Jakie leki obniżają libido?
Krzysztof Słomiak

Jakie leki obniżają libido?

Libido to pojęcie, które oznacza popęd seksualny lub płciowy. Nie jest pojęciem jednowymiarowym – nie sprowadza się jedynie do pobudzenia seksualnego. Posiada w sobie również elementy psychicznej reprezentacji pobudzenia pochodzącego z wnętrza organizmu. Ma ona na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych. Poziom libido jest kwestią indywidualną dla każdego człowieka i może być uzależniony od bardzo wielu czynników, np. przyjmowanych preparatów. Jakie leki go obniżają?

Leki obniżające libido – które leki zmniejszają ochotę na seks? 

Wpływ na jakość życia seksualnego jest związany głównie ze specyficznym mechanizmem działania niektórych związków zawartych w lekach. Jakie grupy leków najczęściej zmniejszają ochotę na seks? Należą do nich m.in.:

  • leki przeciwdepresyjne,
  • leki hormonalne oraz hormonalna terapia antykoncepcyjna,
  • leki stosowane w chorobach układu krążenia,
  • leki obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Leki przeciwdepresyjne a zaburzenia pożądania 

Zaburzenia pożądania płciowego często są skutkami ubocznymi stosowania większości leków przeciwdepresyjnych i stanowią jedną z głównych przyczyn odstawienia preparatów przez pacjentów. Do dysfunkcji seksualnych spowodowanych zażywaniem grupy leków takich jak: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD), selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) oraz selektywne inhibitory wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI), należą:

  • obniżenie pożądania,  
  • brak lub opóźnienie orgazmu oraz wytrysku nasienia,
  • rzadziej zaburzenie podniecenia lub erekcji.

Nieco mniejszym ryzykiem spowodowania dysfunkcji seksualnych obarczone są atypowe leki przeciwdepresyjne, mające inny mechanizm działania. Pacjentom, którzy cierpią z powodu tych zaburzeń podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych lekarz może zaproponować obniżenie dawki lub tzw. „wakacje lekowe” – przerwę w stosowaniu, zmianę na inny lub dołączenie kolejnego preparatu poprawiającego funkcje seksualne. 

Polecane dla Ciebie

Czy tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Jednym z negatywnych skutków ubocznych przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jest obniżenie libido u kobiet oraz często brak przyjemności z seksu. Spowodowane jest to tym, że doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć poziom hormonów płciowych – mają działanie antyandrogenne, głównie wpływając na testosteron. Jednak nie jest to regułą. U niektórych pań mogą one zadziałać odwrotnie – potrafią popęd seksualny zwiększyć. Dobrym wyjściem z sytuacji jest używanie niehormonalnych środków antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw.

Leki na choroby układu krążenia a seks

Leki stosowane w terapii najczęstszych schorzeń układu krążenia – choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego – należą do przyczyn dysfunkcji seksualnych. Nieselektywne β-blokery, diuretyki i blokery kanału wapniowego mogą być powodem problemów z uzyskaniem bądź utrzymaniem erekcji u mężczyzn, którzy przewlekle przyjmują te preparaty. Inhibitory konwertazy angiotensyny (IKE) pozbawione są tego niekorzystnego efektu. U kobiet podczas farmakoterapii tymi grupami leków może wystąpić problem związany z brakiem odpowiedniego nawilżenia pochwy lub zmniejszenie samej chęci na seks. 

Leki hipolipemizujące a popęd seksualny

Leki hipolipemizujące, do których należą przede wszystkim: fibraty i statyny, wykorzystuje się w celu obniżenia stężenia cholesterolu w organizmie człowieka. Statyny to również grupa leków będąca podstawą terapii choroby niedokrwiennej serca. Związki te działają niekorzystnie przede wszystkim na mężczyzn, powodując zwiększenie problemu z erekcją lub nasilenie zaburzeń potencji, co przekłada się na obniżenie popędu seksualnego.

Jak leczyć zaburzenia seksualne?

Jeśli zauważymy u siebie, że przyjmowany przez nas lek może powodować obniżenie libido, nie wolno samemu odstawiać go, ani modyfikować jego dawki.

Warto w tej sytuacji skonsultować się z lekarzem, który przepisał dany lek. Ważne jest przełamanie wstydu i opowiedzenie o problemie specjaliście. Chociaż w aptekach dostępne są preparaty bez recepty, które łagodzą objawy problemów z potencją, nie działają one jednak bezpośrednio na przyczynę problemu. Aby ją znaleźć, należy skorzystać z wizyty u lekarza. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij