Liqudiy do e-papierosów i stetoskop leżą na białym blacie
Justyna Piekara

Uzależnienie od e-papierosów a terapia antynikotynowa cytyzyną

Od kilkudziesięciu lat na rynku aptecznym dostępne są tabletki z cytyzyną na rzucenie palenia. Pomagają one uporać z się z nałogiem nikotynowym, który najczęściej dotyczy jednak jego klasycznej postaci. Właśnie rozpoczęto pierwsze na świecie badania naukowe, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy cytyzyna jest skuteczna także w leczeniu uzależnienia od papierosów elektronicznych.

Zespół badawczy z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zbada zastosowanie roślinnego alkaloidu w terapii osób uzależnionych od korzystania z papierosów, ale tym razem w wersji elektronicznej. Będzie to pierwsza taka praca na świecie.

Zastosowanie medyczne cytyzyny

Cytyzyna to alkaloid pochodzenia roślinnego o wysokim powinowactwie do nikotynowego receptora acetylocholiny. Ta właściwość sprawia, że pobudza układu nerwowy w podobny sposób, jak nikotyna, mając jednocześnie mniej uzależniające właściwości. Związek wzmaga wydzielanie adrenaliny przez nadnercza i podnosi ciśnienie krwi. Pierwszy raz został wyizolowany ze Złotokapu zwyczajnego (łac. Laburnum anagyroides Medik) w 1894 roku. Z nasion tej rośliny pozyskuje się cytyzynę na skalę przemysłową. W leczeniu nałogu nikotynowego jest wykorzystywany od lat 60. XX wieku.

Dowiedz się wiecej o tym, czym jest cytyzyna i jaki jest mechanizm jej działania.

Preparaty z cytyzyną na rzucernie palenia są środkami wspomagającymi rzucanie palenia, ponieważ pozwalają zmniejszyć uczucie głodu nikotynowego. Farmaceutyki te są bardziej przystępne cenowo niż nikotynowa terapia zastępcza (NTZ). Są dostępne w postaci tabletek w Europie Środkowej i Wschodniej, a kilka lat temu taki środek został wprowadzony na rynek kanadyjski.

Badanie opublikowane w 2014 roku w „The New England Journal of Medicine" dotyczyło skuteczności związku w rzucaniu palenia w porównaniu z nikotynową terapią zastępczą. W połączeniu z krótkim wsparciem behawioralnym stwierdzono, że cytyzyna jest lepsza od nikotynowej terapii zastępczej w pomaganiu palaczom w rzuceniu palenia, ale wiązała się z większą częstotliwością zgłaszanych przez siebie zdarzeń niepożądanych.

Cytyzyna w terapii uzależnienia od elektronicznych papierosów

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie jest ponad miliard dorosłych palaczy, z czego 60% chce lub zamierza rzucić palenie. W dążeniu do celu może im pomóc cytyzyna.

Projekt naukowców z Uniwersytetu w Rzeszowie zajął pierwsze miejsce w konkursie na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze psychiatrii i neurologii, organizowanym przez Agencję Badań Medycznych. W związku z tym otrzymali oni dofinansowanie na przeprowadzenie badań, które będą dotyczyć zastosowania cytyzyny w leczeniu uzależnienia od elektronicznych papierosów. Ich celem jest opracowanie leczenia farmakologicznego dla palaczy uzależnionych od papierosów elektronicznych oraz osób podwójnie uzależnionych, gdy nałóg obejmuje dodatkowo te tradycyjne.

Jeżeli rezultaty badania wypadną pomyślnie, staną się naukowym dowodem i podstawą do zarejestrowania pierwszego leku przeznaczonego dla osób uzależnionym od elektronicznych papierosów. W rozmowie z Państwową Agencją Prasową prof. dr hab. n. med. Piotr Tutka, powiedział, że „Od strony naukowej będzie to innowacja i przełom na skalę światową, zaś od strony wdrożeniowej badanie będzie miało ogromne znaczenie zdrowotne, społeczne i ekonomiczne dla pacjentów i systemu opieki zdrowotnej w Polsce i na całym świecie”.

Negatywne skutki palenia papierosów

Negatywny wpływ dymu tytoniowego na zdrowie człowieka został potwierdzony wynikami wieloletnich badań. Palenie papierosów prowadzi do raka płuc, ale także do innych poważnych chorób, takich jak wrzody, impotencja, astma, choroby sercowo-naczyniowe, udar mózgu.

Elektroniczne papierosy przez pewien czas były postrzegane jako zdrowsza alternatywa dla tytoniu, ale analizy dowiodły, że także stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Są one szczególnie popularne wśród osób młodych. Chociaż powstaje coraz więcej prac badawczych, długoterminowe skutki va pingu, czyli używania e-papierosów, nie są jeszcze dobrze znane nieznane.

Dotychczas udowodniono, że e-papierosy pogarszają funkcjonowanie płuc i pracę serca, wpływają na płodność, obniżają odporność i mogą przyczyniać się do stanów zapalnych jelit.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

  Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

 • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

  Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

  Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij