Badanie poziomu estradiolu – jak interpretować wyniki i jakie są normy? - portal DOZ.pl
Estradiol (E2) – normy. Kiedy badać, jak zwiększyć poziom hormonu? Interpretacja wyników
Agnieszka Gierszon

Estradiol (E2) – normy. Kiedy badać, jak zwiększyć poziom hormonu? Interpretacja wyników

Badanie poziomu estradiolu (E2) często wykonuje się u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem, a także uskarżają się na nieregularny cykl miesiączkowy. U mężczyzn zaburzenia stężenia estradiolu we krwi objawiają się w postaci rozregulowanego popędu płciowego, ogólnych problemów związanych z płodnością lub w przypadku ginekomastii i nowotworu jądra. Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, informując lekarza interpretującego wyniki badania krwi o tym, że jest się w ciąży oraz o zażywaniu wszelkich leków (np. antykoncepcji hormonalnej) i suplementów diety (np. biotyna). Jakie są pozostałe przyczyny i objawy obniżonego, a także za wysokiego poziomu estradiolu w organizmie, ile kosztuje badanie E2 wykonywane prywatnie i oznaczenie których współczynników hormonalnych należy wykonać wraz z analizą stężenia E2? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Estradiol (E2) to hormon z grupy estrogenów, czyli hormonów steroidowych, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego i narządów płciowych oraz rozwój drugorzędowych cech płciowych (sromu, pochwy, łechtaczki, macicy i jajowodów) u kobiet. W połączeniu z progesteronem estradiol wspomaga regulację cyklu miesiączkowego, zaangażowany jest w rozwój gruczołów płciowych i macicy oraz utrzymanie prawidłowo rozwijającej się ciąży. U mężczyzn odpowiada za wzrost organizmu i metabolizm kostny. Pomiar stężenia estradiolu wykorzystywany jest m.in. w diagnostyce niepłodności i objawów związanych z menopauzą.

Estradiol – czym to jest, jak działa?

Estradiol (E2) u kobiet produkowany jest głównie przez jajniki, ale jego niewielkie ilości wytwarzane są również w korze nadnerczy czy tkance tłuszczowej. Podczas ciąży synteza estradiolu zachodzi również w łożysku, a stężenie hormonu wzrasta regularnie tak, by około 40. tygodnia osiągnąć maksymalny poziom. W czasie cyklu miesięcznego wydzielanie estradiolu charakteryzuje się wystąpieniem dwóch pików – pierwszego podczas fazy folikularnej (pęcherzykowej) oraz drugiego – w czasie tworzenia się ciałka żółtego podczas fazy lutealnej. W ostatnich dniach cyklu miesiączkowego poziom estradiolu ulega gwałtownemu obniżeniu.

Główna rola estradiolu u kobiet wiąże się ze wspomaganiem rozwoju cech płciowych (rozwój narządów płciowych i gruczołów piersiowych), regulacją cyklu miesiączkowego i przygotowaniem błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się zarodka, utrzymywaniem ciąży, regulacją gospodarki lipidowej, białkowej i wapniowej oraz zwiększaniem mineralizacji tkanki kostnej. Estradiol wywiera także pozytywny wpływ na ściany naczyń krwionośnych i krzepliwość krwi oraz na samopoczucie.

U kobiet wskazania do badania estradiolu stanowią m.in. trudności z zajściem lub utrzymaniem ciąży, nieprawidłowe miesiączki, opóźnione dojrzewanie płciowe, podejrzenie przerostu nadnerczy lub nowotworu jajnika produkującego estrogeny. Badanie estradiolu standardowo wykonuje się też przy monitorowaniu owulacji, zarówno u pacjentek leczonych hormonalnie, jak i poddawanych procedurom wspomaganego rozrodu. U mężczyzn estradiol produkowany jest przez jądra i korę nadnerczy i odpowiada za regulację popędu płciowego i dojrzewanie plemników. W tej grupie pacjentów badanie estradiolu wykonuje się w diagnostyce zaburzeń płodności, przy ginekomastii oraz podejrzeniu przerostu nadnerczy czy nowotworu jądra.

Estradiol – przyczyny i objawy niskiego poziomu hormonu

U kobiet niebędących w ciąży poziom estrogenów wzrasta w fazie folikularnej cyklu miesiączkowego aż do momentu owulacji, po czym w fazie lutealnej obniża się, gdy nie dojdzie do zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej. Po menopauzie czynność wydzielnicza jajników ustaje, co przekłada się na niedobór estrogenów i bardzo niskie stężenie estradiolu, uzyskiwane w wynikach badań laboratoryjnych.

Obniżony poziom estradiolu obserwuje się u pacjentek ze zdiagnozowanym zespołem Turnera, niedoczynnością przysadki mózgowej i jajników, u osób chorujących na anoreksję i zespół policystycznych jajników (PCOS) oraz u zawodniczek sportowych, uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe. U pacjentek ciężarnych obniżenie poziomu estradiolu może świadczyć o zagrożeniu poronieniem.

