LH (lutropina) – badanie, normy, za niska, za wysoka. Wskazania i interpretacja wyników hormonu luteinizującego
Agnieszka Gierszon

LH (lutropina) – badanie, normy, za niska, za wysoka. Wskazania i interpretacja wyników hormonu luteinizującego

Badanie poziomu LH jest wskazane w przypadku prowadzenia procesu diagnostycznego wielu zaburzeń dotyczących pracy narządów odpowiadających za płodność pacjenta. Kobiety, które wykonują oznaczenie hormonu luteinizującego, dokonując interpretacji wyników laboratoryjnych, powinny zwrócić uwagę na dzień cyklu miesiączkowego, na który przypada dzień pobrania krwi, ponieważ determinuje on wartość lutropiny. Za niski lub za wysoki poziom LH towarzyszy najczęściej schorzeniom, takim jak PCOS, zaburzenia miesiączkowania i pracy przysadki mózgowej. Jak należy przygotować się do oznaczenia stężenia lutropiny, czy przed badaniem hormonu luteinizującego trzeba być na czczo i ile kosztuje badanie LH? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

LH (lutropina, hormon luteinizujący) to wytwarzany przez przysadkę mózgową hormon gonadotropowy, który stymuluje jajniki do wytwarzania estradiolu i progesteronu oraz jądra do produkcji testosteronu, dlatego jego oznaczenie wskazane jest zwykle w diagnostyce podłoża niepłodności u kobiet i mężczyzn. Badanie hormonu luteinizującego wykonywane jest też między innymi podczas procesu monitorowania owulacji, w diagnostyce zespołu policystycznych jajników (PCOS), zaburzeń miesiączkowania, a także zaburzeń czynności przysadki mózgowej i przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania u dzieci.

Czy jest LH (lutropina)?

Lutropina, czyli hormon luteinizujący (LH), jest hormonem wytwarzanym i wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej, stymulowanej do jego wydzielania przez gonadoliberynę (GnRH) – hormon podwzgórza mózgowego. U kobiet LH odpowiada za stymulację procesu jajeczkowania, produkcję estradiolu i progesteronu przez komórki jajników oraz przygotowanie zapłodnionego jaja do zagnieżdżenia się w ścianie macicy. U mężczyzn LH wpływa natomiast na wytwarzanie testosteronu przez komórki jąder. Stężenie hormonu luteinizującego w surowicy pacjenta zależne jest od płci i wieku osoby badanej, a w przypadku kobiet ma również związek z fazą cyklu miesiączkowego, w jakiej aktualnie znajduje się pacjentka.

Najwyższy poziom LH u kobiet obserwowany jest w okresie jajeczkowania, podczas którego dochodzi do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego (Graafa), z którego uwalnia się do jajowodu gotowa do zapłodnienia komórka jajowa.

Kiedy należy wykonać badanie poziomu LH?

Badanie poziomu hormonu luteinizującego wykonywane jest najczęściej w diagnostyce podłoża niepłodności u kobiet i mężczyzn – w tej sytuacji wykonuje się je zwykle w pakiecie z oznaczeniem pozostałych hormonów, takich jak FSH, estradiol, testosteron, progesteron czy prolaktyna.

U kobiet badanie LH wskazane jest również w monitorowaniu owulacji, diagnostyce chorób jajników (w tym PCOS) i zaburzeń miesiączkowania o nieznanym podłożu oraz w diagnostyce przedwczesnego wygasania czynności jajników i w określaniu wieku menopauzalnego. U mężczyzn poziom LH oznacza się m.in. w diagnostyce hipogonadyzmu, prowadzącego do dysfunkcji jąder. Badanie stężenia lutropiny u dzieci ma znaczenie w diagnostyce przyczyn opóźnionego lub przyspieszonego procesu dojrzewania. U pacjentów w różnym wieku badanie LH wykonywane jest także w diagnostyce chorób przysadki mózgowej, takich jak np. gruczolaki czy inne guzy produkujące lutropinę.

Jak zaburzenia poziomu lutropiny wpływają na ciążę?

Badanie LH jest bardzo istotne w diagnostyce przyczyn niepłodności u kobiet, które bez powodzenia starają się zajść w ciążę, a czego przyczynę może stanowić niedobór lutropiny. To właśnie dzięki działaniu lutropiny, komórka jajowa pod wpływem procesu luteinizacji przekształca się po owulacji w ciałko żółte, czyli komórkę wywarzającą progesteron – hormon niezbędny do dalszego utrzymania ciąży i zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. W dalszych etapach ciąży następujących po zagnieżdżeniu zarodka, hormon LH wpływa na utrzymanie ciąży poprzez stymulację produkcji progesteronu.

Powiązane produkty

Lutropina (LH) – przebieg badania, cena/refundacja

Badanie poziomu lutropiny wykonywane jest w surowicy krwi żylnej, pobranej zwykle z żyły łokciowej. Do badania poziomu LH nie trzeba się specjalnie przygotowywać, niemniej – z uwagi na dobowe zróżnicowanie wydzielania lutropiny – na badanie należy zgłosić się w godzinach porannych. Oznaczenie LH nie wymaga od pacjenta bycia na czczo, ale w związku z tym, że zwykle badanie poziomu LH wykonywane jest w pakiecie z oznaczeniem innych parametrów, takich jak np. morfologia krwi żylnej, oznaczenie poziomu glukozy czy badania biochemiczne, wskazane będzie powstrzymanie się od spożywania posiłków na co najmniej 8–12 godzin przed pobraniem krwi. Na wynik badania czeka się z reguły nie dłużej niż 1 dzień.

Należy pamiętać, że u kobiet termin pobrania krwi na badanie LH należy ściśle skorelować ze wskazaniami lekarskimi, dla których badanie poziomu lutropiny jest wykonywane. Standardowo oznaczenie stężenia LH wykonuje się około 2.–5. dnia cyklu miesiączkowego (czyli w jego fazie pęcherzykowej, zwanej też folikularną), a w przypadku monitorowania jajeczkowania poziom lutropiny oznacza się około 12.–14. dnia cyklu miesiączkowego. Dla oceny fazy lutealnej cyklu miesięcznego badanie hormonu LH wykonywane jest około 21. dnia cyklu.

Gdy na badanie poziomu lutropiny skierowanie wyda odpowiedni specjalista, np. lekarz ginekolog lub endokrynolog, wówczas koszt badania zostanie zrefundowany przez NFZ. W przypadku, gdy sami zdecydujemy się na wykonanie badania za odpłatnością, jego koszt wyniesie około 40–50 złotych. Należy jednak pamiętać, by każdy wynik badania skonsultować z lekarzem prowadzącym, który w jego interpretacji weźmie pod uwagę nie tylko pojedyncze oznaczenie poziomu LH, ale też wywiad kliniczny i aktualny stan zdrowia pacjenta.

Lutropina (LH) – normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci

Należy mieć na uwadze, że normy LH zależą od aparatury i metody, jaką wykonywane jest badanie. Normy ustalane są indywidualnie przez każde laboratorium wykonujące badanie lutropiny, co uniemożliwia porównywanie wyników uzyskanych w różnych laboratoriach.

Poziom lutropiny u kobiet nie jest stały – zależy zarówno od wieku, jak i od faz cyklu miesiączkowego. W fazie folikularnej cyklu miesiączkowego przysadka mózgowa wydziela mniej hormonu LH. Na około  24–48 godzin przed jajeczkowaniem poziom lutropiny gwałtownie wzrasta, by osiągnąć najwyższy w całym cyklu poziom. W fazie lutealnej cyklu miesiączkowego, gdy mimo owulacji w organizmie kobiety nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, poziom LH ponownie osiąga niższe wartości. U kobiet w fazie folikularnej cyklu miesiączkowego wynik badania LH powinien mieścić się w przedziale od około 5 do 25 IU/mL, w fazie owulacyjnej od około 30 do 120 IU/mL, a norma LH dla fazy lutealnej wynosi od mniej więcej 5–25 IU/mL. U pacjentek po menopauzie wynik badania LH powinien mieścić się w granicach od około 7 do 60 IU/mL.

Norma LH dla mężczyzn mieści się w przedziale od mniej więcej 1,5 do 9,2 mlU/ml. U niemowląt i dzieci, po krótko obserwowanym w początkowym okresie życia wzroście stężenia LH, poziom lutropiny pozostaje niski aż do około 6–8 roku życia, by ponownie wzrosnąć wraz z rozpoczęciem procesu dojrzewania. Fizjologicznie wysoki poziom lutropiny występuje u pacjentek po menopauzie i w okresie owulacji. Warto dodać, że podwyższony poziom lutropiny może jednak świadczyć o współistnieniu innych chorób, takich jak: nowotwór (gruczolak) przysadki mózgowej, niewydolność jajników, zespół policystycznych jajników, pierwotna niedoczynności gonad (tj. jajników lub jąder) lub brak jednego albo obu jąder u chłopców. Niski poziom LH może świadczyć o niewydolności lub uszkodzeniu podwzgórza lub przysadki mózgowej (np. w związku z przebytym urazem, operacją czy przerzutami nowotworowymi).

Na poziom hormonu luteinizującego mogą też wpływać zaburzenia wytwarzania innych hormonów, np. estradiolu lub testosteronu oraz przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwdrgawkowych lub antykoncepcyjnych).
  1. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. Podręcznik dla studentów medycyny pod red. A. Dembińskiej-Kieć i J. Naskalskiego, Wrocław 2005
  2. Solnica B. Diagnostyka laboratoryjna. Warszawa 2014
  3. Neumeister B. i in. Diagnostyka laboratoryjna – poradnik kliniczny. Wrocław 2013
  4. Holesh J. E., Physiology, Ovulation. 2020 Aug 22. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan. PMID: 28723025 [online, dostęp 22.01.2021]

  5.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl