuwa większego stresu lub poprawił swoje nawyki, a mimo to zaburzenia erekcji narastają, konieczne jest przeprowadzenie badań, zwłaszcza hormonalnych. Nierzadko trudność w spełnianiu się w sypialni swój początek ma w niezdiagnozowanych problemach zdrowotnych na tle hormonalnym: chorej tarczycy, cukrzycy, hipogonadyzmie lub hipoprolaktynemii. Dlatego mężczyzna zauważający u siebie problemy z utrzymaniem wzwodu powinien wykonać badania oznaczające poziom testosteronu, hormonu luteinizującego, prolaktyny, hormonu tyreotropowego (TSH), a także badanie na stężenie glukozy. Zaburzenia hormonalne w młodym wieku mogą też powodować przerost prostaty, co utrudnia erekcję. Obowiązkowo należy sprawdzić ciśnienie krwi i lipidogram. Warto również oznaczyć antygen gruczołu krokowego (PSA).

Zaburzenia erekcji w późniejszym wieku — układ krwionośny 

Ponad 50% zaburzeń erekcji o podłożu biologicznym wynika z problemów z krążeniem. Do ich przyczyn zalicza się najczęściej: miażdżycę, nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca. Alarmujące jest to, że 26% mężczyzn z takimi dolegliwościami pali papierosy, często mając także problem z rzuceniem nałogu nikotynowego. Częstość przypadków zaburzenia erekcji wzrasta, jeśli współistnieją takie problemy, jak choroby krążenia, cukrzyca, otyłość, bezdech senny. 

Jak wiadomo, aby nastąpił wzwód, konieczny jest m.in. sprawny dopływ krwi. Dlatego problemy układu krążenia mogą rzutować na potencję seksualną i libido. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być też: zaburzenia funkcji śródbłonka naczyniowego, sztywność naczyń, a także działanie niektórych leków podawanych przy chorobach sercowo-naczyniowych. Niekiedy do aktywności seksualnej może skutecznie zniechęcać już sama świadomość swojej choroby.  

Polecane dla Ciebie

Leki i środki psychoaktywne a problemy z erekcją

Niemały odsetek problemów z erekcją dotyczy przyjmowanych leków. Szacuje się, że może być to nawet 25%. Najczęściej wymienia się leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe i na nadciśnienie (beta-blokery itp.). Po zaobserwowaniu problemów z erekcją mężczyzna powinien zgłosić lekarzowi, jakie leki przyjmuje. Zmiana substancji na inną może wyeliminować problem przy jednoczesnym kontynuowaniu leczenia. Kolejną grupą preparatów, które mogą niekorzystnie wpływać na erekcję, są środki psychoaktywne — sterydy, marihuana, kokaina, heroina oraz alkohol.

Inne przyczyny problemów z erekcją

Zaburzenia erekcji mogą wynikać z wielu problemów zdrowotnych. Często są też pierwszym odczuwalnym sygnałem rozwijającej się powoli choroby. Dlatego nie powinny być bagatelizowane ani „zacierane” przyjmowaniem doraźnych środków z apteki bez próby znalezienia faktycznej przyczyny. Jednocześnie podkreśla się, jak ważne jest poruszanie tematyki życia seksualnego w gabinecie lekarskim. Do innych powodów problemów z erekcją zalicza się choroby neurologiczne, np. padaczkę, stwardnienie rozsiane lub parkinsona, a także przerost prostaty, radioterapię, urazy w okolicach prącia, siedzący tryb życia, otyłość czy bezsenność.

  1. Mostafa T. i in., Ejaculatory dysfunction in men with diabetes mellitus, „World J Diabetes", 12 (7) 2021.
  2. Sandoval-Salinas C. i in., Are Radial Pressure Waves Effective in Treating Erectile Dysfunction? A Systematic Review of Preclinical and Clinical Studies, „Sexual Medicine", 15 (4) 2021.
  3. Schulster M. i in, The role of estradiol in male reproductive function,  „Asian Journal of Andrology", 18 (3) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij