Estradiol (E2) – normy. Kiedy badać, jak zwiększyć poziom hormonu? Interpretacja wyników
Agnieszka Gierszon

Estradiol (E2) – normy. Kiedy badać, jak zwiększyć poziom hormonu? Interpretacja wyników

Badanie poziomu estradiolu (E2) często wykonuje się u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem, a także uskarżają się na nieregularny cykl miesiączkowy. U mężczyzn zaburzenia stężenia estradiolu we krwi objawiają się w postaci rozregulowanego popędu płciowego, ogólnych problemów związanych z płodnością lub w przypadku ginekomastii i nowotworu jądra. Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, informując lekarza interpretującego wyniki badania krwi o tym, że jest się w ciąży oraz o zażywaniu wszelkich leków (np. antykoncepcji hormonalnej) i suplementów diety (np. biotyna). Jakie są pozostałe przyczyny i objawy obniżonego, a także za wysokiego poziomu estradiolu w organizmie, ile kosztuje badanie E2 wykonywane prywatnie i oznaczenie których współczynników hormonalnych należy wykonać wraz z analizą stężenia E2? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Estradiol (E2) to hormon z grupy estrogenów, czyli hormonów steroidowych, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego i narządów płciowych oraz rozwój drugorzędowych cech płciowych (sromu, pochwy, łechtaczki, macicy i jajowodów) u kobiet. W połączeniu z progesteronem estradiol wspomaga regulację cyklu miesiączkowego, zaangażowany jest w rozwój gruczołów płciowych i macicy oraz utrzymanie prawidłowo rozwijającej się ciąży. U mężczyzn odpowiada za wzrost organizmu i metabolizm kostny. Pomiar stężenia estradiolu wykorzystywany jest m.in. w diagnostyce niepłodności i objawów związanych z menopauzą.

Estradiol – czym to jest, jak działa?

Estradiol (E2) u kobiet produkowany jest głównie przez jajniki, ale jego niewielkie ilości wytwarzane są również w korze nadnerczy czy tkance tłuszczowej. Podczas ciąży synteza estradiolu zachodzi również w łożysku, a stężenie hormonu wzrasta regularnie tak, by około 40. tygodnia osiągnąć maksymalny poziom. W czasie cyklu miesięcznego wydzielanie estradiolu charakteryzuje się wystąpieniem dwóch pików – pierwszego podczas fazy folikularnej (pęcherzykowej) oraz drugiego – w czasie tworzenia się ciałka żółtego podczas fazy lutealnej. W ostatnich dniach cyklu miesiączkowego poziom estradiolu ulega gwałtownemu obniżeniu.

Główna rola estradiolu u kobiet wiąże się ze wspomaganiem rozwoju cech płciowych (rozwój narządów płciowych i gruczołów piersiowych), regulacją cyklu miesiączkowego i przygotowaniem błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się zarodka, utrzymywaniem ciąży, regulacją gospodarki lipidowej, białkowej i wapniowej oraz zwiększaniem mineralizacji tkanki kostnej. Estradiol wywiera także pozytywny wpływ na ściany naczyń krwionośnych i krzepliwość krwi oraz na samopoczucie.

U kobiet wskazania do badania estradiolu stanowią m.in. trudności z zajściem lub utrzymaniem ciąży, nieprawidłowe miesiączki, opóźnione dojrzewanie płciowe, podejrzenie przerostu nadnerczy lub nowotworu jajnika produkującego estrogeny. Badanie estradiolu standardowo wykonuje się też przy monitorowaniu owulacji, zarówno u pacjentek leczonych hormonalnie, jak i poddawanych procedurom wspomaganego rozrodu. U mężczyzn estradiol produkowany jest przez jądra i korę nadnerczy i odpowiada za regulację popędu płciowego i dojrzewanie plemników. W tej grupie pacjentów badanie estradiolu wykonuje się w diagnostyce zaburzeń płodności, przy ginekomastii oraz podejrzeniu przerostu nadnerczy czy nowotworu jądra.

Estradiol – przyczyny i objawy niskiego poziomu hormonu

U kobiet niebędących w ciąży poziom estrogenów wzrasta w fazie folikularnej cyklu miesiączkowego aż do momentu owulacji, po czym w fazie lutealnej obniża się, gdy nie dojdzie do zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej. Po menopauzie czynność wydzielnicza jajników ustaje, co przekłada się na niedobór estrogenów i bardzo niskie stężenie estradiolu, uzyskiwane w wynikach badań laboratoryjnych.

Obniżony poziom estradiolu obserwuje się u pacjentek ze zdiagnozowanym zespołem Turnera, niedoczynnością przysadki mózgowej i jajników, u osób chorujących na anoreksję i zespół policystycznych jajników (PCOS) oraz u zawodniczek sportowych, uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe. U pacjentek ciężarnych obniżenie poziomu estradiolu może świadczyć o zagrożeniu poronieniem.

Powiązane produkty

Estradiol – jak się przygotować do badania?

Standardowe badanie poziomu estradiolu przeprowadza się z krwi żylnej, pobranej ze zgięcia łokciowego. Przed pobraniem krwi wskazane jest pozostawanie na czczo (czyli bez jedzenia, picia, żucia gumy i palenia papierosów) przez 8 do 12 godzin. Ponadto pacjentka powinna również poinformować lekarza o tym, czy nie jest w ciąży lub w którym dniu cyklu miesiączkowego wykonuje badanie oraz o tym, czy nie przyjmuje leków hormonalnych (w tym antykoncepcyjnych), klomifenu, diazepamu lub preparatów zawierających witaminę B7 (biotynę), które mogą wpływać na zafałszowanie wyników badania laboratoryjnego.

Estradiol – normy interpretacja wyników

Normy estradiolu dla kobiet niebędących w ciąży:

 • w fazie pęcherzykowej wynosi około 84 do 970 pg/mL,
 • w czasie owulacji od około 13 do 330 pg/mL,
 • w fazie lutealnej od 73 do 200 pg/mL.

Normy estradiolu przewidziane dla pacjentek w ciąży charakteryzują się dużo większą różnorodnością:

 • w pierwszym trymestrze poziom estradiolu waha się pomiędzy 188 do 2497 pg/mL,
 • w drugim trymestrze poziom estradiolu wynosi około 1278 do 7192 pg/mL,
 • w trzecim trymestrze poziom estradiolu wzrasta do 6137–13460 pg/mL.

Poziom estradiolu u mężczyzn mieści się zwykle w granicach od 11,2 do 50,4 pg/mL, a u pacjentek po menopauzie stężenie E2 utrzymuje się przez cały czas na poziomie około 20–30 pg/mL.

W przypadku monitorowania owulacji, oprócz wykonywania testów owulacyjnych, które są dostępne np. w aptekach również pod nazwą testy płodności, wskazane jest oznaczenie poziomu estradiolu z kilku próbek, pobranych od pacjentki o tej samej godzinie (najlepiej rano) w różnych dniach cyklu, tak by móc ustalić zarówno podstawowy poziomu hormonu, jak i dni, w których dochodzi do wzrostów jego stężenia. Niski poziom podstawowy bez zauważalnych pików albo stale rosnące stężenie estradiolu stanowiły będą marker cykli bezowulacyjnych.

Ważne jest by pamiętać, że nie można porównywać ze sobą wyników badań wykonanych w różnych laboratoriach i za pomocą różnych metod diagnostycznych. Ponadto, na wyniki badań mogą wpływać nie tylko niektóre przyjmowane przez pacjentkę leki, ale również niektóre choroby (np. nadciśnienie, niedokrwistość, upośledzenie funkcji wątroby lub nerek).

Wysoki estradiol u mężczyzn? O czym może świadczyć taki wynik badania?

U mężczyzn bardzo wysoki poziom estradiolu skutkuje powiększeniem gruczołów piersiowych (ginekomastią) i opóźnieniem dojrzewania płciowego, może być także powiązany z występowaniem nowotworów jąder lub nadnerczy.

Które parametry hormonalne należy wykonać wraz z oznaczeniem poziomu E2?

Badanie estradiolu wykonywane jest najczęściej łącznie z oznaczeniem pozostałych hormonów płciowych, a przede wszystkim progesteronu (co pozwala na dokładne określenie momentu owulacji), hormonu luteinizującego (LH), hormonu folikulotropowego (FSH) i prolaktyny (PRL).

Estradiol – cena/refundacja, skierowanie

Gdy skierowanie na badanie poziomu estradiolu otrzymamy od odpowiedniego specjalisty, np. lekarza ginekologa lub endokrynologa, koszt badania pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie badania estradiolu za odpłatnością, badanie będzie kosztowało około 40–50 złotych. Należy jednak pamiętać, by otrzymany wynik skonsultować z lekarzem prowadzącym, który przy interpretacji weźmie pod uwagę nie tylko pojedyncze oznaczenie poziomu hormonu, ale też wywiad kliniczny, wskazania do badania i aktualny stan zdrowia pacjentki.

 1. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, pod red. A. Dembińskiej-Kieć, J. Naskalskiego i B. Solnicy, wyd. IV, Wrocław 2018.
 2. Solnica B., Diagnostyka laboratoryjna. Warszawa 2014.
 3. Neumeister B i in., Diagnostyka laboratoryjna – poradnik kliniczny. Wrocław 2013

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

  GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

  Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

  Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

 • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

  Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

 • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

  Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

 • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

  Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij