Męzczyzna typu biznesmen próbujący zachować work-life balance - wypoczywa w garniturze na ławce pod korporacją
Weronika Grzywna

Jak zachować work-life balance?

Wiele osób ma poważny problem, by oddzielić życie prywatne od zawodowego. Efektem tego jest frustracja domowników, przemęczenie, poczucie wiecznego przebywania w pracy oraz szybkie wypalenie zawodowe. Aby zmienić ten niewłaściwy stan rzeczy, warto wdrożyć w swoim życiu formułę work-life balance.

Polacy zajmują 7. miejsce wśród najbardziej zapracowanych narodów 35 państw należących do OECD. Cyfryzacja pracy spowodowana pandemią koronawirusa i rozwijająca się technologia, dzięki której jesteśmy w stanie „być w pracy” niemal w każdym miejscu na świecie, przyczyniły się do tego, że utrzymanie work-life balance może wydawać nam się niemal niemożliwe. Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym?

Co to jest work-life balance?

Koncepcja work-life balance narodziła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jej rozwój spowodowany był niezadowoleniem pracowników z warunków pracy. Wprowadzenie work-life balance miało pomóc w walce z wypaleniem zawodowym i pracoholizmem. Co to znaczy WLB? Definicja work-life balance mówi o tym, że jest to zachowywanie przez człowieka równowagi pomiędzy jego życiem prywatnym a zawodowym.

Koncepcja ta zakłada umiejętność połączenia obowiązków zawodowych z własnymi zainteresowaniami, ze znalezieniem czasu dla bliskich osób, z realizowaniem swojego hobby i rozwijaniem się w dziedzinach życia prywatnego. W uproszczeniu chodzi o to, by pracownicy mieli czas na wykonywanie obowiązków zawodowych oraz na realizowanie się w sferze prywatnej.

Co daje work-life balance? Utrzymanie równowagi między życiem prywatnym a pracą będzie mieć pozytywne skutki zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracownik, który dba o zachowanie work-life balance, odczuwa mniej stresu, ma lepsze samopoczucie i jest bardziej zadowolony ze swojej pracy. Co więcej, jest on bardziej zmotywowany do pracy, a tym samym wydajniejszy i efektywniejszy. Utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym zapobiega również wypaleniu zawodowemu oraz pracoholizmowi.

Wśród korzyści dla pracodawców wynikających z work-life balance wymienia się natomiast zwiększoną wydajność pracowników. Wypoczęty i usatysfakcjonowany pracownik jest bowiem w stanie wykonać więcej pracy w krótszym czasie. Co więcej, pracodawcy, którzy są zadowoleni z efektywności pracowników, nie muszą poświęcać czasu ani środków finansowych na rekrutację nowych osób.

Jak zadbać o work-life balance? Jak zachować prawidłowy balans między pracą a życiem osobistym?

Przede wszystkim brak umiejętności ustalania regularnych godzin pracy utrudnia zachowanie odpowiedniej równowagi między pracą a życiem prywatnym. W szczególności będzie to problematyczne dla osób, które pracują zdalnie lub prowadzą własną firmę. Wówczas może im wydawać się, że powinni być w pracy cały czas. Nie sprzyja temu również praca w domu, a tym bardziej posiadanie biura w tym samym miejscu, w którym spędzamy swój wolny czas. Wszystko to sprawia, że bardzo trudno jest nam realnie oderwać się od pracy.

Dlatego tak ważne jest ustalenie regularnych godzin pracy i ich skrupulatne przestrzeganie. W wyznaczonym na pracę czasie powinniśmy skupić się wyłącznie na obowiązkach zawodowych. Kiedy przyjdzie czas na zakończenie pracy, musimy nauczyć się zostawiać niedokończone obowiązki na kolejny dzień. Oczywiście w trakcie pracy nie powinniśmy zapominać o przerwach. Chwila przerwy na rozprostowanie nóg, wypicie kawy czy zjedzenie obiadu korzystanie wpłynie na nasze samopoczucie i motywację do pracy.

Kluczowe znaczenie w zachowaniu work-life balance ma również wyznaczanie priorytetów oraz granic. Ważne jest oszacowanie, ile mniej więcej pracy w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie wykonać. Pomoże nam to uniknąć brania na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, które następnie wymuszają na nas nadgodziny i pracowanie do późna. Jeżeli nie jesteśmy w stanie czegoś wykonać, nie bójmy się prosić innych o pomoc. Ogromną rolę odgrywa także asertywność i umiejętność mówienia nie” w sytuacjach, które przekraczają nasze realne możliwości.

Kolejnym przykładem work-life balance jest umiejętność wypoczynku. Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, z którego powinien korzystać. Niestety większość osób, mimo że bierze wolne, nie wie, jak nie myśleć o pracy na urlopie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas potrzebuje wolnego, by zregenerować swoje siły, spędzić czas z bliskimi, realizować hobby i po prostu odłączyć się od pracy. Efektywny wypoczynek sprawi, że wrócimy do pracy bardziej zmotywowani i pełni energii.

Utrzymanie work-life balance to również wyzwanie dla pracodawców  w jaki sposób pracodawca powinien dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników? Przede wszystkim poprzez zapewnienie pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy, możliwości odbywania przerw w pracy, oferowanie benefitów i zagwarantowanie ścieżek rozwoju czy udziału w szkoleniach poszerzających kompetencje i umiejętności pracowników.

Powiązane produkty

Dyrektywa work-life balance – na czym polega, od kiedy wchodzi w życie?

Do 2 sierpnia 2022 roku państwa UE miały obowiązek wdrożyć dyrektywę unijną work-life balance. Celem wprowadzenia dyrektywy było m.in. unormowanie zagadnień dotyczących elastycznych warunków pracy, a także kwestii dotyczących urlopów.

Przepisy work-life balance zakładają bowiem zmiany w zakresie urlopu rodzicielskiego, a mianowicie jego wydłużenia. Dyrektywa wprowadza także urlop opiekuńczy wynoszący 5 dni oraz urlop w przypadku siły wyższej. Co więcej, osoby opiekujące się dzieckiem do 8. roku życia będą mogły wnioskować do pracodawcy o elastyczną organizację pracy.

Warto również wspomnieć o rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 21 stycznia 2021 roku, która zawiera zalecenia w sprawie projektu dyrektywy do bycia offline. Obecnie normą stało się to, że możemy połączyć się” z pracą z każdego miejsca na świecie. Celem wprowadzenia prawa do bycia offline ma być więc ochrona praw pracowników. Zgodnie z dyrektywą pracownik ma mieć prawo do zignorowania połączenia lub innej formy kontaktu związanej z obowiązkami zawodowymi w trakcie urlopu wypoczynkowego lub zwolnienia lekarskiego. Ma to pomóc pracownikom w nieangażowanie się w zajęcia związane z pracą poza czasem pracy, a tym samym w utrzymaniu work-life balance.

 1. Delecta, P. (2011). Work-life balance. International Journal of Current Research, 3, 4.
 2. Kalliath, T., Brough, P. (2015). Work–life balance: A review of the meaning of the balance construct. Journal of Management & Organization, 14.
 3. Kozłowska, A., Ratajczak, P. Ł. (2021). Dyrektywa o godzeniu ról zawodowych i rodzinnych – czy okaże się punktem zwrotnym dla polityki rodzinnej w Polsce?. Wrocław.
 4. Work-life balance: Tips to reclaim control, [online] https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/work-life-balance/art-20048134 [dostęp:] 17.11.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Czy można poprawić nastrój dietą?

  Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

 • Co pić na stres i zmęczenie?

  Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij