Wahania nastroju u kobiety
Weronika Grzywna

Wahania nastroju – jak sobie z nimi radzić?

Każdy z nas sporadycznie doświadcza huśtawek nastrojów z różnych powodów. Gdy jesteśmy niewyspani, możemy być w jednej chwili radośni, a w drugiej już drażliwi. Jeżeli jednak zmagamy się z silnymi wahaniami nastroju, które wyraźnie utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie, wówczas powinniśmy zastanowić się nad ich przyczyną.

 1. Co powoduje wahania nastroju?
 2. Kiedy wahania nastroju to choroba?
 3. Czy wahania nastroju to objaw depresji?
 4. Jak radzić sobie z zaburzeniami nastroju?

Co powoduje wahania nastroju?

Gwałtowne wahania nastroju są przede wszystkim obserwowane w okresie dojrzewania. Wzrost stężenia niektórych hormonów prowadzi do zwiększonej drażliwości zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Takie częste zmiany nastroju są związane z procesem rozwojowym i po jego zakończeniu powinny ulec zmniejszeniu lub całkowicie ustąpić.

Normalne będą też wahania nastroju u kobiet na niektórych etapach życia. Między innymi możemy mieć z nimi do czynienia pod postacią tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wahania nastroju przed okresem są związane z wahaniami hormonalnymi i będą objawiać się np. płaczliwością czy rozdrażnieniem.

Hormonalne wahania nastroju występują również u kobiet w ciąży, co także związane jest ze zwiększeniem poziomu niektórych hormonów. Szybkie zmiany nastroju bardzo często dotyczą też pań w okresie menopauzy. Wówczas obniża się poziom estrogenu, który wpływa na produkcję serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację nastroju.

Wahania nastroju będą też normalne, gdy borykamy się z trudną sytuacją czy też z przeziębieniem. Jeżeli jesteśmy przemęczeni, nie mamy energii do działania lub jesteśmy niewyspani, to naturalne, że wtedy będziemy bardziej drażliwi.

Wśród innych przyczyn wahań nastroju wymienia się:

 • życie w ciągłym stresie,
 • przemęczenie/przepracowanie,
 • nieodpowiednię dietę – spożywanie zbyt dużej ilości cukru i przetworzonych produktów, nadużywanie kofeiny i alkoholu,
 • brak odpowiedniej ilości snu,
 • padaczkę,
 • traumatyczne wydarzenia,
 • choroby tarczycy, np. niedoczynność tarczycy,
 • demencję,
 • niektóre zaburzenia psychiczne, np. osobowości, psychotyczne, nastroju.

Kiedy wahania nastroju to choroba?

Wahania nastroju mogą występować w przebiegu niektórych chorób o podłożu psychicznym. Są charakterystyczne głównie dla choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD), należącej do grupy zaburzeń nastroju. Silne wahania nastroju w przebiegu CHAD przejawiają się poprzez naprzemienne doświadczanie epizodu depresyjnego i maniakalnego.

Podczas epizodu maniakalnego chory ma dużo energii, jest radosny i zmotywowany. Z kolei w trakcie epizodu depresyjnego odczuwa przygnębienie, rozdrażnienie, ma problemy z koncentracją i brakiem motywacji do działania. Dlatego jeżeli wahania nastroju są nawracające i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, ponieważ mogą one sygnalizować poważną chorobę o podłożu psychicznym.

Powiązane produkty

Czy wahania nastroju to objaw depresji?

Depresja większości z nas kojarzy się głównie ze smutkiem i przygnębieniem. W rzeczywistości jednak pacjenci cierpiący na depresję mogą doświadczać tzw. dobowych wahań nastroju. Charakteryzują się one tym, że chory najgorzej czuje się rano, a po południu i wieczorami jego nastrój jest lepszy.

Poza tym w depresji również zdarzają się momenty, gdy samopoczucie chorego ulega poprawie. Huśtawka nastroju w depresji objawia się jednak głównie wtedy, gdy osoby chore próbują zamaskować swój smutek i inne objawy choroby przed bliskimi osobami.

Sprawdź preparaty na stres na DOZ.pl

Jak radzić sobie z zaburzeniami nastroju?

Wahania nastroju występują u każdego z nas i nie będą wymagać leczenia, jeżeli nie mają nasilonego charakteru lub nie powodują wyraźnego cierpienia psychicznego. Z huśtawkami nastroju możemy walczyć poprzez zmianę nawyków na zdrowe – zadbanie o odpowiednią ilość odpoczynku w ciągu dnia oraz o właściwą ilość snu. Duże znaczenie ma także zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, tak by nasz organizm nie uległ przemęczeniu.

Nie bez znaczenia pozostają również m.in. techniki relaksacyjne oraz sposoby radzenia sobie ze stresem, które pozwolą nam wyciszyć się i ukoić myśli. Warto także wystrzegać się spożywania produktów, które mogą zaostrzać objawy huśtawki nastrojów: kofeiny, alkoholu, przetworzonej żywności bogatej w cukry.

Jeśli jednak wahania nastroju są nawracające i nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Kluczową rolę odgrywa wówczas znalezienie ich przyczyny. Jeżeli u ich podłoża leży problem natury psychicznej, wtedy zalecana może być psychoterapia, która pomaga radzić sobie z różnymi emocjami oraz kontrolować własne zachowania.

W cięższych przypadkach specjalista może także zaproponować farmakoterapię. Tzw. leki na wahania nastroju to wszelkiego rodzaju leki stabilizujące nastrój, które zawsze wprowadzane są pod okiem psychiatry.

 1. Becker, O. i in. (2004). Lamotrigine therapy in treatment-resistant menstrually-related rapid cycling bipolar disorder: a case report. Bipolar Disorders, 6(5), 435-439.
 2. Bauer, M. i in. (2004). Using technology to improve longitudinal studies: self-reporting with ChronoRecord in bipolar disorder. Bipolar Disorders, 6(1), 67-74.
 3. Czarnecka-Iwańczuk, M. i in. (2012). Objawy menopauzy a satysfakcja z życia i samoocena wśród kobiet. Menopausal Review, 6(6):468-473.
 4. Brodowska, E., Bąk-Sosnowska, M. (2020). Wpływ ciąży na zdrowie i samopoczucie psychiczne kobiet. (W:) Knapik A., Beno P., Rottermund J. (red.). Zdrowie człowieka w ontogenezie. Aspekty biomedyczne i psychospołeczne. Studia badaczy polskich i czeskich. T. 2. Aspekty psychospołeczne. Katowice: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
 5. Kruk, J., Jachimowicz-Rogowska, K. (2021). Styl życia a przeciwdziałanie zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Journal of NutriLife, 08. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij