
Jakie leki obniżają libido?
Libido to pojęcie, które oznacza popęd seksualny lub płciowy. Nie jest pojęciem jednowymiarowym – nie sprowadza się jedynie do pobudzenia seksualnego. Posiada w sobie również elementy psychicznej reprezentacji pobudzenia pochodzącego z wnętrza organizmu. Ma ona na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych. Poziom libido jest kwestią indywidualną dla każdego człowieka i może być uzależniony od bardzo wielu czynników, np. przyjmowanych preparatów. Jakie leki go obniżają?
Leki obniżające libido – które leki zmniejszają ochotę na seks?
Wpływ na jakość życia seksualnego jest związany głównie ze specyficznym mechanizmem działania niektórych związków zawartych w lekach. Jakie grupy leków najczęściej zmniejszają ochotę na seks? Należą do nich m.in.:
- leki przeciwdepresyjne,
- leki hormonalne oraz hormonalna terapia antykoncepcyjna,
- leki stosowane w chorobach układu krążenia,
- leki obniżające poziom cholesterolu we krwi.
Leki przeciwdepresyjne a zaburzenia pożądania
Zaburzenia pożądania płciowego często są skutkami ubocznymi stosowania większości leków przeciwdepresyjnych i stanowią jedną z głównych przyczyn odstawienia preparatów przez pacjentów. Do dysfunkcji seksualnych spowodowanych zażywaniem grupy leków takich jak: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD), selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) oraz selektywne inhibitory wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI), należą:
- obniżenie pożądania,
- brak lub opóźnienie orgazmu oraz wytrysku nasienia,
- rzadziej zaburzenie podniecenia lub erekcji.
Nieco mniejszym ryzykiem spowodowania dysfunkcji seksualnych obarczone są atypowe leki przeciwdepresyjne, mające inny mechanizm działania. Pacjentom, którzy cierpią z powodu tych zaburzeń podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych lekarz może zaproponować obniżenie dawki lub tzw. „wakacje lekowe” – przerwę w stosowaniu, zmianę na inny lub dołączenie kolejnego preparatu poprawiającego funkcje seksualne.
Czy tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?
Jednym z negatywnych skutków ubocznych przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jest obniżenie libido u kobiet oraz często brak przyjemności z seksu. Spowodowane jest to tym, że doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć poziom hormonów płciowych – mają działanie antyandrogenne, głównie wpływając na testosteron. Jednak nie jest to regułą. U niektórych pań mogą one zadziałać odwrotnie – potrafią popęd seksualny zwiększyć. Dobrym wyjściem z sytuacji jest używanie niehormonalnych środków antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw.
Leki na choroby układu krążenia a seks
Leki stosowane w terapii najczęstszych schorzeń układu krążenia – choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego – należą do przyczyn dysfunkcji seksualnych. Nieselektywne β-blokery, diuretyki i blokery kanału wapniowego mogą być powodem problemów z uzyskaniem bądź utrzymaniem erekcji u mężczyzn, którzy przewlekle przyjmują te preparaty. Inhibitory konwertazy angiotensyny (IKE) pozbawione są tego niekorzystnego efektu. U kobiet podczas farmakoterapii tymi grupami leków może wystąpić problem związany z brakiem odpowiedniego nawilżenia pochwy lub zmniejszenie samej chęci na seks.
Leki hipolipemizujące a popęd seksualny
Leki hipolipemizujące, do których należą przede wszystkim: fibraty i statyny, wykorzystuje się w celu obniżenia stężenia cholesterolu w organizmie człowieka. Statyny to również grupa leków będąca podstawą terapii choroby niedokrwiennej serca. Związki te działają niekorzystnie przede wszystkim na mężczyzn, powodując zwiększenie problemu z erekcją lub nasilenie zaburzeń potencji, co przekłada się na obniżenie popędu seksualnego.
Jak leczyć zaburzenia seksualne?
Warto w tej sytuacji skonsultować się z lekarzem, który przepisał dany lek. Ważne jest przełamanie wstydu i opowiedzenie o problemie specjaliście. Chociaż w aptekach dostępne są preparaty bez recepty, które łagodzą objawy problemów z potencją, nie działają one jednak bezpośrednio na przyczynę problemu. Aby ją znaleźć, należy skorzystać z wizyty u lekarza.