Męzczyzna typu biznesmen próbujący zachować work-life balance - wypoczywa w garniturze na ławce pod korporacją
Weronika Grzywna

Jak zachować work-life balance?

Wiele osób ma poważny problem, by oddzielić życie prywatne od zawodowego. Efektem tego jest frustracja domowników, przemęczenie, poczucie wiecznego przebywania w pracy oraz szybkie wypalenie zawodowe. Aby zmienić ten niewłaściwy stan rzeczy, warto wdrożyć w swoim życiu formułę work-life balance.

Polacy zajmują 7. miejsce wśród najbardziej zapracowanych narodów 35 państw należących do OECD. Cyfryzacja pracy spowodowana pandemią koronawirusa i rozwijająca się technologia, dzięki której jesteśmy w stanie „być w pracy” niemal w każdym miejscu na świecie, przyczyniły się do tego, że utrzymanie work-life balance może wydawać nam się niemal niemożliwe. Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym?

Co to jest work-life balance?

Koncepcja work-life balance narodziła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jej rozwój spowodowany był niezadowoleniem pracowników z warunków pracy. Wprowadzenie work-life balance miało pomóc w walce z wypaleniem zawodowym i pracoholizmem. Co to znaczy WLB? Definicja work-life balance mówi o tym, że jest to zachowywanie przez człowieka równowagi pomiędzy jego życiem prywatnym a zawodowym.

Koncepcja ta zakłada umiejętność połączenia obowiązków zawodowych z własnymi zainteresowaniami, ze znalezieniem czasu dla bliskich osób, z realizowaniem swojego hobby i rozwijaniem się w dziedzinach życia prywatnego. W uproszczeniu chodzi o to, by pracownicy mieli czas na wykonywanie obowiązków zawodowych oraz na realizowanie się w sferze prywatnej.

Co daje work-life balance? Utrzymanie równowagi między życiem prywatnym a pracą będzie mieć pozytywne skutki zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracownik, który dba o zachowanie work-life balance, odczuwa mniej stresu, ma lepsze samopoczucie i jest bardziej zadowolony ze swojej pracy. Co więcej, jest on bardziej zmotywowany do pracy, a tym samym wydajniejszy i efektywniejszy. Utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym zapobiega również wypaleniu zawodowemu oraz pracoholizmowi.

Wśród korzyści dla pracodawców wynikających z work-life balance wymienia się natomiast zwiększoną wydajność pracowników. Wypoczęty i usatysfakcjonowany pracownik jest bowiem w stanie wykonać więcej pracy w krótszym czasie. Co więcej, pracodawcy, którzy są zadowoleni z efektywności pracowników, nie muszą poświęcać czasu ani środków finansowych na rekrutację nowych osób.

Jak zadbać o work-life balance? Jak zachować prawidłowy balans między pracą a życiem osobistym?

Przede wszystkim brak umiejętności ustalania regularnych godzin pracy utrudnia zachowanie odpowiedniej równowagi między pracą a życiem prywatnym. W szczególności będzie to problematyczne dla osób, które pracują zdalnie lub prowadzą własną firmę. Wówczas może im wydawać się, że powinni być w pracy cały czas. Nie sprzyja temu również praca w domu, a tym bardziej posiadanie biura w tym samym miejscu, w którym spędzamy swój wolny czas. Wszystko to sprawia, że bardzo trudno jest nam realnie oderwać się od pracy.

Dlatego tak ważne jest ustalenie regularnych godzin pracy i ich skrupulatne przestrzeganie. W wyznaczonym na pracę czasie powinniśmy skupić się wyłącznie na obowiązkach zawodowych. Kiedy przyjdzie czas na zakończenie pracy, musimy nauczyć się zostawiać niedokończone obowiązki na kolejny dzień. Oczywiście w trakcie pracy nie powinniśmy zapominać o przerwach. Chwila przerwy na rozprostowanie nóg, wypicie kawy czy zjedzenie obiadu korzystanie wpłynie na nasze samopoczucie i motywację do pracy.

Kluczowe znaczenie w zachowaniu work-life balance ma również wyznaczanie priorytetów oraz granic. Ważne jest oszacowanie, ile mniej więcej pracy w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie wykonać. Pomoże nam to uniknąć brania na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, które następnie wymuszają na nas nadgodziny i pracowanie do późna. Jeżeli nie jesteśmy w stanie czegoś wykonać, nie bójmy się prosić innych o pomoc. Ogromną rolę odgrywa także asertywność i umiejętność mówienia nie” w sytuacjach, które przekraczają nasze realne możliwości.

Kolejnym przykładem work-life balance jest umiejętność wypoczynku. Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, z którego powinien korzystać. Niestety większość osób, mimo że bierze wolne, nie wie, jak nie myśleć o pracy na urlopie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas potrzebuje wolnego, by zregenerować swoje siły, spędzić czas z bliskimi, realizować hobby i po prostu odłączyć się od pracy. Efektywny wypoczynek sprawi, że wrócimy do pracy bardziej zmotywowani i pełni energii.

Utrzymanie work-life balance to również wyzwanie dla pracodawców  w jaki sposób pracodawca powinien dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników? Przede wszystkim poprzez zapewnienie pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy, możliwości odbywania przerw w pracy, oferowanie benefitów i zagwarantowanie ścieżek rozwoju czy udziału w szkoleniach poszerzających kompetencje i umiejętności pracowników.

Polecane dla Ciebie

Dyrektywa work-life balance – na czym polega, od kiedy wchodzi w życie?

Do 2 sierpnia 2022 roku państwa UE miały obowiązek wdrożyć dyrektywę unijną work-life balance. Celem wprowadzenia dyrektywy było m.in. unormowanie zagadnień dotyczących elastycznych warunków pracy, a także kwestii dotyczących urlopów.

Przepisy work-life balance zakładają bowiem zmiany w zakresie urlopu rodzicielskiego, a mianowicie jego wydłużenia. Dyrektywa wprowadza także urlop opiekuńczy wynoszący 5 dni oraz urlop w przypadku siły wyższej. Co więcej, osoby opiekujące się dzieckiem do 8. roku życia będą mogły wnioskować do pracodawcy o elastyczną organizację pracy.

Warto również wspomnieć o rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 21 stycznia 2021 roku, która zawiera zalecenia w sprawie projektu dyrektywy do bycia offline. Obecnie normą stało się to, że możemy połączyć się” z pracą z każdego miejsca na świecie. Celem wprowadzenia prawa do bycia offline ma być więc ochrona praw pracowników. Zgodnie z dyrektywą pracownik ma mieć prawo do zignorowania połączenia lub innej formy kontaktu związanej z obowiązkami zawodowymi w trakcie urlopu wypoczynkowego lub zwolnienia lekarskiego. Ma to pomóc pracownikom w nieangażowanie się w zajęcia związane z pracą poza czasem pracy, a tym samym w utrzymaniu work-life balance.

 1. Delecta, P. (2011). Work-life balance. International Journal of Current Research, 3, 4.
 2. Kalliath, T., Brough, P. (2015). Work–life balance: A review of the meaning of the balance construct. Journal of Management & Organization, 14.
 3. Kozłowska, A., Ratajczak, P. Ł. (2021). Dyrektywa o godzeniu ról zawodowych i rodzinnych – czy okaże się punktem zwrotnym dla polityki rodzinnej w Polsce?. Wrocław.
 4. Work-life balance: Tips to reclaim control, [online] https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/work-life-balance/art-20048134 [dostęp:] 17.11.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dieta dla morsa – co powinny jeść osoby uprawiające morsowanie?

  Morsowanie jest formą rekreacji ruchowej uprawianej na świeżym powietrzu, która w ostatnich latach zyskuje na popularności nie tylko w Polsce, ale także w wielu różnych krajach Europy i Ameryki Północnej. Polega ono na zanurzaniu ciała w zimnej wodzie jeziora, rzeki lub morza, najczęściej w okresie zimowym, w celu odnowy sił psychofizycznych oraz poczucia relaksu i dobrej zabawy.

 • Dieta w depresji – co jeść?

  Skuteczność aktualnie stosowanych metod zapobiegania i leczenia depresji jest ograniczona, w dodatku często wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Obecnie dobrze wiadomo, że dieta wywiera istotny wpływ na ogólny stan zdrowia i dobrostan psychiczny, co sugeruje, że może być również ważnym elementem terapii wspomagającej leczenie depresji.

 • Dieta dla młodego piłkarza – co powinien jeść młody sportowiec uprawiający piłkę nożną?

  W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych sportowców ma świadomość, że na ostateczny sukces w sporcie wpływ ma nie tylko systematyczny trening, lecz również dieta i zdrowy styl życia.

 • Dieta siatkarza – co jedzą zawodowi siatkarze?

  Nieadekwatna podaż energii oraz składników odżywczych w diecie siatkarza może przyczyniać się do zmniejszenia masy, siły i wytrzymałości mięśniowej, zakłócenia regeneracji potreningowej, jak również obniżenia odporności oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia przetrenowania i kontuzji. Oznacza to, że na ostateczny sukces zawodowych siatkarzy ma istotny wpływ nie tylko systematyczna realizacja indywidualnie dobranego programu treningowego, lecz także przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej i zróżnicowanej diety oraz jej suplementacji.

 • Bułka z bananem – na czym polegała dieta Adama Małysza?

  Adam Małysz jest niezwykle utytułowanym skoczkiem narciarskim, który odniósł znaczące sukcesy sportowe zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. O ulubionym przysmaku „Orła z Wisły” – słynnej bułce z bananem – słyszał każdy kibic skoków narciarskich w Polsce.  

 • BCAA – czym jest, jak stosować i efekty

  Aminokwasy egzogenne to grupa dziewięciu aminokwasów, których organizm człowieka nie potrafi samodzielnie wytwarzać i dlatego muszą być regularnie dostarczane wraz z pokarmem. Wśród nich znajdują się trzy aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych, które od wielu lat przykuwają uwagę osób systematycznie uprawiających sport. Dzieje się tak ze względu na potencjalne korzyści wynikające z ich dodatkowej suplementacji.

 • Dieta Montignaca – czym jest?

  Dieta Montignaca jest metodą walki z nadwagą i otyłością, która jeszcze do niedawna była dosyć powszechnie stosowana w wielu krajach europejskich. Jej popularność wzięła się w dużej mierze z braku potrzeby skrupulatnego liczenia kalorii oraz ograniczenia ilości spożywanego pokarmu w celu uzyskania pożądanego efektu odchudzającego. Według opinii samego autora diety, Michela Montignaca, głównym powodem rozwoju nadwagi i otyłości nie jest zbyt wysokie spożycie kalorii w diecie, lecz nadmierna konsumpcja pokarmów węglowodanowych charakteryzujących się wysokim indeksem glikemicznym (IG).

 • Terapia śmiechem - geloterapia

  „Śmiech jest ćwiczeniem fizycznym wielce dla zdrowia korzystnym”. Słowa Arystotelesa, wypowiedziane ponad dwa tysiące lat temu, są wciąż aktualne i zostały udowodnione we współczesnych badaniach naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij