Witamina K - znak ułożony z tabletek
Arkadiusz Dąbek

Witamina K a wytrzymałość kości – nowe badania

Witamina K jest ważna dla naszego organizmu nie tylko dlatego, że odpowiada za prawidłowe procesy związane z krzepnięcia krwi. Wpływa ona również pozytywnie na gęstość i wytrzymałość kości, co potwierdza nowe badanie przeprowadzone w Australii.

Witamina a kondycja kości

Witamina K to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach związków, które pełnią w organizmie wiele funkcji. Wyróżnia się dwie jej formy: witaminę K1 (filochinon) oraz witaminę K2 (menachinon). Powszechnie wiadomo, że witamina K bierze udział w procesach hemostazy, jest niezbędna do tworzenia czynników krzepnięcia krwi. Od pewnego czasu specjaliści interesują się również jej wpływem na metabolizm kostny. Ze tę funkcję odpowiada przede wszystkim witamina K2 – razem z witaminą D3 umożliwia syntezę osteokalcyny. Jest to  niekolagenowe białko tkanki kostnej, które wpływa na pracę osteoblastów, czyli komórek kościotwórczych oraz odontoblastów – komórek zębinotwórczych.

Witamina K2 hamuje również aktywność osteoklastów (tzw. komórek kościogubnych, powodujących resorpcję tkanki kostnej), tym samym zapobiega spadkowi mineralizacji tkanki kostnej. Może ona zapobiegać wystąpieniu osteopenii oraz osteoporozy. Jest zatem ważna w przypadku kobiet w wieku okołomenopauzalnym, które są szczególnie narażone za spadek gęstości mineralnej kości.

Poziom witaminy K a ryzyko złamań kości w późnym wieku – nowe badanie

Większość badań wskazuje, że niskie stężenie witaminy K1 we krwi, wysoki poziom nieukarboksylowanej osteokalcyny (ucOC) oraz niskie spożycie zarówno K1, jak i K2  są związane z wyższym ryzykiem złamań. Najnowszy eksperyment przeprowadzony w Edith Cowan University w Australii wykazał, że witamina K1 może pomóc zmniejszyć ryzyko złamań u osób w starszym wieku, zwłaszcza złamań szyjki kości udowej. W testach trwających 14,5 roku wzięło udział 1400 australijskich kobiet w wieku powyżej 70 lat.

Okazało się, że pacjentki, u których spożycie witaminy K wynosiło ponad 100 mikrogramów na dobę, były o 31% mniej narażone na złamania kości w porównaniu z uczestniczkami, które dostarczały organizmowi wraz z dietą mniej niż 60 mikrogramów tej witaminy dziennie. Ponadto kobiety, u których poziom witaminy K był najwyższy, ryzyko hospitalizacji z powodu skomplikowanych złamań zmniejszyło się prawie o 49%. Witamina K1 znajduje się w największych ilościach w roślinach liściastych, takich jak jarmuż, kapusta i szpinak, a także w fasolce szparagowej czy selerze.

Powiązane produkty

Objawy niedoboru witaminy K

Witamina K1 jest wchłaniana w jelicie cienkim, a witamina K2 w okrężnicy, tylko niewielkie ich ilości są przechowywane w organizmie. Szacunkowe średnie zapotrzebowanie na witaminę K jest trudne do określenia, przyjmuje się jednak, że dorosły człowiek powinien spożywać około 60 mikrogramów witaminy K dziennie. Niedobór witaminy K może wynikać nie tylko z niedostatecznej podaży w diecie, ale także z powodu wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób wątroby, zaburzeń żółciowo-trzustkowych czy schorzeń jelit, które mogą upośledzać wchłanianie tłuszczów. Ponadto może być on spowodowany stosowaniem niektórych leków oraz przebytymi urazami czy operacjami.

Objawy niedoboru witaminy K obejmują:

 • zaburzenia krzepliwości krwi (krwawienia skórno-śluzówkowe, np. z dziąseł czy z nosa, pojawianie się siniaków na skórze bez wyraźnej przyczyny, utrudnione gojenie się ran, przedłużające się krwawienia miesiączkowe, krwiomocz),
 • spadek gęstości mineralnej kości,
 • zwiększone ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych,
 • wyższą podatność na infekcje.
 1. B. Rawski, Rola witaminy K2 w metabolizmie kostnym, “Forum Medycyny Rodzinnej” 2018, t. 12, nr 2, s. 60–63.
 2. C. Rodríguez-Olleros Rodríguez, M. D. Curiel, Vitamin K and Bone Health: A Review on the Effects of Vitamin K Deficiency and Supplementation and the Effect of Non-Vitamin K Antagonist Oral Anticoagulants on Different Bone Parameters, “Journal of Osteoporosis” 2019.
 3. M. Sim, A. Strydom, L. C. Blekkenhorst i in., Dietary Vitamin K1 intake is associated with lower long-term fracture-related hospitalization risk: the Perth longitudinal study of ageing women, “Food&Function” 2022, nr 20.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij