Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?
Alicja Świątek

Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?

Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli stanu zdrowia, sprawdzenia działania terapii, ale także (często przede wszystkim) podczas planowania powiększenia rodziny. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem cieszą się testy płodności, nazywane inaczej testami owulacyjnymi, które można bez recepty kupić w aptece. Wyróżnia się testy polegające na analizie próbki moczu – paskowe, strumieniowe i płytkowe oraz tzw. testy owulacyjne ze śliny. Co może zaburzać wynik testu płodności, jaka jest cena testu owulacyjnegoi i jak analizować wynik badania owulacji w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Testy owulacyjne to doskonałe rozwiązanie dla osób starających się o dziecko lub wręcz przeciwnie, chcących zastosować naturalne metody antykoncepcji. Badanie to wykazuje zbliżające się dni płodne, w których odbycie stosunku daje największą szanse na zajście w ciąże. Testy owulacyjne można zakupić w aptece bez recepty. Jest to proste i szybkie badanie, które przeprowadza się w zaciszu własnego mieszkania. W porównaniu z innymi sposobami na wyznaczenie dni płodnych, np. badanie szyjki macicy czy metoda termiczna, dokładniej określa czas owulacji. Największą popularnością cieszy się test paskowy, którego sposób działania jest bardzo zbliżony do testu ciążowego. Z tą różnicą, że wykrywa podwyższone stężenie LH (hormon luteinizujący, luteina) równe lub wyższe niż 30 mlU/ml. W opakowaniu znajduje się 5 pasków, aby można było powtórzyć badanie w przypadku uzyskania negatywnego wyniku. Cechuje go duża łatwość użycia. Wystarczy w próbce moczu zanurzyć pasek i już po 5 minutach można odczytać wynik.

Co to jest i jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny pozwala na określenie dni płodnych. Owulacją nazywany jest proces, w wyniku którego dojrzała komórka jajowa jest uwalniana z jajnika kobiety. Jeżeli w ciągu 24 godzin komórka jajowa, która dostaje się do jajowodów, połączy się z nasieniem męskim, wtedy dojdzie do zapłodnienia. W organizmie kobiety można zaobserwować gwałtowny wzrost hormonu luteinizującego LH, który następuje w okolicach 14. dnia cyklu miesiączkowego, czyli w jego połowie.

Największe szanse zajścia w ciąże maja osoby, które współżycie rozpoczynają po dobie od zweryfikowania wzrostu LH. Wynika to z właściwości testów paskowych, płytkowych oraz strumieniowych, które wykrywają wzrost stężenia tego hormonu na około 24–36 godzin przed jajeczkowaniem. Należy jednak pamiętać, że owulacja oraz wzrost hormonu luteinizującego nie występują w każdym cyklu.

Paskowy test owulacyjny jest szybki i łatwy w wykonaniu. Wystarczy zanurzyć pasek testowy w próbce moczu, a następnie odczytać wynik przedstawiony za pomocą barwnych kresek. Najczęściej zajmuje to około 5 minut. Testy wykorzystują kombinację przeciwciał, włączając monoklonalne przeciwciwała przeciwko LH, aby  doprowadzić do selektywnego wykrycia wzrostu stężenia luteiny. Istnieje również test wykrywający powiększenie się ilości estrogenu w ślinie.

Test owulacyjny – kiedy i jak „sprawdzić płodność"?

Na półkach aptecznych znajduje się wiele testów płodnośći dostępnych bez recepty. Należy wykonywać je w połowie cyklu, czyli ok. 14 dni przed menstruacją, gdzie pierwszy dzień, oznacza początek krwawienia. Godzina wykonania testu jest dowolna, istotne jednak, aby podczas powtarzania testu robić to zawsze o tej samej porze dnia. Ponadto, żeby stężenie hormonu luteinizującego było wyższe, nie zaleca się 4 godziny przed przeprowadzeniem badania oddawania moczu oraz spożywania zbyt dużych ilości płynów. 

Najbardziej popularne są testy paskowe. Ich mechanizm działania jest zbliżony do testów ciążowych. W opakowaniu znajduje się 5-7 testów. Wystarczy pobrać próbkę moczu, następnie przez kilka sekund zanurzyć w niej pasek i po kilku minutach można odczytać wynik. Podobnie wykonuje się test strumieniowy. Z tą różnicą, że można go umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu. Dużą popularnością wśród kobiet cieszy się płytkowy test płodności. Aby go wykonać należy w próbce przygotować mocz, a następnie kilka kropel przenieść na test, za pomocą pipety. Istnieją także elektroniczne testy owulacyjne, które bazują na pasku zanurzonym w próbce moczu, jednakże należy go umieścić w elektronicznym urządzeniu, które w łatwy sposób przedstawia wynik, np. uśmiechnięta buźka – wynik pozytywny, puste kółko – wynik negatywny.

Zupełnie inaczej należy przeprowadzić sprawdzenie owulacji z wykorzystaniem śliny. Istotne jest, aby wykonać je na czczo. Ponadto godzinę wcześniej nie powinno się również pić, palić, myć zębów. Na szkiełku mikroskopu należy umieścić próbkę śliny. I po około 5–15 minutach, kiedy badana wydzielina jest już zaschnięta można odczytać wynik.

Test owulacyjny – interpretacja badania. Co oznacza pozytywny test owulacyjny w wyniku?

Test owulacyjny pozwala przewidzieć wystąpienie owulacji. Jego wynik może nie być miarodajny, np. przy chorobie policystycznych jajników (PCOS) oraz przyjmowaniu leków hormonalnych. Z kolei na nie jednym forum internetowym znajdują się wpisy użytkowników, które zawierają opinie, że test owulacyjny pozwala wykryć także ciążę, niemniej nie jest to wiarygodny wskaźnik. Warto pamiętać, że pozytywny rezultat badania nie oznacza dni płodnych, tylko nastąpienie ich za około 24-36 godzin. Odczytując test paskowy, strumieniowy czy płytkowy należy zweryfikować ilość kresek. Jeśli w polu tekstowym (C) pojawi się tylko jedna kreska, oznacza to wynik negatywny, jeśli zaś na pasku pojawią się dwie kreski, jedna w obszarze (C), druga w (T), test jest pozytywny. Owulacja najprawdopodobniej wystąpi w przeciągu jednej lub półtorej doby. Korzystając z elektrycznych testów owulacyjnych wynik zwykle przedstawiony jest poprzez  uśmiechniętą buźkę, która oznacza test pozytywny lub puste kółko – wynik negatywny. Test ze śliny interpretowany jest za pomocą porównania uzyskanego obrazu śliny osoby robiącej badanie, z trzema rysunkami znajdującymi się na opakowaniu czy ulotce. Oznaczają one dni płodne, okres przejściowy oraz dni niepłodne. Jeśli badanie nie wykazało dni płodnych, należy test ponawiać, aż do uzyskania pozytywnego wyniku.

Test owulacyjny ze śliny – co to jest i jak wykonać badanie?

Test owulacyjny ze śliny wykonywany jest za pomocą mikroskopu wielokrotnego użytku, który jest dołączony do opakowania. W przeciwieństwie do pozostałych testów, które opierają się na próbce moczu, wykorzystywana jest ślina. Wynik testu uzależniony jest od stężenia estrogenu, który wzrasta przed owulacją. Wskazane jest, aby zrobić go rano. Godzinę przed wykonaniem badania nie zaleca się jedzenia, picia, palenia oraz mycia zębów. Aby wykonać badanie należy nałożyć próbkę śliny na szkiełko mikroskopowe. Ważne aby w próbce nie było jej zbyt dużo oraz nie zawierała pęcherzyków powietrza. Następnie poczekać około 5–15 minut, aż ślina wyschnie. Następnie pod mikroskopem trzeba przyjrzeć się uważnie próbce i porównać ją z trzema obrazkami, które znajdują się w ulotce lub na opakowaniu. W zależności od tego jak wygląda próbka, można stwierdzić czy są to dni płodne, okres przejściowy czy dni niepłodne.

Test owulacyjny – cena/refundacja

Według opinii pacjentów testy owulacyjne są wiarygodne i tanie. Ich cena waha się od 6 złotych do około 180 złotych. Najtańsze i najbardziej popularne są testy paskowe. Najwyższe ceny osiągają testy wielokrotnego użytku ze śliny. W latach 2016–2020 diagnozowanie niepłodności finansowane było w ramach Kompleksowego Programu Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego. Niestety obecnie państwo nie refunduje już tego typu badań.

 1. M. Lachowicz, Co należy wiedzieć o testach ciążowych i owulacyjnych?, „publicum.umed.lodz.pl” [online], https://publicum.umed.lodz.pl/info/article/AML72d4a827155344e09979a5775da19f25/?fbclid=IwAR3GsxaP4udM2pI1utHmu2e5c8upyj7hAj8MU3tW6Il4AM_yhtzlpA.Xi3M [dostęp:] 13.06.2021r.
 2. V. Smith i in., A review of luteinizing hormone and its role in ovarian reserve testing, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/270804487_A_review_of_luteinizing_hormone_and_its_role_in_ovarian_reserve_testing?fbclid=IwAR1RfuTGQ14M0fj56DYHVVcnwK4e10dBCFqAjad4TJfmr9RefrWJ1d75HiM [dostęp:] 13.06.2021r.
 3. M. Szamatowicz, Stanowisko zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystywania Naturanych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, „ptgin.pl” [online], https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Wykorzystanie%20Naturalnych%20Metod%20Planowania%20Rodziny%20do%20cel%C3%B3w%20antykoncepcyjnych.pdf [dostęp:] 13.06.2021r.
 4. M. Olczyk, Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej, „ptfarm.pl”[online], https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/05-2010/11%20%20Diagnostyczne%20testy%20medyczne.pdf[dostęp:] 13.06.2021r.
 5. A. Lewandowska Ronnegren, O matko, ciąża!’ „pdf.helion.pl” ,[online],https://pdf.helion.pl/pitcia/pitcia.pdf [dostęp:] 13.06.2021r.
 6. A. Białek, Test owulacyjny – rodzaje i zasada działania. Czy testy owulacyjne są skuteczną metodą badania dni płodnych?, „stronazdrowie.pl” [online], https://stronazdrowia.pl/test-owulacyjny-rodzaje-i-zasada-dzialania-czy-testy-owulacyjne-sa-skuteczna-metoda-badania-dni-plodnych/ar/c14-14626717?fbclid=IwAR0m1IVecFDzdk3ClpxLdsTEgFNNDxu4moJNHv-FTsn1ya_0MM7krR45Grg [dostęp:] 13.06.2021r.

 7.  

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • USG wczesnej ciąży — co zobaczymy w pierwszych tygodniach i jak to interpretować?

  Badanie ultrasonograficzne, często określane skrótem USG, to jedno z najczęściej wykonywanych obrazowych badań diagnostycznych. Według zaleceń licznych towarzystw ginekologicznych, w czasie ciąży badanie USG powinno być wykonane co najmniej trzykrotnie. W praktyce jest przeprowadzane zwykle częściej.

 • Amniopunkcja – jak wygląda badanie? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

  Amniopunkcja to jedno z badań z zakresu inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przyszła mama, słysząc o konieczności wykonania amniopunkcji, jest najczęściej wystraszona, bojąc się o utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka. Należy jednak podkreślić, że ryzyko poronienia po amniopunkcji nie jest większe niż 1%, a wynik badania nie jest stuprocentową gwarancją zdrowia płodu. Jak należy się przygotować do amniopunkcji, ile kosztuje badanie wykonane prywatnie i jakie są wskazania do amniopunkcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

  Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

 • Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega i jakie wady genetyczne wykrywa badanie NIPT? Kiedy należy je wykonać?

  Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to analiza materiału genetycznego dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Testy NIPT to nieinwazyjne, bezpieczne badania prenatalne, które pozwalają na oszacowanie z dużym prawdopodobieństwem (choć nie 100%) ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz określenie płci dziecka. Badanie cffDNA można wykonać już w pierwszym trymestrze – po 10. tygodniu ciąży.

 • Badanie krwi może pomóc zidentyfikować kobiety zagrożone przedwczesnym porodem

  Każdego roku 15 milionów dzieci rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Wcześniactwo wiąże się z wieloma krótko- i długoterminowymi konsekwencjami, dzieci urodzone przedwcześnie są obarczone wyższym ryzykiem problemów zdrowotnych i zaburzeń psychologicznych. Naukowcy odkryli istnienie biomarkerów, które mogą sygnalizować przedwczesny poród. Jakie geny są powiązane z wywołaniem przedwczesnego porodu?

 • Szczepienia w ciąży (COVID-19, grypa, krztusiec) – jakie szczepionki można podać ciężarnej?

  Szczepienia w ciąży są tematem wciąż aktualnym i nierzadko budzącym wiele obaw ze strony przyszłych mam. Czy uzasadnione jest podjęcie decyzji o odstąpieniu od przyjęcia szczepienia w obawie o zdrowie dziecka? Okazuje się, że obecnie dysponujemy licznymi badaniami, które potwierdzają bezpieczeństwo szczepień i pozwalają skutecznie zabezpieczyć przed niebezpiecznymi konsekwencjami zachorowania zarówno przyszłą mamę jak i dziecko. 

 • Przygotowanie organizmu do ciąży – od kiedy brać suplementy, witaminy i minerały?

  Wiele kobiet, które planują zostać mami, zastanawia się, które witaminy i minerały suplementować przed ciążą, a których z nich unikać, żeby zwiększyć swoje szansę na posiadanie potomstwa? Istnieje kilka prostych zasad dotyczących planowania zarówno macierzyństwa, jak i ojcostwa, które powinni stosować przyszli rodzice. Dlaczego kobiety starające się o dziecko lub będące w ciąży nie powinny pić syropu lub napoju z aloesu, jak długo przed zajściem w ciążę należy zacząć brać kwas foliowy oraz co należy włączyć do swojej diety, aby podnieść swoją płodność? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij