Męzczyzna typu biznesmen próbujący zachować work-life balance - wypoczywa w garniturze na ławce pod korporacją
Weronika Grzywna

Jak zachować work-life balance?

Wiele osób ma poważny problem, by oddzielić życie prywatne od zawodowego. Efektem tego jest frustracja domowników, przemęczenie, poczucie wiecznego przebywania w pracy oraz szybkie wypalenie zawodowe. Aby zmienić ten niewłaściwy stan rzeczy, warto wdrożyć w swoim życiu formułę work-life balance.

Polacy zajmują 7. miejsce wśród najbardziej zapracowanych narodów 35 państw należących do OECD. Cyfryzacja pracy spowodowana pandemią koronawirusa i rozwijająca się technologia, dzięki której jesteśmy w stanie „być w pracy” niemal w każdym miejscu na świecie, przyczyniły się do tego, że utrzymanie work-life balance może wydawać nam się niemal niemożliwe. Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym?

Co to jest work-life balance?

Koncepcja work-life balance narodziła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jej rozwój spowodowany był niezadowoleniem pracowników z warunków pracy. Wprowadzenie work-life balance miało pomóc w walce z wypaleniem zawodowym i pracoholizmem. Co to znaczy WLB? Definicja work-life balance mówi o tym, że jest to zachowywanie przez człowieka równowagi pomiędzy jego życiem prywatnym a zawodowym.

Koncepcja ta zakłada umiejętność połączenia obowiązków zawodowych z własnymi zainteresowaniami, ze znalezieniem czasu dla bliskich osób, z realizowaniem swojego hobby i rozwijaniem się w dziedzinach życia prywatnego. W uproszczeniu chodzi o to, by pracownicy mieli czas na wykonywanie obowiązków zawodowych oraz na realizowanie się w sferze prywatnej.

Co daje work-life balance? Utrzymanie równowagi między życiem prywatnym a pracą będzie mieć pozytywne skutki zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracownik, który dba o zachowanie work-life balance, odczuwa mniej stresu, ma lepsze samopoczucie i jest bardziej zadowolony ze swojej pracy. Co więcej, jest on bardziej zmotywowany do pracy, a tym samym wydajniejszy i efektywniejszy. Utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym zapobiega również wypaleniu zawodowemu oraz pracoholizmowi.

Wśród korzyści dla pracodawców wynikających z work-life balance wymienia się natomiast zwiększoną wydajność pracowników. Wypoczęty i usatysfakcjonowany pracownik jest bowiem w stanie wykonać więcej pracy w krótszym czasie. Co więcej, pracodawcy, którzy są zadowoleni z efektywności pracowników, nie muszą poświęcać czasu ani środków finansowych na rekrutację nowych osób.

Jak zadbać o work-life balance? Jak zachować prawidłowy balans między pracą a życiem osobistym?

Przede wszystkim brak umiejętności ustalania regularnych godzin pracy utrudnia zachowanie odpowiedniej równowagi między pracą a życiem prywatnym. W szczególności będzie to problematyczne dla osób, które pracują zdalnie lub prowadzą własną firmę. Wówczas może im wydawać się, że powinni być w pracy cały czas. Nie sprzyja temu również praca w domu, a tym bardziej posiadanie biura w tym samym miejscu, w którym spędzamy swój wolny czas. Wszystko to sprawia, że bardzo trudno jest nam realnie oderwać się od pracy.

Dlatego tak ważne jest ustalenie regularnych godzin pracy i ich skrupulatne przestrzeganie. W wyznaczonym na pracę czasie powinniśmy skupić się wyłącznie na obowiązkach zawodowych. Kiedy przyjdzie czas na zakończenie pracy, musimy nauczyć się zostawiać niedokończone obowiązki na kolejny dzień. Oczywiście w trakcie pracy nie powinniśmy zapominać o przerwach. Chwila przerwy na rozprostowanie nóg, wypicie kawy czy zjedzenie obiadu korzystanie wpłynie na nasze samopoczucie i motywację do pracy.

Kluczowe znaczenie w zachowaniu work-life balance ma również wyznaczanie priorytetów oraz granic. Ważne jest oszacowanie, ile mniej więcej pracy w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie wykonać. Pomoże nam to uniknąć brania na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, które następnie wymuszają na nas nadgodziny i pracowanie do późna. Jeżeli nie jesteśmy w stanie czegoś wykonać, nie bójmy się prosić innych o pomoc. Ogromną rolę odgrywa także asertywność i umiejętność mówienia nie” w sytuacjach, które przekraczają nasze realne możliwości.

Kolejnym przykładem work-life balance jest umiejętność wypoczynku. Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, z którego powinien korzystać. Niestety większość osób, mimo że bierze wolne, nie wie, jak nie myśleć o pracy na urlopie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas potrzebuje wolnego, by zregenerować swoje siły, spędzić czas z bliskimi, realizować hobby i po prostu odłączyć się od pracy. Efektywny wypoczynek sprawi, że wrócimy do pracy bardziej zmotywowani i pełni energii.

Utrzymanie work-life balance to również wyzwanie dla pracodawców  w jaki sposób pracodawca powinien dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników? Przede wszystkim poprzez zapewnienie pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy, możliwości odbywania przerw w pracy, oferowanie benefitów i zagwarantowanie ścieżek rozwoju czy udziału w szkoleniach poszerzających kompetencje i umiejętności pracowników.

Powiązane produkty

Dyrektywa work-life balance – na czym polega, od kiedy wchodzi w życie?

Do 2 sierpnia 2022 roku państwa UE miały obowiązek wdrożyć dyrektywę unijną work-life balance. Celem wprowadzenia dyrektywy było m.in. unormowanie zagadnień dotyczących elastycznych warunków pracy, a także kwestii dotyczących urlopów.

Przepisy work-life balance zakładają bowiem zmiany w zakresie urlopu rodzicielskiego, a mianowicie jego wydłużenia. Dyrektywa wprowadza także urlop opiekuńczy wynoszący 5 dni oraz urlop w przypadku siły wyższej. Co więcej, osoby opiekujące się dzieckiem do 8. roku życia będą mogły wnioskować do pracodawcy o elastyczną organizację pracy.

Warto również wspomnieć o rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 21 stycznia 2021 roku, która zawiera zalecenia w sprawie projektu dyrektywy do bycia offline. Obecnie normą stało się to, że możemy połączyć się” z pracą z każdego miejsca na świecie. Celem wprowadzenia prawa do bycia offline ma być więc ochrona praw pracowników. Zgodnie z dyrektywą pracownik ma mieć prawo do zignorowania połączenia lub innej formy kontaktu związanej z obowiązkami zawodowymi w trakcie urlopu wypoczynkowego lub zwolnienia lekarskiego. Ma to pomóc pracownikom w nieangażowanie się w zajęcia związane z pracą poza czasem pracy, a tym samym w utrzymaniu work-life balance.

  1. Delecta, P. (2011). Work-life balance. International Journal of Current Research, 3, 4.
  2. Kalliath, T., Brough, P. (2015). Work–life balance: A review of the meaning of the balance construct. Journal of Management & Organization, 14.
  3. Kozłowska, A., Ratajczak, P. Ł. (2021). Dyrektywa o godzeniu ról zawodowych i rodzinnych – czy okaże się punktem zwrotnym dla polityki rodzinnej w Polsce?. Wrocław.
  4. Work-life balance: Tips to reclaim control, [online] https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/work-life-balance/art-20048134 [dostęp:] 17.11.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl