Wahania nastroju – jak sobie z nimi radzić?
Każdy z nas sporadycznie doświadcza huśtawek nastrojów z różnych powodów. Gdy jesteśmy niewyspani, możemy być w jednej chwili radośni, a w drugiej już drażliwi. Jeżeli jednak zmagamy się z silnymi wahaniami nastroju, które wyraźnie utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie, wówczas powinniśmy zastanowić się nad ich przyczyną.
- Co powoduje wahania nastroju?
- Kiedy wahania nastroju to choroba?
- Czy wahania nastroju to objaw depresji?
- Jak radzić sobie z zaburzeniami nastroju?
Co powoduje wahania nastroju?
Gwałtowne wahania nastroju są przede wszystkim obserwowane w okresie dojrzewania. Wzrost stężenia niektórych hormonów prowadzi do zwiększonej drażliwości zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Takie częste zmiany nastroju są związane z procesem rozwojowym i po jego zakończeniu powinny ulec zmniejszeniu lub całkowicie ustąpić.
Normalne będą też wahania nastroju u kobiet na niektórych etapach życia. Między innymi możemy mieć z nimi do czynienia pod postacią tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wahania nastroju przed okresem są związane z wahaniami hormonalnymi i będą objawiać się np. płaczliwością czy rozdrażnieniem.
Hormonalne wahania nastroju występują również u kobiet w ciąży, co także związane jest ze zwiększeniem poziomu niektórych hormonów. Szybkie zmiany nastroju bardzo często dotyczą też pań w okresie menopauzy. Wówczas obniża się poziom estrogenu, który wpływa na produkcję serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację nastroju.
Wśród innych przyczyn wahań nastroju wymienia się:
- życie w ciągłym stresie,
- przemęczenie/przepracowanie,
- nieodpowiednię dietę – spożywanie zbyt dużej ilości cukru i przetworzonych produktów, nadużywanie kofeiny i alkoholu,
- brak odpowiedniej ilości snu,
- padaczkę,
- traumatyczne wydarzenia,
- choroby tarczycy, np. niedoczynność tarczycy,
- demencję,
- niektóre zaburzenia psychiczne, np. osobowości, psychotyczne, nastroju.
Kiedy wahania nastroju to choroba?
Wahania nastroju mogą występować w przebiegu niektórych chorób o podłożu psychicznym. Są charakterystyczne głównie dla choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD), należącej do grupy zaburzeń nastroju. Silne wahania nastroju w przebiegu CHAD przejawiają się poprzez naprzemienne doświadczanie epizodu depresyjnego i maniakalnego.
Podczas epizodu maniakalnego chory ma dużo energii, jest radosny i zmotywowany. Z kolei w trakcie epizodu depresyjnego odczuwa przygnębienie, rozdrażnienie, ma problemy z koncentracją i brakiem motywacji do działania. Dlatego jeżeli wahania nastroju są nawracające i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, ponieważ mogą one sygnalizować poważną chorobę o podłożu psychicznym.
Czy wahania nastroju to objaw depresji?
Depresja większości z nas kojarzy się głównie ze smutkiem i przygnębieniem. W rzeczywistości jednak pacjenci cierpiący na depresję mogą doświadczać tzw. dobowych wahań nastroju. Charakteryzują się one tym, że chory najgorzej czuje się rano, a po południu i wieczorami jego nastrój jest lepszy.
Poza tym w depresji również zdarzają się momenty, gdy samopoczucie chorego ulega poprawie. Huśtawka nastroju w depresji objawia się jednak głównie wtedy, gdy osoby chore próbują zamaskować swój smutek i inne objawy choroby przed bliskimi osobami.
Jak radzić sobie z zaburzeniami nastroju?
Wahania nastroju występują u każdego z nas i nie będą wymagać leczenia, jeżeli nie mają nasilonego charakteru lub nie powodują wyraźnego cierpienia psychicznego. Z huśtawkami nastroju możemy walczyć poprzez zmianę nawyków na zdrowe – zadbanie o odpowiednią ilość odpoczynku w ciągu dnia oraz o właściwą ilość snu. Duże znaczenie ma także zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, tak by nasz organizm nie uległ przemęczeniu.
Jeśli jednak wahania nastroju są nawracające i nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Kluczową rolę odgrywa wówczas znalezienie ich przyczyny. Jeżeli u ich podłoża leży problem natury psychicznej, wtedy zalecana może być psychoterapia, która pomaga radzić sobie z różnymi emocjami oraz kontrolować własne zachowania.
W cięższych przypadkach specjalista może także zaproponować farmakoterapię. Tzw. leki na wahania nastroju to wszelkiego rodzaju leki stabilizujące nastrój, które zawsze wprowadzane są pod okiem psychiatry.