Polecane dla Ciebie

Estradiol – jak się przygotować do badania?

Standardowe badanie poziomu estradiolu przeprowadza się z krwi żylnej, pobranej ze zgięcia łokciowego. Przed pobraniem krwi wskazane jest pozostawanie na czczo (czyli bez jedzenia, picia, żucia gumy i palenia papierosów) przez 8 do 12 godzin. Ponadto pacjentka powinna również poinformować lekarza o tym, czy nie jest w ciąży lub w którym dniu cyklu miesiączkowego wykonuje badanie oraz o tym, czy nie przyjmuje leków hormonalnych (w tym antykoncepcyjnych), klomifenu, diazepamu lub preparatów zawierających witaminę B7 (biotynę), które mogą wpływać na zafałszowanie wyników badania laboratoryjnego.

Estradiol – normy interpretacja wyników

Normy estradiolu dla kobiet niebędących w ciąży:

 • w fazie pęcherzykowej wynosi około 84 do 970 pg/mL,
 • w czasie owulacji od około 13 do 330 pg/mL,
 • w fazie lutealnej od 73 do 200 pg/mL.

Normy estradiolu przewidziane dla pacjentek w ciąży charakteryzują się dużo większą różnorodnością:

 • w pierwszym trymestrze poziom estradiolu waha się pomiędzy 188 do 2497 pg/mL,
 • w drugim trymestrze poziom estradiolu wynosi około 1278 do 7192 pg/mL,
 • w trzecim trymestrze poziom estradiolu wzrasta do 6137–13460 pg/mL.

Poziom estradiolu u mężczyzn mieści się zwykle w granicach od 11,2 do 50,4 pg/mL, a u pacjentek po menopauzie stężenie E2 utrzymuje się przez cały czas na poziomie około 20–30 pg/mL.

W przypadku monitorowania owulacji, oprócz wykonywania testów owulacyjnych, które są dostępne np. w aptekach również pod nazwą testy płodności, wskazane jest oznaczenie poziomu estradiolu z kilku próbek, pobranych od pacjentki o tej samej godzinie (najlepiej rano) w różnych dniach cyklu, tak by móc ustalić zarówno podstawowy poziomu hormonu, jak i dni, w których dochodzi do wzrostów jego stężenia. Niski poziom podstawowy bez zauważalnych pików albo stale rosnące stężenie estradiolu stanowiły będą marker cykli bezowulacyjnych.

Ważne jest by pamiętać, że nie można porównywać ze sobą wyników badań wykonanych w różnych laboratoriach i za pomocą różnych metod diagnostycznych. Ponadto, na wyniki badań mogą wpływać nie tylko niektóre przyjmowane przez pacjentkę leki, ale również niektóre choroby (np. nadciśnienie, niedokrwistość, upośledzenie funkcji wątroby lub nerek).

Wysoki estradiol u mężczyzn? O czym może świadczyć taki wynik badania?

U mężczyzn bardzo wysoki poziom estradiolu skutkuje powiększeniem gruczołów piersiowych (ginekomastią) i opóźnieniem dojrzewania płciowego, może być także powiązany z występowaniem nowotworów jąder lub nadnerczy.

Które parametry hormonalne należy wykonać wraz z oznaczeniem poziomu E2?

Badanie estradiolu wykonywane jest najczęściej łącznie z oznaczeniem pozostałych hormonów płciowych, a przede wszystkim progesteronu (co pozwala na dokładne określenie momentu owulacji), hormonu luteinizującego (LH), hormonu folikulotropowego (FSH) i prolaktyny (PRL).

Estradiol – cena/refundacja, skierowanie

Gdy skierowanie na badanie poziomu estradiolu otrzymamy od odpowiedniego specjalisty, np. lekarza ginekologa lub endokrynologa, koszt badania pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie badania estradiolu za odpłatnością, badanie będzie kosztowało około 40–50 złotych. Należy jednak pamiętać, by otrzymany wynik skonsultować z lekarzem prowadzącym, który przy interpretacji weźmie pod uwagę nie tylko pojedyncze oznaczenie poziomu hormonu, ale też wywiad kliniczny, wskazania do badania i aktualny stan zdrowia pacjentki.

 1. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, pod red. A. Dembińskiej-Kieć, J. Naskalskiego i B. Solnicy, wyd. IV, Wrocław 2018.
 2. Solnica B., Diagnostyka laboratoryjna. Warszawa 2014.
 3. Neumeister B i in., Diagnostyka laboratoryjna – poradnik kliniczny. Wrocław 2013

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Magnez (Mg) – badamy elektrolity we krwi. Norma, hiper- i hipomagnezemia

  Drgająca powieka i mimowolne skurcze mięśni – to najbardziej charakterystyczne z objawów niedoboru magnezu, które można zauważyć. Oznaczenie poziomu tego pierwiastka jest jednym z podstawowych badań gospodarki elektrolitowej organizmu. Równie niebezpieczny może być niski poziom magnezu, jak i jego podwyższony poziom. Dlaczego hipermagnezemia i hipomagnezemia są groźne dla zdrowia, jak wygląda badanie, jak się do niego przygotować i ile kosztuje? Odpowiedzi znajdują się w tym artykule.

 • TK kręgosłupa – przebieg badania z kontrastem i bez kontrastu

  Tomografia komputerowa kręgosłupa jest bardzo wiarygodnym badaniem obrazowym, dzięki któremu możliwe jest zdiagnozowanie szeregu schorzeń tego obszaru. Choroby kręgosłupa bywają bardzo problematyczne i wyjątkowo bolesne, a niejednokrotnie mają także charakter zwyrodnieniowy. Niemalże każdą z nich można wychwycić, wykonując prześwietlenie kręgosłupa, na które może skierować nas lekarz ortopeda czy reumatolog. Jak wygląda tomografia komputerowa kręgosłupa i jak się do niej przygotować? Odpowiedzi  na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żelazo (Fe) – badanie mikroelementów we krwi. Norma, niedokrwistość, hemochromatoza

  Żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny i mioglobiny, czyli białek odpowiadających za transport tlenu i dwutlenku węgla za pośrednictwem krwi. Ilość żelaza w organizmie zależy od wielu czynników, do których zalicza się przede wszystkim podaż tego mikroelementu wraz z pożywieniem oraz stopień wchłaniania i utraty żelaza w przewodzie pokarmowym, moczowym czy drogach rodnych. Wyjątkową zmienność stężenia żelaza we krwi zauważa się u kobiet miesiączkujących. Jak wygląda badanie poziomu żelaza w surowicy krwi, jak się do niego przygotować, ile kosztuje i jak groźne są nadmiar i niedobór żelaza? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Hormon głodu – grelina. Badanie poziomu greliny a otyłość

  Grelina to silnie wypływający na uczucie głodu hormon białkowy. Jest wydzielana przez komórki dna i trzonu żołądka. Bierze udział w regulowaniu gospodarki węglowodanowo-lipidowej organizmu, wpływa na zmniejszenie wydzielania insuliny w trzustce oraz nasila proces powstawania komórek tłuszczowych (adipocytów). Grelina bierze udział w osteogenezie, pozytywnie wpływa na procesy pamięci długotrwałej i przestrzennej. Za wzrost syntezy hormonu odpowiada m.in. głód, faza folikularna cyklu miesiączkowego, hipoglikemia czy stres, zaś do obniżenia poziomu greliny przyczynia się stan sytości, hiperglikemia, hiperinsulinemia lub uprawianie aktywności fizycznej. Jak wygląda badanie poziomu greliny w Polsce i po co wykonywać oznaczenie poziomu leptyny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu"?

  Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „dobrego cholesterolu" wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. . Zaleca się, by badanie wykonywać raz w roku w ramach badań profilaktycznych.

 • Testosteron – badanie, normy, za wysoki, za niski. Jak podnieść poziom androgenu?

  Jedno z najczęściej wpisywanych zapytań w wyszukiwarki internetowe to „jak podnieść poziom testosteronu?". Zainteresowanie tym tematem jest wysokie zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Panowie poziomem testosteronu interesuję się zazwyczaj o okresie po 40. roku życia lub wówczas, kiedy chcą szybko osiągnąć swój cel wiązany z budowaniem masy mięśniowej i redukcją tkanki tłuszczowej. Panie badają stężenie testosteronu, kiedy zauważają zaburzenia miesiączkowania, uporczywy trądzik lub owłosienie w nietypowych miejscach na ciele. Jakie są inne objawy zaburzeń gospodarki testosteronowej, jakie są normy testosteronu we krwi dla mężczyzn i kobiet?

 • Eozynofile (eozynocyty) w wyniku morfologii – normy EOS, funkcje w organizmie

  Analizując wyniki morfologii krwi lub morfologii krwi z rozmazem, dokonuje się oceny składników morfotycznych, w tym poziomu i obrazu leukocytów w postaci eozynofili. Bardzo rzadko spotyka się sytuację, w której eozynofile są podwyższone, częściej ta sytuacja dotyczy limfocytów i neutrofilów. Jak zbadać poziom eozynofilów, o czym świadczy podwyższony ich poziom i jak obniżyć poziom granulocytów kwasochłonnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badanie poziomu selenu – normy, przygotowanie, cena badania

  Badanie poziomu selenu we krwi wykonuje się najczęściej przed planowaną suplementacją tego pierwiastka, a także w przypadku prowadzenia procesów diagnostycznych schorzeń o podłożu neurologicznym, hormonalnym, kardiologicznym lub psychicznym. Jakie są normy poziomu selenu w organizmie, ile kosztuje badanie i jak się do niego właściwie przygotować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij