Preparaty na erekcję
Alicja Świątek

Skuteczny sposób na erekcję – czy tabletki na potencję rozwiązują problem?

Zaburzenia erekcji to utrzymująca się niezdolność do osiągnięcia oraz utrzymania wzwodu umożliwiającego odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Na rynku leków i suplementów dostępnych jest wiele produktów, które mogą wspomóc pacjenta borykającego się z zaburzeniami tego obszaru. Można wyróżnić cztery rodzaje leków na potencję, z których prawie wszystkie dostępne są tylko na receptę. Czy kobiety mogą zażywać tabletki na erekcję dla mężczyzn? Jak długo trwa efekt terapeutyczny?

Według statystyk w Polsce na kłopoty z erekcją cierpi ponad 1,5 miliona mężczyzn. Problem ten nasila się wraz z wiekiem, ponieważ stężenie testosteronu ulega znacznemu obniżeniu. Ponadto występuje on u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zaburzenia lipidowe oraz choroby naczyń obwodowych. Niesatysfakcjonujący stosunek seksualny to również problem kobiet. U nich także często występuje spadek libido. Przyczyn jest wiele – stres, niewłaściwy tryb życia, zmęczenie. Na szczęście istnieją preparaty, które wspomagają organizm w walce z tym problemem.

Erekcja – co to jest?

Erekcja jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, w którym uczestniczą układ nerwowy, naczyniowy i hormonalny. W wyniku ich działania dochodzi do rozszerzenia naczyń tętniczych, wypełnienia ciał jamistych i rozkurczu mięśni gładkich, co skutkuje pojawieniem się wzwodu, czyli usztywnienia i powiększenia prącia, umożliwiającego współżycie. Tego pojęcia najczęściej używa się do określenia wzwodu penisa u mężczyzn. Stosuje się go również, choć dużo rzadziej, podczas powiększenia się brodawek czy łechtaczki u kobiety.

Przyczyny problemów z erekcją – kiedy stosować tabletki na potencję?

Zaburzenia erekcji to utrzymująca się niezdolność do osiągnięcia oraz utrzymania wzwodu pozwalającego na odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Najczęściej stan ten wywołany jest przez cukrzycę, niewydolność wątroby, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze oraz choroby naczyń obwodowych. Wpływ na erekcję ma również wiek. Z upływem lat poziom testosteronu w organizmie ulega znacznemu obniżeniu. Jego długotrwały niedobór skutkuje ograniczeniem uwalniania tlenku azotu z zakończeń nerwów jamistych. Ponadto maleje podatność mięśniówki gładkiej ciał jamistych na podłoże relaksacyjne, a przez to wystąpienie i utrzymanie wzwodu jest trudniejsze. Czasem zaburzenia erekcji spowodowane są stresem i przemęczeniem. Jeśli problemy z erekcją są przejściowe, warto wprowadzić suplementację preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Ich skład bazuje na witaminach, ziołach i minerałach. Jeżeli jednak zaburzenie erekcji utrzymuje się przez dłuższy czas (powyżej 6 miesięcy), wtedy należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią kurację farmakologiczną.

Sprawdź, jakie tabletki na potencję dla mężczyzn znajdziesz na DOZ.pl.

Powiązane produkty

Tabletki na potencję – skład, mechanizm działania

W składzie tabletek na erekcję bez recepty znajdują się: witaminy, zioła i minerały. Najważniejsze z nich to:

 • witaminy z grupy B – rozszerzają naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ krwi przez męski oraz żeńskie narządy płciowe;
 • witamina C – chroni nasienie przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
 • witamina E – jest silnym antyoksydantem ograniczającym niekorzystne procesy utleniania, ponadto wpływa na zwiększenie popędu seksualnego u obu płci oraz bierze udział w produkcji prostaglandyn, które powodują skurcz macicy podczas stosunku; 
 • witamina A i jej prekursor w postaci beta karotenu – są niezbędne do syntezy hormonów płciowych;
 • korzeń żeń-szenia – zwiększa syntezę tlenku azotu w śródbłonku (w tym w ciałach jamistych prącia), doprowadzając do rozszerzenia naczyń krwionośnych;
 • cynk – pobudza syntezę testosteronu, który przyczynia się do erekcji i wytrysku;
 • selen – odpowiada za ruchliwość plemników;
 • l-arginina – przyczynia się do produkcji spermy oraz ruchliwości plemników;
 • androgeny – wpływają na prawidłową pracę hormonalną jąder;
 • testosteron – zapewnia prawidłową pracę narządów płciowych, przyczynia się do powstawania spermy, wzmacnia libido, wpływa na pożądanie oraz erekcję;
 • dehydroandrosteron [DHEA] – hormon produkowany przez korę nadnerczy, jest prekursorem testosteronu oraz zapewnia popęd seksualny i zadowolenie ze stosunku płciowego;
 • palma sabałowa – zapobiega rozkładowi testosteronu do dihydrotestosteronu.

Ponadto można wyróżnić cztery rodzaje preparatów na potencję, z których prawie wszystkie (oprócz samego sildenafilu) dostępne są tylko na receptę. Różnią się one substancją czynną, której zadaniem jest hamowanie enzymu fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Najczęściej stosowanym związkiem jest sildenafil, który umożliwia uzyskanie pierwszych efektów już po 30 minutach. Aktywność po zażyciu tego środka wynosi 4 godziny. Po zastosowaniu awanafilu rezultaty są widoczne już po 15 minutach, a działanie może trwać 6 godzin. W przypadku wardenafilu pierwsze oznaki widoczne są po 25–30 minutach, a czas jego działania to 5 godzin. Natomiast zażywając tadalafil czas aktywności jest najdłuższy – aż 36 godzin – a pierwsze efekty widoczne są po 30 minutach.

Tabletki na potencję – przeciwwskazania do zażywania. Bezpieczeństwo stosowania

Zanim zdecydujemy się na przyjmowanie jakichkolwiek leków, bez względu na to, czy są one na receptę czy nie, należy uważnie zapoznać się z ich ulotką, a najlepiej poprosić o poradę lekarza lub farmaceutę. Nadwrażliwość oraz uczulenie na którykolwiek ze składników znajdujących się w suplementach bazujących na składnikach naturalnych to najczęstsze przeciwwskazanie do zażycia tabletek na potencję sprzedawanych bez recepty. Należy jednak bardzo uważać podczas zażywania silniejszych preparatów, zawierających substancje farmakologicznie czynne, jak np. sildenafil. Nie zaleca się ich stosowania osobom: z nadciśnieniem tętniczym, chorobami związanymi z niedokrwieniem serca, które niedawno przebyły zawał czy udar, z wadą zastawki, arytmią, kardiomiopatią (zaburzeniem czynności mięśnia sercowego), ciężką niewydolnością nerek lub wątroby, ze zmianami zwyrodnieniowymi siatkówki oka, neuropatią nerwów wzrokowych oraz uczuleniem na jakiekolwiek składniki znajdujące się w preparacie.

Tabletki na potencję a alkohol – interakcje

Alkohol to wróg satysfakcjonującego stosunku płciowego. Wpływa on na rozregulowanie ciśnienia tętniczego krwi, którego właściwy poziom jest kluczowy, aby osiągnąć i utrzymać wzwód. Osoby, które stosują tabletki na potencję, nie powinny pić alkoholu, ponieważ może on całkowicie zneutralizować działanie leku, a także nasilić działania uboczne, jak np. problemy żołądkowo-jelitowe, zaburzenia widzenia, biegunki, wymioty, ból głowy.

Czy tabletki na potencję mogą stosować także kobiety?

Kobiety również borykają się z problemem osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Dlatego w aptekach można znaleźć preparaty oraz suplementy przeznaczone dla pań cierpiących z tego powodu. Istnieją różnego rodzaju żele na erekcję, które zwiększają wrażliwość stref intymnych oraz nawilżają, zapewniając odpowiedni poślizg podczas stosunku. Pomocne są również tabletki bez recepty, w skład których najczęściej wchodzą wyciągi z ziół (np. żeń-szeń, imbir, muira puama), witaminy i minerały. Warto pamiętać, że nie dają one natychmiastowego efektu. Są one suplementami diety i mają za zadanie wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu, bez wykazywania działania leczniczego. Aby zaobserwować wzrost libido, należy stosować je przez dłuższy czas, zazwyczaj kilka tygodni.

Tabletki na potencję zawierające sildenafil, awanafil, wardenafil, tadalafil pozwalają na uzyskanie szybkiego efektu, jednak są przeznaczone jedynie dla mężczyzn.

Czy istnieją zioła lub dieta na potencję?

Od wielu już lat zioła uważane są za środki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Są one używane także podczas problemów z erekcją. Co prawda nie wywołują jednorazowego wzwodu, jednakże mogą być skuteczne podczas dłuższego stosowania jako preparaty wspomagające. Do najczęściej używanych ziół na potencję zaliczamy korzeń żeń-szenia, który zwiększa syntezę tlenku azotu w śródbłonku (w tym w ciałach jamistych), doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych i rozluźnienia mięśni gładkich, wywołując u mężczyzn erekcję, u kobiet zaś powoduje lepsze nawilżenie oraz ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu satysfakcja ze współżycia jest dużo większa. Ponadto liście miłorzębu, które usprawniają przepływ krwi oraz zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet stosowanie preparatów zawierających ekstrakty z liści miłorzębu powoduje poprawę życia seksualnego. Dodatkowo u pań przyczyniają się do większej aktywności seksualnej oraz częstszych orgazmów. Ekstrakty z buzdyganka pobudzają produkcję testosteronu, pozytywnie wpływają na proces spermatogenezy, żywotności i aktywności plemników, a także na jakość wzwodu. U kobiet zwiększają libido oraz wzmacniają doznania erotyczne. Korzeń maca (pieprzycy peruwiańskiej) wspomaga przepływ krwi, co powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych i poprawia jakość stosunku seksualnego. Substancje zawarte w nasionach guarany stymulują układ nerwowy, zmniejszają zmęczenie, zwiększają wytrzymałość organizmu. Ziele damiana zwiększa wydolność fizyczną, powoduje delikatne przekrwienie cewki moczowej, dzięki czemu prącie jest bardziej wrażliwe na zewnętrzne bodźce.

Aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta mają wpływ na udane życie seksualne. Ponadto niektórzy spożywają afrodyzjaki, które na jednych działają mocniej, inni zaś są niewrażliwi na ich działanie. Produkty, które uznawane są za wzmacniające popęd seksualny, to m.in.: seler, awokado, czekolada, owoce morza, kawior czy szparagi. Dodatkowo w diecie osoby chcącej cieszyć się satysfakcjonującym stosunkiem płciowym nie powinno zabraknąć NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) wykazujących właściwości przeciwzapalne. Można je znaleźć w rybach, owocach morza, nasionach chia czy orzechach włoskich. Ważnym składnikiem jest także cynk, którego niedobór powoduje spadek libido. Dlatego warto utrzymywać jego stężenie na właściwym poziomie.

Sprawdź najlepsze suplementy z cynkiem na DOZ.pl.

Aby dostarczyć odpowiednią ilość tego minerału do organizmu należy spożywać także: ostrygi, produkty pełnoziarniste, orzechy, pestki dyni, owoce morza oraz morskie ryby. Istotnym pierwiastkiem wpływającym na potencję jest selen, którego bardzo duża część zlokalizowana jest w jądrach. Jest on silnym przeciwutleniaczem. Jedząc skorupiaki, ryby czy podroby, dostarczymy tego cennego składnika do organizmu. Witamina D reguluje poziom testosteronu we krwi. Człowiek jest w stanie sam ją wyprodukować poprzez syntezę skórną pod wpływem promieni UV. Jednakże ilość ta bardzo często jest niewystarczająca, dlatego należy ją dostarczać również z pożywieniem, spożywając: jaja, makrele, łososia czy śledzie. Warto włączyć także źródła inozytolu, czyli witaminy B8 i składnika spermy (100g spermy zawiera ok 53mg tej substancji), który znajduje się w żółtkach jaj, wątrobie, zielonych warzywach, nasionach słonecznika, fasoli czy orzechach. Istotnym związkiem jest także tyroksyna, odpowiedzialna za sprawność seksualną i siły witalne. Do produkcji tego hormonu potrzeba choliny, białka, jodu, witamin z grupy B oraz E.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o bogatym w jod glonie – kelpie.
 1. A. Cichocka, M. Lew-Starowicz, Dieta na potencję. Poradnik dla mężczyzn dbających o sprawność seksualną, „farmacjapraktyczna.pl” [online] http://www.farmacjapraktyczna.pl/wp-content/uploads/2014/10/Dieta-na-potencj%C4%99_pelna-wersja.pdf [dostęp:] 09.06.2021.
 2. Ł. Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, „praktyka-lekarska.pl” [online] http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf [dostęp:] 09.06.2021.
 3. M. Rabijewski, Etiopatogeneza i leczenie zaburzeń erekcji, ResearchGate [online] https://www.researchgate.net/publication/273744694_Etiopatogeneza_i_leczenie_zaburzen_erekcji_Pathogenesis_and_treatment_of_erectile_dysfunction [dostęp:] 09.06.2021.
 4. G. Gałuszka, R. Gałuszka, A. Medalion, Wpływ farmaceutyków na potencje i aktywność seksualną człowieka, „neurocentrum.pl” [online] http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/Ga%C5%82uszka_g1-4.pdf [dostęp:] 09.06.2021.
 5. O. Wronikowska, B. Budzyńska, Zaburzenia erekcji – przyczyny oraz możliwości i bezpieczeństwo terapii, „aptekarzpolski.pl” [online] https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/zaburzenia-erekcji-przyczyny-oraz-mozliwosci-i-bezpieczenstwo-terapii-%EF%BB%BF/ [dostęp:] 09.06.2021.
 6. M. Lukasiewicz, Erekcja – główny dyrygent orkiestry seksualnej, „farmacjapraktyczna.pl” [online] https://farmacjapraktyczna.pl/erekcja-glowny-dyrygent-orkiestry-seksualnej/ [dostęp:] 09.06.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

  Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

 • Co to jest colostrum bovinum (siara bydlęca)? Colostrum na odporność – dla dzieci i dorosłych

  Colostrum, inaczej siara, to naturalne bogactwo związków wspomagających nie tylko odporność, ale również wpływających pozytywnie na poziom żelaza. Ostatnio zyskuje na popularności względem tradycyjnych środków na odporność, mogą ją przyjmować także niemowlęta i dzieci. Rodzaje siary są różne – od bydlęcej, przez owczą, po kozią. Kiedy warto zastosować colostrum? Jakie preparaty znajdziemy na aptecznej półce?

 • Tran – właściwości. Czy tran wpływa na odporność?

  https://www.doz.pl/czytelnia/a15962-Omega-3__wlasciwosci_zrodla_zapotrzebowanie_na_kwasy_tluszczowe_omega-3Tran to olej otrzymywany z dorsza atlantyckiego lub innych ryb dorszowatych (olej z wątroby rekina nie jest tranem, ma bowiem inny skład i inne właściwości). Tran zawiera witaminę D i A, a także kwasy omega-3 (DHA i EPA), które mają korzystny wpływ na układ odpornościowy, nerwowy oraz krwionośny. Kiedy stosować olej z wątroby dorsza? Jak wybrać najlepszy tran dla dziecka i dla osoby dorosłej?

 • Domowe sposoby na wzmocnienie odporności – jak w prosty sposób wzmocnić organizm?

  Stosowanie domowych sposobów na odporność może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, które z jednej strony pomoże w uniknięciu rozwoju infekcji, a z drugiej wspomoże terapię lekami, poprzez pobudzenie układu immunologicznego. W poprawie kondycji układu odporności istotne jest przestrzeganie kilku zasad, zaczynając od codziennego obowiązku zjedzenia pożywnego śniadania, kończąc na suplementacji żelaza i kwasów omega-3, których być może w pełni nie dostarczamy wraz z posiłkami. Dbając o naszą odporność niezmiernie istotne jest dbanie o nasz układ pokarmowy. Jakie suplementy przyjmować, czego unikać, a nad czym popracować w trosce o odporności? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Suplementy i witaminy na odporność – jak uniknąć infekcji?

  Suplementy na odporność stały się bardzo popularne szczególnie w okresie pandemii COVID-19. Sięgamy po nie równie często w okresie zmieniających się pór roku, licząc, że pomogą nam uniknąć infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Preparaty na odporność mają przede wszystkim stymulować układ immunologiczny tak, aby ten szybciej i mocniej odpowiadał na atakujące go patogeny chorobotwórcze. Jak wybrać najlepsze suplementy zwiększające odporność, jak je dawkować i czy można je zażywać będąc w ciąży?

 • Dlaczego profilaktyczne picie płynu Lugola jest niebezpieczne dla zdrowia?

  W ostatnich dniach bardzo wzrosło zainteresowanie płynem Lugola. Niektórzy próbują stosować go profilaktycznie, a nie z powodu wyraźnych wskazań zdrowotnych. Wprawdzie płyn Lugola wykazuje działanie antyseptyczne, a znajdujący się w nim jod wpływa korzystnie na pracę tarczycy, ale zażywanie go na „własną rękę” może mieć bardzo negatywne, a wręcz tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlaczego nie powinniśmy stosować płynu Lugola bez wyraźnych wskazań lekarskich i czym jest trądzik jodowy? 

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

  Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij