Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży? - portal DOZ.pl
Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?
Alicja Świątek

Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?

Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli stanu zdrowia, sprawdzenia działania terapii, ale także (często przede wszystkim) podczas planowania powiększenia rodziny. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem cieszą się testy płodności, nazywane inaczej testami owulacyjnymi, które można bez recepty kupić w aptece. Wyróżnia się testy polegające na analizie próbki moczu – paskowe, strumieniowe i płytkowe oraz tzw. testy owulacyjne ze śliny. Co może zaburzać wynik testu płodności, jaka jest cena testu owulacyjnegoi i jak analizować wynik badania owulacji w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Testy owulacyjne to doskonałe rozwiązanie dla osób starających się o dziecko lub wręcz przeciwnie, chcących zastosować naturalne metody antykoncepcji. Badanie to wykazuje zbliżające się dni płodne, w których odbycie stosunku daje największą szanse na zajście w ciąże. Testy owulacyjne można zakupić w aptece bez recepty. Jest to proste i szybkie badanie, które przeprowadza się w zaciszu własnego mieszkania. W porównaniu z innymi sposobami na wyznaczenie dni płodnych, np. badanie szyjki macicy czy metoda termiczna, dokładniej określa czas owulacji. Największą popularnością cieszy się test paskowy, którego sposób działania jest bardzo zbliżony do testu ciążowego. Z tą różnicą, że wykrywa podwyższone stężenie LH (hormon luteinizujący, luteina) równe lub wyższe niż 30 mlU/ml. W opakowaniu znajduje się 5 pasków, aby można było powtórzyć badanie w przypadku uzyskania negatywnego wyniku. Cechuje go duża łatwość użycia. Wystarczy w próbce moczu zanurzyć pasek i już po 5 minutach można odczytać wynik.

Co to jest i jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny pozwala na określenie dni płodnych. Owulacją nazywany jest proces, w wyniku którego dojrzała komórka jajowa jest uwalniana z jajnika kobiety. Jeżeli w ciągu 24 godzin komórka jajowa, która dostaje się do jajowodów, połączy się z nasieniem męskim, wtedy dojdzie do zapłodnienia. W organizmie kobiety można zaobserwować gwałtowny wzrost hormonu luteinizującego LH, który następuje w okolicach 14. dnia cyklu miesiączkowego, czyli w jego połowie.

Największe szanse zajścia w ciąże maja osoby, które współżycie rozpoczynają po dobie od zweryfikowania wzrostu LH. Wynika to z właściwości testów paskowych, płytkowych oraz strumieniowych, które wykrywają wzrost stężenia tego hormonu na około 24–36 godzin przed jajeczkowaniem. Należy jednak pamiętać, że owulacja oraz wzrost hormonu luteinizującego nie występują w każdym cyklu.

Paskowy test owulacyjny jest szybki i łatwy w wykonaniu. Wystarczy zanurzyć pasek testowy w próbce moczu, a następnie odczytać wynik przedstawiony za pomocą barwnych kresek. Najczęściej zajmuje to około 5 minut. Testy wykorzystują kombinację przeciwciał, włączając monoklonalne przeciwciwała przeciwko LH, aby  doprowadzić do selektywnego wykrycia wzrostu stężenia luteiny. Istnieje również test wykrywający powiększenie się ilości estrogenu w ślinie.

Test owulacyjny – kiedy i jak „sprawdzić płodność"?

Na półkach aptecznych znajduje się wiele testów płodnośći dostępnych bez recepty. Należy wykonywać je w połowie cyklu, czyli ok. 14 dni przed menstruacją, gdzie pierwszy dzień, oznacza początek krwawienia. Godzina wykonania testu jest dowolna, istotne jednak, aby podczas powtarzania testu robić to zawsze o tej samej porze dnia. Ponadto, żeby stężenie hormonu luteinizującego było wyższe, nie zaleca się 4 godziny przed przeprowadzeniem badania oddawania moczu oraz spożywania zbyt dużych ilości płynów. 

Najbardziej popularne są testy paskowe. Ich mechanizm działania jest zbliżony do testów ciążowych. W opakowaniu znajduje się 5-7 testów. Wystarczy pobrać próbkę moczu, następnie przez kilka sekund zanurzyć w niej pasek i po kilku minutach można odczytać wynik. Podobnie wykonuje się test strumieniowy. Z tą różnicą, że można go umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu. Dużą popularnością wśród kobiet cieszy się płytkowy test płodności. Aby go wykonać należy w próbce przygotować mocz, a następnie kilka kropel przenieść na test, za pomocą pipety. Istnieją także elektroniczne testy owulacyjne, które bazują na pasku zanurzonym w próbce moczu, jednakże należy go umieścić w elektronicznym urządzeniu, które w łatwy sposób przedstawia wynik, np. uśmiechnięta buźka – wynik pozytywny, puste kółko – wynik negatywny.

Zupełnie inaczej należy przeprowadzić sprawdzenie owulacji z wykorzystaniem śliny. Istotne jest, aby wykonać je na czczo. Ponadto godzinę wcześniej nie powinno się również pić, palić, myć zębów. Na szkiełku mikroskopu należy umieścić próbkę śliny. I po około 5–15 minutach, kiedy badana wydzielina jest już zaschnięta można odczytać wynik.

Polecane dla Ciebie

Test owulacyjny – interpretacja badania. Co oznacza pozytywny test owulacyjny w wyniku?

Test owulacyjny pozwala przewidzieć wystąpienie owulacji. Jego wynik może nie być miarodajny, np. przy chorobie policystycznych jajników (PCOS) oraz przyjmowaniu leków hormonalnych. Z kolei na nie jednym forum internetowym znajdują się wpisy użytkowników, które zawierają opinie, że test owulacyjny pozwala wykryć także ciążę, niemniej nie jest to wiarygodny wskaźnik. Warto pamiętać, że pozytywny rezultat badania nie oznacza dni płodnych, tylko nastąpienie ich za około 24-36 godzin. Odczytując test paskowy, strumieniowy czy płytkowy należy zweryfikować ilość kresek. Jeśli w polu tekstowym (C) pojawi się tylko jedna kreska, oznacza to wynik negatywny, jeśli zaś na pasku pojawią się dwie kreski, jedna w obszarze (C), druga w (T), test jest pozytywny. Owulacja najprawdopodobniej wystąpi w przeciągu jednej lub półtorej doby. Korzystając z elektrycznych testów owulacyjnych wynik zwykle przedstawiony jest poprzez  uśmiechniętą buźkę, która oznacza test pozytywny lub puste kółko – wynik negatywny. Test ze śliny interpretowany jest za pomocą porównania uzyskanego obrazu śliny osoby robiącej badanie, z trzema rysunkami znajdującymi się na opakowaniu czy ulotce. Oznaczają one dni płodne, okres przejściowy oraz dni niepłodne. Jeśli badanie nie wykazało dni płodnych, należy test ponawiać, aż do uzyskania pozytywnego wyniku.

Test owulacyjny ze śliny – co to jest i jak wykonać badanie?

Test owulacyjny ze śliny wykonywany jest za pomocą mikroskopu wielokrotnego użytku, który jest dołączony do opakowania. W przeciwieństwie do pozostałych testów, które opierają się na próbce moczu, wykorzystywana jest ślina. Wynik testu uzależniony jest od stężenia estrogenu, który wzrasta przed owulacją. Wskazane jest, aby zrobić go rano. Godzinę przed wykonaniem badania nie zaleca się jedzenia, picia, palenia oraz mycia zębów. Aby wykonać badanie należy nałożyć próbkę śliny na szkiełko mikroskopowe. Ważne aby w próbce nie było jej zbyt dużo oraz nie zawierała pęcherzyków powietrza. Następnie poczekać około 5–15 minut, aż ślina wyschnie. Następnie pod mikroskopem trzeba przyjrzeć się uważnie próbce i porównać ją z trzema obrazkami, które znajdują się w ulotce lub na opakowaniu. W zależności od tego jak wygląda próbka, można stwierdzić czy są to dni płodne, okres przejściowy czy dni niepłodne.

Test owulacyjny – cena/refundacja

Według opinii pacjentów testy owulacyjne są wiarygodne i tanie. Ich cena waha się od 6 złotych do około 180 złotych. Najtańsze i najbardziej popularne są testy paskowe. Najwyższe ceny osiągają testy wielokrotnego użytku ze śliny. W latach 2016–2020 diagnozowanie niepłodności finansowane było w ramach Kompleksowego Programu Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego. Niestety obecnie państwo nie refunduje już tego typu badań.

 1. M. Lachowicz, Co należy wiedzieć o testach ciążowych i owulacyjnych?, „publicum.umed.lodz.pl” [online], https://publicum.umed.lodz.pl/info/article/AML72d4a827155344e09979a5775da19f25/?fbclid=IwAR3GsxaP4udM2pI1utHmu2e5c8upyj7hAj8MU3tW6Il4AM_yhtzlpA.Xi3M [dostęp:] 13.06.2021r.
 2. V. Smith i in., A review of luteinizing hormone and its role in ovarian reserve testing, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/270804487_A_review_of_luteinizing_hormone_and_its_role_in_ovarian_reserve_testing?fbclid=IwAR1RfuTGQ14M0fj56DYHVVcnwK4e10dBCFqAjad4TJfmr9RefrWJ1d75HiM [dostęp:] 13.06.2021r.
 3. M. Szamatowicz, Stanowisko zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystywania Naturanych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, „ptgin.pl” [online], https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Wykorzystanie%20Naturalnych%20Metod%20Planowania%20Rodziny%20do%20cel%C3%B3w%20antykoncepcyjnych.pdf [dostęp:] 13.06.2021r.
 4. M. Olczyk, Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej, „ptfarm.pl”[online], https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/05-2010/11%20%20Diagnostyczne%20testy%20medyczne.pdf[dostęp:] 13.06.2021r.
 5. A. Lewandowska Ronnegren, O matko, ciąża!’ „pdf.helion.pl” ,[online],https://pdf.helion.pl/pitcia/pitcia.pdf [dostęp:] 13.06.2021r.
 6. A. Białek, Test owulacyjny – rodzaje i zasada działania. Czy testy owulacyjne są skuteczną metodą badania dni płodnych?, „stronazdrowie.pl” [online], https://stronazdrowia.pl/test-owulacyjny-rodzaje-i-zasada-dzialania-czy-testy-owulacyjne-sa-skuteczna-metoda-badania-dni-plodnych/ar/c14-14626717?fbclid=IwAR0m1IVecFDzdk3ClpxLdsTEgFNNDxu4moJNHv-FTsn1ya_0MM7krR45Grg [dostęp:] 13.06.2021r.

 7.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nacinanie krocza – kontrowersje wokół rutynowego nacinania krocza podczas porodu

  Wątpliwości narastające wokół tematu rutynowych nacięć krocza w trakcie porodu towarzyszą środowisku medycznemu już od wielu dekad. Niesłabnąca od lat argumentacja zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego zabiegu sprawiła, że również w Polsce toczy się spór o zasadność episiotomii w kontekście wielu sytuacji położniczych. Co zatem sprawia, że pomimo upływu wielu lat doświadczenia i praktyki temat nacięcia krocza jest nadal równie kontrowersyjny, jak niemal dwie dekady temu, a wizja porodu siłami natury budzi coraz większy lęk wśród pacjentek? 

 • Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, leczenie, powikłania

  Nadciśnienie tętnicze jest jedną z wielu chorób, które mogą towarzyszyć ciężarnej. Choć zwykle początkowo nie daje ono żadnych objawów, to brak wdrożenia odpowiedniego postępowania i leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji, które stanowią zagrożenie życia zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. 

 • Duszności w ciąży – przyczyny. Kiedy trudności z oddychaniem w ciąży powinny zaniepokoić?

  Duszność jest subiektywnym objawem występującym w przypadku wielu schorzeń, przede wszystkim u osób z ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia. Jest również dolegliwością, na którą dość często skarżą się kobiety ciężarne, nawet już w I trymestrze ciąży. Subiektywność objawu polega na tym, że nie jesteśmy w stanie ocenić jego nasilenia za pomocą badań obrazowych czy laboratoryjnych, tak jak np. nasilenie niedokrwistości za pomocą wartości hemoglobiny i hematokrytu. Jakie mogą być przyczyny duszności w ciąży?

 • Poronienie – najczęstsze przyczyny. Jakie są objawy poronienia?

  Poronienie jest problemem, który dotyczy coraz większej ilości kobiet. Jest to samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, a więc momentem, w którym płód uzyskuje zdolność do przeżycia poza łonem matki. Do utraty ciąży może dojść na różnych etapach jej rozwoju, również przyczyny poronienia mogą być różne – mogą to być czynniki anatomiczne, hormonalne czy środowiskowe. 

 • Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?

  Połóg to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, która urodziła dziecko. To szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z inwolucją narządów oraz tzw. odchody połogowe, które są źródłem bakterii. Rany powstałe po nacięciu krocza lub w wyniku cięcia cesarskiego należy starannie pielęgnować i odkażać. Jak to robić i o czym jeszcze pamiętać podczas połogu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij