Preparaty na erekcję
Alicja Świątek

Skuteczny sposób na erekcję – czy tabletki na potencję rozwiązują problem?

Zaburzenia erekcji to utrzymująca się niezdolność do osiągnięcia oraz utrzymania wzwodu umożliwiającego odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Na rynku leków i suplementów dostępnych jest wiele produktów, które mogą wspomóc pacjenta borykającego się z zaburzeniami tego obszaru. Można wyróżnić cztery rodzaje leków na potencję, z których prawie wszystkie dostępne są tylko na receptę. Czy kobiety mogą zażywać tabletki na erekcję dla mężczyzn? Jak długo trwa efekt terapeutyczny?

Według statystyk w Polsce na kłopoty z erekcją cierpi ponad 1,5 miliona mężczyzn. Problem ten nasila się wraz z wiekiem, ponieważ stężenie testosteronu ulega znacznemu obniżeniu. Ponadto występuje on u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zaburzenia lipidowe oraz choroby naczyń obwodowych. Niesatysfakcjonujący stosunek seksualny to również problem kobiet. U nich także często występuje spadek libido. Przyczyn jest wiele – stres, niewłaściwy tryb życia, zmęczenie. Na szczęście istnieją preparaty, które wspomagają organizm w walce z tym problemem.

Erekcja – co to jest?

Erekcja jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, w którym uczestniczą układ nerwowy, naczyniowy i hormonalny. W wyniku ich działania dochodzi do rozszerzenia naczyń tętniczych, wypełnienia ciał jamistych i rozkurczu mięśni gładkich, co skutkuje pojawieniem się wzwodu, czyli usztywnienia i powiększenia prącia, umożliwiającego współżycie. Tego pojęcia najczęściej używa się do określenia wzwodu penisa u mężczyzn. Stosuje się go również, choć dużo rzadziej, podczas powiększenia się brodawek czy łechtaczki u kobiety.

Przyczyny problemów z erekcją – kiedy stosować tabletki na potencję?

Zaburzenia erekcji to utrzymująca się niezdolność do osiągnięcia oraz utrzymania wzwodu pozwalającego na odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Najczęściej stan ten wywołany jest przez cukrzycę, niewydolność wątroby, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze oraz choroby naczyń obwodowych. Wpływ na erekcję ma również wiek. Z upływem lat poziom testosteronu w organizmie ulega znacznemu obniżeniu. Jego długotrwały niedobór skutkuje ograniczeniem uwalniania tlenku azotu z zakończeń nerwów jamistych. Ponadto maleje podatność mięśniówki gładkiej ciał jamistych na podłoże relaksacyjne, a przez to wystąpienie i utrzymanie wzwodu jest trudniejsze. Czasem zaburzenia erekcji spowodowane są stresem i przemęczeniem. Jeśli problemy z erekcją są przejściowe, warto wprowadzić suplementację preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Ich skład bazuje na witaminach, ziołach i minerałach. Jeżeli jednak zaburzenie erekcji utrzymuje się przez dłuższy czas (powyżej 6 miesięcy), wtedy należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią kurację farmakologiczną.

Sprawdź, jakie tabletki na potencję dla mężczyzn znajdziesz na DOZ.pl.

Polecane dla Ciebie

Tabletki na potencję – skład, mechanizm działania

W składzie tabletek na erekcję bez recepty znajdują się: witaminy, zioła i minerały. Najważniejsze z nich to:

 • witaminy z grupy B – rozszerzają naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ krwi przez męski oraz żeńskie narządy płciowe;
 • witamina C – chroni nasienie przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
 • witamina E – jest silnym antyoksydantem ograniczającym niekorzystne procesy utleniania, ponadto wpływa na zwiększenie popędu seksualnego u obu płci oraz bierze udział w produkcji prostaglandyn, które powodują skurcz macicy podczas stosunku; 
 • witamina A i jej prekursor w postaci beta karotenu – są niezbędne do syntezy hormonów płciowych;
 • korzeń żeń-szenia – zwiększa syntezę tlenku azotu w śródbłonku (w tym w ciałach jamistych prącia), doprowadzając do rozszerzenia naczyń krwionośnych;
 • cynk – pobudza syntezę testosteronu, który przyczynia się do erekcji i wytrysku;
 • selen – odpowiada za ruchliwość plemników;
 • l-arginina – przyczynia się do produkcji spermy oraz ruchliwości plemników;
 • androgeny – wpływają na prawidłową pracę hormonalną jąder;
 • testosteron – zapewnia prawidłową pracę narządów płciowych, przyczynia się do powstawania spermy, wzmacnia libido, wpływa na pożądanie oraz erekcję;
 • dehydroandrosteron [DHEA] – hormon produkowany przez korę nadnerczy, jest prekursorem testosteronu oraz zapewnia popęd seksualny i zadowolenie ze stosunku płciowego.

Ponadto można wyróżnić cztery rodzaje preparatów na potencję, z których prawie wszystkie (oprócz samego sildenafilu) dostępne są tylko na receptę. Różnią się one substancją czynną, której zadaniem jest hamowanie enzymu fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Najczęściej stosowanym związkiem jest sildenafil, który umożliwia uzyskanie pierwszych efektów już po 30 minutach. Aktywność po zażyciu tego środka wynosi 4 godziny. Po zastosowaniu awanafilu rezultaty są widoczne już po 15 minutach, a działanie może trwać 6 godzin. W przypadku wardenafilu pierwsze oznaki widoczne są po 25–30 minutach, a czas jego działania to 5 godzin. Natomiast zażywając tadalafil czas aktywności jest najdłuższy – aż 36 godzin – a pierwsze efekty widoczne są po 30 minutach.

Tabletki na potencję – przeciwwskazania do zażywania. Bezpieczeństwo stosowania

Zanim zdecydujemy się na przyjmowanie jakichkolwiek leków, bez względu na to, czy są one na receptę czy nie, należy uważnie zapoznać się z ich ulotką, a najlepiej poprosić o poradę lekarza lub farmaceutę. Nadwrażliwość oraz uczulenie na którykolwiek ze składników znajdujących się w suplementach bazujących na składnikach naturalnych to najczęstsze przeciwwskazanie do zażycia tabletek na potencję sprzedawanych bez recepty. Należy jednak bardzo uważać podczas zażywania silniejszych preparatów, zawierających substancje farmakologicznie czynne, jak np. sildenafil. Nie zaleca się ich stosowania osobom: z nadciśnieniem tętniczym, chorobami związanymi z niedokrwieniem serca, które niedawno przebyły zawał czy udar, z wadą zastawki, arytmią, kardiomiopatią (zaburzeniem czynności mięśnia sercowego), ciężką niewydolnością nerek lub wątroby, ze zmianami zwyrodnieniowymi siatkówki oka, neuropatią nerwów wzrokowych oraz uczuleniem na jakiekolwiek składniki znajdujące się w preparacie.

Tabletki na potencję a alkohol – interakcje

Alkohol to wróg satysfakcjonującego stosunku płciowego. Wpływa on na rozregulowanie ciśnienia tętniczego krwi, którego właściwy poziom jest kluczowy, aby osiągnąć i utrzymać wzwód. Osoby, które stosują tabletki na potencję, nie powinny pić alkoholu, ponieważ może on całkowicie zneutralizować działanie leku, a także nasilić działania uboczne, jak np. problemy żołądkowo-jelitowe, zaburzenia widzenia, biegunki, wymioty, ból głowy.

Czy tabletki na potencję mogą stosować także kobiety?

Kobiety również borykają się z problemem osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Dlatego w aptekach można znaleźć preparaty oraz suplementy przeznaczone dla pań cierpiących z tego powodu. Istnieją różnego rodzaju żele na erekcję, które zwiększają wrażliwość stref intymnych oraz nawilżają, zapewniając odpowiedni poślizg podczas stosunku. Pomocne są również tabletki bez recepty, w skład których najczęściej wchodzą wyciągi z ziół (np. żeń-szeń, imbir, muira puama), witaminy i minerały. Warto pamiętać, że nie dają one natychmiastowego efektu. Są one suplementami diety i mają za zadanie wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu, bez wykazywania działania leczniczego. Aby zaobserwować wzrost libido, należy stosować je przez dłuższy czas, zazwyczaj kilka tygodni.

Tabletki na potencję zawierające sildenafil, awanafil, wardenafil, tadalafil pozwalają na uzyskanie szybkiego efektu, jednak są przeznaczone jedynie dla mężczyzn.

Czy istnieją zioła lub dieta na potencję?

Od wielu już lat zioła uważane są za środki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Są one używane także podczas problemów z erekcją. Co prawda nie wywołują jednorazowego wzwodu, jednakże mogą być skuteczne podczas dłuższego stosowania jako preparaty wspomagające. Do najczęściej używanych ziół na potencję zaliczamy korzeń żeń-szenia, który zwiększa syntezę tlenku azotu w śródbłonku (w tym w ciałach jamistych), doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych i rozluźnienia mięśni gładkich, wywołując u mężczyzn erekcję, u kobiet zaś powoduje lepsze nawilżenie oraz ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu satysfakcja ze współżycia jest dużo większa. Ponadto liście miłorzębu, które usprawniają przepływ krwi oraz zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet stosowanie preparatów zawierających ekstrakty z liści miłorzębu powoduje poprawę życia seksualnego. Dodatkowo u pań przyczyniają się do większej aktywności seksualnej oraz częstszych orgazmów. Ekstrakty z buzdyganka pobudzają produkcję testosteronu, pozytywnie wpływają na proces spermatogenezy, żywotności i aktywności plemników, a także na jakość wzwodu. U kobiet zwiększają libido oraz wzmacniają doznania erotyczne. Korzeń maca (pieprzycy peruwiańskiej) wspomaga przepływ krwi, co powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych i poprawia jakość stosunku seksualnego. Substancje zawarte w nasionach guarany stymulują układ nerwowy, zmniejszają zmęczenie, zwiększają wytrzymałość organizmu. Ziele damiana zwiększa wydolność fizyczną, powoduje delikatne przekrwienie cewki moczowej, dzięki czemu prącie jest bardziej wrażliwe na zewnętrzne bodźce.

Aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta mają wpływ na udane życie seksualne. Ponadto niektórzy spożywają afrodyzjaki, które na jednych działają mocniej, inni zaś są niewrażliwi na ich działanie. Produkty, które uznawane są za wzmacniające popęd seksualny, to m.in.: seler, awokado, czekolada, owoce morza, kawior czy szparagi. Dodatkowo w diecie osoby chcącej cieszyć się satysfakcjonującym stosunkiem płciowym nie powinno zabraknąć NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) wykazujących właściwości przeciwzapalne. Można je znaleźć w rybach, owocach morza, nasionach chia czy orzechach włoskich. Ważnym składnikiem jest także cynk, którego niedobór powoduje spadek libido. Dlatego warto utrzymywać jego stężenie na właściwym poziomie.

Sprawdź najlepsze suplementy z cynkiem na DOZ.pl.

Aby dostarczyć odpowiednią ilość tego minerału do organizmu należy spożywać także: ostrygi, produkty pełnoziarniste, orzechy, pestki dyni, owoce morza oraz morskie ryby. Istotnym pierwiastkiem wpływającym na potencję jest selen, którego bardzo duża część zlokalizowana jest w jądrach. Jest on silnym przeciwutleniaczem. Jedząc skorupiaki, ryby czy podroby, dostarczymy tego cennego składnika do organizmu. Witamina D reguluje poziom testosteronu we krwi. Człowiek jest w stanie sam ją wyprodukować poprzez syntezę skórną pod wpływem promieni UV. Jednakże ilość ta bardzo często jest niewystarczająca, dlatego należy ją dostarczać również z pożywieniem, spożywając: jaja, makrele, łososia czy śledzie. Warto włączyć także źródła inozytolu, czyli witaminy B8 i składnika spermy (100g spermy zawiera ok 53mg tej substancji), który znajduje się w żółtkach jaj, wątrobie, zielonych warzywach, nasionach słonecznika, fasoli czy orzechach. Istotnym związkiem jest także tyroksyna, odpowiedzialna za sprawność seksualną i siły witalne. Do produkcji tego hormonu potrzeba choliny, białka, jodu, witamin z grupy B oraz E.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o bogatym w jod glonie – kelpie.
 1. A. Cichocka, M. Lew-Starowicz, Dieta na potencję. Poradnik dla mężczyzn dbających o sprawność seksualną, „farmacjapraktyczna.pl” [online] http://www.farmacjapraktyczna.pl/wp-content/uploads/2014/10/Dieta-na-potencj%C4%99_pelna-wersja.pdf [dostęp:] 09.06.2021.
 2. Ł. Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, „praktyka-lekarska.pl” [online] http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf [dostęp:] 09.06.2021.
 3. M. Rabijewski, Etiopatogeneza i leczenie zaburzeń erekcji, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/273744694_Etiopatogeneza_i_leczenie_zaburzen_erekcji_Pathogenesis_and_treatment_of_erectile_dysfunction [dostęp:] 09.06.2021.
 4. G. Gałuszka, R. Gałuszka, A. Medalion, Wpływ farmaceutyków na potencje i aktywność seksualną człowieka, „neurocentrum.pl” [online] http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/Ga%C5%82uszka_g1-4.pdf [dostęp:] 09.06.2021.
 5. O. Wronikowska, B. Budzyńska, Zaburzenia erekcji – przyczyny oraz możliwości i bezpieczeństwo terapii, „aptekarzpolski.pl” [online] https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/zaburzenia-erekcji-przyczyny-oraz-mozliwosci-i-bezpieczenstwo-terapii-%EF%BB%BF/ [dostęp:] 09.06.2021.
 6. M. Lukasiewicz, Erekcja – główny dyrygent orkiestry seksualnej, „farmacjapraktyczna.pl” [online] https://farmacjapraktyczna.pl/erekcja-glowny-dyrygent-orkiestry-seksualnej/ [dostęp:] 09.06.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

  Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

  Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

  Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

  Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

  Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

 • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

  Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

 • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

  Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

 • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

  Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij