Liqudiy do e-papierosów i stetoskop leżą na białym blacie
Justyna Piekara

Uzależnienie od e-papierosów a terapia antynikotynowa cytyzyną

Od kilkudziesięciu lat na rynku aptecznym dostępne są tabletki z cytyzyną na rzucenie palenia. Pomagają one uporać z się z nałogiem nikotynowym, który najczęściej dotyczy jednak jego klasycznej postaci. Właśnie rozpoczęto pierwsze na świecie badania naukowe, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy cytyzyna jest skuteczna także w leczeniu uzależnienia od papierosów elektronicznych.

Zespół badawczy z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zbada zastosowanie roślinnego alkaloidu w terapii osób uzależnionych od korzystania z papierosów, ale tym razem w wersji elektronicznej. Będzie to pierwsza taka praca na świecie.

Zastosowanie medyczne cytyzyny

Cytyzyna to alkaloid pochodzenia roślinnego o wysokim powinowactwie do nikotynowego receptora acetylocholiny. Ta właściwość sprawia, że pobudza układu nerwowy w podobny sposób, jak nikotyna, mając jednocześnie mniej uzależniające właściwości. Związek wzmaga wydzielanie adrenaliny przez nadnercza i podnosi ciśnienie krwi. Pierwszy raz został wyizolowany ze Złotokapu zwyczajnego (łac. Laburnum anagyroides Medik) w 1894 roku. Z nasion tej rośliny pozyskuje się cytyzynę na skalę przemysłową. W leczeniu nałogu nikotynowego jest wykorzystywany od lat 60. XX wieku.

Dowiedz się wiecej o tym, czym jest cytyzyna i jaki jest mechanizm jej działania.

Preparaty z cytyzyną na rzucernie palenia są środkami wspomagającymi rzucanie palenia, ponieważ pozwalają zmniejszyć uczucie głodu nikotynowego. Farmaceutyki te są bardziej przystępne cenowo niż nikotynowa terapia zastępcza (NTZ). Są dostępne w postaci tabletek w Europie Środkowej i Wschodniej, a kilka lat temu taki środek został wprowadzony na rynek kanadyjski.

Badanie opublikowane w 2014 roku w „The New England Journal of Medicine" dotyczyło skuteczności związku w rzucaniu palenia w porównaniu z nikotynową terapią zastępczą. W połączeniu z krótkim wsparciem behawioralnym stwierdzono, że cytyzyna jest lepsza od nikotynowej terapii zastępczej w pomaganiu palaczom w rzuceniu palenia, ale wiązała się z większą częstotliwością zgłaszanych przez siebie zdarzeń niepożądanych.

Cytyzyna w terapii uzależnienia od elektronicznych papierosów

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie jest ponad miliard dorosłych palaczy, z czego 60% chce lub zamierza rzucić palenie. W dążeniu do celu może im pomóc cytyzyna.

Projekt naukowców z Uniwersytetu w Rzeszowie zajął pierwsze miejsce w konkursie na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze psychiatrii i neurologii, organizowanym przez Agencję Badań Medycznych. W związku z tym otrzymali oni dofinansowanie na przeprowadzenie badań, które będą dotyczyć zastosowania cytyzyny w leczeniu uzależnienia od elektronicznych papierosów. Ich celem jest opracowanie leczenia farmakologicznego dla palaczy uzależnionych od papierosów elektronicznych oraz osób podwójnie uzależnionych, gdy nałóg obejmuje dodatkowo te tradycyjne.

Jeżeli rezultaty badania wypadną pomyślnie, staną się naukowym dowodem i podstawą do zarejestrowania pierwszego leku przeznaczonego dla osób uzależnionym od elektronicznych papierosów. W rozmowie z Państwową Agencją Prasową prof. dr hab. n. med. Piotr Tutka, powiedział, że „Od strony naukowej będzie to innowacja i przełom na skalę światową, zaś od strony wdrożeniowej badanie będzie miało ogromne znaczenie zdrowotne, społeczne i ekonomiczne dla pacjentów i systemu opieki zdrowotnej w Polsce i na całym świecie”.

Negatywne skutki palenia papierosów

Negatywny wpływ dymu tytoniowego na zdrowie człowieka został potwierdzony wynikami wieloletnich badań. Palenie papierosów prowadzi do raka płuc, ale także do innych poważnych chorób, takich jak wrzody, impotencja, astma, choroby sercowo-naczyniowe, udar mózgu.

Elektroniczne papierosy przez pewien czas były postrzegane jako zdrowsza alternatywa dla tytoniu, ale analizy dowiodły, że także stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Są one szczególnie popularne wśród osób młodych. Chociaż powstaje coraz więcej prac badawczych, długoterminowe skutki va pingu, czyli używania e-papierosów, nie są jeszcze dobrze znane nieznane.

Dotychczas udowodniono, że e-papierosy pogarszają funkcjonowanie płuc i pracę serca, wpływają na płodność, obniżają odporność i mogą przyczyniać się do stanów zapalnych jelit.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

 • Popcornowe płuca – co to za choroba?

  Pod tajemniczo brzmiąco nazwą „płuca popcornowe” kryje się rzadka, ale poważna choroba układu oddechowego – zarostowe zapalenie oskrzelików. Jej przyczyną jest najczęściej wdychanie toksycznych oparów, po raz pierwszy zdiagnozowano ją u pracowników fabryki popcornu w Missouri w Stanach Zjednoczonych. Jak przebiega i jakie daje objawy?

 • Polacy umierają przez otyłość. Lekarze nie potrafią ich leczyć

  W Polsce z otyłością zmaga się około 9 milionów dorosłych ludzi. Rocznie z powodu tej choroby i jej powikłań umiera w naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy osób. W najnowszym raporcie NIK sprawdził, jak system opieki zdrowotnej radzi sobie z tym problemem - wnioski nie napawają optymizmem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij